Mandriva Enterprise Server 5

Mandriva-Enterpriser-Server5Mandriva vydává novou verzi své enterprise distribuce – Mandriva Enterprise Server 5. Největší viditelná změna je v názvu produktu – původní název pro tuto řadu byl Corporate Server. Nová verze obsahuje podporu nejnovějších serverových technologií včetně virtualizačních nástrojů Xen a KVM.

Mandriva Enterprise Server (MES5) je vhodný do heterogenních sítí – podporuje například Active Directory Server od Microsoftu, stejně jako sdílení souboru/tiskáren v sítích se systémy Windows. Součástí produktu je již delší dobu vyvíjený Mandriva Directory Server (zkráceně MDS) – nástroj na jednoduchou správu většího množství prostředků a sítí. Více informací o MDS najdete například na mds.mandriva.org – vývoj je poměrně otevřený.

Zajímavá je též integrace zálohovacího nástroje Arkeia. Licence na Arkeiu je však nutné dokoupit – MES5 obsahuje pouze trial verzi zajišťující omezenou 30ti denní funkčnost. Samozřejmostí u MES5 je podpora dalších obvyklých serverových služeb: obsahuje e-mailové nástroje vč. antiviru/antispamu (Postfix, SpamAssassin, ClamAV), webové nástroje (LAMP, Java) a podobně. Detaily o obsaženém softwaru najdete v podrobné specifikaci.

Mandriva Directory Server

Mandriva Directory Server - jednoduchá správa sítě

Životnost Enterprise Serveru je pět let – podpora (vydávání aktualizací a opravných balíčků) skončí v polovině roku 2014. Mandriva dodává k produktu též nadstandardní podporu a služby včetně školení pro administrátory nového produktu.

K dispozici jsou zatím pouze download verze produktu – viz informace a ceny v obchodě Mandrivy na store.mandriva.com. Krabice by měly být dostupné ještě tento měsíc. Dostupnost produktu pro ČR/SR zatím není známa. Enterprise server si můžete předem bezplatně vyzkoušet – v nabídce je instalační ISO obraz a předpřipravený VMware obraz s kompletním nainstalovaným systémem.

Více informací najdete na stránkách produktu na Mandriva.com – prezentace obsahuje též flashové animace s ukázkami instalace a MDS. Oficiální tisková zpráva je k dispozici také na webu Mandrivy.

Osobní komentář: oznámení nové enterprise verze očekávám netrpělivě již delší dobu. Mandriva – bohužel – zatím nevyniká pravidelností jako konkurenční RedHat či SUSE. Dost si slibuji od nového nástroje MDS, který vypadá velmi schopně. Bude-li fungovat bez problémů a stejně jednoduše a intuitivně jako jiné nástroje Mandriva Linuxu, pak má Mandriva vykročeno celkem dobrým směrem.

1 komentář

  1. oop | 26.07.2009 | 18:22 | Odpovědět

    Pokousim se na tom rozjet mail server, vse je v pohode az na to ze pokud se tam pokusim dat nejaky filtr (content_filter), konkretne avg antivirus, vse se tvari jako ze to chodi a skutecne, ale posta se necertifikuje a nefiltruje. v logu zadne problemy a nepredvidatelnosti nejsou. Jsem v mandrive novacek, takze jsem mohl neco prehlednout, ale to neco by muselo byt zvlastni implementace pro content_filtr je tam neco takoveho, nebo jsem proste blbej…

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login