Myslíme v jazyku PERL

Tahle publikace ve mně budí představu suchopárných vysokoškolských skript. Může dobře sloužit jako referenční příručka pro osoby PERLU znalé, ale učit se z ní dost dobře nejde. Zjevně k tomu účelu ani nebyla koncipována. Pokud ale perlíte často a rádi, získáte obsáhlé kompendium plné vyčerpávajících informací.

Autor příručky, František Dařena, je zřejmě suchar. Perl je docela pestrý nekonformní jazyk a popis jazyka by se dle mého soudu měl dít alespoň trošku v duchu popisovaného. Takhle odtažitý a suchý popis námětu by zájemce o jazyk mohl snadno zastrašit.

Pokud jste však již perl zvládli a hledáte něco na rozšíření perlových obzorů a pokud máte rádi školometsky suché, hutné informace, pak je tahle příručka pro Vás to pravé. Ve sledu informace-příklad-informace-příklad… velmi často chybí dovysvětlení uváděných konstrukcí, takže budete mít dost prostoru na opakování svých perlových znalostí načerpaných z jiných zdrojů. Jde skutečně o čtení pro pokročilé. Příklady jsou obvykle velmi kusé, trochu zde chybí přepisy rozsáhlejších scriptů, z nichž by bylo možné vyčíst různé souvislosti. Zároveň jsou to příklady (snad ve všech případech) veskrze akademické, takže praktické ukázky z živých like Unix systémů nečekejte.

Z obsahu:

  1. Stavba jazyka (obecný popis programu)
    a následuje popis jednotlivostí:

  2. Kontext (specialita perlu); a pak to jede:

  3. Datové typy (5.) Příkazy (6.) Operátory (7.) Regulární výrazy (8.) Formáty (9.) Podprogramy (10.) Standardní funkce (v abecedním pořadí)… (13.) Balíky (14) Moduly (15) Objektově orientované programování (17) Práce se soubory a adresáři (18,19) Moduly standardní a pragmatické (21) CGI programování (22) Práce s databází

    (25) Manuálové stránky – tuhle část považuji za superkapitolu; takový přehledný popis zdrojů informací je k nezaplacení a velmi ojedinělý. V knize nechybí reference (26), seznamy a Rejstřík.

Stranou jsem si nechal kapitolu 23 – Příklad webové aplikace pracující s databází. Vzhledem k zaměření knihy bych očekával něco rozsáhlejšího. Zde jde o databázi o 5ti polích (jméno/příjmení/plat/pracoviště/zda_je_vedoucím) a možností zaměstnance přidat/upravit/smazat/prohlížet a tisknout. Žádný odkaz na stránku, kde bych mohl vzorové scripty stáhnout nebo najít další materiál ke studiu. Pokud chcete script nebo jeho části vyzkoušet, nezbývá než jej z knihy opsat (zhruba čtyři strany drobného textu).

Na závěr si neodpustím ještě poznámku k typografickému zpracování. Rozlišovat obsah textu písmy skloněným bezpatkovým / skloněným / a širším skloněným písmem je typografická zvrhlost. Pokud je nemáte přímo vedle sebe, spolehlivě si je spletete.

Obsah knihy je bezesporu vysoce kvalitní. Díky způsobu podání a uváděným příkladům až příliš akademický. Obsahuje přesné a vyčerpávající informace o perlu, informace lze díky strukturování kapitol, rejstříkům apod. rychle dohledávat. Pro znalce vynikající, pro začátečníky a mírně pokročilé náročné.

Myslíme v jazyku PERL
Autor
: František Dařena
Vydavatel: Grada Publishing a.s., 2005
Počet stran: 700
Doporučená cena: neuvedena, v kamenném knihkupectví jsem ji koupil za 690,- Kč.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login