Sticky: Mandriva Linux 2010 Spring – Distribuce z Francie zraje jako víno

Co nám přináší nejnovější verze distribuce Mandriva Linux s označením 2010 Spring? Více jak dva měsíce jsem tuto verzi testoval a zkoušel. Krom velkého množství nahlášených (a následně opravených) chyb byl důvod dvojí – první: s Ivanem Bíbrem připravuji další knihu k Mandriva Linuxu, a poté chci přinést co nejkvalitnější recenzi pro vás, stejně jako v dřívějších verzích. A co kvalita? Pro ty nejvíce netrpělivé řekněme: výborná, snad nejlepší, co kdy z firmy Mandriva S.A. vyšlo. Vydání bylo dokonce odloženo o více jak měsíc a mimo plán byla vydána ještě jedna testovací verze – verze RC2 – a to jen proto, aby bylo vše, pokud možno, bez chyb.

Firma Mandriva S.A., sídlící ve francouzském městě Paříži kousek od Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou v zemi baget, krásných žen a revolucí, připravuje a vydává další verzi linuxové distribuce Mandriva Linux. Tentokrát, pokud by vás zajímala jen čísla, ve zkratce: KDE ve verzi 4.4.3 a GNOME v nejnovější 2.30 (již s možností vyzkoušet si nový koncept GNOME-Shell). Od minulé verze se opět rozšířil počet balíčků v repozitářích asi o 200. Ke všemu se ovšem postupně dostaneme.

Abychom měli s čím pracovat – instalace

Už v minulé verzi jsem psal o propracovaném instalátoru, ve kterém se pouze upravují drobnosti a přidávají nové funkce. Bohužel na tehdejší novinku – účet hosta – nebyl instalátor a následně správce uživatelských účtů zcela připraven, a tak nastaly některé problémy. V tuto chvíli je ovšem instalátor opraven a instalace proběhne zcela bez problémů a hladce.

Konečně byly vyslyšeny hlasy ohledně instalace z verze ONE, kdy není nutné spouštět live CD, protože možnost instalace je přítomná již v boot nabídce.

Již v minulé verzi bylo možné nechat nově vytvořené oddíly šifrovat, a to s jedinou výjimkou oddílu, na kterém se nacházel adresář /boot. Toto omezení (na oddíl /boot) stále platí, ovšem nyní při tvorbě šifrovaného oddílu je možné určit si, jaký souborový systém bude v šifrovaném oddílu skryt. Můžete tedy šifrovat ext3 či ext4, ale také FAT nebo ReiserFS.

Samotná instalace probíhá naprosto dle mých představ – po zvolení jazyka a odsouhlasení smlouvy nastavíte rozdělení disku, kde máte k dispozici několik přednastavených možností. V případě automatického rozdělení disků vždy dostanete první oddíl kořenový /, dále bude SWAP. Další dělení bude záležet na velikosti disku a několika dalších parametrech, ovšem nejspíše bude na zbytku diskového prostoru oddíl s /home. Při volbě vlastního rozdělení disku budete mít možnost si vše přizpůsobit k obrazu svému.

Poté již buďto využijete předdefinované volby prostředí včetně přidružených balíčků (KDE4 / GNOME), anebo vlastní volbu skupin balíčků k instalování (Kancelářské balíčky, Dokumentace či balíčky pro vývojáře…).

Po překopírování balíčků na disk nastavíte uživatelské účty, jako vždy je nutné zadat heslo roota a vytvořit aspoň jednoho uživatele. Dále je možné deaktivovat účet pro hosta (právě nefunkčnost této možnosti deaktivace dělala v minulé verzi nemalé problémy) – ten je možné poté doinstalovat z Ovládacího centra Mandriva Linuxu na několik klepnutí myší. Obvyklá možnost finálního nastavení a instalace je hotová.

V čem pracovat – novinky v grafických prostředích

O nejnovějších verzích grafických prostředích KDE a GNOME – 4.4.3 a 2.30.0 – toho bylo napsáno více než dost, například článek o KDE4 od Vojty Zeiseka nebo recenze GNOME od Jirky Eischmanna. Ovšem každá distribuce si grafická prostředí upravuje silně k obrazu svému.

