Mandriva InstantOn – operační rychlosystém

Když se objevila zmínka o operačním systému, který startuje během deseti sekund, obsahuje vybrané programy, je určený pro netbooky a postavený na Mandriva Linuxu, zbystřil jsem. Nebyl jsem sám, kdo viděl velké možnosti.

Nabídka mini systému pro netbooky je poměrně bohatá, ale velká většina z nich je založena na Ubuntu (netbook remix) nebo se jedná o jednotlivé systémy obvykle vytvářené jedním člověkem („one man show“). Nic proti nim, jsou výborné, ale nabídka od zavedené softwarové společnosti byla prostě lákavější.

Instant znamená okamžitý

Slovo „instantní“ se v češtině zabydlelo už dávno – kávu či polévku tohoto typu si dopřáváme možná denně. Ale operační systém, který je po spuštění přístroje připraven rychleji než voda v rychlovarné konvici – ten zatím nemáme, i když kandidátů je taky více (např. Moblin). Na výběr tedy je, ale něco přece chybí – a tuto mezeru se Mandriva S.A. snaží vyplnit systémem InstantOn, který byl (a nadále je) primárně určen OEM prodejcům (Co je OEM?).

Nabídka OEM výrobcům a uživatelům

Nejde tedy primárně o produkt určený koncovému zákazníkovi – je zamýšlen do dílen prodejcům hardwaru, kteří si jej mohou dotvořit. Slibuje se jim:

 • rychlý start do 10 sekund
 • vysoká úroveň zákaznických úprav podle potřeb trhu
 • nenáročnost na hardware
 • efektivní správa paměti a hardwaru
 • vysoká úroveň bezpečnosti
 • optimalizovaná správa paměti a diskového úložiště
 • několik typů připojení (pevné, bezdrátové, 3G)
 • webové (?) úložiště („live storage“)
 • Mandriva Linux jako symbol kvality
 • jednotné uživatelské rozhraní vhodné pro malé displeje
 • kancelářský balík OpenOffice.org
 • cca 20000 aplikací, aktualizace
 • podpora multimédií, fotoaparátů a souvisejících webových služeb

Nabídka koncovým uživatelům vychází z výše uvedeného a je konkretizovaná. Kromě toho se uvádí poměrně kryptická informace o tom, že lze InstantOn instalovat buď jako doplněk ke stávajícímu operačnímu systému typu Linux a Windows (!), nebo samostatně. Další informace jsou pak už konkrétní:

Skype se šíří jako vir, je už úplně všude

Skype se šíří jako vir, je už úplně všude

 • Mozilla Firefox, moduly pro Flash a Java
 • Mozilla Thunderbird
 • Pidgin a Skype
 • Rythmbox, Totem, Eye of GNOME, Evince
 • „A to je vše!“ (Tuto větu také přebírám, není můj výmysl. Má svůj význam. )

Dále má systém různá další omezení – pracuje pouze v rozlišení 800×600 16 bitů, nepracuje s webkamerami, s RAID a LVM (což nelze čekat a myslím to ani nevadí). Soudě podle diskuzí jsem nebyl sám, kdo viděl šanci na výborný systém pro domácí multimediální centrum, kde budou jen ty programy, které jsou potřeba, a přitom bude zajištěna hardwarová kompatibilita a kvalita celku.

Mandriva InstantOn je placený operační systém – můžete si ho koupit za 9,90 eur. Cena neobsahuje žádnou podporu, tu je třeba zakoupit zvlášť.

Zprovoznění systému

Jakmile zaplatíte, dostanete emailem odkaz na ftp server a také login a heslo. Po zadání si stáhnete iso soubor o velikosti cca 460 MB, kontrolní součet, aplikaci mandriva-seed.sh a PDF dokument. ISO soubor pak přeneste na USB disk nebo vypalte jako každý jiný ISO soubor (třeba pomocí mandriva-seed.sh). Dokumentace obsahuje obrázkový návod k instalaci a několik stran anglicko-francouzských marketingových řečí v mizerné kvalitě; o produktu se nedozvíte nic víc než na webu.

