Mandrivalinux Community Newsletter # 106

Přinášíme Vám další vydání Mandriva Linux Community Newsletteru, který je tu od toho, aby Vás seznamoval s novinkami o Mandriva Linuxu a s děním kolem něj. V tomto vydání naleznete:

 • Top story: vydána Mandriva Linux 2006 Beta!
 • Mandriva news: vydána klubová verze LE 2005 KDE 3.4 pro x86-64 platformy
 • Mandriva in the news: Francouzské ministerstvo zemědělství přechází z Windows NT na Mandriva Linux
 • Mandriva Security: rekordní počet bezpečnostních updatůTop Story                                                                                 

Vydána Mandriva Linux 2006 Beta!

Čas se nachýlil a s ním i další vydání Mandriva Linuxu. První beta verze je nyní dostupná pro testování. Toto bude první verze Mandrivy, která bude obsahovat i části vyvinuté týmy vývojářů společností Conectiva a Lycoris, kteří v nedávnu posílili Mandrivu, S.A., bude se tedy jednat o zajímavou změnu. Členové Mandriva klubu potom mají přístup k exkluzivní beta verzi s extra balíčky a komerčními aplikacemi a ovladači. Chcete-li to nejlepší v novém vydání, staňte se členy klubu.

Betu můžete stahovat z následujících stránek:
http://www.mandrivalinux.com/en/club
http://www.mandrivalinux.com/en-us/mandrivalinux-2006-beta.php3


Mandriva News                                                                            

Vydána LE 2005 KDE 3.4 Club Edition pro 486-64 platformy

Speciální klubová verze Mandriva Linuxu – Limited Edition 2005 byla nyní vydána i pro x86-64 procesory. Jak již název speciální distribuce napovídá – jedná se o verzi, která k původní verzi Mandriva Limited Edition 2005 přidává nejnovější vydání KDE 3.4 a která je určena členům Mandriva klubu. ISO obrazy této distribuce jsou dostupné skrze Bittorent (http/ftp přístup na vyžádání). Zároveň – pro všechny, kteří nepotřebují celou sadu disků pro instalaci, ale raději by si upgradovali svou stávající LE 2005 instalaci – jsou k dispozici také samostatné rpm balíčky KDE 3.4, a to jak pro i586, tak i pro x86-64 platformy.

http://www1.mandrivalinux.com/en/club
http://www.mandrivaclub.com/modules.php?name=Mirrors-list


Mandriva připravuje spuštění Latinsko-amerického klubu

Spolu se spojením s brazilskou Conectivou získala Mandriva také mnoho nových uživatelů v Latinské Americe. Je jasné, že finanční standardy v této oblasti se pohybují v úplně jiných hodnotách, než je tomu v Evropě a Spojených státech. Právě kvůli tomu připravuje Mandriva speciální verzi Mandriva klubu pro latinsko americké uživatele. Stránky budou obsahovat diskusní fóra pro portugalsky a španělsky mluvící uživatele, do stejných jazyků budou lokalizovány i ostatní části klubu. Co je ale hlavní je, že pro tyto uživatele bude snížena cena členství v Mandriva klubu, a to na cca 650,- Kč/rok za Standard členství a 1300,- Kč/rok za Silver členství. Tento nový klub bude spuštěn spolu s novou verzí Mandriva klubu v brzké budoucnosti.

Jak vypadá nový klub se můžete podívat zde:
http://club-beta.mandriva.com/xwiki/bin/view/Main/WebHome
http://club-beta.mandriva.com/xwiki/bin/view/LatinAmerica/WebHome

Na klubovém chatu s Warlym

Warly, koordonátor vývoje Mandriva Linuxu, chatoval na konci července s členy Mandriva klubu. Warly koordinuje všechny verze Mandriva Linuxu, takže byl asi tím nejpovolanějším člověkem ke zodpovězení mnoha otázek uživatelů. Podobné chaty s představiteli Mandrivy pořádá Mandriva klub pro své členy pravidelně.

http://www1.mandrivalinux.com/en/club

Mandriva in the news                                                                 

Francouzské ministerstvo zemědělství přechází z Windows NT na Mandriva Linux

Další výhrou pro serverové produkty Mandriva Linux je, že francouzské ministerstvo zemědělství nahrazuje Windows NT novým Mandriva Linux Corporate serverem na řadě svých serverů. Klíčovou roli v rozhodování o přestupu hrál nový migrační Kit Mandrivy, který byl sestaven k usnadnění migrace serverů z Windows NT na Mariva Linux Corporate server.

Více detailů naleznete zde (ve francouzském jazyce):
http://linuxfr.org/2005/07/12/19301.html

Mandriva Security                                                                       

Rekordní počet bezpečnostních updatů

Poslední dobou bylo na frontě bezpečnosti celkem rušno. Od posledního vydání newsletteru vyšlo 16 bezpečnostních oprav – o důvod více, proč updatovat svou distribuci pravidelně. Speciální oznámení potom máme pro všechny uživatele Mozilly Firefox – jelikož mnoho z nich bylo zmateno, neboť současná verze balíčku s Mozillou Firefox je stále uváděna jako verze 1.0.2, obsahuje však všechny opravy z posledního aktuálního vydání (ve chvíli psaní newsletteru se jedná o verzi 1.0.6). Je to standardní bezpečnostní postup Mandrivy, jak přenést bezpečnostní opravy z později vydaných verzí do verze, která byla obsažena v původně vydané distribuci. To je důvod, proč se verze balíčků stále označuje 1.0.2. Pokud se však nechcete updaty zaobírat a raději byste je přenechali nějakému šikovnému automatu, pak můžete – stačí se připojit k Mandriva Online.

https://www.mandrivaonline.com

2 komentáře

 1. Ariel | 11.08.2005 | 13:22 | Odpovědět

  Na aku rit pustate do obehu verzie ktore sa nedaju ani normalne nainstalovat?
  Zabil som hodiny casu pokusmi o instalaciu a ta po-ebana cd romka se nie a nie otvorit aby som tam vlozil aspon 2 instalacne cd ??!! ako sa odomkne??

  1. alfavil | 11.08.2005 | 15:15 | Odpovědět

   Ja som začínal taktiež na zelenej lúke, z LInix 8.1a vedomosti maximálne WIN95.98…. Problém ktorý máte je vedľa toho čo píšete nastavením BIOS-u Prvé Boot zariadenie CD ROM. Keby nebolo problémov tak doteraz by som z LINUX-u nevdel nič. Iste by som sa zdržal podobných výrazov.
   Toť vše

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login