Můj software v Mandriva Linuxu 4 — Irena Šafářová

Chci také přispět a napsat o softwaru, který používám v Mandriva Linuxu. Nevadí, že to nebude soutěž o knihu. Už ji mám.

Proč používám Linux

Když jsem si před lety sedávala k počítači (ještě s operačním systémem WindowsXP), běhal mi mráz po zádech, protože jsem neustále odvirovávala, přeinstalovávala a znova konfigurovala systém.. Tenkrát jsem si dávala otázku: „To je ten Windows opravdu tak děravý nebo jsou vymýšleči virů tak dobří, že se dokáže kvůli nim celý Windows zhroutit a způsobit ‘modrou smrt’?”

Antivirový program, antispywarový program, antimalwarový program… Kolik jsem jich tam vlastně měla? Zabíraly místo na disku, místo v paměti, snižovaly výkon CPU, atd. Mám pokračovat? Asi to není třeba.

Brouzdala jsem po internetu a nechtělo se mi věřit, že existuje na světě jen jeden operační systém. Hledala jsem a našla. Existuje jich více – Mac OS X (od firmy Apple) a Linux (více distribucí). Trvalo mi pár dní, než jsem zjistila potřebné informace. Firma Apple má určitě vynikající počítače, ale já jsem potřebovala pro svůj hardware nějaký operační systém, který budu moci nainstalovat a používat ho tak, jak je. Co já vlastně na počítači dělám? Potřebuji připojení k internetu, psát dopisy a e-maily, poslouchat hudbu, malovat obrázky, upravovat fotky, učit se angličtinu, nahrávat a upravovat televizní pořady, zahrát si hry, vypalovat DVD, atd. Našlo by se toho víc. Splňoval můj vysněný operační systém (newindowsácký) tahle kritéria? Zjistila jsem, že skoro ano.

Tenkrát jsem nechtěla nic ponechat náhodě a koupila jsem si krabicovou verzi Mandriva Linux 2006. To bylo snad někdy koncem prosince 2005. Obsahovala dvě knihy: Mandriva Linux 2006 a Příručku pokročilého uživatele a začínajícího správce systému. Jen chci dodat, že tu druhou knihu mám stále doma a občas do ní nahlížím a stále se učím. První knihu jsem i s dvd nosiči darovala známým :-D.

Pracovní prostředí

V naší čtyřčlenné domácnosti máme čtyři počítače. Každý má svůj. Dva „plnokrevné“ stolní a dva notebooky. Máme totiž dvě dospělé děti, které chodí na vysokou školu. Musí mít tedy vlastní počítač. Bez něho se nepřihlásí ani na zkoušky, na oběd v menze, apod. Také si musí vypracovávat úkoly, počítat příklady, kreslit výkresy, učit se jazyky, stahovat materiály ke zkouškám, atd. Dlužno dodat, že na všech čtyřech počítačích je Linux. Na třech je Mandriva Linux 2010 a na jednom je OpenSUSE s dualbootem se stařičkými WindowsXP. Je veliká škoda, že se Windows nemůžeme zbavit. Jen na něm běží vizuální architekt ArCon, velmi potřebný pro firmu manžela. Musím jen dodat, že Windows je pořádně „osekaný“ a v žádném případě nesmí na internet.

Mám pracovní prostředí Gnome v Mandriva Linuxu 2010. Prostředí KDE jsem používala do poslední verze 3.5.10. Novému KDE4 jsem zatím dala červenou, protože je pro mě nepoužitelný. Dal se na dlouhou a pro mě, prozatím, nepochopitelnou cestu. Měl ze začátku spoustu chyb, které mě odradily od jeho používání. Možná mu v budoucnu dám šanci.

Na pozadí plochy mám výchozí motiv Mandrivy a na ní ikony diskových oddílů s jednou ikonou programu. Panely mám nastaveny na automatické skrývání, aby mi nepřekážely (pro účely tohoto článku jsem je zviditelnila). Na ploše vlevo je také Conky, program, který mě informuje o datu, čase, mé IP adrese viditelné zvenku, zaplněnosti oddílů, zatížení CPU, obsazenosti paměti, apod. Vzhled oken mám Ia Ora Grey, ikony Oxygen a motiv kurzoru SoftSteel. Mé prostředí je tedy laděné do modrošedé barvy.