Jakmile z disku nabootujete, spustí se instalace systému Mandriva Linux 2010 – notně zkrácená. Jakmile vyřešíte organizaci diskových oddílů, program se na nic neptá a instaluje. Díky tomu je proces celkem rychlý, nicméně poměrně „podpokličkový“ – nemáte na něj vliv. Nevytvářejí se žádní uživatelé, nejste nuceni do výběru balíčků či nastavování služeb.

Startovní nabídka pak obsahuje klasické dvě položky – spuštění systému a spuštění nouzového režimu. Pokud vyberete klasický start po deseti sekundách byste měli vidět pracovní plochu (ve druhém případě pak za delší chvíli uvidíte prompt k přihlášení). Do pracovního prostředí se nepřihlašujete. Problém je i s přihlášením v rámci záchranného režimu – nikde se totiž nedozvíte přístupové heslo. A bohužel to není problém jediný.

Pracovní prostředí a jeho používání

Základní obrazovka

Základní obrazovka

Pracovní prostředí je příjemně jednoduché a snadné na ovládání – tak, jak si to člověk přeje. Na testovacích strojích (Asus Eee 900A a Lenovo T500) uběhlo od startu do zobrazení plochy 9-11 sekund. Prostor je zaplněn obrovskými tlačítky, dole kotví panel s ikonami běžících programů. Ačkoliv byla při instalaci vybrána čeština, tlačítka česky nejsou – nejsou bohužel ani anglicky, chybí znaky s diakritikou: „Webov prohle Firefox“, „Applications“ a „Sov centrum“ vás pomalu vedou k závěru, že tohle asi nebude vysněné homemedia centrum.

Panel v dolní části obrazovky není žádný panel, je to jen barevný proužek. Stejně jako plocha či tlačítka nemá ani on žádné kontextové menu (běžící programy v systémové oblasti kontextovou nabídku obvykle mají). Pouze zobrazuje čas a datum (v anglickém formátu), ikony pro CapsLock, NumLock a ScrollLock, regulaci hlasitosti, síťové centrum, baterii, připojené disky a pak ikony spuštěných programů (Skype, Rhythmbox apod.). Monitor napájení je z GNOME, regulátor hlasitosti je podle všeho Kmix.

Na testovaném Asus Eee PC 900A nebyla občas rozpoznána bezdrátová síťová karta, na Lenovu T500 ano a vše fungovalo v pořádku.

Jak už jsem zmínil, rozlišení grafického režimu je 800×600 bez možnosti změny. Chápu, že tento režim běží snad úplně všude, ale přesto bych byl radši, kdyby byl k dispozici např. výborný LXRandr, s nímž je možné režimy přepínat podle možnosti grafického režimu.

Objevil jsem indicie, že vůbec nejde o X server, nýbrž o režim framebufferu. Tomu by odpovídala rychlost a omezení.

Jako správce souborů figuruje Nautilus, pro snímky obrazovky slouží nástroj z GNOME. Pro připojení jiných diskových oddílů je vyžadováno heslo roota, které neznáte.

Multimediální aplikace

Multimediální aplikace

Jako správce souborů slouží Nautilus

Jako správce souborů slouží Nautilus

A to je vše?

Vzpomínáte si na větu, kterou jsem napsal (resp. převzal od autorů) o pár desítek řádek výše? Tak už jste ji pochopili. Ona bohužel neznamená „Tak snadné, funkční a po ruce.“ Bohužel znamená spíše „Šest programů bez podpory vašeho jazyka a nic víc.“ Čekal jsem více, tohle je málo. Co všechno v systému nenajdete?

Nástroje pro komunikaci

Nástroje pro komunikaci

Ačkoliv běží celé prostředí jako úloha jakéhosi správce úloh (stiskněte Ctrl-Alt-Tab, uvidíte název procesu), nic z toho nezískáte. Nelze přepnout na správce úloh, nelze otevřít „nějaké menu“, nelze přepnout na příkazovou řádku, nelze přepnout na konzole (např. Ctrl-Alt-F3), nelze nic diagnostikovat, nelze získat informace o systému nebo co obsahuje, nelze nic nastavit, nelze instalovat software!