Mandriva Linux byl vždy uváděn jako distribuce s nejlépe udělanou integrací grafického prostředí KDE. Na rozdíl od projektu Ubuntu, které se soustředí pouze na GNOME, Mandriva nezapomíná ani na další grafická prostředí – vedle GNOME tak v repozitářích najdete i Xfce, LXDE, E17 a velké množství dalších, přičemž jsem při testování nenašel žádné, které by bylo nasazeno problémově.

KDE – porevoluční evoluce

Ve verzi 2009.0 (tedy již pět verzí zpět) bylo nasazeno jako výchozí grafické prostředí KDE 4, což vyvolalo nemalé rozpaky. Byl to veliký krok kupředu a jako takový nezůstal bez reakcí. Bylo následně napsáno mnoho kladného i záporného.

Ovšem už od verze KDE 4.1.3, která byla přítomna na našich instalačních DVD ke knize Mandriva Linux 2009 CZ, bylo prostředí KDE 4 použitelné a následně jen a jen lepší. V tuto chvíli je KDE ve verzi 4.4.3 (a velice brzy bude aktualizováno na verze 4.4.4.).

První velice výraznou vlastností této řady KDE 4.4.x je tzv. Netbook plasma – uspořádání plochy, která je bez panelů a klasické Mandriva Menu se svým způsobem nachází na samotné ploše, jak je vidět na obrázku. Bohužel toto nastavení mě trochu zlobilo a sice zřídka, ale přesto na rozdíl od klasického plasma desktopu, zatuhlo.

Nový typ plasmy pro Netbooky

Nový typ plasmy pro Netbooky

Druhá změna chování je umísťování oken. Pokud chytnete kurzorem okno za horní informační pruh a přesunete ho k pravému/levému kraji obrazovky, upraví se velikost tohoto okna na polovinu obrazovky. Je to chování známé například z Windows a nejspíše po tom byla sháňka. Pokud takto umístěné okno přesunete, změní se jeho velikost opět na původní rozměr.

Další krok kupředu je možnost instalovat nejrůznější rozšíření programů na několik klepnutí myší podobně jako dříve motivy plasmy anebo vzhled KDM. Rozhraní GetHotNewStuff spolupracuje se soubory na adrese http://KDE-files.org, odkud jednoduše stáhnete velké množství dat. Z dalších aplikací KDE budu jmenovat již jen Gwenview. Sám jsa amatérským fotografem, jsem byl jeho chováním poměrně mile překvapen, protože dokázal sám stáhnout fotografie z mého fotoaparátu Canon, se kterým mívají jiné programy čas od času problém.

Automatické umístění okna na polovinu obrazovky

Automatické umístění okna na polovinu obrazovky

Další kus práce byl udělán na KDM, které má nyní mít přímou podporu pro ověření na základě otisku prstu. Druhá novinka je v provázání KDM s DrakX11, tedy s programem pro nastavení X serveru. Pokud X server nenaběhne (například problémové nesvobodné ovladače), tak se rovnou spustí DrakX11 pro nastavení aspoň ovladače VESA. Bohužel KDM má jedno značně nešťastné nastavení, zvláště pokud používáte přepínání mezi virtuálními terminály tty[1-7], protože KDM se spouští na tty8. Pokud neopustíte grafické prostředí, nic nepoznáte. Ovšem při přecházení do textové konzole a zpět bude tato změna značně nepříjemná. Co jsem ovšem našel, tak se o tom ví a má se to řešit – je to problém integrace KDM a startovací obrazovky Plymouth bootsplash. Já sám jsem to vyřešil nainstalováním správce GDM, který pracuje na tty7, jak jsme všichni zvyklí.

GNOME – náznaky revoluce

GNOME je ve svém posledním vydání (2.30) před přechodem na verzi 3.0. V tuto chvíli vývojáři pracují především na vyčištění systému GNOME a GTK od starých knihoven a odlehčení GNOME jako takového.

