Mandrakesoft: Pohled zevnitř, část II.

Nehrozí Mandrakesoftu něco podobného jako akvizice SuSE Novellem? Jak je to s Mandrakeclubem… A proč se změnil vývojový systém? O tom co se stalo a proč si Mandrakesoft najednou užívá úspěch jsme si povidali s Mandrakesoft CEO Francoisem Bancilhonem a spoluzakladateli Jacquesem Le Maroisem a Gaelem Duvalem.

Původní znění článku Joa Bolina naleznete na portále NewsForge, volný překlad dále v článku.

Předpokládalo se, že by Mandrakesoft mohl být odkoupen podobným způsobem jako SuSE Novellem. Jaký je na to váš názor?

FB: Takový plán opravdu neexistuje. Jsme v pozici, kdy se můžeme rozšiřovat v mnoha ohledech… a také náš podíl na trhu.

JLM: Jsme spíše v pozici Novellu – hledáme příležitosti, jak se rozrůstat.

GD: Rozhodně není v našich plánech nechat se koupit nějakou společností, tím spíše, když dosahujeme zisku. Jsme velice flexibilní, můžeme se stále inovovat a máme schopnost rychlého růstu.

Mandrakesoft nedávno znovuzahájil obchodování svých akcií na Marche Libre a jejich cena začala růst. Jak se mohou zapojit investoři z U.S.?

FB: Nyní je velmi snadné obchodovat s akciemi Mandrakesoftu i na americkém trhu. Jsou obchodovány na U.S.Pink Sheet pod MDKFF symbolem.

Mandrakesoft rozeslal dotaz členům komunity na pomoc v jejich finanční tísni. Někteří by to nazvali, že Mandrakesoft jednoduše prosil o peníze. Je to pravda?

FB: Ano, komunita uživatelů Mandrakelinuxu nám velmi pomohla, ale na oplátku za to zase něco získali: stále jsme tady, velmi jsme se zlepšili a pokračujeme ve vývoji produktů, které plní jejich potřeby.

GD: Nejdůležitější je, že tu stále jsme – nyní silní… a toto byla alespoň příležitost, jak rozvinout náš model Clubové spolupráce, který je nyní velmi úspěšný.

JLM: Když jsme vytvořili Club, dostávali jsme mnoho stížností jako: "toto není prodejné", a "vždyť to nemá žádnou hodnotu"… na druhou stranu jsme již od samého začátku měli mnoho přispěvatelů, kteří rozuměli tomu pozadí kolem Clubu, který byl v určitých aspektech podobný sharewarovému modelu. Pak jsme do Clubu začínali přidávat více a více hodnotných služeb, a ti samí, kteří si v počátku stěžovali, se později do Clubu připojili. Myslím, že toto byl ten nejlepší postup: začít s OpenSourceWare modelem a potom jej spojovat s hodnotnými on-line službami.

Byly příjmy z Mandrakeclubu finanční spásou společnosti?

FB: Absolutně.

GD: Mandrakeclub byl ve skutečnosti založen mnohem dříve, než nám pomohl dostat se z finančních problémů. Ale každopádně to byl výborný způsob, jak získat podporu komunity – rozhodně jsme nečekali, že bude tak silná. Což nám vlastně umožnilo vstoupit do ochrany před věřiteli s velkou nadějí. Kdybychom to neudělali, byla by společnost prodána za pakatel.

JLM: Klub se zdá být nejlepším skloubením Svobodného software a obchodu.

V nedávné době bylo na adresu Mandrakesoftu zasláno několik stížností – na jeho vedení, funkčnost webových stránek, clubové služby a bittorent. Jak se to promítlo zpětně ve společnosti?

FB: Zamrzí to pokaždé, když si lidé stěžují. Když jsem ty stížnosti četl, mel jsem chuť vběhnout do kanceláří a křičet: "Okamžitě to napravte!" Ale musíme zachovat klid a uvědomit si, že máme okolo 25 tisíc členů. Když někdo vidí tyto stížnosti, může si myslet, že je to velký problém, a přitom si stěžuje jen hrstka našich uživatelů. Je nám jasné, že nejsme dokonalí a že máme co zlepšovat.

Před rokem jsme měli horší případ. Naši dodavatelé měli problém s dodávkami krabic a s vyřizováním objednávek. Nyní bylo 99% našich interních problémů vyřešeno. Teď nám ještě zbývá vše vylepšovat, a na to jsme přijali několik nových lidí.