Nepřišel jsem na to, jak tento balík nainstalovat do existujícího systému, což bylo uváděno v informacích. Čtením německé diskuze jsem zjistil, že to systém neumí, snad to dokáže OEM verze; zavádějící informace byla z webu odstraněna. Bohužel také nevím, jak funguje mechanismus aktualizací – moc automaticky ne. Počítač připojený k internetu žádné aktualizace nenabízel.

Připojeno k síti

Připojeno k síti

Shrnuto: Propagační stránky nelžou – systém ovšem nabízí skutečně jen a pouze to, co je na nich napsáno. Ani o bajt navíc, a to dokonce ani běžné nástroje. Je to poměrně zarážející, ale přesto mohou být uživatelé, kterým se tento systém trefil do vkusu. Němečtí uživatelé citují francouzské fórum, které prý vrní blahem. Mají [pouze francouzsky psanou] dokumentaci. Prý. Ti Němci neumí dobře francouzsky… 😉 (celá diskuze, německy)

Rozzlobili jsme, budeme zlí

Ještě jsem se nerozhodl skončit – za systém jsem zaplatil deset eur a rozhodně jsem se nechtěl nechat porazit. Systém bych vzal na milost, kdyby bylo možné instalovat software. Jak jsem psal, v prostředí žádný nástroj tohoto typu není, nicméně jsem si uvědomil, že existuje záchranný režim, který spustí příkazovou řádku. V ní bliká prompt, systém se jmenuje „mini“, což – jak vyzkoušeli zmiňovaní němečtí uživatelé – je také geniální heslo roota! Hauauauauúúúú..

Vítá mě hlášení, že selhalo nastavení locales, tedy proměnných pro jazyk (otravovat bude i nadále). Moment překvapení: program urpmi pro správu softwaru v prostředí k dispozici je, urpmi --auto-update anglicky hlásí, že balíčky jsou aktuální. Zkouším instalovat mc a dozvídám se, že „No package named mc“. Příkaz urpmq --list-media mě svým trapným výstupem utvrzuje v tom, že nejsou k dispozici žádné zdroje.

Tak po pravdě řečeno, nevím, co dál. Pracně vkládat zdroje přes příkazovou řádku, abych z toho udělal běžný Mandriva Linux? Nebude lepší běžný systém raději rovnou nainstalovat? Smířit se s tímto nedodělkem?

Tlačítka pro vypnutí - uspání nefunguje

Tlačítka pro vypnutí - uspání nefunguje

Na zlobu není síla

Jsem přesvědčený, že je to jen marketingový trik. Toto je vykuchaná OEM verze, ve které chybí klíčové a stěžejní funkce pro úpravu. Podle videa ve skutečné OEM verzi k dispozici jsou (tlačítka vpravo dole). Smířil jsem se, kuchat to nebudu. Spokojen ale nejsem. Ono – co bych chtěl za deset eur…

31 komentářů

 1. Pracná příkazová řádka | 14.01.2010 | 09:56 | Odpovědět

  Díky za recenzi.

  > Pracně vkládat zdroje přes příkazovou řádku,
  > abych z toho udělal běžný Mandriva Linux?

  Trošku silná slova, nemyslíte? Jeden příkaz snad nikoho nezabije. http://easyurpmi.zarb.org určitě znáte. Ale chápu, že v kontextu black-box systému to pracné je.

  1. Peťoš Šafařík | 14.01.2010 | 10:07 | Odpovědět

   Tohle není(!) to, co bych očekával od OS pro lamy. Navíc toto má být systém pro “BFU”, pro které je takovýto workaround nad jejich síly. Pokud musím pro dosažení terminálu (a instalaci softu) restartovat počítač, tak to rozhodně není normální.

  2. Vlastimil Ott | 14.01.2010 | 14:11 | Odpovědět

   >Trošku silná slova, nemyslíte? Jeden příkaz snad nikoho nezabije. http://easyurpmi.zarb.org určitě znáte. Ale chápu, že v kontextu black-box systému to pracné je.

