Můj software v Mandriva Linuxu 2 — Co používá Jiří Řánek

Jiří Řánek nám napsal, jaký software používá. Za příspěvek děkujeme a doufáme, že se ozvou i ostatní čtenáři. Rádi bychom věděli, jaký software vás zajímá, jaký používáte, co se vám na něm líbí a co ne. Neváhejte a napište článek, třeba právě podle této předlohy. Stále ještě můžete vyhrát knihu Mandriva Linux 2010 CZ.

V rodině — tedy já a manželka a naše děti — vlastníme dva stroje. Notebook HP 550 (ten je převážně doma) a „netbook“ HP Mini 2140 (ten si brávám já na cesty). Na každém z nich používáme jiný OS, programové vybavení je vcelku stejné. Tak, a dále budu psát jen o sobě. V naší rodině jsem — alespoň co se týká vztahu k výpočetní technice — hlavou já. Tedy… alespoň si to myslí moje žena. 🙂

NA HP 550 je čerstvě nainstalován aktuální Mandriva Linux 2010.0 Free 32 bit, s grafickým prostředím KDE 4.3.2. Až do této instalace byla na tomto notebooku předchozí verze Mandriva Linuxu (2009 Spring) v dualbootu s OS MS Windows. Proč? Zejména z důvodu záloh a synchronizace s PDA, který používám. Ale k tomuto problému se dostanu v příslušné části tohoto povídání… Jako pozadí používám program xplanet, na ploše je pouze koš, widget s počasím a jeden mírně upravený desklet SuperKaramby. Ke spouštění programů používám dva automaticky se skrývající panely. Jednotlivé (nejčastěji používané) programy jsou tu (podle mého názoru) tématicky rozděleny. Styl grafického prostředí, vzhled a dekorace oken, stejně tak základní motiv plochy je nastaven na Oxygen. Efekty používám minimálně — pouze pár z prostředí KDE4. V počátcích mého (doposud stálého) seznamování se s OS Linux (začínal jsem s OS Mandriva Linux 2009.0) jsem samozřejmě zkoušel i různé legrácky, třeba s Compiz Fusion… Ale jen do doby jistého nabažení se, ukázání kamarádům, co všechno „ten Linux“ umí, a především vlastního zjištění, že to při práci spíš otravuje a zdržuje.

Plocha podle Jirky Řánka

Plocha podle Jiřího Řánka

Na HP Mini je prozatím stále nainstalován Mandriva Linux 2009 Spring ONE 32 bit. To, proč tomu tak je, se týká problému synchronizace s PDA — ale to vysvětlím, jak už jsem výše uvedl, v příslušné části. I na tomto zdánlivě slabém stroji používám grafické prostředí KDE 4.2.4. Líbí se mi, a i když jsem se obával, že netbook nebude stíhat, tak opak je pravdou. Sice spouštění prostředí, jednotlivých programů a jejich odezvy jsou poněkud pomalejší, nicméně pro mé potřeby naprosto postačující. Jako pozadí používám jeden hezký upravený obrázek, na ploše je pouze koš a dva sloupce (okna) s výpisy programu Conky.

Práce s tímto programem jsem se zpočátku trochu obával, myslím ale, že se mi úprava souborů .conkyrc nakonec díky hledání na netu povedla a zvažuji, a že conky půjde místo SuperKaramby i na notebook. Krom základního monitorování běhu systému mi conky zobrazují předpověď počasí, aktuální kurzy měn a počet nových e-mailů ve schránce. Jinak i na netbooku používám ke spouštění programů dva skrývající se panely a i zde stylu vévodí Oxygen.

Jirkova plocha na netbooku

Jiřího plocha na netbooku

Správce souborů

Jako správce souborů používám zejména Krusader. Je to asi díky tomu, že práce s ním je asi nejbližší programu Total Commander, na který jsem byl zvyklý v předešlém OS. Taje příkazové řádky stále objevuji a tedy se snažím některé operace dělat i v terminálu. Používám klasický program Konsole, která je v systému jako výchozí. Co se týká výchozího správce souborů pro KDE, tedy programu Dolphin, tak ten nevyžívám prakticky vůbec.