Mandrakelinux 10.0 Official byl nejprve uvolněn pro členy Mandrakeclubu a brzo bude vydán i pro širokou veřejnost. Je to první verze vydaná pod novou vývojovou strukturou. Jak moc tento vývojový systém ovlivnil problémy předchozí verze s LG CD-ROM?

FB: Že bychom měli vymyslet nové vývojové schéma bylo definitivně rozhodnuto v průběhu bouřlivých debat.

GD: Náš nový systém vývoje je garancí, že se něco takového již nestane.

Mandrakelinux 10.0 Community Edition byla jednoduše jen veřejná beta verze s líbivým názvem, je to tak?

FB: Přesně naopak. 10.0 Community Edice nikdy nebyla míněna jako beta verze. Je to kompletní, použitelný a stabilní systém, který nám nakonec umožní vydat lepší Official verzi, kterou pak budeme moci prodávat jako krabice. Nové vývojové schéma je způsob, jak můžeme výdavat naše krabicové verze kvalitnější než kdy předtím a splnit tak požadavky různých uživatelů.

GD: Nazývat Mandrakelinux 10.0 Community betou je totéž, jako kdyby všechna předchozí vydání Mandrakelinuxu měla být beta! V minulosti jsme se naučili, že můžeme mít sebevětší tým testerů před vydání finální verze, ale vždy tu budou uživatelé, kteří potřebují pomoc se specifickým HW nebo v různých situacích. Také se mohou vyskytnout velmi ošklivé chyby po vydání verze, jako LG bug u Mandrakelinuxu 9.2. Tohle všechno jsme chtěli zlepšit a dopadlo to tak, že jsme přijali následující vývojový proces:

1) Nejprve vyjde Community verze – po stejném Beta/RC a QA cyklu, jako u všech předchozích verzí Mandrakelinuxu. Tato verze je dostupná jako download nebo na DVD. Je to perfektní verze pro ty, kdo jsou zvyklí na linux a zajímají je nejnovější vymoženosti, ale nebudou zděšení, když narazí na nějaký problém.

2) Potom, o pár týdnů později, vyjde Official verze. Je to ta samá Community verze se všemi bezpečnostními updaty a několika opravami z feedbacku, který zajišťují právě uživatelé Community verze. Tuto verzi potom doporučujeme všem, kteří si chtějí koupit "full pack" nebo nejsou dostatečně znalí na to, aby se potýkali s potencionálními problémy.

A co problémy s NTFS v Community edici?

FB: No, není to něco, co se mělo dostat až do Community edice. Musela se stát chyba někde během vývoje. Máme co napravovat.

Bylo tedy podle Vás nové schéma úspěšné?

FB: Koncept je rozhodně dobrý a teď tu máme i první výsledky. Samotné provedení musíme ještě zlepšit.

GD: Na základě zkušeností z vydání Mandrakelinux 10.0 víme, že tento proces musíme zdokonalit. Ale hlavní účel byl splněn a to je dobré pro uživatele Mandrakelinuxu. Koneckonců – nový vývojový proces byl komunitou přijat kladně.

14 komentářů

 1. PorGr | 24.05.2004 | 09:21 | Odpovědět

  Sorry za OT, ale nevite nekdo, kam se podely ISO obrazy mandrake 10.0? Diky.

 2. Anonym | 24.05.2004 | 10:13 | Odpovědět

  Mandrakelinux/devel/iso/10.0/i586

 3. PorGr | 24.05.2004 | 10:27 | Odpovědět

  Diky moc, tam jsem to nasel taky. Mohl by mi nekdo rict, proc je to v sekci devel a nikoli treba v current? Nehlede na to, ze v adresari ISO to neni vubec, tam jsou je nejvyssi verzi 9.2.

 4. bibri | 24.05.2004 | 10:28 | Odpovědět

  Protoze to je community verze?

