Náročnější exe hry v Mandriva Linuxu 2

Tyto hry jsou určeny pro konkurenční Běžný operační systém. Jelikož je běžně rozšířen, vzniká pro něj i nejvíce her, zvláště komerčních. K jejich spouštění je nutno mít nainstalován Wine – program umožňující provoz některých EXE aplikací přímo v Linuxu.

Je pravdou, že dosti velké procento náročných her ve Wine nefunguje, ovšem stejně tak je pravdou, že program Wine se za poslední rok velmi vylepšil. Dnes uvádím několik dalších her, které si můžete zahrát.

Nebudu zde popisovat instalaci, instalátory EXE programů jsou “každý pes jiná ves”, věřím, že si poradíte, viz wiki.

Upozorňuji, nejsem hráč, nedokáži tedy odhalit případné problémy při hraní. Níže uvedené hry se prostě spustily a fungovaly. Testováno v Mandrivě 2008.0 64-bit, Wine 0.9.54 z www.mandrivalinux.ic.cz a Wine 0.9.55 i 0.9.56 z main/backports. U komerčních her jsem zkoušel vždy demo.

Empire earth 2

Strategická hra. Domovská stránka, stáhnout demo (203,3 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/Sierra/Empire Earth II Demo. Protože při použití myši skončí chybovou hláškou, použijte Konzoli (F4 a příkaz wine ./EE2Demo.exe). Taktéž můžete hru spustit klepnutím myši na ikonu na ploše nebo na položku v K-menu.

Empire earth 2

Theatre of war

Válečná hra. Domovská stránka, stáhnout demo (588,6 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/Battlefront/Theatre of War Demo, klepněte myší na ToW.exe, nebo na ikonu na ploše či na položku v K-menu.

Theatre of war

Aquaria

Netradiční hra z podmořského světa. Domovská stránka, stáhnout demo (63,8 MB). Příkaz pro spuštění je env WINEPREFIX=”/home/mircy/.wine” wine “C:\Program Files\AquariaDemo\Aquaria.exe”. Taktéž můžete hru spustit klepnutím myši na ikonu na ploše nebo na položku v K-menu.

Aquaria

Plane Arcade

Simulátor bojové stíhačky. Tato hra sice nepatří mezi ty náročné, ale třeba si rádi zalétáte… Vyžaduje knihovnu MSVBVM60.DLL nakopírovanou do /home/uživatel/.wine/drive_c/windows/system32. Domovská stránka – ?, stáhnout hru (4,5 MB). Spuštění: přejděte do složky “~/.wine/drive_c/Program Files/Plane Arcade” a klepněte myší na soubor “Plane Arcade.exe”. Taktéž můžete hru spustit klepnutím myši na ikonu na ploše nebo na položku v K-menu.

Plane Arcade

Pizza Frenzy

Puzzle s nádechem všeho možného a vůní pizzy. Tato hra sice rovněž nepatří mezi ty náročné, ale někoho třeba zabaví. Domovská stránka, stáhnout demo (6,1 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/PopCap Games/PizzaFrenzy a klepněte na soubor PizzaFrenzy.exe). Taktéž můžete hru spustit klepnutím myši na ikonu na ploše nebo na položku v K-menu.

Pizza Frenzy

Age of empires 2

UPOZORNĚNÍ: z testovaných verzí Wine hra funguje ve Wine 0.9.54 z www.mandrivalinux.ic.cz, ale NEFUNGUJE ve verzích Wine 0.9.55 ani 0.9.56 z main/backports !!!

Strategie od Microsoftu. Je vhodné v Options ztlumit zvuk, při výchozím nastavení jsem měl dojem, že to snad namluvil S.B. osobně… 😀 Domovská stránka, stáhnout demo (46,8 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/Microsoft Games/Age of Empires II Trial. Protože při použití myši skončí chybovou hláškou, použijte Konzoli (F4 a příkaz wine ./EMPIRES2.EXE). Taktéž můžete hru spustit klepnutím myši na ikonu na ploše nebo na položku v K-menu.

Age of empires 2

Ratatouille

Akční hra s myšákem. Domovská stránka, stáhnout demo (160 MB). Upozornění: stažený soubor je samorozbalovací archiv, po aktivaci se rozbalí defaultně do aktuální složky. Teprve pak můžete spustit vlastní instalaci aktivací setup.exe Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/THQ/Disney-Pixar/Ratatouille Demo/Rat. Protože při použití myši skončí chybovou hláškou, použijte Konzoli (F4 a příkaz wine ./GameSetup.exe). Taktéž můžete hru spustit klepnutím myši na ikonu na ploše nebo na položku v K-menu.