Hudba

K poslechu hudby používám program Amarok 2. Líbí se mi a jsem s ním spokojený. V mém prvním Mandriva Linuxu 2009.0 s ním byly poněkud problémy, tady jsem měl nainstalovaný Amarok 1. Oproti ostatním uživatelům však budu asi nějaká výjimka, Amarok 2 se mi líbí víc a vrátil jsem se k němu hned po povýšení systému na 2009 Spring. Při používání tohoto programu mne štve pouze jedna věc — nutí mne dělat to, co jsem dříve nedělal — otagovat si sbírku hudebních souborů. Sice samozřejmě umí procházet sbírkou hudby v adresářích na disku, ale komfort je komfort… 🙂

K jednoduché úpravě audio souborů používám program Audacity. Pro mé potřeby je naprosto dostačující, nejedná se o nějaké velké projekty, spíše se jedná o běžnou, jednoduchou editaci audio souborů. Tento program je multiplatformní, používal jsem ho i v předešlém OS. Asi největší a časově nejnáročnější prací s tímto programem pro mne byly nahrávky a editace souborů s hlasem mého tehdy tříletého syna, které jsem pak použil jako hlasy pro navigaci, kterou používám na PDA.

Video

Pro přehrávání videa používám program SMplayer (LinuxEXPRES: SMPlayer: přehrávač videa pro každý den). Jedná se o frontend programu Mplayer, který je podle mého názoru v prostředí OS Linux nejlepší multimediální přehrávač. Zejména tento program používám na netbooku, kdy si na cestách sledováním filmů krátím volný čas — třeba v autobuse. Používám ho i pro přehrávání DVD na domácím notebooku. Ale to spíše výjimečně.

Editace titulků s programem subtitle composer

Editace titulků s programem subtitle composer

Co se týká zpracování videa, tak z této oblasti používám (i když ne příliš často) programy K9copy, DeVeDe a Subtitle Composer. Pro mé potřeby jsou naprosto dostačující.

Grafika, fotografie, obecně obrázky

Z této kategorie asi nejčastěji používám program Gwenview — prohlížeč obrázků. Zvládá i jednoduché úpravy bitmapových obrázků, práce s ním mi přijde celkem jednoduchá a intuitivní.

Jako další adept následuje samozřejmě program GIMP. S tímto programem jsem začal koketovat i v předešlém OS, kde jsem především využíval balíku programů od firmy Corel. Ne, nejsem grafik, v předešlém zaměstnání jsme měli zakoupenu jednu licenci tohoto programu a kolegové se zpravidla při potřebě nějakého „projektu“ obraceli na mne. Stylem: „jednooký mezi slepými králem“. GIMP jsem začal zkoušet používat jako alternativu programu Corel Photo-Paint.

S tímto balíkem programů tedy souvisí i mé první krůčky v programu Inkscape — zpracování vektorové grafiky. Tady mi prozatím připadá, že Inkscape za programem CorelDRAW (který znám víc) stále pokulhává, nicméně, jak jsem psal, jedná se o mé první krůčky.

Inkscape

Inkscape

Jako poslední program této části zmíním program Phatch Photo Batch Processor. Jedná se o velmi zajímavý a schopný program pro hromadné úpravy fotografií a obrázků.

O Phatch Photo Bath Processoru si přečtěte článek na serveru LinuxEXPRES.cz.

Internetové nástroje, komunikace

K prohlížení internetu používám program Mozilla Firefox v poslední verzi. Jako rozšíření používám BetterPrivacy, DownloadHelper, PlasmaNotify a Speed Dial, jako motiv vzhledu Noia 2.0 eXtreme. Na prohlížení různého videa na internetových stránkách využívám zejména zásuvného modulu mplayerplug-in, tedy kromě stránek ČT. Zde se mi po úmorném zkoušení prozatím nejvíce osvědčil RealPlayer.

Firefox

Firefox s rozšířením Speed Dial

Na elektronickou poštu používám zejména program Mozilla Thunderbird, jen výjimečně prohlížím poštu přímo na www stránkách. Používám několik schránek u několika poskytovatelů, poštu stahuji jak pomocí protokolů POP3 tak i IMAP. Jako rozšíření používám Enigmail, Display Mail User Agent a New Mail Icon, jako motiv vzhledu opět Noia 2.0 eXtreme.