Pracovní plocha Ireny Šafářové

Pracovní plocha Ireny Šafářové

Správce souborů

Jako správce souborů používám skoro výhradně Nautilus. Stačí mi na všechny mé operace se soubory. Pod pravé tlačítko myši jsem si přidala potřebné skripty. Teď mi stačí na nějaký soubor kliknout a potřebná operace je ihned po ruce. Nemusím ji složitě nikde v nabídce hledat. Abych byla spravedlivá, tak používám i Gnome Commander. Je to kvůli mé práci. Je nutné přistupovat ke vzdáleným úložištím přes ftp nebo ssh. Je výhodný hlavně kvůli dvoupanelovému zobrazení. Kdyby měl Nautilus tuto vymoženost, asi bych Gnome Commander odinstalovala. Výhodný a hlavně velmi rychlý je i Midnight Commander a nedám na něj dopustit. Pro specifickou práci s některými soubory v terminálu je opravdu nenahraditelný.

Hudba

Jako přehrávač hudby používám Rythmbox. Pro mé potřeby stačí, protože má to, co potřebuji a nic navíc. Právě tahle strategie mi plně vyhovuje. Z internetu stahuji (legálně) soubory v mp3, které mají i některé popisky. Ty ostatní si přidám přes pravé tlačítko myši na vybraných souborech.

Pro jednodušší úpravy audio souborů používám (jak jinak) Audacity. Na internetu jsem si našla a stáhla několik plug-inů. Potřebuji občas vyčistit nahrávku od šumu, rozdělit ji na díly, zvýraznit některé oddíly, ze sterea udělat mono, apod. To vše Audacity splňuje a má ještě daleko více možností, které možná někdy využiji, ale zatím se na to nechystám.

Přečtěte si některé články o Audacity na LinuxEXPRESU.cz.

Video

Přehrávání filmů a videa je v SMplayeru velmi snadné. V podstatě mu nemám co vytknout. Všechno, co potřebuji, má. A ještě něco navíc. Je to nádstavba nad Mplayer, který je opravdu špička.

K nahrávání filmů z televizní karty používám VLC. Film zbavím reklam a zbytečných snímků pomocí ProjectX a v Avidemuxu ho upravím do finální podoby. Pak v DVDStyler vytvořím soubory pro vypálení na dvd. Brasero film nakonec vypálí k plné spokojenosti mé i mé rodiny, protože si občas pouštíme z vypálených dvd filmy, které stojí za to. Občas také používám program dvd:rip. Je to hlavně kvůli špatným nosičům, na kterých lze filmy koupit. Ta nekvalita mě celkem štve, proto občas přistupuji k tomuto kroku.

Občas je nutné pořídit video z dění na pracovní ploše nebo okna na monitoru. Na tento účel je nejvhodnější v Gnome prostředí program GTK-RecordMyDesktop. Líbí se mi kvůli tomu, že je intuitivní, přehledný a jednoduchý.

O nahrávání videa na obrazovce vyšel na LinuxEXPRESU.cz článek Návod: Nahrajte si aktivitu na obazovce a vytvořte video.

Program GTK-recordMyDesktop

Program GTK-recordMyDesktop

Fotky a obrázky

Vlastním fotoaparát Canon 450d a fotím do formátu *.raw. Tím je dán i program na jeho úpravu a to je RawTherapee. Mé nároky splňuje na jedničku, protože má vše, co potřebuji pro základní úpravu fotografií a „vyvolání“ z formátu *.raw. Dalším nezbytným programem je GIMP, bez kterého si nedovedu představit své fotografické zájmy. Doladí k mé spokojenosti to, co započal RawTherapee. Na prohlížení obrázků je velmi dobrý, mnou nedávno objevený, Geeqie. Také vektorový program Inkscape se určitě neztratí, protože v duelu s uniconvertorem otevírá soubory v corelovském formátu *.cdr.

O programu RawTherapee vyšla na Mandriva Linuxu.cz série článků.

Musím se alespoň slůvkem zmínit o správě barev v Linuxu. Na nějaké profesionální ladění můžeme opravdu (zatím) zapomenout, i když už se blýská na lepší časy a dnes Linux podporuje některé druhy sond. Má poznámka platí to pro ty, kdo se zabývají fotografováním pouze jako amatéři a nemají sondu na ladění barev. Právě pro ně je tu program LProf, ve kterém si můžete přibližně vyladit barevný prostor monitoru bez sondy. Program je opravdu velmi dobrý a pro nás, amatéry, nezbytný.

