Můj software v Mandriva Linuxu — Co používá Vlastimil Ott

Moje desktopy jsou totiž již několik let vizuálně nepříliš originální a nebudou zřejmě sloužit jako inspirace ostatním. Jako pozadí obvykle používám vlastní fotografie, které k tomuto účelu již “vyrábím”. Ty, které považuji za pěkné, nabízím k dispozici na Flickru, ale pár jich mám ještě v záloze.

Pracovní prostředí

Jsem zastánce prostředí KDE4 (psal jsem o něm seriál na LinuxEXPRES.cz) a snažím se ho propagovat. Nepoužívám ho ale výhradně, uplynulý rok jsem strávil z velké části ve společnosti Xfce, které mi přijde velmi příjemné na pohled, nastavování i používání. Na notebooku je to výborná volba a na 22″ displeji a hlavním počítači ještě lepší. 🙂 Mimochodem, budu muset uvést něco málo k počítačům, které používám:

 • desktop AMD Sempron 2,2 GHz, 2 GB RAM, 460 GB, displej HP L2245wg, hlavní pracovní nástroj
 • notebook Lenovo T500, 2 GB RAM, 160 GB – neustále připraven na mobilní práci
 • netbook Asus Eee PC 900A – testovací přístroj, čtečka dokumentů

Z této konstelace plyne, že se neobejdu bez sdílení a synchronizace dat, což byl dlouhodobý problém, který jsem řešil různými způsoby a vyřešil až použitím služby Dropbox (článek o synchronizaci dat, článek o Dropboxu). Kromě toho používáme pro potřeby Liberixu server, kam ukládáme všechna data. Přístup na něj je realizován pomocí openssh a je řízen uživatelskými oprávněními.

Mám v oblibě množství widgetů, v každém prostředí vypadají jinak, ale vždy plní stejnou funkci:

 • sledování zatížení procesoru a řízení výkonu
 • sledování provozu na síti
 • spouštěče programů upravené na míru a umístěné na konkrétní pozici

Dále mám všude nastavených osm až dvanáct ploch, mezi nimiž se přepíná kombinacemi Ctrl-F1 až F8/F12; okna se na jinou plochu přeposílají pomocí Alt-F1 až F8/F12. Okno pro spouštění programů se otevře po stisku Win-r. Grafické efekty používám omezeně (stíny, rychlé a spíše nenápadné efekty sloužící ergonomii), nebo vůbec.

Prostředí Xfce v Mandriva Linuxu 2010

Správa souborů

Oblíbil jsem si Krusader a PCManFM. První používám víceméně jen v KDE4, druhý pak v Xfce. Na PCManFM resp. Xfce mi vadí, že (zatím) neexistuje podpora pro “bezešvý” přístup prostřednictvím protokolů SSH nebo FTP – v KDE4 jsou to KIO slaves. Všechny vzdálené složky je nutné připojovat ručně, což je vzhledem k jejich počtu a různému charakteru ověřování identity dost protivné. Někde mám heslo, někde klíč, někde jsou údaje uložené v klíčence, někde ne. Pro správu hesel používám již léta program KeepassX, a to také v komunikátoru HTC Legend.

Internetové nástroje, komunikace

Již roky používám pro instant messaging program Psi, který nemá problém s přenášením souborů, snadno se v něm používají MUC (“místnosti”), jeho možnosti statusů a oznamování mi přesně vyhovují a neobtěžuje zbytečnými grafickými efekty. Velmi mi ovšem vadí komplikovaný postup pro posílání souboru – znám dva způsoby, ani jeden není ideální. První: z kontextové nabídky kontaktu se musí vybrat položka Poslat soubor a následně soubor najít v dialogovém okně, následně ještě odkliknout souhlas.. brr. Listování adresáři je jedna z nejčastějších činností, kterou upřímně nesnáším. Nemohlo by “to” konečně samo vědět, který soubor chci?

Druhý způsob funguje perfektně jen v prostředí KDE (Qt?) – přetažení souboru na okno komunikace. V prostředí založeném na GTK (čili GNOME nebo Xfce) to jde jen v rámci jedné plochy, a ještě musí být okna správce souborů, odkud soubor přetahuji, a Psi viditelná. Přetahování nefunguje přes plochy, dokonce se automaticky nepřepnou ani okna na jedné ploše. Možná to tedy jde po nějakém zásahu, ale ten nehodlám řešit – přetažení má být funkční jen pohybem myši. Samozřejmě se to netýká jen Psi, tento problém platí obecně.