Thunderbird

Thunderbird

Co se týká pokecu s přáteli, tak vzhledem k tomu, že prakticky všichni využívají protokol ICQ, komunikuji s nimi pomocí — pro KDE výchozího — kecálka Kopete. Bohatě mi vystačuje. K pokecu s dalšími pak používám program Skype. Na obou strojích mám nainstalovaný i jabber klienta Jabbim, zatím jsem ho však moc nepoužil. Nikdo z mých známých tento protokol nepoužívá… 🙁

Webový vývoj

Jednoho dne jsem tak přemýšlel, že by bylo dobré naučit se alespoň základům práce tvorby www stránek. Zakoupil jsem tedy literaturu pro začátečníky a vrhl se do poznávání tajů HTML kódu a kaskádových stylů. K práci používám editory Bluefish a Cssed. Je pravdou, že jsem chtěl pro HTML používat editor Quanta, o kterém se domnívám, že by lépe zapadl do grafického prostředí KDE, nicméně pro KDE4 zatím není a asi hned tak nebude. Stejný problém bude asi s balíkem kdewebdev4.

V předchozí instalaci jsem měl nainstalován i balík programů LAMP — chtěl jsem se začít seznamovat s PHP. Po přeinstalaci současnou verzi OS jsem se však k instalaci LAMPu zatím časově nedostal.

PDA synchronizace

Jak už jsem v úvodu zmínil, jsem vlastníkem PDA, konkrétně se jedná o už postarší HTC Artemis s přeflashovanou ROMkou WM 6.1. Synchronizace s PC byl poslední důvod k tomu, že na notebooku jsem měl Mandriva Linux nainstalován v dualbootu s původním MS Windows. U netbooku byla situace jiná, koupil jsem ho čistý — bez dominantního OS (resp. s připravenou instalací OS SLED 10 Linux). Netbook jsem používal i na testování různých programů pro mou potřebu. Jednou z těchto potřeb byla i zmíněná synchronizace s PDA. Na českém fóru Mandriva Linuxu jsem našel i několik rad ohledně této problematiky a tak jsem to vyzkoušel.

Nešlo to hned a úplně podle mých představ, nakonec se to však podařilo. V Mandriva Linuxu 2009 Spring používám k synchronizaci SYNCE a programy s tím související. Konkrétně k samotné synchronizaci program msynctool. Samozřejmě jsem se zprvu pokoušel synchronizovat s výchozím správcem osobních informací — Kontact, tedy vlastně kdepim aplikacemi. Nepodařilo se však, problém jsem zjistil v balíčku libopensync-plugin-kdepim, který je potřebný, a kde byl, podle mého názoru, problém s linkováním na nějaké knihovny z KDE3. Vyzkoušel jsem tedy program Evolution. Zde synchronizace s PDA funguje bez problémů. Chybějící vlastnost Evolutionu — skrývání do systémové části panelu — řeším prográmkem alltray.

Terminál s msynctool

Terminál s msynctool

Problém synchronizace byl tedy vyřešen. Proto poté, co vyšla nová verze Mandriva Linuxu 2010.0, jsem na notebooku provedl komplet přeinstalaci — bez OS Windows. A samozřejmě došlo i na synchronizaci s PDA Před instalací jsem se díval na balíček libopensync-plugin-kdepim a z informací v repozitáři jsem vyčetl, že už je upravený pro KDE4. Tedy jsem nainstaloval. Vše vypadalo dobře — až na samotnou synchronizaci. Ta neproběhne, systém hlásí chybu. Při hledání řešení této chyby na internetu jsem zjistil, že se jedná o už hlášený BUG programu msynctool, a že se na jeho odstranění pracuje. Z toho důvodu tedy nechávám na netbooku prozatím starší verzi 2009 Spring.