Internetové nástroje, komunikace

Na prohlížení internetu používám dva programy: Mozillu Firefox a Operu. Hlavním favoritem je ovšem Opera. Důvod? Je rychlá a obsahuje vše, co potřebuji. Nemusím nikde žádné plug-iny dodatečně stahovat a doinstalovávat. Protože ale není bez chyb, používám i Firefox tam, kde Opera zobrazuje špatně internetové stránky. Není to mnohdy její chyba. Je to chyba tvůrců stránek, kteří ladí kód pouze pro preferovanou skupinu prohlížečů. Mezi ně vzali na milost Firefox, ale Operu zatím ne. Ve Firefoxu používám rozšíření AdblockPlus, Download Statusbar, Flashblock, NoScript a Screengrab.

V internetové komunikaci je mým favoritem Pidgin. Má vše a je spolehlivý. Co nemá, doinstaluji pomocí plug-inů. Co si přát víc? Používám ho k okamžitým rozhovorům s mými spolupracovníky. A mé plug-iny? Automatické přijímání souborů, Časová značka, Libnotify Popups, Switch Spell, Telepatický režim, Tlačítko Odeslat a Upozornění na zprávu.

Samozřejmě nesmí chybět e-mailová pošta. Thunderbird je tím, co používám. I když mi ze začátku opravdu „neseděl“ a nemohla jsem se s ním tak nějak sžít. Nemohla jsem mu „přijít na chuť“. Připadal mi jako medvěd právě probuzený ze zimního spánku. Získal si mě tím, že umožňuje Spravovat identity. Tedy přidávat ke stávající adrese její aliasy (se souhlasem provozovatele). Právě tato vlastnost je pro mě v práci velmi důležitá. Používám pouze dva plug-iny: Lightning a Poskytovatele Google kalendáře.

Thunderbird s rozšířením Lightning

Thunderbird s rozšířením Lightning

Pro tvorbu a správu internetových stránek používám Bluefish. Mám nainstalovanou nejnovější verzi a musím říci, že značně pokročil kupředu. Přibylo mnoho voleb, které jsem v předchozí verzi postrádala. Je intuitivnější a lépe se s ním pracuje.

Program Bluefish

Program Bluefish

Mezi internetové nástroje také řadím Dropbox. Je to má záchrana v časech tísně. Nedávno se mi stalo, že ráno prostě počítač odmítl pracovat. Ani po mém přemlouvání a slibech se nerozjel. Po mnohých pokusech o opravu jsem to vzdala a odnesla jsem ho do opravy. Donesla jsem si ho po několika dnech zpět, ale úplně prázdný! Nic tam nebylo. Operační systém, data, obrázky, fotky, dokumenty, filmy, videa, firemní účetnictví, faktury, smlouvy, protokoly, všechno bylo pryč. Proto je Dropbox má záchrana. Zachránil mi některá data. Ne všechna. Jen ta, která jsem přes něj zálohovala (zálohovala jsem i jinak). Proto na něj nedám dopustit.

Práce

Pro mou práci používám mnoho programů Mandriva Linuxu 2010 tak, jak jsou napsány výše. Proto je nechci znova vyjmenovávat. Ale ještě jsem nezmínila třeba Twitux pro posílání twitter zpráv. Také OpenOffice.org je mým „denním chlebem“. Planner používám pro správu, řízení a rozdělování úkolů. Stardict je nezbytný překladač neznámých slovíček. Snímač obrazovky s pokročilými volbami je jedinečný Shutter. Také je užitečný program Xsane, který skenuje předlohy. Oblíbila jsem si ho už dávno. Má mnoho pokročilých voleb, které ve firmě manžela určitě využiji.

Hry, zábava

Abych se přiznala, na hry moc času nezbývá. A když, tak snad trošku Sudoku, Mahjongg, apod.

Zajímá nás, které programy používáte vy a proč. Co vám na něm sedí a jak jste se sžili s Linuxem obecně. Doufáme, že se ozvou i další uživatelé a přispějí také svým článkem.

23 komentářů

 1. Petr | 30.03.2010 | 14:30 | Odpovědět

  Mě by zajímalo, kam autorka článku “lezla”, že musela neustále odvirovávat wokna. Já si myslím, že uživatel PC, který má alespoň trochu povědomí o virech, se nemůže dostat do tak “strašné” situace, jak bylo popsáno na začátku článku. Sám používám linux, Windows XP jen vyjímečně, ale ještě se mi nestalo, že bych měl zavirovaný systém.

