Můj software v Mandriva Linuxu 1 — Co používá Peťoš

V redakci jsme už dlouho uvažovali nad tím, jaké programy naši uživatelé používají. Jaký software používáte? Proč? Nakonec nás napadlo podívat se do vlastních řad a poprosili jsme naše autory, aby každý sepsal krátký článek o programech, které používají. Začali jsme tedy u sebe a toto nechť je první vlaštovkou ze série článků. Na konci soutěž!

Pracovní prostředí

Používám Mandriva Linux v současně aktuální verzi. Ačkoli je o firmě Mandriva známo, že je silně orientovaná na KDE4, v našem oblíbeném systému jsou použita v podstatě všechna prostředí srovnatelně. Já osobně KDE4 nepoužívám. Ve všem, co používám, se snažím o dodržení jednoduché filozofie, provázející UNIX již od samého jeho počátku: „Programy, které dělají jen jednu věc, ale dělají ji dokonale.“

Pravda, ne vždy je to možné dodržet, ale aspoň se o to snažím. Prostředí KDE4 je od tohoto záměru na můj vkus až příliš vzdálené. Vlastní bezpečnostní politika, vlastní zvukový server, vlastní… v podstatě cokoli. Xfce mi celkem učarovalo, je rychlé, svižné a příjemně přizpůsobitelné (ano, KDE více, ale mně to vyhovuje tak, jak to mám já 🙂 ). Používám tmavý vzhled, abych si šetřil oči a monitor. Jedno je nenahraditelné, druhé stále dost drahé. Na snímku je vidět, že nemám na panelech ani na ploše žádné klikací ikony. Je to jednoduché — vystačím si s několika málo programy, jejichž jména si pamatuji a bývá pro mě rychlejší napsat je do terminálu než zvedat ruce z klávesnice, přesunout se na myš a pak se vracet zpátky, abych pokračoval v psaní.

Prostředí Xfce podle Petra Šafaříka

Prostředí Xfce podle Petra Šafaříka

Nahoře mám postupně zleva: poznámky, ikony všech spuštěných aplikací na všech plochách, pak dost místa, ovládání zvuku, monitory emailu, sítě a výkonu procesoru a teploty. Nakonec oznamovací oblast. Spodní lišta je jednodušší: Náhledy šesti ploch a na aktuální ploše spuštěné aplikace. Na ploše mám jediný aktivní prvek a to je screenlet s počasím v městě Brně.

Správce souborů

Jak již jsem výše naznačil, tak můj nejpoužívanější program je terminál, respektive emulátor terminálu. Osobně mezi jednotlivými programy tohoto typu nespatřuji přílišný rozdíl, a tak mi stačí výchozí v Xfce — Terminal. Svou jednoduchostí mi vyhovuje správce souborů Midnight Commander, zřídkakdy ale použiji i Thunar.

Hudba

Při práci rád poslouchám hudbu. Oblíbil jsem si a dlouho používal krále Amaroka Prvního. Ovšem při příchodu jeho nástupce, Amaroka Druhého, jsem přešel jinam. Sice již dospěl a je minimálně stejně dobrý jako jeho předchůdce, ale přesto už přes rok používám program Exaile. Mám asi 80 gigabajtů hudby a ne vždy jsou zcela v pořádku vyplněné všechny ID3 tagy (a nebo lajdácky jen některé), takže bohužel zatím plně nevyužiji všech pokročilých vlastností hudebních kolekcí, které různé programy nabízí. Mám ale jednotlivé soubory roztříděny do adresářů dle umělců/alb, takže mi stačí, když program umí procházet adresáře na disku, případně drag&drop systémem upravovat playlist a podporuje mou multimediální klávesnici.

Exaile toto splňuje, a proto nemám důvod vracet se k Amaroku. Je pravda, že ten toho nejspíše nabízí více, ale od hudebního přehrávače nevyžaduji procházení wiki ani stahování slov písniček. Na veškeré video, které si přeji přehrát, jsem se naučil používat MPlayer. Důvod je prozaický — cokoli si přeji přehrát, tak to přehraji a nezajímá mě, kdo a do čeho to uložil.

Internetové nástroje, komunikace

Jakožto zástupce šéfredaktora na serveru MandrivaLinux.cz si nedovedu představit práci bez internetu. Tedy dovedu — nemohl bych pracovat. Na procházení webu používám klasický Firefox spolu s několika rozšířeními pro zpříjemnění práce v něm. Na různá videa na internetu se mi osvědčil přehrávač gnome-mplayer — jako zásadní test, ve kterém uspěl, beru server České televize, která svým vysíláním nepatří k těm Linuxu nakloněným organizacím.

Aby byl člověk v obraze novinek na různých serverech, poskytují weby RSS kanál pro čtení nejnovějších změn (náš portál samozřejmě také!). Jako čtečku používám Lifereu. Jednoduchá, malá, nenáročná. Vím, když se objeví nový příspěvek na fóru, v diskusi, nový článek na některém z mnou sledovaných serverů.

