Mandrakesoft: Pohled zevnitř, část III.

Proč byl Mandrake přejmenován na Mandrakelinux? Bojí se Mandrakesoft Microsoftu? A a jaké jsou jeho plány do budoucna… O tom co se stalo a proč si Mandrakesoft najednou užívá úspěch jsme si povidali s Mandrakesoft CEO Francoisem Bancilhonem a spoluzakladateli Jacquesem Le Maroisem a Gaelem Duvalem.

Původní znění článku Joa Bolina naleznete na portále NewsForge, volný překlad dále v článku.

Jaká jsou největší zlepšení v desítce?

GD: Je rychlejší, snadněji použitelný a obsahuje mnoho novinek. Doufám, že se uživatelé podívali na naše stránky o MDK 10.0 (překlad zde).

FB: Jsme opravdu nadšeni zařazením Kolabu do PowerPack+ edice, což zajistí nový stupeň kompatibility s Exchange servery pro naše korporátní uživatele.

Mandrakesoft byl zatažen do soudní pře o název s Hearst Holding, Inc. Čím to začalo?

FB: Byli jsme nařknuti ze strany Hearst Corporation a King Feature Syndicate před čtyřmi lety. Tvrdí, že používání názvu Mandrake Linux se uživatelům plete s názvem komiksu – Mandrake The Magician.

GD: Je zajímavé, že slovo "Mandrake" je používáno několika dalšími společnostmi, a navíc se podle anglického slovníku jedná o běžný název rostliny.

Všimnul jsem si, že ve verzi Mandrakelinux 10.0 byly všechny původní názvy Mandrake změněny na Mandrakelinux. Je to důsledek předchozího sporu (soudního nařízení)?

FB: Ne, jen se snažíme být ti hodní. Změnili jsme ve všech oblastech použití slova Mandrake na Mandrakelinux, Mandrakeclub, atd., protože nám při prvním soudním stání bylo zakázáno používat Mandrake coby obchodní značkdu. Takže zatímco čekáme na rozsudek, pokoušíme se být ti hodní a dostát všem požadavkům.

Mandrakesoft opět nabírá lidi. Pozice v jakých oblastech se snažíte naplnit? Jak to zlepší chod společnosti?

FB: Plánujeme přijmout "komunitního" manažera pro zlepšení služeb Mandrakeclubu (pozn. překladatele – již byl přijat: Pascal Joly), a webové programátory pro zlepšení našich stránek. Také posílíme jak náš vývoj, tak prodejní oddělení.

GD: Přijímáme nové lidi se zvláštní pečlivostí. Hlavně chceme zlepšit naše obchodní aktivity.

Nová licence u XFree86 zapříčinila hodně rozhořčení na poli OSS. Chystá se Mandrakesoft zařadit verzi XFree86 4.4 do Mandrakelinuxu?

FB: Ne. Nesouhlasíme s novou licencí, která nepodléhá GPL.

V mailing listu cookeru se objevil dohad, že se chystáte použít freedesktop.org X server. Máte opravdu takové plány?

FB: V tuto chvíli ne, ale tuto možnost ponecháváme otevřenou a uvidíme, jak se to vyvine.

Jak se Mandrakesoftu dotkly právní aféry kolem SCO?

FB: Nijak. Případ SCO je jen o penězích. Zaměřují se na větší ryby – třeba na IBM.

S přihlédnutím na tvrzení, že se Microsoft angažuje v aféře SCO nebo v případu proti Lindows (nyní Linspire) – vyhl se Mandrakesoft jejich dohledu?

FB: Jsem si jistý, že jsme spolu s ostatními tiše pozorováni. Určitě jsme jeden z důvodů, který nedá Billu Gatesovi spát. A to máme rádi.

GD: Také si myslíme, že vlna OpenSource je obrovská a mocná, a pro jakoukoli společnost bude nesmírně obtížné jít proti minulosti.

Je "Billův hněv" něco, čeho by se měl Mandrakesoft bát?

FB: Není tu žádná reálná hrozba. Během příštích několika let se OpenSource software rozšíří na 25-50% desktopů na trhu. To bude užitečné pro všechny, včetně Microsoftu.

Jaké jsou největší překážky, kterým musí GNU/Linux čelit na desktopech?

GD: Linux pro desktopy je hotov, ale vypadá to, že mnoho prodejců na něj ještě není připraveno. Pořád říkám, že jakmile bude na trhu dostatek aplikací pro koncové uživatele Linuxových stanic, zažijeme velký boom.

FB: Uživatelé se budou muset naučit "něco jiného", ale navzdory tomu, co stále slýcháme, to chtějí.

Jednoho času Mandrakesoft sdílel americký trh spolu s Red Hatem a SuSE, ale v několika posledních letech úplně vymizel. Mohou američtí uživatelé očekávat, že se Mandrakelinux vrátí zpět do regálů jejich obchodů?

FB: Nemohu prozradit více podrobností, ale mohu říct, že připravujeme návrat s jedním partnerem, ale o tom se dovíte v průběhu několika příštích týdnů.

Ale neprozradíte s jakým partnerem, že?

FB: Ne, ještě ne. Mohu jen říct, že je mezi uživateli znám a že budou nadšeni.

Jaký je plán Mandrakesoftu do budoucnosti?

FB: Vyvíjet software a zlepšovat naši vlastní infrastrukturu. Velkým cílem je Mandrakeclub – musíme mu věnovat více pozornosti a vyvíjet nové služby. V současné době je pro nás podstatný i obchod.

Musíme ještě rozvinout naše vzdělávací a korporátní služby. A také se v létě chystáme představit novou produktovou linii pro korporátní sektor.

GD: Prostě se budeme snažit zlepšovat, abychom zůstali na špičce Linuxových systémů.


Díky.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login