  1. Irena Šafářová | 30.03.2010 | 15:35 | Odpovědět

   Pravdu? Nevím, kde se ty viry tenkrát braly. Měli jsme legálně antivirový program AVG, ale také Avast. Nic nepomáhalo (nebrouzdáme po ilegálních stránkách). Trápila jsem se s windowsím softwarem několik let. Je to možná dáno firmou manžela. Firmy jsou vždy vděčným cílem virů 🙁
   Několikrát se mi stalo, že jsem během jednoho roku přeinstalovávala systém 5x a řekla jsem DOST!

  2. petr | 30.03.2010 | 18:38 | Odpovědět

   Já měl úplně stejnou zkušenost s win xp. Na Internetu jsem chodil pouze na zpravodajské servery. Ale v průměru 2× ročně jsem musel kvůli nějakému viru přeinstalovat. A to se mi 2× denně spouštěl antivir, který mě hodně zdržoval. Pak jsem přemigroval na Linux a žádný úžasný anti-program nepotřebuji.

   1. Jirka | 21.04.2010 | 20:55 | Odpovědět

    Mám Windows XP, používám je intenzivně a stále něco instaluji, ale nikdy jsem neměl sebemenší problém s viry a nikdy jsem je nemusel přeinstalovat. Fakt je že mám antivir, firewall a pravidelně aktualizovaný systém.

    Pokud používáte Linux, gratuluji, věci jako vi, grep, pajpy a podobně mi ve Windows opravdu chybí, ale problémy s viry bych neházel na Windows.

    1. Irena Šafářová | 22.04.2010 | 14:52 | Odpovědět

     Já je taky neházím na Windows :-), ale…

  3. Peťoš Šafařík | 30.03.2010 | 20:20 | Odpovědět

   Sám sis odpověděl: “Používám…Windows XP jen vyjímečně” Mi se taky nestává moc často, že kopačákem rozbiji okno. Ovšem bude to tím, že moc často s kopačákem nehraju…

 2. wpozitiv | 30.03.2010 | 15:17 | Odpovědět

  zajimalo by mne když beží mandriva na dvou notebocích,jestli funguje suspend to ram ja používám manfrivu od 2006 ale nikdy se mi nepodařil notas probudit v jakékoliv distribuci a nejake to vypinání acpi nemá zadný ucinek pritom je to HP vše Intel

  1. Irena Šafářová | 30.03.2010 | 15:36 | Odpovědět

   Vždy systém vypínáme. Nikdy ho neuspáváme – nemůžu tedy nic říci.

  2. petr | 30.03.2010 | 18:41 | Odpovědět

   používám mandriva 2010 a nb FSC ESPRIMO M9400
   uspání do ram používm místo vypnutí počítače, žádné zvláštní nastavování jsem nedělal
   počítač restartuji pouze když mě k tomu vyzve aktualizace

  3. Ivko | 30.03.2010 | 20:36 | Odpovědět

   Používam HP MINI 5101.
   Uspanie do RAM funguje bez problému. S uspaním na disk je už horšie…
   Tiež som nič nenastavoval.

  4. suspend | 31.03.2010 | 13:58 | Odpovědět

   suspend to RAM funguje i mne na Lenovo R61 out-of-box.
   suspend to disk nie – ale je pravda, ze som sa tym nezaoberal, kedze do RAM mi vyhovuje…

  5. pavel | 01.04.2010 | 18:16 | Odpovědět

   Mám HP Compaq 6715b s AMD 64bit, uspávání do RAM i na disk běží pod Mandrivou 2009 i 2010.

 3. neotaa | 31.03.2010 | 14:50 | Odpovědět

  no já to dělám tak, že si dojdu s CD-live do prodejny a podle toho co mi na noťasu funguje si ten noťas koupím nebo ne

  1. Martin | 31.03.2010 | 15:37 | Odpovědět

   To je málo spoľahlivé. Nedávno som si kúpil NB, bez problémov som naň nainštaloval Mandrivu 2008, hoci len na skúšku a nenastavoval som rozlíšenie obrazovky na širokouhlú, bez jediného “kopanca” som naň potom z live-CD nainštaloval OpenSuSE 11.2, ako live-CD som v pohode rozbehal Debian Lenny a Fedoru, ale live CD Mandrivy 2010 (skúšal som KDE, Gnome aj XFCE) sa ani len nerozbehlo, okamžite mrzlo. A napriek tomu som na ten istý NB bez problémov nainštaloval free-verziu MDV 2010.