   V množství informací zřejmě zapadlo, že nelze instalovat žádné programy. To znamená, že tam, pokud jsem dobře hledal, není gurpmi ani žádná jiná grafická nástavba, která by ty zdroje přidala. Není tam ani emulátor terminálu. V záchranném režimu zase není textový prohlížeč.. chápete? Jak to chcete udělat, když pominu, že – jak píše Petr – je tohle mimo záběr cílových uživatelů…?

   1. Vlastimil Ott | 14.01.2010 | 14:19 | Odpovědět

   2. Pracná příkazová řádka | 14.01.2010 | 14:40 | Odpovědět

    > V záchranném režimu zase není textový
    > prohlížeč.. chápete?

    Tím odkazem na http://easyurpmi.zarb.org jsem myslel, že si příkazy na přidání nemusíte pamatovat.

    Jak píšu výše, chápu že to má fungovat automaticky. Takže díky za vaši práci.

 2. Wifi | 14.01.2010 | 09:59 | Odpovědět

  Mimochodem, jak se projevuje “nebyla občas rozpoznána bezdrátová síťová karta”? Po startu, nebo při přepínání síťovek?

  Mám na 1001HA Spring 2010.0 a nemůžu si vůbec stěžovat.

  1. Peťoš Šafařík | 14.01.2010 | 10:10 | Odpovědět

   No, očividně na 900 to nefunguje. 1001HA je na tom líp a k tomu ti můžem nic víc než gratulovat a přát Ti to.

   1. Wifi | 14.01.2010 | 11:06 | Odpovědět

    Peťoši, nechtěl jsem Tě nijak dráždit. Ptal jsem se, jak se to projevuje, protože Wifi v tisícovce je (alespoň myslím) stejná jako v devítistovkách.

    1. Peťoš Šafařík | 14.01.2010 | 19:59 | Odpovědět

     Nerozzlobil 🙂 Já jen InstantOn nevlastním, takže víc jsem napsat nemohl. A to s tím blahopřáním k fungujícímu systému jsem myslel tak, jak jsem to napsal: upřímně 🙂 (bez patosu, tkerý k tomu nalepili politici).

  2. Vlastimil Ott | 14.01.2010 | 14:13 | Odpovědět

   Při prvním startu tam nebyla, což mě nemile překvapilo, tak jsem si to poznačil. Při korekturách jsem to ověřoval a detekována byla. Víc nevím, nejde nic zjistit…

 3. Aminux | 14.01.2010 | 16:19 | Odpovědět

  Nejvíc se mi na tom celém líbí ta tapeta na ploše 🙂

 4. Hobil | 14.01.2010 | 19:52 | Odpovědět

  Docela by me zajimalo, jake je v tom jaderko – ma-li to tak rychle nabihat. A co vsechno lze z MDV vykuchat, aby system zustal funkcni…
  Urcite by to mohla byt inspirace i pro “zestihleni” klasicke tezkotonazni Mandrivy.
  Jsou situace, kdy se to hodi.
  H.

  1. Peťoš Šafařík | 14.01.2010 | 19:56 | Odpovědět

   No, v 2010 Spring se přemýšlí o ještě rychlejším startu systému pomocí přepsání startovacích skriptů do dash 🙂 Bude to fofr 🙂

   1. Aminux | 21.01.2010 | 16:38 | Odpovědět

    Mě by úplně stačilo, kdyby fungovala pořádně hibernace (píše se to s i?) abych nemusel PC normálně vypínat. U Windows funguje v poho a probuzení trvá pár sekund. Pak mi jsou nějaké rychlé starty lhostejné.

 5. joelp | 16.01.2010 | 13:34 | Odpovědět

  Já mám MDV 2010.0 free a startuje mi systém za 13s. KDE pak za dalších 5s. Investoval jsem do SSD disku a vůbec nelituju. Ta rychlos s jakou celý sustém jede je neskutečná.

  Díky tomu mě už InstantOn nemusí zajímat 🙂

 6. multi | 17.01.2010 | 12:12 | Odpovědět

  System pro me to urcite neni.
  Ale jinak si myslim, ze je to prave to co vedsina uzivatelu chce.