Nemyslím si, že rozdíl mezi GNOME2 a chystaným GNOME3 bude tak markantní jako mezi KDE3 a 4, leč přesto přinese GNOME 3 novinku ve formě GNOME-shellu, tedy nového GUI rozhraní. Toto je sice chystané až pro GNOME 3, ale již nyní si jej můžete vyzkoušet – nainstalováním balíčku gnome-shell. Bude mezi grafickými prostředími GNOME3preview – tedy GNOME-shell. Počítejte ovšem s tím, že to je pouze vývojová verze pro nahlédnutí, takže např. vzhled by se měl ještě upravovat, stejně jako funkčnost a rychlost by se měla výrazně zlepšit. Uvidíme, jak moc to bude pro uživatele tohoto grafického prostředí – většinou silně konzervativně smýšlející – překousnutelné, a kolik z nich uteče například k projektu Xfce.

Gnome-Shell je nová koncepce v GNOME

Gnome-Shell je nová koncepce v GNOME

Největší změny v GNOME se tak více než ve vlastním prostředí, udály v programovém vybavení, které GNOME poskytuje. Jen ve zkratce vyjmenuji například GNOME-Color-Manager pro správu ICC barevných profilů, aby barvy vždy vypadaly věrohodně anebo to, že souborový správce Nautilus má nyní možnost použití dvou panelů tak jako jeho Qt4 příbuzný Krusader.

Co se GNOME rozhodně upřít nedá, je počeštění, kde snad všechny aplikace mluví (píší) krásnou češtinou, za to vděčíme překladatelům pod vedením Jirky a náleží jim velký obdiv.

KDE tak dobře přeložené zdaleka není. Je to jednak tím, že opravdu neuvěřitelným tempem vznikají nové a nové programy a jednak výrazným nedostatkem kvalitních překladatelů. Dle Jirky většina překladatelů z GNOME používá Ubuntu a s Qt4 aplikacemi nechce mít nic společného. Proto neustále platí zájem o překladatele!

Ani ryba, ani rak – aneb aplikace, co nikam nepatří

Existuje velké množství aplikací, které nepatří ani do projektu KDE a ani do projektu GNOME (a ani jiných grafických prostředí, abych byl přesný). Největší takovou aplikací (nebo spíše celým balíkem aplikací a programů) je projekt TeXu, konkrétně TeXová distribuce TeTeX, která byla nasazena v nové verzi TeTeX 3. Až na jeden (o to ovšem hlasitější) hlas jsem nenašel nikoho, kdo by měl s tímto problémy. Také se konečně začalo pracovat na modernější distribuci TeXu – TeXLive, který snad bude v nejnovější verzi 2009.

Stejně tak je nasazena nejnovější verze kancelářského balíku OpenOffice.org ve verzi 3.2, která oproti dřívější verzi vylepšila především rychlost startu systému: OpenOffice.org 3.2 a jeho nové vlastnosti.

Významný nový balíček je chromium-browser, poskytující prohlížeč Chromium, tedy open source software základ pro Google Chrome. Druhý dostupný prohlížeč je Opera, která se objevila v repozitářích Non-Free, protože se nejedná o projekt s otevřenými zdrojovými kódy. Poslední z internetových prohlížečů – Firefox – snad není třeba představovat, protože ten je v Mandriva Linuxu již nějakou dobu přítomen jako výchozí prohlížeč.

Každý má rád kolegy... zvláště v přehrávači Clementine

Každý má rád koledy... zvláště v přehrávači Clementine

Krom těchto velkých programů je v novém Mandriva Linuxu spousta menších, ale přesto významných. Například velký hit poslední doby – přehrávač Clementine, tedy port starého Amaroku 1.4 v nové grafické knihovně Qt4, o kterém jsme taky psali.

Pro správu financí je opět přítomen program KMyMoney, tentokráte již konečně hotov a přepsán do Qt4 kabátu, nebo Skrooge. Bohužel oba trpí podstatnými problémy – zatímco KMyMoney není zcela počeštěn, ale zná Českou republiku a měnu CZK, plynně česky hovořící Skrooge nezná jedinou banku působící na českém trhu a ani českou měnu.