 4. Arcon | 02.04.2010 | 09:53 | Odpovědět

  http://www.sweethome3d.eu/index.jsp

  Skúšali ste?

  1. miska111 | 02.04.2010 | 20:27 | Odpovědět

   tohle arcon nenahradi. sweethome staci pro domaciho uzivatele, ktery si navrhuje rozmisteni nabytku pri prestavbe bytu.
   arcon je uplne jina soutez – opravdu profesionalni program pro navrhy interieru kancelari apod.
   Jinak – verze 6 mi pres wine kdysi jela, sice s problemy ale jakz takz pouzitelne. Ale zase jsme u toho – pokud to cloveka zivi, tak to nemuze byt jakz takz…..

 5. Irena Šafářová | 03.04.2010 | 10:15 | Odpovědět

  Přesně – nemůže to být jakž takž, protože…….

  Protože manžel je kamnář a ke stavění kachlových kamen a sporáků nutně potřebuje pro zákazníka návrh (v ArConu modul Caminus), jak bude budoucí “výrobek” vypadat. Ona každá kamna jsou originál. Podle tohoto návrhu je dělá projekt a počítá počet kachlí, šamotových cihel, vyzdívky, atd, atd, atd, ….. a nakonec i cena 🙂

  To vážně sweethome nedokáže 🙁

  Arcon nám jde přes Wine také nainstalovat do Mandriva Linuxu. Problém je jen v tom, že nejede Drag & Drop. Tedy: nejdou přetahovat jednotlivé prvky z jednoho okna do druhého – naprosto nezbytná vlastnost pro fungování programu.

 6. Hobil | 05.04.2010 | 08:14 | Odpovědět

  Ahoj. Jen k trosku nesrozumitelnemu vyjadreni: “Film zbavím reklam a zbytečných snímků pomocí ProjectX a v Avidemuxu ho upravím do finální podoby.”
  Vystrihat snimky v ProjectX? Ten preci vytvari mpeg ze souboru *.TS, pouzivanych pri digitalnim TV vysilani. Tedy nejprve prevod TS > MPEG, pak avidemux k vystrihani reklam, oriznuti konce a zacatku a nejake ty upravy, nasleduje ulozeni v pozadovanem videoformatu (avi, divx atp)

  1. Irena Šafářová | 05.04.2010 | 13:24 | Odpovědět

   Já jsem ten popis úpravy filmů/videa myslela naprosto obecně. Nebyl to popis přesného postupu. Máme taky videokameru a upravuji video v různých programech – podle situace.
   Jsem ráda, že se najdou velmi pozorní čtenáři článků, kteří přemýšlejí o tom, co je v nich napsáno 🙂

 7. zuzzan | 05.04.2010 | 08:47 | Odpovědět

  Ten Geeqie je opravdu velmi dobrý. Kvůli závislotem jsem musel nejdříve přejít na něco novějšího, než byla má verze 2009.1, tak jsem nasadil cookera 2010.1 Alpha3. Překvapila mě jeho použitelnost, takže asi do oficiálního vydání 2010.1 jej tam už asi nechám. Geeqie jsem neznal, nainstaloval jsem to a už to nesundám. Takovýhle prohlížeč fotek jsem hledal už hodně dlouho. Díky za skvělý tip.

  1. Irena Šafářová | 05.04.2010 | 13:25 | Odpovědět

   Geeqie je opravdu velmi dobrý! Jsem ráda, že jsem dala dobrý tip 🙂

 8. josef-b | 06.04.2010 | 19:06 | Odpovědět

  Hezky napsaný článek za který moc děkuji. Používám Win7 a Ubuntu LL ale nějak se nemohu rozhodnout co jako jediný operační systém používat. Gnome jsem již překousl a po KDE se mi přestalo stýskat. Pouze nemohu souhlasit že vysokoškolák-student se bez Windows obejde. Dcera studuje třetí rok UHK a tam je nemožné bez IE se do školy přihlásit a komunikovat. Proto ji nezbývá na notebooku používat Vistu. Možná je to na jiných školách jinak, ale v Hradci Králové MS vede…

  1. Irena Šafářová | 06.04.2010 | 20:25 | Odpovědět

   To je zvláštní, dcera se bez problémů přihlásí na kolejích v Brně s linuxem a potažmo Firefoxem. Ten je i na Widows, že jo. Je fakt, že prý snad všichni okolo ní mají Windows, ale ne všichni používají IE.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login