Měříme teplotu, napětí, otáčky

Kdo by nechtěl mít přehled o tom, co se děje “v mašině”? Toto je začátečnický návod jak získat údaje o teplotách, napětí, otáčkách ventilátoru a mnoha dalších věcech.

Poznámka na začátek: Popíšu instalaci na Mandrake 9.1, ale postup bude prevděpodobně stejný i pro jiné verze Mandraku.

Krok 1 – instalace lm_sensors

Lm_sensors je sada ovladačů a utilit, které slouží k monitorování hardware. Jsou přímo v distribuci (rpms3), takže nemusíme nic downloadovat. K instalaci použijeme konzolový nástroj urpmi, ale téhož pravděpodobně můžete dosáhnout, pokud dáváte přednost grafickému rpmdrake z ovládacího centra Mandrake.

 1. otevřít konzolu
 2. přihlásit se jako root: zadat příkaz su, na výzvu zadat heslo
 3. zadat příkaz urpmi lm_sensors

Instalátor urpmi se zeptá a poté nainstaluje balíčky librrdtool0, liblm_sensors1, lm_sensors.

 

Krok 2 – detekce

Měli bychom si vybrat, které moduly lm_sensors budeme používat. Na tom by si asi většina běžných uživatelů vylámala zuby, a proto je součástí balíčku utilita sensors-detect. Výstup programu je dobře srozumitelný, ale pokusím se ho trochu popsat.

V konzoli jako root zadáme příkaz sensors-detect (Enter).

Zobrazí se upozornění, výpis BIOS vendor, System vendor, atd.. a na konci dotaz: Do you want to probe now? (YES/no). Odpovíme YES (stačí Enter) a jdeme dál.

Dále se začnou zkoušet jednotlivé adaptérové moduly. Program se ptá jestli je má natáhnout, přičemž Vás vyzve abyste odpověděli NO, pokud je máte v jádře. Pokud tomu nerozumíte, bude Vaším hlavním úkolem mačkat Enter. (Snad mi znalci tuto radu odpustí.)

Po spoustě řádků začínajících “Probing for…” se zobrazí shrnutí (summary). Now follows a summary of the probes I have just done. Dáme Enter a můžeme si prohlédnout, co se úspěšně detekovalo.

A konečně to nejdůležitější. Sensors-detect nám vygeneruje několik řádků, které doplníme do spouštěcího scriptu. U mě to vypadá takhle:

#----cut here----# I2C adapter driversmodprobe i2c-viapromodprobe i2c-isa# I2C chip driversmodprobe adm1021modprobe eeprommodprobe via686a#----cut here----

 

Krok 3 – scripty

Okopírujeme co je mezi “–cut here–“ a vložíme do souboru/etc/rc.d/rc.modules. Samozřejmě, že pracujeme velmi opatrně a nic nepřepisujeme, nemažeme, atd.

 1. otevřeme další konzolu,
 2. spustíme mc (midnight commander, jestli ho nemáme, tak “urpmi mc”),
 3. najdeme soubor k editaci a na něm stiskneme F4,
 4. vložíme text ze schránky.

  Nějak mi nejdou triky se schránkou, zvláště pokud se jedná o operace s textovou konzolou. Takže jsem to provedl jako obvykle takto:

  Text označím v konzoli tažením za levou myší packu, z menu okna vyberu “Úpravy / Kopírovat”, přejdu do okna, kde edituji text a opět z menu: “Úpravy / Vložit”.

  Jestliže jste příznivci grafiky, tak možná dáte přednost editoru kate, který je velmi jednoduše použitelný. Jen připomínám, že pokud chcete editovat soubor, do kterého může psát jen root, tak i kate musíte spustit jako root. Nejjednodušeji z konzole, kde jste rootem – napište prostě kate (Enter).

Další script, k jehož úpravě nás sensors-detect vyzve je /etc/modules.conf. Zobrazí:

#----cut here----# I2C module optionsalias char-major-89 i2c-dev#----cut here----

Postup úpravy modules.conf je samozřejmě stejný jako u rc.modules, což bylo popsáno výše. Ještě jsme dotázáni, jestli chceme vygenerovat /etc/sysconfig/lm_sensors, na což odpovíme kladně.

 

Krok 4 – funguje to?

Víme jaké moduly máme použít, takže je nahrajeme do jádra a zkusíme jestli fungují. Cesty k tomu jsou dvě. Buď v nejlepší windowsovské tradici rebootujeme počítač, čímž dojde k použití scriptů, které jsme upravili, nebo raději napoprvé zavedeme ručně. Prostě opíšeme příkazy vygenerované pro rc.modules.