Pro e-maily používám více KMail, ale na notebooku do nedávna jen Thunderbird a toto řešení budu zřejmě používat i nadále, obzvláště když je k dispozici nová verze Thuderbirdu. Osobní poštu (a různé konference) si stahuji na hlavním počítači, na notebooku ji pak čtu přes IMAP; pracovní pošta je přístupná pouze přes IMAP, což znamená, že je uložená na serveru a k jejímu přečtení je nutné připojení k tomuto serveru. To by mohla být nevýhoda, ovšem pokud nemám k dispozici připojení, poštu se vůbec nesnažím číst (tj. nepracuji se staženou poštou offline, což by vlastně také šlo).

Intenzivně používám Kalendář Google, a to jak pro soukromé, tak zejména pracovní aktivity. V redakcích našich portálů používáme všichni jeden společný kalendář, kam zaznamenáváme (resp. plánujeme) články – všichni mají přehled, co kdy vyjde. Snadno se pak také sestavuje měsíční vyúčtování autorů. Z aplikací Google toho využíváme mnohem víc, ale o tom snad jindy.

Jako prohlížeč mi slouží Firefox s množstvím pluginů (např. Web developer, Autopager, DownThemAll, GooglePreview a další), jako variantu pro některé činnosti používám Google Chromium. Úpravy webů testuji ještě v Konqueroru, Midori, případně Opeře. Skype téměř nepoužívám – telefonuji mobilem nebo VoIP telefonem, plánuji opět vyzkoušet nějakého softwarového klienta.

Hudba, multimédia

Poslední dobou zejména Audacious. Amarok není schopen naindexovat mou sbírku. Bohužel to nedokáže ani MPD, který mi zatím společně s GMPC či Sonatou vyhovoval nejvíc. Pro přehrávání videoproudů z webu používám mplayer, pro občasné filmy pak SMPlayer.

Fotky, obrázky

Jako prohlížeč fotek mi nejvíce vyhovuje Gwenview, pro rychlou úpravou fotek, které jdou do tisku, pak gThumb – obsahuje nástroj pro proporcionální změnu velikosti, což je právě pro fotky ideální. GIMP občas použiju, ovšem jsem dřevo. Pro hromadnou konverzi obrázků používám convert z balíku ImageMagick – různé skripty mi tak slouží už hodně dlouho.

Prohlížeč obrázků gThumb

Různé nástroje

Práci s klasickými programy si urychluji příkazovou řádkou, kterou mám vždy po ruce – v KDE4 je to Yakuake a v Xfce jeho dvojče Tilda. Na obě mám nastavenou klávesovou zkratku Shift-Esc. V terminálu stále běží htop (sledování procesů), občas iftop (sledování sítě) a iotop (sledování aktivity diskových zařízení). Často čtu systémové záznamy, protože např. připojení k serverům někdy vypadává, některé programy nedají vědět, proč skončily apod.

Pro hromadné přejmenování souborů jsem si oblíbil KRename, jako textový editor mám nejraději medit, i když mu chybí spousta detailů. Často se taky ptám svého systému, zda obsahuje ten či onen program (urpmq -y), abych ho pak případně nainstaloval (urpmi).

Práce

Mými hlavními pracovními nástroji jsou poštovní klient, správce souborů, webový prohlížeč a kancelářský balík OpenOffice.org. V těchto programech trávím většinu pracovního času stráveného u počítače. I když jsem nezmínil ještě ten opravdu nejdůležitější: zim. Zim je desktopová wiki a je to pro mě tzv. killer app – aplikace, jež splnila mnoho mých požadavků a bez níž bych si práci dokázal jen velmi těžko představit. Aplikaci lokalizuji, sleduji její vývoj a občas hlásím nějaké chyby.

Zim je všestranný program pro správu informací všeho druhu – záleží jen na vás, jak data budete ukládat a jakou strukturu v nich uvidíte. Vytváření stránek v podstatě odpovídá vytváření stránek na wiki, ostatně interní formát ukládání souborů je shodný s Dokuwiki. Existují zde jmenné prostory a stránky tvoří stromovou strukturu. Stránka se vytvoří např. odkazem, přičemž neexistující stránky jsou automaticky vytvářeny.

