Mandrakelinux newsletter #91

Je tu další číslo novinek ze světa Mandrakelinuxu!

Z obsahu: Předobjednávky 10.0 v Mandrakestore; Nová řada dárkových předmětů v Mandrakestore; Mandrakeclub a 10.0 Official; Mandrake v médiích; Co se vaří v Mandrakesoftu; Aktualizovaná řada produktů 10.0; Příklad z praxe; Aktualizace software.

Top story
—————————————-

Předobjednávky Mandrakelinux 10.0 v Mandrakestore

Po zhruba dvouměsíčním vylaďování verze Mandrakelinux 10. Community je možno v Mandrakestore předobjednávat 10.0 Official.

Mandrakelinux 10.0 Official obsahuje to nejlepší, co dnešní linuxové prostředí může nabídnout – jádro 2.6, desktopová prostředí KDE 3.2 a GNOME 2.4 spolu s tématem Mandrakegalaxy II, bezkonkurenční detekci hardware plus dokumentaci a podporu stejně jako komerční aplikace.

Mandrakelinux 10.0 Official v retailovém balení si můžete předobjednat na:

http://www.mandrakestore.com

Dárkové a propagační předměty
—————————————-

Nezapomeňte na dárkové předměty s tématem Mandrakelinuxu!

Mandrakestore je tím pravým místem, kde najdete skvělé dárky pro Mandrakelinux geeky. Nová řada doplňků je k dispozici samostatně anebo jako součást retailových balení 10.0 Official. Zde je nabídka:

 • trička s krátkým rukávem pro ženy i muže
 • hrneček pro váš oblíbený nápoj
 • batoh
 • pouzdro na CD
 • taška

S těmito jedinečnými věcmi můžete všem ukázat, že Mandrakelinux je váš oblíbený OS.

http://www.mandrakestore.com

Mandrakeclub
—————————————-

10.0 Official je tu pro vás

Členové Mandrakeclubu mohou stahovat Mandrakelinux 10.0 Official, přičemž si mohou vybrat z různých možností v závislosti na své úrovni členství:

 • Standardní a vyšší členové: Download edice obsahuje tři instalační CD plus jedno CD s extra aplikacemi
 • Stříbrní a vyšší členové: ISO obrazy PowerPack obsahují tři instalační CD plus dvě CD s extra aplikacemi
 • Zlatí a vyšší členové: ISO obrazy PowerPack+ obsahují tři instalační CD plus čtyři CD s extra aplikacemi včetně Kolabgroupware serveru

Informace najdete na:

http://www.mandrakeclub.com/article.php?sid=1913

Slevy: Standardní členové obdrží při nákupu Mandrakelinuxu Discovery, PowerPacku a PowerPacku+ v Mandrakestore okamžitou slevu 20%, stříbrní členové 25%.

Poznámka: Komerční RPM balíčky včetně ovladačů a pluginů jsou nyní k dispozici pro členy klubu. Doporučujeme uživatelům 10.0 Community aktualizovat jádro s nejnovějšími ovladači pro NVidii a ATI. Návod najdete pod následujícím odkazem:

http://www.mandrakeclub.com/article.php?sid=1745

Ještě nejste členy klubu? Staňte se jimi ještě dnes na:

http://www.mandrakelinux.com/en/club/

Mandrakelinux v médiích
—————————————-

Windows versus Linux – u čeho je snažší instalace?

Dave Fancella informativním a zábavným způsobem porovnal Mandrakelinux 9.2 a Windows 2000, když vyzval svoji manželku, aby nainstalovala oba operační systémy na jejich domácí PC a připojila se k Internetu:
“Pravidla jsou jednoduchá. Musí se zcela obejít bez mé pomoci. Bylo by pro ni příliš jednoduché zeptat se mne a dostat odpověď. Takhle ne. Všeobecně se míní, že průměrný uživatel nemůže nainstalovat Linux bez toho, aniž by sháněl špatnou a těžko dostupnou pomoc. Tvrdím, že výše uvedené výroky jsou zcela mylné. Takže, jestli se moje žena dostane do problémů, nemohu jí pomoci. Nicméně má přes další počítač v domě přístup k Internetu.”