 7. arch | 18.01.2010 | 11:42 | Odpovědět

  No, 10 sekund mam s Archem na klasickym SATAII disku :-).
  Myslim, ze prave proto je to pro OEM todle – to si tam musi doinstalovat ty potrebny programy…

 8. Vylik | 18.01.2010 | 15:24 | Odpovědět

  Tak to mě Mandriva, která se léta řadila k nejlépe počeštěným distribucím hodně zklamala. Co bude asi běžný uživatel dělat s těmi nezobrazujícími se písmeny. Jedině, že v Mandriva očekávala psaní bez diakritiky, ale to má smůlu.

  1. Vlastimil Ott | 18.01.2010 | 21:59 | Odpovědět

   Toto speciální francouzské vydání si moc českých uživatelů nekoupí, když mají mnohem lepší edici Mandriva Linux 2010 CZ…. 😉

   1. mmc | 15.02.2010 | 20:31 | Odpovědět

    Ve španělsku jsem viděl prodávat neznačkový netbook za 179 Euro.8,9 palců obr.,proc. via, ram 512Mb. Systém Mandriva instanton, OEM. Byl zde k dispozici gnome-terminal, MCC – Mandriva control center v grafice. Na wifi – wifi radar a spousty dalšího. Mcc fungovalo i v terminálu. Bohužel jen ve Španělštině.

   2. Vylik | 03.04.2010 | 09:23 | Odpovědět

    Pořád si říkám, co mě vlastně přinese navíc placená Mandriva oproti Ubuntu zdarma?

    1. Irena Šafářová | 03.04.2010 | 10:36 | Odpovědět

     Placená Mandriva Linux přinese hodně pro toho, kdo si ji koupí. Například:
     – 4 DVD pro 32b i 64b systémy
     – dvě ze čtyř dvd jsou dvouvrstvá
     – máte většinu softwaru doma a nemusíte ho stahovat
     – po instalaci máte skoro vše “hotovo”
     – přidáte pouze z druhého dvd skriptem další repozitáře, které jsou na druhém dvd
     – a následně z toho samého dvd dalším skriptem přiinstalujete chybějící software, který běžný člověk používá = to je vše!
     – nemám problém s proprietálními ovladači grafické karty
     – máte to za cca hodinu hotovo i s instalací a nastavením
     – okamžitě použitelný
     A když se vám Mandriva Linux nezamlouvá – máte tu Ubuntu. Můžete si koupit kteroukoli knihu.
     P.S: Ubuntu je vyprodané, máte Mandriva Linux, je to na vás 😉

     1. Peťoš Šafařík | 03.04.2010 | 10:56 | Odpovědět

      řekl bych, že Vylik neví, že existuje i free edice Mandriva Linuxu a mluví o PowerPacku. Kdyby mluvil o knize, tak by zajisté věděl i o knize k Ubuntu.
      Zatím očividně neví, že v novém (a nebo příštím) Ubuntu se bude software prodávat stejně, jako hudba na iTunes. Jo, prostě kdo chce, škraloup si vždycky najde…

      1. Irena Šafářová | 03.04.2010 | 11:05 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       Jojo, pravda, pravda …..

 9. mmc | 15.02.2010 | 20:35 | Odpovědět

  jj , a to heslo roota bylo root. Hynek.

 10. vylik_2004 | 04.04.2010 | 20:56 | Odpovědět

  1) O existenci free edice Mandriva Linuxu samozřejmě vím http://wiki.mandrivalinux.cz/kterou-edici-mdv-zvolit
  Žádný škraloup nehledám a vývoj Mandrake a následně Mandrivy sleduji už několik let.

  2) Mandrake 10.0 byl můj první linux. Následně jsem si koupil i krabicovou verzi Mandrake 10.1, s knihou a dvě-mi DVD. Odměnou mě byly, akorát problémy s nesprávným rozlišením monitoru a nefunkčním USB diskem, který se někdy připojil a někdy ne.
  To první se podařilo vyřešit, ale problém s USB diskem, který měl podporu v linuxu od jádra 2.4 už nikoliv. Proto jsem přešel následně na Suse Linux 9.1, kde fungovalo obojí ihned po instalaci naprosto bez problémů.