Správa milionového účtu s KMyMoney

Správa milionového účtu s KMyMoney

Nově se do oficiálních repozitářů dostalo multimediální centrum XBMC (článek na LinuxEXPRESu: XBMC Media Center: Multimediální centrum do obýváku), se kterým svůj počítač jednoduše změníte v HTPC, tedy v počítač určený zvlášť pro multimediální aplikace – video, filmy, televizi, hudbu či fotky.

Mandriva S.A. se také obula do vzdělávacích a vědeckých programů, především co se týče matematiky nebo zpracování dat. Z těch, které jsem zaznamenal, bych mohl jmenovat Sage-Math a nebo Root (v CERNu vytvořený systém pro zpracovávání ohromného množství dat).

Tučňáci pod kapotou – systém

Jádro Mandriva Linuxu 2010 Spring nese označení 2.6.33.4 a opět přináší především lepší podporu hardwaru, například bezdrátových karet RaLink. Změn je opravdu velké množství, zajímavostí budiž zapracování RDBD, tedy systému pro řízení výpočetních clusterů.

Prvním, co běžný uživatel po nainstalování uvidí a na co se zaměří, je vlastní boot a start systému a X server. Na rozdíl od distribuce Ubuntu zatím do Mandriva Linuxu vývojáři nenasadili GRUB2, ale zůstal GRUB legacy, tedy GRUB 0.97. Dále je možné pomocí aplikace Ovládacího centra Mandriva Linuxu DrakBoot heslem chránit některé položky GRUBu, například FailSave režim. Byl urychlen start systému přepsáním startovacích skriptů.

Nastavení děsně tajného hesla do GRUBu

Nastavení děsně tajného hesla do GRUBu

Co se týče X serveru, tak největší změny se budou týkat těch uživatelů, kteří vlastní grafické karty s uzavřenými ovladači – ATI a NVidia. U ATI se jedná o začlenění některých novějších karet do svobodného driveru. U karet s chipy od firmy NVidia se jedná o změnu svobodných driverů nv za svobodné drivery Nouveau, který by měl poskytovat podporu pro 2D akceleraci, RandR pro připojení a nastavení více monitorů (a nebo projektoru) a několik dalších vylepšení.

Systém Mandriva Linux se stejně jako ostatní linuxové distribuce celkově zbavuje staré technologie HAL a nahrazuje ji systémem UDEV. V tuto chvíli je HALu zcela prost tiskový systém, kde detekce tiskáren tak zůstává pouze na UDEV.

Poslední velká změna, které si běžný uživatel asi nevšimne, je výměna démona pro systémové zprávy – Syslogd byl nahrazen systémem rsyslog, který krom všech funkcí syslogd umí i například posílat hlášení do TCP protokolu, emailem informovat správce systému o problémech a nebo uchovávat data v databázích.

Zakázaní „kecálci“ a Firefox pro uživatele petos, hra fillets bude následovat

Zakázaní „kecálci“ a Firefox pro uživatele petos, hra fillets bude následovat

Byly upraveny také některé moduly Ovládacího centra Mandriva Linuxu. O možnosti heslem uzamknout některé volby GRUBu jsem již psal. Další vylepšení se týká nástroje rodičovské kontroly DrakGuard, kdy můžete nyní i určit programy, které nebudou moci být spuštěny. A poslední nástroj, který dostál větší změny, byl msecgui. Nyní obsahuje v prvé řadě přehled zabezpečení. Na jednom místě tak vidíte nastavení firewallu, aktualizací, úrovně zabezpečení a bezpečnostních kontrol včetně času jejich provedení s možností prohlédnout si výsledky.

Přehled zabezpečení MSecGUI (ano, v testech jsem byl lajdákem...)

Přehled zabezpečení MSecGUI (ano, v testech jsem byl lajdákem...)

Distribuce s francouzským šarmem a temperamentem Brazílie, kde se také nachází část vývojářů, má před sebou poměrně náročné období, protože společnost Mandriva S.A., která vydává Mandriva Linux, je na prodej a nikdo neví, jak se společností budoucí majitel naloží. Ovšem jednou Anne Nicolas, ředitelka vývoje, prohlásila, že „…toto je problém managementu, oni (vývojáři) se teď musí soustředit pouze na distribuci…“ a drží se toho všichni vývojáři. Mandriva Linux zraje jako víno – verzi od verze je lepší.

