MandrakeClub

Před časem jsem se rozhodl podpořit MandrakeSoft a stal jsem se členem MandrakeClubu. O své zkušenosti se s vámi podělím. Krátce se také zamyslím nad přínosem členství pro českého uživatele a zda-li má vůbec smysl. Jsou-li mezi vámi další členové klubu, určitě se podělte o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Podmínkou, abyste mohli zaplatit členství, je bohužel mezinárodní platební karta a možnost s ní platit na internetu. Jiná možnost pro našince není. Také je potřeba aspoň částečná znalost angličtiny, abyste mohli správně zaplatit a orientovat se v MDK klubu. U mě proběhla platba bezproblémů a do dvou dnů mi přišel mail s uživatelským jménem a heslem do klubu.

Po prvním přihlášení se ocitnete v sekci Preferences. Zde si můžete změnit nastavení vašeho účtu viz obrázek Sekce Preferences. Najdete zde volby Language selection, Notification, Change Your Info, Look and Feel, Membership a Logout/Exit.

Preferences
Sekce Preferences

V menu Notification si můžete nastavit mail, na který vám bude choditMandrake Newsletter, upozornění na slevy a nové zboží. Můžete si také zaškrtnou, z kterých sekcí Fóra vám má chodit upozornění o novém vláknu diskuze.

V menu Language selection můžete nastavit tři jazyky, kterými mluvíte.

V menu Change Your Info můžete nastavit informace o vás.

V menu Look and Feel můžete změnit vzhled webu a nastavit skin, který se vám libí.

V menu Membership najdete informace o druhu vašeho členství. V mém případě Silver member. Můžete zde také provést upgrade na vyšší druh členství.

V menu Logout/Exit se odhlásíte.

V sekci Preferences je také napsáno, o čem je vlastně členství v klubu. Volně přeloženo je tam asi toto:

Vaše členství v MandrakeClubu je především Váš příspěvek k naší finanční podpoře. Členské příspěvky jsou přímo použité na pokrytí nákladů na tvorbu distribuce a některé služby, které jsou zadarmo pro všechny uživatele Mandrake Linuxu. Klub není myšlený jako náhrada platby za podporu nebo podobné služby. Jste tu proto, že chcete přispět k tomu, aby byl Mandrake Linux v budoucnosti lepší. V každém případě členové klubu mají možnost získat mnohé výhody a práva.

Výhody členství v klubu:

 • Přístup na MandrakeClub.com – místo, kde bude slyšet váš hlas.
 • Možnost stáhnout komerční software, který je normálně součástí krabicových verzí. Jsou to ovladače, komerční aplikace, freeware a demo verze.
 • Možnost hlasovat o novém software v RPM hlasovacím systému.
 • Speciální slevy na produkty a servis v MandrakeStore.
 • Možnost stáhnout StarOffice 6.0. Jedná se o OEM licenci s možností jednoho dotazu na technickou podporu SUN.
 • Lepší mirror list.
 • Multijazykové fórum.

V sekci Articles najdete oznámení o novinkách pro členy klubu. Například v poslední době to byla speciální sleva na software Win4lin a rpm balíčky KDE 3.1.3 pro členy klubu. Vizobrázek Sekce Articles.

Articles
Sekce Articles

V sekci Docs najdete jak on-line dokumentaci, tak možnost stažení v pdf. Je zde proMDK 9.0 a 9.1. Viz obrázek Sekce Docs

Docs
Sekce Docs

V sekci Campus najdete on-line kurzy MDK Linuxu od základní správy systému až po konfiguraci ftp serveru čí postfixu. Viz obrázek Sekce Campus.

Campus
Sekce Campus

V sekci Downloads najdete databázi rpm balíčku pro MDK Linux. Je zde možnost vyhledávání podle různých kritérií. Vyhledávání probíhá jak ve zdrojích volně dostupných na internetu (například textar či plf), tak v rpm dostupných jen pro členy. Zajímavý je zdroj testing balíčku pro členy. Viz obrázek Sekce Downloads.

Downloads
Sekce Downloads

V sekci Forums najdete diskuzní fóra na nejrůznější témata, do kterých se můžete přihlásit. Viz obrázek Forums.