 5. wallpapper | 24.05.2004 | 10:43 | Odpovědět

  Ano! Jistě je co zlepšovat! A můžete samozřejmě hned začít s tím aby při instalaci na notebooky fungovaly touchpady tak jak mají, tzn. že když poklepu na plošce, tak bude toto fungovat jako dvojklik a taky, že bude fungovat rolovátko. Ne abych se musel nervovat a prosit já nevím koho jak to mám nainstalovat a stejně mi nikdo není schopen poradit. rpm balíčkem jsem naistaloval poslední synaptics balíčky i se závislostmi a nic z toho!!! Ani se to v hardware neprojevilo! Nikde žádný synaptics!! Absolutně nic nenastavím. Jsem z toho rozladěn. Dokonce mi neporadil ani pan Bíbr a to je podle mě kapacita.. A co se týče instalace a nastavení (o podpoře ani nemluvím) týkající se bluetooth je to totéž! Nové věci (nejsou už minimálně 2 roky nové) jsou prostě asi nové věci a ještě asi dlouho budou.

 6. bibri | 24.05.2004 | 10:59 | Odpovědět

  Nejak si nepamatuju, ze bych vam radil se Synapticem ale vezte, ze pokud ho nainstalujete, musite ho take nakonfigurovat, jinak nepojede. Je to popsano v Errata, staci cist, nic jineho.

 7. tata | 24.05.2004 | 13:35 | Odpovědět

  Nojo. Původně jsem to považoval za ptákovinu, ale nakonec myslím, že nový model vývoje je lepší než starý. Není dokonalý, ale to snad nikdo nečekal a nečeká. Jen by mělo být více zdůrazňováno (jak říká Gael Duval), že Community “je perfektní verze pro ty, kdo jsou zvyklí na linux“. Aby si to nekupovali nováčci, kteří jsou z toho bezradní, zahodí to jako nepoužitelné a výsledkem je poškození dobrého jména Mandrakelinuxu. Pokud by nějaký takový zelenáč (a to je na začátku každý) nedbal dobře míněného upozornění, těžko by si mohl stěžovat, že linux je “nefunkční šmejd”, “podvod” a podobně. Tyto stížnosti mě opravdu mrzí, protože vím, že stěžovatelé se mýlí a zároveň je chápu.
  Přeju Mandrakelinuxu hodně štěstí!

 8. Michal | 24.05.2004 | 15:27 | Odpovědět

  Ktery narodni umelec prelozil “Absolutely” v tomto kontextu jako “Absolutně”? 😉

 9. iTRAIN | 24.05.2004 | 16:37 | Odpovědět

  jak byste to v tomto kontextu prelozil vy?

 10. mari | 24.05.2004 | 16:50 | Odpovědět

  Ten umelec jsem ja… volila jsem mezi slovy absolutne a jednoznacne… a tohle se mi libilo vice.. :o))) Btw. u upoutavky clanku je jasne receno, ze se jedna o volny preklad.. :o)) Zustal smysl zachovan? Zustal! Tak co remcate, clovece????

  Nejak moc nevidim rozdil mezi absolutne, jednoznacne, urcite, uplne, rozhodne, naprosto, presne nebo spravne… v tomto kontextu…

  Nicmene to nemeni nic na tom, ze jsem si naivne myslela, ze se lide budou pidit po detailech kolem deni v Mandrakesoftu… a ne po detailech v prekladu… tak teda tem, kteri to tak cini, se OMLOUVAM :O))))

 11. BlueHawk | 24.05.2004 | 17:02 | Odpovědět

  Preklad je ok, nic si z toho remcani nedelejte. Existence rejpalu, co porad jenom kecaj a osobne udelaji nule nula nic je bohuzel neprijemna realita. NIc vic, jen neprijemna realita. Je hodne jinym lidi, kteri skutecne preklady oceni.

 12. PorGr | 24.05.2004 | 17:36 | Odpovědět

  Bibri: Odpoved uz jsem nasel na mandrake.redbox.cz; isa byla uklizena zrejme z duvodu zpristupneni Official verze.

 13. PJ | 25.05.2004 | 17:52 | Odpovědět

  Klid Mari, klid…
  Ja jsem Vam velmi vdecny, za ten preklad, trebaze jak rikate sama “volny”.
  Umelci typu Michala at ctou v originale., Ti co nevladnou jsou radi ze jim to nekdo prelozi “dle sveho vedomi a svedomi” co nejlepe.
  A ja to ocenuji.
  PS: je nas mlcici vetsina!
  Petr

 14. GeBu | 25.05.2004 | 21:24 | Odpovědět

  I já moc děkuju. V angličtině bych takový článek téměř jistě nečetl.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login