Microcom ISDN Porte v MDK 9

Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenosti s isdn modemem Microcom ISDN Porte, který Telecom nabízí jako součást balíčku euroISDN2.

Nedávno jsem si u Telecomu tento balíček objednal a včera mi jej přišli instalovat. Už z telefonického rozhovoru s technikem mi bylo jasné, že co se týká výše zmíněného modemu v Linuxu, nemohu na ně spoléhat. Paní z Telecomu nabízející nám službu euroISDN2 mi tvrdila, že na Linuxu funguje bez problémů. Když jsem ale mluvil s technikem u nás ve Zlíně, bylo mi řečeno, že ještě nic takového na Linuxu nedělali a nemají s ním žádné zkušenosti. Prý se jim ho nepodařilo ani nainstalovat. Radím vám tedy – nespoléhejte na techniky a sami si nastudujte o ISDN co nejvíc, abyste nebyli nemile překvapeni.Také jim nepodepisujte smlouvu, dokud nebude vše fungovat k vaší plné spokojenosti.Ve smlouvě jsem měl uvedeno, že isdn chci na operačním systému Mandrake Linux.

Microcom ISDN Porte je externí modem na sériový port např. /dev/ttyS0 (COM1). Existuje i varianta pro USB, ale tu vám nedopočuji, jelikož nevím o existenci ovladačů pro Linux. Připojení modemu k PC popisovat nebudu. Je velice jednoduché a zvládnou ho i pánove z Telecomu

Když máte modem správně připojený, otevřete si program KPPP. Pokud už jste, jako já, používali předtím klasický analogový modem a máte účet např. u Volného, stačí jen v KPPP změnit inicializační řetězec. Zvolte NASTAVENÍ / MODEM / PŘÍKAZY MODEMU. Zde v kolonce INICIALIZAČNÍ ŘETĚZEC 1 zadejte ATB4. V NASTAVENÍ / MODEM mám zaškrtnutou volbu PŘED VYTÁČENÍM POČKAT NA OZNAMOVACÍ TÓN. To je vše, nyní můžete vyskoušet připojení.

Inicializační řetězec ATB4 je pro jednokanálové 64kbps připojení. Pokud byste chtěli využívat i druhý B kanál pro 128kbps připojení, měl by fungovat řetězec ATB42. Tuhle možnost jsem nezkoušel. Možnost využití druhého kanálu je placená a rychlost není o moc vyšší. Tohle mi aspoň tvrdili technici z Telecomu.

V případě, že ještě vytvořený účet nemáte, použijte opět KPPP. Raději nezkoušejte průvodce ovládacím centrem. Jedna MDK mi isdn modem nedokázal najít, a když jsem přesto modem vybral ručně a vytvořil účet, v KPPP se mi neobjevil a musel jsem ho vytvořit znovu.

Zvolte v KPPP NASTAVENÍ / ZAŘÍZENÍ a zde v kolonce MODEMOVÉ ZAŘÍZENÍ správně vyberte sériový port, na kterém máte modem připojen. Přejděte na volbu MODEM a zde vyberte DOTÁZAT SE MODEMU. Tak si ověříte, zda máte skutečně modem připojen na portu, který jste vybrali. Zavřete okno s výsledky dotázání modemu a dále postupujte, jak jsem popsal výše.

Zaškrtněte si oznamovací tón a zadejte řetězec do příkazů modemu. Dále přejděte na volbu ÚČTY a vytvořte si účet, který máte například u Volného nebo jiného poskytovatele. To je vše. Nyní byste se měli připojit.

Doufám, že článek bude někomu užitečný. Pokud máte někdo tipy, návody či jiné zkušenosti s isdn, určitě přispějte do diskuze pod článkem.

1 komentář

  1. Borg | 04.01.2003 | 20:35 | Odpovědět

    Chtěl bych upozornit na to že mně osobně nestačilo zadat pouze ATB4 do Inicializačniho 1, ale musel jsem pro ISDN modem Microcom Porte Plus zadat do Inicializačního řetezce 0 : ATZ0 ,a teprve do Inicializačniho řetezce 1 : ATB4 -pro 64kb/s nebo ATB42 -pro 128kb/s , ovšem s tím že jsem musel zadat v řádku Nedetekovat oznamovaci ton : ATX0 ,po té se mi teprve MDK9 rozběhl modem bez problemu.Ještě bych upozornil na to že v “nastaveni KPPP” kde je modem pokud nezaškrtnete “Před vytáčením počkat na oznamovaci ton ” tak se vam po přihlašeni neobjevi vaše rychlost připojeni,což muže byt celkem nepříjemné pokud by jste měli nahodou nastaveno ATB42 tak bude dvakrat platit. Pokud by někdo potřeboval poradit ohledně ISDN Microcom Porte Plus tak e-mail :Borg.Dax@quick.cz

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login