Má sice chyby a lhal bych, kdybych tvrdil opak – sám jsem jich ovšem už v době vývoje spoustu nahlásil a zatím byly všechny odstraněny. Errata, tedy známé chyby a jejich odstranění, obsahují nejméně položek za posledních mnoho let a povětšinou se jedná o problémy s uzavřenými ovladači grafických karet. Stejně tak se najdou čtenáři, kterým nebude fungovat to či ono, přičemž jim to dřív určitě fungovalo. Ovšem není jednoduché (ne-li vůbec nemožné) vytvořit operační systém pro všechny možné hardwarové kombinace a může se stát, že některé věci prostě fungovat nebudou. Jsem ovšem přesvědčen, že devětadevadesáti uživatelům ze sta bude Mandriva Linux 2010 Spring fungovat bez problémů hned od instalace.

Přehledový článek vyšel také na LinuxEXPRESu: Rychlá recenze: Mandriva Linux 2010 Spring v bodech a obrazech

Nabídka pro čtenáře

Liberix nabízí ve svém elektronickém obchodu dvě knihy věnované Mandriva Linuxu:

Nová kniha 333 tipů a triků pro Mandriva Linux obsahuje zde recenzovaný systém Mandriva Linux 2010 Spring vylepšený (jako vždy) o ovladače, kodeky a další bonusy. Kniha ještě není vyrobená (je napsaná), ale intenzivně se na tom pracuje, aby mohla vyjít kolem 20. července. Pokud nám zašlete předobjednávku, knihu obdržíte ihned, jakmile ji získáme na sklad. Předobjednávky budou mít samozřejmě přednost.

42 komentářů

 1. ivan | 08.07.2010 | 08:11 | Odpovědět

  Vdaka za peknu recenziu. Tech. detail: Obrazok s textom “Zakázaní „kecálci“ a Firefox pro uživatele petos, hra fillets bude následovat” je tam 2x, predpokladam, ze je to chyba a malo tam byt nieco ine.

  1. Peťoš Šafařík | 08.07.2010 | 08:21 | Odpovědět

   opraveno. Díky

 2. JZD | 08.07.2010 | 10:56 | Odpovědět

  Den D se blíží. Sbohem MDV 2009 a KDE 3.5.10, dobře se mi s tebou pracovalo. Budu na tebe vzpomínat v dobrém. Držel sem se tebe co to šlo, ale nastal čas povýšit na současnou verzi.
  Sbohem

 3. josef-b | 08.07.2010 | 11:04 | Odpovědět

  Taky moc děkuji za pěknou recenzi. Možná novou Mandrivu taky někdy vyzkouším. Určitě si v místním knihkupectví zakoupím verzi s knihou od p. Bíbra. Určitě tam bude popsána spousta zajímavých věcí. Tyto knihy taky zrají jako víno z Francie-mám myslím čtyři vydání. Jenom jako uživatel Ubuntu bych si postěžoval. Abych podpořil i toto distro koupil jsem si CZ verzi. S dvd a Nvidií byly trochu problémy, která u download verze prostě nejsou. Je to drobnost, ale obsah knihy ani zdaleka nedosahuje úrovně příručky pro Mandrivu.

  1. Peťoš Šafařík | 08.07.2010 | 11:15 | Odpovědět

   Na knize jsme s Ivanem makali posledních víc jak dva měsíce, takže doufám, že se bude líbit.
   S Ubuntu prosím kontaktuj přímo Ivana na jeho mailu s podrobnějšími informacemi, aby příští verze byla v pořádku.

   jinak pro Springa se začínají plnit repozitáře, jakmile budou nastaveny a synchronizovány, dojde k uploadu ISO obrazů a .torrent souborů. My, early-seedeři jsme připraveni seedovat.