Ale je docela možné, že vše dopadne úplně jinak. I na český trh má v nejbližší době dorazit novinka firmy Nokia — telefon, nebo spíš tablet — Nokia N900 s OS Maemo. Což je vývojová platforma založená na GNU/Linuxu. Tady by byla situace jiná a předpokládám, že synchronizace s PC by mohla dosáhnout jiných rozměrů. Uvidíme…

Hry a zábava

No… Hry a počítač. Osobně hry na PC nehraji, a vlastně jsem je ani v minulosti moc nehrál. Co se týká linuxových her, tak občas maximálně nějaké karty, popřípadě miny. Toť vše…

Ostatní programy

Na závěr uvedu ještě několik programů, které častěji používám — bez rozdělení do kategorií.

Kjots (KJots – program pro vedení poznámek): Tento program z balíku kdepim aplikací používám velmi často. Pro poznámky, různé informace a okamžité nápady, které si chci uchovat na pozdější dobu… Taky si tady zaznamenávám podle data proběhlé aktualizace systému — včetně balíčků, které byly aktualizovány, nebo třeba pro přehled programy, které jsem instaloval, včetně jejich závislostí. Jasně, vím, že tyto informace jsou v systému zaznamenány, nicméně, takto je to pro mne přehlednější…

Xarchiver: Komprimace a dekomprimace souborů. Používám ho raději než výchozí Ark. Nějak se mi s ním líp pracuje.

Okular: Prohlížení PDF dokumentů. Zatím jsem nepocítil potřebu instalovat jiný program této kategorie, Okular mi plně postačuje. Malý, svižný, nenáročný.

FBReader: Čtečka elektronických knih. Používám zejména na netbooku při cestách. (LinuxEXPRES: FBReader – čtečka e-knih na netbooku)

Čtečka elektronických knih FBReader

Čtečka elektronických knih FBReader

TrueCrypt: Program pro OTFE šifrování obsahu dat na disku. Zajímavý program, který jsem používal i na předchozím OS. Důležité je, že zašifrované oddíly (volume disk) jsou navzájem kompatibilní.

602XML Filler: Program pro vyplňování a odesílání elektronických formulářů. Tento program jsem byl nucen nainstalovat poté, co jsem se nedávno potřeboval podívat do mnou vyplněných formulářů pro jistý úřad. Vyplňoval jsem je asi před rokem a nějak jsem pozapomněl, co všechno jsem jim vlastně psal… Odesílání vyplněného formuláře jsem nezkoušel, nebylo potřeba. Trochu mne štve, že jako součást tohoto programu se nainstalovalo i wine. S wine nemám žádné zkušenosti — nepoužívám ho a ani jsem ho nechtěl používat — pro mé potřeby si vystačím s programy běžícími v OS Linux. Nicméně alternativní program k 602XML Filleru jsem zatím nenašel.

Správa xml webových formulářů

Správa a vyplňování webových formulářů

No, tak to jsou základní programy, se kterými především pracuji. Zkouším toho samozřejmě víc. S Linuxem pracuji zatím necelý rok, jsem tedy stále ještě nezkušený elév… Nicméně učím se… vlastně se snažím… 🙂

S pozdravem Jirka Řánek

12 komentářů

 1. baronprasil | 24.12.2009 | 09:51 | Odpovědět

  1. ako sa volá ten vidget na ľavo stými oňinformáciami?
  2. ako si dostal hore tú lištku? Mne sa to nejaknedarí.

  Ďakujem.

 2. baronprasil | 24.12.2009 | 10:01 | Odpovědět

  Teda lištu tam dám, ale neviem do nej dať žiadne tlačítka.

  1. gln | 24.12.2009 | 22:48 | Odpovědět

   Ahoj.
   1. Ten widget počasí se jmenuje yaWP, verze0.2.4 (svn). Měl by být v základní nabídce widgetů v Mandriva Linuxu 2010.0 (myslím, že byl i v 2009 Spring)
   2. Horní (i boční lištu) mám automaticky skrývající se. Sice si na to člověk musí chvíli zvyknout, ale vyhovuje mi to ze všech možností nejvíc.
   Ikony – spouštěče programů – se tam normálně přetáhnou (Drag and Drop). Je potřeba odemknout widgety, v mém případě lištu na tu chvíli nastavit aby byla trvale zobrazena, pak přetahovat. Nejlépe z klasické nabídky spouštěče aplikací (Menu). Označit kurzorem myši a přetáhnout.
   Také se dá (pokud se jedná o nějaký upravený skript nebo program) vyrobit nebo upravit si soubor *.desktop. Ten lze přetáhnout “Drag and Drop” z nějakého správce souborů.
   Ještě k tomu podotknu, že je dobré mít posuvníky velikosti lišty nastaveny “v rovině”. Alespoň v minulých verzích. J.