http://www.davefancella.com/index.php?mode=wiki&page=Windows%20vs%20Linux%20-%20Install

Co se vaří v Mandrakesoftu?
—————————————-

První RC Mandrakelinuxu 10.0 pro platformu AMD64 (Athlon a Opteron) je na světě. Bylo opraveno několik chyb a přidány některé nové aplikace. Poznámky k vydání a instrukce pro stahování najdete na:

http://www.mandrakelinux.com/en/100amd64beta.php3

10.0 – aktualizovace sortimentu
—————————————-

S uvedením Mandrakelinuxu 10.0 Official, aktualizoval Mandrakesoft svoji nabídku:

* Discovery 10.0.: “Váš první linuxový desktop”, ideální pro lidi, kteří migrují z Windows. Grafický desktop KDE 3.2 plus vybraná směs aplikací pro kancelář, Internet a multimédia včetně OpenOffice 1.1 a Kontactu

* PowerPack 10.0: “Prvotřídní linuxový desktop” pro zkušené linuxové uživatele a vývojáře, kteří potřebují plný výkon linuxové pracovní stanice. Obsahuje KDE 3.2 a GNOME 2.4, OpenOffice 1.1, Mozillu 1.6, Konatct a Gimp 2.0 (v contribu).

* Powerpack+ 10.0: “Linuxové řešení pro desktop a server” pro zkušené linuxové uživatele, kteří potřebují výkonné desktopové prostředí stejně jako rozšířenou sadu serverových aplikací jako je groupwarové řešení Kolab 1.0, DrakPark, DrakFax, Samba 3.0, Apache 2 a další. Obsahuje KDE 3.2 a GNOME 2.4, OpenOffice 1.1, Mozillu 1.6, Konatct a Gimp 2.0 (v contribu).

Všechny verze Mandrakelinuxu 10.0 Official obsahují také množství komerčních přídavků jako jsou ovladače NVIDIA, Flash Player, Acrobat Reader, RealPlayer a další. Kompletní seznam a porovnání verzí najdete na:

http://www.mandrakesoft.com/products/10/

Mandrakelinux v praxi
—————————————-

Internet/Intranet — Boekhandels Groep Nederland

BGN (“Boekhandels Groep Nederland”) je nizozemský řetězec knihkupectví s prodejnami po celé zemi s ročním obratem 163.3 miliónů. Firemní Intranet byl postaven na IIS od Microsoftu s ASP, ale Jan Fokkelman nebyl s tímto řešením spokojen a chtěl zavést vhodný CMS (Content Management System) tak, aby udělal Intranet pomocí lepší organizace snažší na údržbu. Říká k tomu:
“Sdělil jsem svému šéfovi, že chci postavit linuxový server s Apache, PHP a MySQL, abychom mohli implementovat CMS. Zeptal se mne, kolik to bude stát. Řekl jsem, že to bude stát tamhleten starý Compaq Proliant server, nic víc. Za 3 dny jsem přestěhoval náš nový linuxový server do serverovny a od té doby běží nepřetržitě již 160 dní. Nový Intranet se každému (zejména mně, protože ho musím udržovat:) líbí a funguje bezproblémověji než kterýkoli jiný server, který jsme ve firmě do té doby měli (AIX, Windows2000). V současné době uvažujeme o převedení našeho hlavního aplikačního serveru s osmi sty uživateli a databází obsahující milión a půl titulů na Linux.”

http://mandrakebizcases.com/modules.php?name=News&file=article&sid=569

Aktualizace software
—————————————-

Byly uvolněny následující aktualizace pro 10.0:

 • tcpdump — opraveno několik zranitelností
 • kernel — opraveny mnohonásobné zranitelnosti
 • cvs – opravena možnost vzdáleného průniku
 • ipsec-tools — opravena zranitelnost v racoon
 • mkinitrd — oprava problému s devfs
 • qt3 — oprava problému s kuickshow
 • kdeutils — oprava kgpg
 • kdenetwork — oprava appletu knewsticker
 • mplayer — oprava možnosti vzdáleného průniku

Kompletní seznam najdete na:

http://www.mandrakesecure.net/

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login