Jako e-mailového klienta používám Thunderbird — mám jej již mnoho let a ačkoli mi některé jeho funkce nevyhovují či jiné mi schází, zatím jsem nenašel nic lepšího. Komunikace v dnešní době z velké části probíhá prostřednictvím instant messagingu, kecálků. Mezi ty rozšířené mohu počítat Jabber, ICQ, MSN a pár dalších. Osobně skoro výhradně používám jediný protokol — Jabber. Vzhledem k tomu, že další nepotřebuji, vyhovuje mi malý lehký program Gajim, který pro mou práci bohatě stačí. Používám jej denně na komunikaci, posílám a přijímám soubory, bavím se s lidmi na jabber-konferenci.

Studium, škola, práce

Jakožto student teoretické fyziky a astrofyziky potřebuji provádět výpočty, ale na to používám specifické programy pro zpracování astronomických snímků, výpočetní systém Octave a gnuplot. Často se setkávám s problémem, že neexistuje program pro tu konkrétní činnost, kterou potřebuji. Jediným východiskem mi je poté vlastní programování — zatím se nejedná o žádné veliké projekty, vystačím si proto s malým vývojovým prostředím Geany, které zvládá bez problémů jazyk C a Fortran, tedy dva mnou nejpoužívanější jazyky.

Geany někdy používám pro psaní delších textů v LaTeXu, jako je například diplomová práce. Na menší a kratší texty mi stačí mcedit, který je součástí již zmiňovaného Midnight Commanderu. Textový procesor a vůbec celý kancelářský balík OpenOffice.org používám jen krajně nerad — mé texty často obsahují matematiku a tu umí pěkně vysázet opravdu snad jen LaTeX, přičemž pro čtení PDF a PS dokumentů používám Evince. V ojedinělých případech, kdy Evince neumí vzniklé PDF zobrazit/vytisknou dostatečně kvalitně či mu chybí některé funkce, používám Adobe Reader. Je nejpomalejší, je mi nejméně sympatický, ale čas od času jej využiji.

Fotky, obrázky

Ovšem nejen prací živ je člověk. Rád fotím, takže mám na disku velkou kolekci obrázků. Na prohlížení používám Geeqie. Je pravda, že zrovna Mandriva Linux jej ve svých repozitářích nenabízí, ale snažím se s tím něco udělat a snad se do další verze již dostane. Do té doby je zatím v mém repozitáři. Fotím převážně do formátu RAW, na jehož zpracování používám hlavně UFRaw. V poslední době jsem si ale celkem oblíbil program RawTherapee a jsem na pochybách, který z nich budu používat nadále. Na zpracování ne-raw fotek používám samozřejmě GIMP.

O zpracování fotek v metaformátu RAW jsem psal seriál.

Hry a zábava

Jako každý si rád čas od času odpočinu při hraní her, nejen své oblíbené Fish Fillets. Pro virtualizaci, kterou každý čas od času potřebujeme, používám VirtualBox. Já osobně pro ověření některých funkcí na čistě nainstalovaném, případně jen aktualizovaném, systému. Tento praktický program dokáže ve vašem počítači vytvořit další, virtuální, počítač. Můžete tak testovat jiné operační systémy, aniž byste se museli bát o svá data nebo třeba zkoušet vytvářet virtuální sítě.

Napište nám, co používáte vy! Soutěž

Jsem si jist, že každý má své vlastní spektrum používaných programů. Proto tímto nabízíme možnost, abyste nám poslali své zkušenosti vy sami. Pokuste se prosím držet uvedených oblastí (nadpisů), klidně si další přidejte. Nezapomeňte na obrázky aplikací (Jak správně vytvořit snímek obrazovky). Kromě zkušeností autorů budou – doufáme – vycházet i zkušenosti čtenářské. Nejlepší čtenářský příspěvek, který obdržíme v období od 1. do 18. prosince 2009, odměníme zbrusu novou knihou Mandriva Linux 2010 CZ. Tak si dejte záležet, těšíme se!

4 komentáře

 1. Dakujem | 02.12.2009 | 12:07 | Odpovědět

  Vdaka, Peto za zaujimavy zoznam. Tiez uz cca 2 mesiace pouzivam XFCE a zatial spokojnost. Trochu som len bojoval s editaciou menu. Tvoj clanok ma inspiroval k upgradnutiu mojho s(u)kromneho zoznamu, ktory som si kedysi vyrobil pre podobne ucely 🙂 Ak by to niekoho zaujimalo:
  http://heredy.net/03_ftp/pub/software/01_programs.htm

 2. Daniel Jan | 05.12.2009 | 10:18 | Odpovědět

  Tak to je zrovna oblast která mi dost jinde chyběla > něco osobního a navíc komplexní přehled programů na jeden PC.

 3. Aminux | 05.12.2009 | 20:05 | Odpovědět

  A co použít na PDF Foxit reader? Ten by nestačil?
  Ještě by mě zajímalo, co používáte za klávesnici?
  Chtěl bych koupit nějakou multimediální, na ábíčku jsem hledal v seznamu doporučeného hardware, ale nějak z toho nejsem moudrý.
  Můžete mi něco doporučit co pokud možno bezproblémově funguje?
  Děkuji moc.

  1. Peťoš Šafařík | 05.12.2009 | 20:19 | Odpovědět

   S foxitem jsem měl zkušenost jen jednou a moc mě neoslovil; na Evince jsem si zvykl.
   Klávesnici mám Logitech Wave — mohu jen doporučit. Vyšší cenu více než dostatečně kompenzuje neuvěřitelně vysoký komfort…

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login