 4. Peťoš Šafařík | 08.07.2010 | 11:16 | Odpovědět

  Stahujte nový Mandriva Linux pomocí torrentů. K dispozici na
  http://torrent.mandriva.com/public/2010.1/

  českou mutaci ONE obsahují
  mandriva-linux-one-2010-spring-KDE4-europe2-cdrom-i586.torrent
  a
  mandriva-linux-one-2010-spring-GNOME-europe-americas-cdrom-i586.torrent

  1. joelp | 08.07.2010 | 14:24 | Odpovědět

   Už to tahám 🙂 (i když jedu na RC2).
   Dokonce to jede od jednoho čecha 😉

   1. Petr Tomeš | 08.07.2010 | 18:58 | Odpovědět

    To jsem byl já. 🙂

    1. Peťoš Šafařík | 08.07.2010 | 19:25 | Odpovědět

     no,… a nebo taky ne 😉

   2. Peťoš Šafařík | 08.07.2010 | 19:23 | Odpovědět

    Já měl u sebe osm čechů, asi třicet rusů a pak i vlajky, které ani neznám 😀 V tuto chvíli seeduji pro víc jak 200 klientů obrazy všech devíti verzí. Vydání oficiálních torrentů jsem poznal, protože zatížení linky poskočilo z 12KiB/s na 1MB/s 😀 Ať žije Early-Seeding 😀

 5. Eagle | 08.07.2010 | 19:09 | Odpovědět

  Takze az taka odladena Mandriva nie je.
  Mam v PC tri disky sda, sdb, sdc. Mandrivu som nainstaloval na sdb1 a po restarte mi grub vyhlasil “grub rescue”.
  Pustil som instalaciu znova s tym, ze som grubu manualne navolil, aby sa neinstaloval do sda, ale sdb a uz to funguje.

  1. joelp | 09.07.2010 | 08:12 | Odpovědět

   Jo, když má někdo “složitější” stroj, tak si to navolé sám. Já si “dokonce” ručně volím který oddíl se má kam mountnout. Mám jich 7. Sám by těžko poznal, který je na co, když i já se musím dívat co na kterém je 😉

 6. Daniel J | 09.07.2010 | 08:36 | Odpovědět

  Takže už nic nebrání vydání knížky ???

  kdyže vypadne na pulty ???

  jinak fajn recenze jak tady tak na ABC.linux

  1. Peťoš Šafařík | 09.07.2010 | 08:50 | Odpovědět

   Ne, bude na přelomu červenec/srpen. V případě předobjednávky na http://obchod.liberix.cz/?4,333-tipu-a-triku-pro-mandriva-linux budete informováni ihned poté, co bude kniha k dispozici.

  2. Peťoš Šafařík | 09.07.2010 | 08:57 | Odpovědět

   A na AbcLinuxu.cz žádnou recenzi nevidím… Můžeš dát link?

   1. Daniel J | 09.07.2010 | 09:12 | Odpovědět

    chybička se vloudila 🙂 linuxexpres myšleno 🙂
    knížku koupím až vyjde , já si počkám 🙂

    1. Peťoš Šafařík | 09.07.2010 | 09:13 | Odpovědět

     Jo na LE, tu jsem psal taky já 😀 O té vím…

 7. Jiří Nedavaška | 09.07.2010 | 15:14 | Odpovědět

  Musím napsat, že se Spring opravdu povedl. Všechno co jsem zatím zkoušel fungovalo výborně. Jediné co nešlo hned na poprvé bylo přidání zdrojů, ale je to brzy po vydání, takže se to dá pochopit. Prostě jsem maximálně spokojen, už se těším na knihu 🙂

  1. josef-b | 09.07.2010 | 17:48 | Odpovědět

   Používáš KDE nebo Gnome?

   1. Jiří Nedavaška | 10.07.2010 | 06:08 | Odpovědět

    Používám Gnome je opravdu hodně povedené. Jsem hodně spokojený a to neříkám často 🙂

  2. Michal Š | 09.07.2010 | 20:26 | Odpovědět

   Pěkná recenze. Zdroje fungují. Přepni z CURL na WGET.

 8. Aminux | 09.07.2010 | 19:55 | Odpovědět

  Pěkná recenze. Děkuji. A jak rychle to startuje?

 9. Eagle | 09.07.2010 | 22:22 | Odpovědět

  Zaujimave, ze mi z tejto diskusie miznu moje komentare… Je to tym, ze som si dovolil napisat o chybach?