   1. baronprasil | 24.12.2009 | 23:06 | Odpovědět

    Ďakujem

 3. jasmin | 24.12.2009 | 11:27 | Odpovědět

  moc pěkný článek,Zaujalo mě conky,to jsem neznal,nastavit vzhled apod. jsem pochopil rychle,kurzy taky ale počasí se mi nedaří,nemohl byste sem dát návod,jeden je na Ubuntu,ale asi dělám něco špatně,nejde mi to díky,jasmin

  1. gln | 24.12.2009 | 22:51 | Odpovědět

   Ahoj.
   Dík za názor. 😉 Conky je fakt moc fajn… A nejvíc se mi na tom líbí, že si tam člověk může dát, co chce a upravit si to… Co se týká toho počasí, tak jestli máš vše nastaveno (taky jsem čerpal ze serveru Ubuntu) a počasí se nezobrazuje, tak bude možná problém s registrací. Počasí poskytuje server Weather.com a od jisté doby (není to asi dávno) se člověk musí bezplatně zaregistrovat – zřídit si účet. (http://registration.weather.com/ursa/xmloap/step1)
   Ze serveru pak přijde na email PartnerID a LicenseKey. Ten je potřeba dát (změnit) do ~/.conky/weather.pl. Je to cca 130 řádek:
   `wget -O $tempfile “http://xoap.weather.com/weather/local/$code?unit=$unit&dayf=10&dayd=10&cc=*&prod=xoap&link=xoap&par=Moje_PartnerID&key=Muj_LicenseKey”`;

   Mrkni na stránky http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,18355.425.html – tady je to popsané – a odtud jsem čerpal. Jinak c celé té diskuze lze čerpat poznatky a nápady… J.

   1. jasmin | 26.12.2009 | 19:38 | Odpovědět

    dík,už to běhá,na tu nejdůležitější stránku jsem předtím nějak nenarazil,aspoň bude na ploše trochu změna

    1. Peťoš Šafařík | 26.12.2009 | 19:42 | Odpovědět

     Conky je super — je malé a nenáročné. Podobnou službu umí i gadgety (gadgets), ale conky je komplexnější 🙂

 4. wewek | 10.01.2010 | 02:28 | Odpovědět

  Hezky clanek. Dik!

 5. mucommander | 19.02.2010 | 07:27 | Odpovědět

  Moc pěkný článek. Osobně jsem hledal velmi dlouho náhradu za Total Commander a Krusader ještě pár detailu nemá a občas je náročný. Osobně doporučuji MUcommander, je vážně super, malý, rychlý a ze základu nastavený jak mám rád TC – hledání psaním, zobrazovat x.x K/M/G etc.

  Korny

  1. mucommander | 19.02.2010 | 08:47 | Odpovědět

   Moc bych to nepřechvaloval. Zkusil jsem ho, ale asi si s Mandrivou a s myší moc nerozumí. Nakonec jsem ho musel odstřelit, aby nezavazel po zatuhnutí. Krusader je spolehlivější, až na ty refreshe.

   1. mucommander | 22.02.2010 | 03:12 | Odpovědět

    Je pravda, že pod Mandrivou jsem ho ještě nezkoušel. Rád měním distribuce a tak jsem si řekl, co se v poslední době stalo s Mandrivou, zase začínám experimentovat. Ale abych neodbíhal: krusader je sice dobrý, ale jelikož rád kompiluji ze zdrojáků, pro univerzálnost, tak je na mě trochu velký. Každopádně mucommander mi na jiných distrech nikdy nespad..

    Korny

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login