V mém případě v konzoli napíšu modprobe i2c-viapro (Enter), modprobe i2c-isa (Enter), atd. Modprobe je příkaz na zavádění jaderných modulů. Jestli se o něm chcete dozvědět víc, napište man modprobe.

Po zavedení modulů tedy konečně zadáme sensors (Enter). Zobrazí se výpis parametrů, které lm_sensors dokázaly přečíst. Můj kromě jiných údajů obsahuje také řádky:

via686a-isa-6000Adapter: ISA adapterAlgorithm: ISA algorithmCPU core: +1.72 V (min = +1.79 V, max = +2.18 V)  +2.5V:   +0.19 V (min = +2.24 V, max = +2.74 V)  I/O:    +3.22 V (min = +2.95 V, max = +3.62 V)+5V:    +4.65 V (min = +4.47 V, max = +5.49 V)+12V:   +11.39 V (min = +10.79 V, max = +13.18 V)CPU Fan:   0 RPM (min = 3000 RPM, div = 2)P/S Fan:   0 RPM (min = 3000 RPM, div = 2)SYS Temp: +36.5°C (limit = +60°C, hysteresis = +50°C)CPU Temp: +56.3°C (limit = +60°C, hysteresis = +50°C)SBr Temp: +26.5°C (limit = +60°C, hysteresis = +50°C)

 

Krok 5 – měříme průběžně, měříme v grafice

Příkaz sensors nám sice poskytne pěkný výpis, ale chtěli bychom něco pohlednějšího, vizuálního a hlavně požadujeme průběžné měření a nikoliv jednorázovou hodnotu.

Použijeme asi nejoblíbenější monitorovací program gkrellm. Umí toho opravdu hodně a pokud ho ještě neznáte, určitě ho vyzkoušejte. Je přímo v distribuci, takže je možné, že ho máte nainstalovaný. Zkuste na konzoli napsat gkrellm (Enter). Když se nic nestane, tak nezoufejte a instalujte:

Použijte Ovládací centrum Mandrake anebo z konzole jako root napište urpmi gkrellm. Dále byste mohli upotřebit gkrellm-plugins a jestli jste hračičkové, přiinstalujte si taky gkrellm-themes, což jsou skiny (kabátky).

Aby gkrellm zobrazoval údaje dodávané lm_sensors musíme ho k tomu nakonfigurovat. Mimochodem, jde vlastně o načítání z virtuálního souborového systému /proc/sys/dev/sensors. Umí to i jiné programy, takže můžete zvolit podle svého gusta třeba na freshmeat.net.

 1. Spustíme gkrellm (Alt+F2, napsat gkrellm, Spustit)
 2. Stiskneme F1, nebo pravé myšítko na titulku a vybereme “Konfigurace”
 3. V levé části okna zvolíme Zabudované / Senzory
 4. V pravé části postupně kliknutím na malou šipku rozbalujeme senzory Teploty, Větráčky, Napětí a zapínáme, či vypínáme ty, které se nám hodí.

  Dvojím kliknutím na přednastavenou jmenovku můžeme měnit popis, takže například namísto “temp2” můžeme napsat “Teplota v bedně”. Ovšem samozřejmě jen za předpokladu, že máme tak široké okno gkrellmu. Který údaj je který zjistíme z výpisu příkazu sensors.

  Kliknutím na tlačítko Výstrahy můžeme pro každou položku nastavit limity pro varování a poplach a také definovat, zda a které programy se při těchto příležitostech mají spustit.

 

Odkazy:

 

___________
__
Zdají se Vám popsané způsoby nedokonalé, víte o něčem lepším nebo máte nějaké nápady a připomínky? Neváhejte a připojte svůj názor do fóra pod článkem.

3 komentáře

 1. Anonym | 12.09.2003 | 20:44 | Odpovědět

  Hezky clanek, kde jste chlape byl kdyz jsem se s tim moril?:-D
  doplnim: pro uzivatele KDE je take velmi pouzitelne KSensors (roste v contribu MDK) a je naprosto funkcni. navic velmi jednoduche – je to vlastne jen graficky frontend nad lm_sensors.
  PJ.

 2. medulin | 16.11.2003 | 22:00 | Odpovědět

  Moc dekuji za tento clanek. Konecne se mi to podarilo zprovoznit v Mandrake 9.2.

 3. Anonym | 17.12.2003 | 09:26 | Odpovědět

  Kdyz jsme u tech front-endu me se zalibil meracek, ktery je v contribu u superkaramby….

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login