Forums
Sekce Forums

V sekci RPM Voting můžete hlasovat o tom, který software bude v distribuci nebo bude dostupný jako rpm pro MDK. Máte 2 hlasy každý týden. Pokud nebudete nějakou dobu hlasovat, nahromadí se vám maximálně 8 hlasů, které pak můžete využít. Viz obrázek Sekce RPM Voting

RPM Voting
Sekce RPM Voting

To by byl ve stručnosti popis webu MDK clubu. Web je postaven na PHPNuke. Bohužel nepůsobí na mě moc přehledně a ani po vzhledové stránce není nejlepší. Hlavně mi vadí, že nejsou zvýrazněny odkazy, což působí dost nepřehledně. Po stránce funkčnosti jsem na problém nenarazil. Jen někdy se stránky roztáhnout, takže jsou širší než okno prohlížeče.

Po prvním drobném rozčarování s menší přehledností webu jsou mé pocity z MDK klubu veskrze kladné. Především se mi hodí vyhledávání v databázi rpm s možností vygenerovat zdroj pro urpmi. Jak už jsem psal v úvodu, je důležité umět aspoň trochu anglicky.

MDK klub je především o podpoře Mandrake Linuxu. Hledáte-li jen výhody, budete asi zklamáni. Používáte-li Mandrake a chcete ho podpořit, členství v MDK klubu je dobrá volba. Myslím si, že Mandrake Linux je velice dobrá distribuce a zaslouží si podporu. Vyzkoušel jsem celou řadu distribucí Linuxu a i FreeBSD a Mandrake mi nejvíc přirostl k srdci.

Doufám, že tenhle článeček vám pomohl aspoň trochu udělat představu o tom, co je MandrakeClub. Máte-li někdo další zkušenosti s klubem, neváhejte a podělte se s námi o ně v diskuzi pod článkem.

7 komentářů

 1. Milos | 14.08.2003 | 19:59 | Odpovědět

  Napsal jste “Možnost stáhnout komerční software, který je normálně součástí krabicových verzí. Jsou to ovladače, komerční aplikace, freeware a demo verze.”

  Můžete napsat seznam komerčních aplikací, které jsou tímto způsobem dostupné?

 2. Blade | 14.08.2003 | 21:41 | Odpovědět

  Z komerčních aplikací je to např. : Adobe Acrobat Reader, Macromedia Flash Player, Java Runtime Environment from Sun Microsystelms, Inc., ovladače Nvidie pro různé kernely, RealPlayer, demo Kerio MailServeru, demo VMware Workstation. Tohle je jen část a opravdu není v mých silách je všechny vypsat. Navíc se liší podle verze MDK.

 3. pfranc | 15.08.2003 | 14:45 | Odpovědět

  No, kdyby tam byl VMware v ostré verzi, neváhal bych ani minutu… ovšem vzhledem k tomu, že sám stojí 300 dolarů, je evidentní, že tomu tak být nemůže:)

  Ještě doplním, kolik takové roční členství vlastně stojí: standardní je bratru za 60 babek, silver za 120, gold je k mání za 600 a platinum stojí 1200.

  Ještě by to chtělo nějaké členství “Lakomec” za 20 dolarů, možnost zaplatit to převodem z účtu a šel bych do toho. Ale to by se Mandraku asi ani nevyplatilo evidovat:) Takhle si aspoň koupím jednou za čas GPL set, aspoň jako symbolickou podporu…

 4. trenkler | 17.08.2003 | 09:28 | Odpovědět

  Ak som 14.8. dobre pozeral, tak existuje aj moznost platit bankovym prevodom. Neviem, co si za to banky uctuju, ale tato moznost tu je.

 5. gmmns | 17.08.2003 | 15:42 | Odpovědět

  Blade: To byl teda for…

 6. sosik | 19.08.2003 | 10:28 | Odpovědět

  Nazdar, bankovim prevodom to ide, ale trva to aj niekolko tyzdnov… Druha vec je, ze je to problematicke, moja pladba sa im dostala na treti pokus a po 3 mesiacoch…

 7. jakubt | 11.07.2004 | 05:23 | Odpovědět

  bankovnim prevodem je to v pohode, akorat v tom asi maj trochu hokej [dovedu si predstavit jaky gules je v mezinarodnich vypisech], takze doporucuju par dni po prevodu pokud se nic nestane tak jim napsat, ze jste prevadeli a treba datum a cislo uctu, V mem pripade byla reakce okamzita.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login