  1. Peťoš Šafařík | 09.07.2010 | 22:31 | Odpovědět

   Mizí? Myslíš ten o 3 discích? Ten je o kousek výš a je naň i pár reakcí. Nebo snad ještě něco? Komentáře tu rozhodně nikdo nemaže!!

  2. Vlastimil Ott | 09.07.2010 | 23:07 | Odpovědět

   Než někoho obviníš, tak si to prosím hodně rozmysli. Myslíš, že tady x lidí maká na webu, snaží se přilákat čtenáře a pak jim bude mazat komentáře? To je opravdu divný názor.

   Nikomu nic nemažeme, byli bychom sami proti sobě.

   Nechápu, proč si tolik lidí myslí, že se nesouhlasný názor ihned smaže. Co bychom z toho měli? Nikdo ti nic neudělal, přesto nás obviňuješ a poškozuješ tak reputaci tohoto webu a shazuješ práci mnoha lidí… 🙁

   1. Eagle | 10.07.2010 | 09:29 | Odpovědět

    Vlastimil> Klud, nemozes byt taky nervozny. Nikoho som neobvinil, bola to len moja uvaha, ked som sa snazil napisat o nejakych chybach a prispevok tam nie je. Je zaujimave, ze ak niekto napise nieco negativne, tak to niektori ludia dokazu hned nafuknut do uplne ineho rozmeru, ze znehodnocujem ich pracu a podobne.
    Ja robim tiez hodne pre Linux, prekladam niektore aplikacie do slovenciny, takze viem aka je to robota, ale co to ma spolocne s mojou uvahou, ze mi zmizol prispevok… Je mozne, ze je chyba v redakcnom systeme, neviem… V kazdom pripade skusim bugy znova zreportovat.

    1. Vlastimil Ott | 10.07.2010 | 11:34 | Odpovědět

     Nikdo tady nic nemaže. Nesváděj to na nás.

     Eagle | 08.07.2010 | 19:09 | Upravit | Odpovědět

     Takze az taka odladena Mandriva nie je.
     Mam v PC tri disky sda, sdb, sdc. Mandrivu som nainstaloval na sdb1 a po restarte mi grub vyhlasil “grub rescue”.
     Pustil som instalaciu znova s tym, ze som grubu manualne navolil, aby sa neinstaloval do sda, ale sdb a uz to funguje.

     1. Eagle | 10.07.2010 | 12:39 | Odpovědět

      Tento prvy tam samozrejme je, ja som pisal o inom prispevku, kde som opisoval viac bugov, ale ako vidim tvoj pristup, tak to sem radsej davat nebudem.

      1. Peťoš Šafařík | 10.07.2010 | 21:45 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       V redakci nikde nic není, nikdo nic nemaže, nikdo nic neodstraňuje. Mohlo by se maximálně stát, že příspěvek zapadne mezi SPAM, ale ani tam nic není. Takže buďto Ti spadlo připojení, neodeslal jsi to, neopsal Captcha nebo něco podobného, každopádně není chyba u nás.

      2. Eagle | 11.07.2010 | 20:40 | Odpovědět

       Petos vdaka za vysvetlenie.

      3. fri | 11.07.2010 | 22:55 | Odpovědět

       Co se týče neodeslání příspěvku: dřív se mi několikrát stalo, že jsem si myslel, že jsem odeslal příspěvek, a ono ne.

       Důvod byl ve špatně vyplněném formuláři. Stačí sice napsat jméno a e-mail, ale protože je popis zadávacího pole umístěn tak, jak je, neuvědomoval jsem si, že se vztahuje k poli nad ním, a tak jsem zadal jméno tam, kde má být e-mail, stránku nevyplňoval, nač taky, a protože jméno už napsal výš, klidně odeslal, a ono nic, takže jsem se na no musel podívat víc zblízka.

       Opticky se mi zdá, že je text “Jméno …” blíž k zadávacímu poli pro e-mailovou adresu než text “E-mail: …). Měřit to nebudu.