  3) Ze zvědavosti jsem zkusil poslední Development Release: Mandriva Linux 2010.1 Beta 1 a nestačil jsem se divit. Stáhnul jsem si One Live Mandriva 2010 s KDE 4.4.2 i GNOME 2.30 a po spuštění po mě obě CD vyžadovala login, který jsem neznal. Po chvilku googlení jsem našel, že login je live http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=11917.0
  Po zadání loginu a přihlášení nenaběhlo grafické rozhraní, tím mé zkušenosti s Mandrivou 2010 končí.

  4) Ubuntu už nyní prodává placený SW http://shop.canonical.com/index.php?cPath=19
  Stejně jako Mandriva http://store.mandriva.com/?cPath=25
  Ubuntu bude prodávat, ale hudbu nikoliv software http://www.root.cz/clanky/ubuntu-one-music-store-nakupujeme-hudbu-v-ubuntu-10-04/
  Je to alternativa k iTunes ve svobodnější formě. Platby se provádí přes PayPal a za své peníze dostanete skladby bez obtěžujícího DRM. Tohle vítám, protože hudbu bez DRM dnes pomalu nedostanete ani v klasickém obchodě!

  5) DVD pro instalaci linuxu nepoužívám a považuji ji za nevýhodu. Instalaci z CD považuji naopak za velkou výhodu, protože se instaluje daleko méně věcí a zbytek doinstaluji z internetu. Z DVD se instaluje akorát hromada zbytečného balastu, který málokdo potřebuje.
  Úplně nejlepší je instalace z minimal CD, bez jakýchkoliv zbytečností. https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

  6) Ubuntu nainstaluji za 15 minut. Ovladače grafiky to nabídne hned po prvním spuštění. Za dalších 5 minut ho pomocí Ubuntu Tweak nastavím i bez spouštění skriptů http://ubuntu-tweak.com/
  http://blog.ubuntu-tweak.com/about

  7) Používám jen 32 bitový linux a 64 bitové DVD nepotřebuji, ale chápu že to někdo využije, když vlastní potřebný HW, který dokáže výhody 64 bitového systému využít.

  8) Na Ubuntu se mi líbí, že má s Debianem největší repozitáře se softwarem, nedělá žádné rozdíly a všichni používají stejnou verzi. O obou knihách vím, ale pro mě jako zkušeného uživatele nemá smysl ani kniha s Ubuntu ani s Mandrivou, protože ji prostě jako zkušený uživatel nepotřebuji. Jediné co si kupuji jsou originální CD s Ubuntu, která sbírám a zároveň tak ipodpořím Canonical 🙂

  9) Myslel jsem, jakou přidanou hodnotu Mandriva oproti Ubuntu přináší, ale z vlastních zkušeností mohu říct, že pro mě osobně žádnou.

  10) Platit 600 Kč každých ½ roku za novou verzi, mě přijde zbytečné. Používat starší verzi není to pravé ořechové, protože v tom případě můžu používat Ubuntu LTS nebo Debian stable.
  Když si to spočítáte, tak nakonec vyjdou Windows podstatně levněji, než Mandriva Linux při platbě 600 Kč za ½ roku a cyklu vydávání MS Windows.

  1. Irena Šafářová | 07.04.2010 | 08:44 | Odpovědět

   Pokud se vám více zamlouvá Ubuntu, používejte Ubuntu. Není co řešit. Ale máte špatné informace v tom, že platíte 600 Kč za půl roku, když kupujete Mandriva Linux. Kniha vychází pouze jednou za rok.
   Dalo by se hodně polemizovat o instalaci zbytečného balastu. Nad instalací Ubuntu nemáte naprosto žádnou kontrolu, ale nad instalací Mandriva Linuxu nebo OpenSUSE máte kontrolu na 100%.
   DVD nebo CD = výhoda nebo nevýhoda? Pro člověka, který bydlí někde na vesnici s omezeným stahováním je kniha se čtyřmi DVD požehnáním. Ale to člověk z města, který má raketový přístup na internet systémem 7/24 nemůže pochopit.
   Ale jak říkám – líbí se vám Ubuntu? Tak ho používejte. Mně pro změnu za nic na světě v Ubuntu nešla flashka a věřte mi, že jsem pro to udělala první poslední ;-).