Desktopová wiki Zim - pro vedení poznámek

Důležitou vlastností je trvalé ukládání na pozadí – co napíšete, se ihned uloží. Program inteligentně rozpoznává množství symbolů a převádí je na odpovídající výsledek (existuje např. podpora LaTeXu). Vkládat lze obrázky, v nové vývojové verzi také diagramy. Chybí ovšem podpora tabulek, data nelze rozumně ukládat podle šablony – např. vytvořit si záznam s políčky a pak je jen vyplňovat.
Výsledek lze exportovat do HTML nebo pomocí txt2tags do dalších formátů (samozřejmě lze zdroják vložit na wiki). V plánu či vývoji je množství dalších vlastností, ovšem už teď je to aplikace, která je naprosto skvělá.

Další programy

Určitě bych našel ještě další programy, zmíním ale ty, které bych používat chtěl, ale buď  ty stávající nefungují, nebo žádný takový nemůžu najít. V prvé řadě jde o správce dokumentů. Program gPapers jsem v Mandriva Linuxu sice nakonec rozjel, ale nesplnil moje očekávání (ač jim byl nejblíže; srovnejte také Mendeley).

Správa dokumentů

Dále mi pak chybí stabilní komunikační klient, který by vyšachoval Skype – nastavení SIP komunikace je záležitost úzce související s předpovědí počasí. :-/ Chybí mi také stabilní nástroj, s jehož pomocí bych mohl prostor na Googlu použít jako synchronizační úložiště. V neposlední řadě pak textový editor se skvělou podporu HTML (kde, jsi Quanto?) nebo převaděč zvukových souborů a dále diktafon pro KDE4 (opravdu nechci používat Audacity). Ale třeba jsem jen špatně hledal, tak se těším na vaše tipy.

6 komentářů

 1. fri | 28.06.2010 | 09:33 | Odpovědět

  K převaděči zvukových formátů:
  Před nějakým časem jsem přeložil soundKonverter, ale je to pro KDE 3, a taky jsem o tom zatím nenapsal, protože, myslím, autor nevydal program s mým překladem. Taky bych byl rád, kdyby to bylo pod Qt4.

  Pro nahrávání jsem taky dělal nějaké ty programy: KWave vypadá celkem jednoduše, takže by jako namlouvadlo posloužil; autor sice tvrdil, že vydá další verzi na jaře, ale vidím to tak, že to odkládá – má to nejspíš jako svůj koníček. Mohl bych jej trochu povzbudit, že.

  Na jaře jsem pracoval na překladu Sintegrial Text Editoru, který chce být postupně tím nejlepším pro všechno? – no spíš hlavně pro jednoduché textové dokumenty, takže o těch specializovaných HTML editorech by měl něco povědět někdo jiný. 🙂 Vyzkoušejte a řekněte nám, jak to s ním vypadá, co se týče HTML.

 2. joelp | 28.06.2010 | 11:47 | Odpovědět

  Z jakého důvodu nedokáže Amarok naindexovat sbírku? Mě to funguje vpohodě.

  Quanta mi taky chybí a prozatím používám Kate, na který jsem si celkem už zvykl. Ale Quanta je prostě Quanta.

  1. Jarda Uher | 30.06.2010 | 05:04 | Odpovědět

   Já používám již řadu let ještě z dob kdy jsem měl jen Windowsy PsPad. V Mandrivě 2010 běhá pod wine zcela bez problémů i s náhledem na stránku. Oproti kate má mnoho předdefinovaných nabídek zdrojových kódů (Ctrl+mezerník)

 3. paur | 01.07.2010 | 20:32 | Odpovědět

  Článek je pěkný, prostě ta praxe v publikování je vidět… ale Vlastimile, ten šikmo letící horizont (navíc u stojaté vodní hladiny) na screenshotu plochy tedy opravdu uhodí do očí! 🙂

  1. Foceno z letadla | 01.07.2010 | 21:13 | Odpovědět

   To je možná vyfoceno při nízkém průletu nad hladinou, anebo v tu chvíli něco do Vlastimilovy vzducholodi drclo. 🙂

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login