       A teď si představme, že k tomu přijde někdo nový, a než si zvykne, udělá/nebo neudělá podobné kouzlo s odesíláním poznámky, které závisí na tom, jak moc se věnoval zkoumání tho, co k čemu patří. Za rozvržení popisků k zadávacím polím už redakce možná může, nebo ne? 🙂

 10. Peeter | 10.07.2010 | 21:32 | Odpovědět

  Instalace proběhla v pořádku, ale nechtělo mi naběhnout grafické prostředí (mám nVIDIA FX 5500), tak jsem v nabídnuté konfiguraci zvolil ovladač Xorg:vesa, a grafika naběhla.

 11. Aminux | 14.07.2010 | 09:27 | Odpovědět

  Co říkáte na kritiku nejen vzhledu MDV třeba na ABClinuxu nebo na blogu na Živě?
  Já se vzhledem problémy nemám, nicméně některé ikony by to chtělo opravdu vylepšit.

  1. Peťoš Šafařík | 14.07.2010 | 09:52 | Odpovědět

   Výchozí vzhled je to poslední, co bych kritizoval – resp. po nastavení systémových věcí měním vzhled k obrazu svému a je mi poměrně jedno, jak vypadá výchozí vzhled. A že se někomu nelíbí, že je MCC v GTK hávu je opravdu blbost. Abych tak řekl: Někdo soudí lidi podle vzhledu bot a takové pak vídáte v horách v žabkách. Já jsem naopak přesvědčen, že v první řadě musí daná věc fungovat a až poté si může dovolit luxus být krásnou. Takže v horách dám přednost děvčeti ve starých a ochozených kanadách před super mega in, ale jinak zcela na prd, lodičkám. A stejně to cítím i s polovinou diskutujících na ABCLinuxu.
   Tvrdit, že na Linuxu můžu mít vzhled bez GTK knihoven může jen opravdový namyšlený trouba co nepřemýšlí, nebo používá počítač výhradně jako hračku — například GIMP je v GTK a zatím prostě nemá jinou linuxovou náhradu.

 12. josef-b | 14.07.2010 | 15:27 | Odpovědět

  Prosím můžete mi někdo poskytnout odkaz jak do 64b verze s KDE doinstalovat Nvidia ovladač GF 7600 abych zprovoznil efekty?
  Předem moc děkuji

 13. Eagle | 14.07.2010 | 20:30 | Odpovědět

  Takze jeden podstatny bug: asi niekto zabudol skompilovat (nenachadza sa v repozitaroch) x11-server-xvnc a tym padom mi nefunguje tightvnc-server.
  Mensi bug: Firefox si nepamata velkost okna po znovuotvoreni. Chromium a Opera s tym nemaju problem.

  1. Peťoš Šafařík | 14.07.2010 | 20:43 | Odpovědět

   o tightvnc-serveru se ví, bohužel maintainer s tím moc nedělá (viz http://lists.mandriva.com/cooker/2010-06/msg00202.php)

   Zkus místo toho tigervnc, který by měl nabízet stejnou funkci a měl by být funkční.

 14. josef vrzán | 21.07.2010 | 21:10 | Odpovědět

  Mám problém nedokážu nainstalovat novou mandrivu vždy asi no 10 minut zamrzne při instaluji zaváděcí program a potom nahlásí chybu.Už jsem stahoval a vypaloval pětkrát,Předchozí distribuce vždy bez problému

  1. MonikaSh | 26.08.2010 | 08:18 | Odpovědět

   Taky se mi nepodařilo Mandrivu One 2010 spring rozjet (asi chyba ovladače NVIDIA). 2010.0 jede bez problémů. Mám sestavu P5G (i965), Pentium E6300, NV 9600 a LCD 1440×900 + fulHD přes HDMI. Chtěla jsem ji nainstalovat na nový hadr, ale takhle radši sáhnu po 2010.0.

 15. Kluk | 28.07.2010 | 20:28 | Odpovědět

  Mi se zase při instalaci stalo, že po hodinovém průběhu, když se chce heslo, tak klávesnice přestala brát znaky.(heslo má mít aspoň dva znaky) Myš byla pořád funkční.
  Přitom při startu se entrem odsouhlasí instalace, takže klávesnice byla funkční. podruhé jsem si pomohl s myši zkopírování xguest do hesla a pak po restartu opravu hesla.
  Legrační závada, ale pro laika infarktová.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login