Mandriva Linux přeuspořádává tlačítka v liště

Nový tým lidí v Mandriva Linuxu, který byl ustanoven 1. února tohoto roku, má za úkol navýšení počtu uživatelů této skvělé distribuce. Tým poslední dva měsíce prochází ostatní distribuce, které jsou dle DistroWatch oblíbenější a také ty, které jsou méně oblíbené, aby přišli na tajemství jejich velkého či menšího úspěchu.

Včera vydali tiskovou zprávu, ve které v několika bodech shrnují své výsledky a první náznaky řešení.

  • Oblíbenější distribuce používají DEB a nebo RPM balíčkovací systém.
  • Oblíbenější distribuce preferují KDE, GNOME a nebo jsou bez preference grafického prostředí.
  • Oblíbenější distribuce mají více distribučních médií (např. Debian) a nebo jen jedno CD (Ubuntu).

Jak vidíte, tento směr výzkumu ovšem nepřinesl žádné velké úspěchy. Tým se proto zaměřil na distribuční úpravy “user-interface” — tedy na úpravy výchozího rozložení ovládacích prvků oproti výchozímu nastavení daného grafického prostředí. Jako nejzásadnější takovouto úpravu objevili u Ubuntu a jeho přesunutí tlačítek v liště doleva.

PR tým si proto vypracoval vlastní studii ergonomie ovládání. Přesunutí tlačítek vlevo, se kterým také experimentovali, se ukázalo jako zcela nevhodné a uživatelé jej odmítli. Ovšem výzkum ukázal, že současné pořadí tlačítek je nevhodné, co se týče používanosti. Nejužívanějším tlačítkem je minimalizace okna. Druhé tlačítko je tlačítko pro “sbalení a rozbalení” okna do lišty, proto jsou zařazeny jako první, resp. druhé, tlačítko zprava.

Kolečko, které je uprostřed, je používané pro “přilepení” okna — funkce zvaná “vždy nahoře”. Toto tlačítko bylo zcela vlevo u názvu otevřeného okna a ukázalo se, že většina uživatelů o tomto tlačítku ani neví. Proto bylo přesunuto. Nejméně používané tlačítko je maximalizace okna — uživatelé až na opravdové výjimky používají poklepání na lištu. Přesunutí křížku komentováno nebylo.

A jak tedy bude nové pořadí okna vypadat? Pokud nepoužíváte Cooker verzi (což nedoporučujeme), kde byla právě nahrána nová verze Ia Ora, tak snad vezmete zavděk snímkem obrazovky s novým rozvržením.

Komentujte na anglickém fóru uživatelů Mandriva Linuxu: forum.mandriva.com, protože pouze tak se váš názor dostane k patřičným uším.

1 komentář

  1. daník | 03.04.2011 | 07:47 | Odpovědět

    Joke 😉

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login