   1. Peťoš Šafařík | 07.04.2010 | 09:22 | Odpovědět

    Kniha vychází co půl roku. 2009.1 byla výjimka!!!
    Jinak vyliku – pořád podle mého nerozlišujete dvě věci – kupujete KNIHU, ke které jsou přidána DVD. NEkupujete operační systém, kupujete knihu. Co půl roku platíte za KNIHU.
    S Mandriva Linuxem je to NAVLAS stejné, jako s Ubuntu – i k ubuntu vychází kniha, stojí 350,- (je menší než k MDV). Mohl bych tvrdit, že “proč platit za Ubuntu, když můžu mít Mandrivu zdarma”. Podle naprosto stejné a stejně špatné logiky.

    O tom, jestli live CD nebo instalační DVD je podle mého taky trochu zcestné. Když instaluji z DVD, tak nainstaluji kernel, GNU aplikace a urpmi. Všechno ostatní, včetně Xů, instaluji z netu. Takže o instalaci balastu opět nemůže být ani řeč.

    To, že vám v Mandriva Linuxu nefungovalo to či ono a do patnácti minut jste to nerozjel není žádná známka kvality OS. Mi nefunguje v Ubuntu TV, v MDV out-of-box. Takže asi tak…

    1. Ivko | 07.04.2010 | 22:24 | Odpovědět

     Moje skúsenosti s UBUNTU: Čo sa nainštalovalo SAMO, to šlo. Čo sa nenainštalovalo samo, NEŠLO. Skúšal som z rôznej strany. Nešlo! Mandrvia ponúka nástroje, kde sa to dá. Ťažšie, ako keď si to spraví počítač “sám”, ale aspoň viem, čo sa stalo…
     Okrem toho aký je rozdiel medzi Win, ktorý robí tiež kopec vecí “SÁM” a UBUNTU? Linux nie je (aspoň podľa môjho skromného názoru) paralelný systém k Windowsom. Linux je niečo iné – teda je to systém, kde jeho administrátor sám určuje čo sa bude a čo sa nebude robiť. Ak to spraví program sám za neho bez možnosti zásahu (a to UBUNTU robí), tak to je iba Windows v šate Linuxu.
     Radšej sa budem baviť s konfigurákmi a mesiace hľadať na Googli, ako keby mi to všetko spravilo samo tak, ako ja nechcem bez možnosti prejavenia “svojho názoru”.

     Preto zacitujem Irenu:
     Pokud se vám více zamlouvá Ubuntu, používejte Ubuntu.

  2. Ivan Bíbr | 10.04.2010 | 18:18 | Odpovědět

   Celá ta debata je poněkud zbytečná. Knihy jsou zaměřeny na laiky, ne na pokročilé uživatele. Laik je člověk, který se občas zarazí i u postupu Další->Další>Další… Pro něj mám upravené DVD a postupy, co může/nemůže. Laik nekupuje každou novou verzi, protože ji na nic nepotřebuje. Znám lidi, co mají pořád verze jako 10.1 nebo 2005 a proč? Protože jim stačí na to co potřebují. Konec šmytec na shledanou :).

   Odpověď na výše položenou otázku “Pořád si říkám, co mě vlastně přinese navíc placená Mandriva oproti Ubuntu zdarma?” je jasná už od poloviny té věty. Vám nic, nejste cílová skupina. Jen nevím, proč je kolem toho tolik povyku ze všech stran…

 11. vylik_2004 | 15.05.2010 | 14:11 | Odpovědět

  Ten kdo používá ještě verze jako 10.1 nebo 2005 by neměl vůbec používat počítač. Tyto systémy už nejsou podporovány a vystavuje se tak riziku napadení nezabezpečeného počítače . Divil bych se, kdyby tito lidé neměli internet…ale kdo chce kam pomozme mu tam 😛

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login