Ratatouille

UFO Aftermath

Taktická sci-fi strategie. Domovská stránka, stáhnout demo (168,8 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/CENEGA/UFO Aftermath Demo. Protože při použití myši skončí chybou (s nutností restartu), použijte Konzoli (F4 a příkaz wine ./UFO.exe). Taktéž můžete hru spustit klepnutím myši na položku v K-menu.

UFO Aftermath

Díly seriálu:

 1. Náročnější exe hry v Mandriva Linuxu 1
 2. Právě čtete: Náročnější exe hry v Mandriva Linuxu 2
 3. Náročnější exe hry v Mandriva Linuxu 3

14 komentářů

 1. petr | 14.03.2008 | 15:11 | Odpovědět

  No já nevím jak kdo, ale když vidím ty popisované hry, tak si myslím že starší vykopávky už by se asi těžko hledaly a že snad ani nemá cenu to instalovat. Natož aby se to člověk pokoušel rozjíždět v linuxu přez wine.

  1. Petulinek | 15.03.2008 | 15:55 | Odpovědět

   Vy, ani vaši známí jste asi ještě žádnou herní konzoli neviděli že? Zkuste si laskavě zahrát např.Assassins Creed na PS3 na LCD televizi s úhlopříčkou tak 100cm, uveleben v křesle a s dálkovým ovladačem v ruce. Pařil jsem dříve docela dost, takže si dovolím tvrdit, že mám srovnání… A herní zážitek s konzolí je o několik úrovní výše, je to něco nesrovnatelného s “obyčejným” počítačem.
   Kdo nezažil neuvěří, ale alespoň by nemusel blbě kecat. Minulý týden jsem u kamaráda vyzkoušel konzoli Nitendo Wii (“pohybové” ovládání), hrál jsem box a musím říci, že ač grafika je o dost slabší než u PS3, tak herní zážitek je zase někde jinde, máte pocit, že hru opravdu žijete…
   Já už bych stolní počítač ani nechtěl, mám jen NB (s Linuxem 🙂 a u televize PS3.

  2. Petulinek | 16.03.2008 | 00:59 | Odpovědět

   Jsou to bláboly člověka, který chce prudit, člověka který nikdy nic nehrál na herní konzoli, nula od nuly pojde. Kraviny. Herním konzolím patří budoucnost, stačí se kouknout na statistiky prodejů notebooků, desktopů a právě herních konzolí.

   Linux se používá kvůli úplně jiným důvodům, a to důvodům pracovním, lidem (firmám), kterým jde o efektivitu a otevřenou budoucnost… (jedné z takových firem jsem spolumajitelem). Tato diskuze byla o hrách a já tvrdím, že na 100% je herní konzole lepší pro zábavu (a to v této diskuzi jde) než nějaké PC s Win… Budu drsnější, kdo tvrdí něco jiného, tak to buď nikdy nezkusil PS3 (příp.XBox), nebo lže. Zkuste to! Zkuste hry s PS3, Wii nebo Xbox, a zahodíte váš počítač, protože je úplně na …..

   1. miree | 20.03.2008 | 19:57 | Odpovědět

    no je jasne ze se herni konzole nedaji v zadnem pripade srovnavat s PC a je jedno jaky OS tam mate. PS3 je zrejme jasna jednicka, X-BOX360 je taky dobra herni k. ale oproti ni ma PS3 jeste znacne rezervy. Na Ps3 jsem uz hral, ale sve PC jsem nezahodil a asi ani nezahodim : ))))

    chybejici hacky, carky atd.( ˇˇ´ ´, . .´ˇ´,,,,ˇ….´´´ˇ´´´.,,,,,.ˇ.´´´)

 2. alda81 | 14.03.2008 | 15:31 | Odpovědět

  ještě nějaké moudro, petře?

  jinak zdravím Miroslava Cyroně a hlavně se nenechávejte otrávit stupidními hláškami puberťáků

 3. petr | 14.03.2008 | 20:24 | Odpovědět

  Tady nejde o nějaké moudro Aldo. To co jsem o těch hrách napsal je pravda. Vždyť to má každý hráč už dávno za sebou. Proč se věčně ohlížet dozadu a babrat se s pravěkými hříčkami, když toho ke hraní na PC vycházejí spousty a třeba herní hit Oblivion, na který se čekalo všude ve světě jako na zázrak, je už taky nějakou dobu out ? Pořád jde ale o modernější hru, než o jakých tady pan Cyroň píše jakoby odněkud z hlubin času. Ach jo…

  1. JardaK | 16.03.2008 | 11:07 | Odpovědět

   Neřekl bych, že jen vykopávky je možné hrát pod Wine. Moje osobní zkušenost – všechny tyto hry jsem nikdy nehrál pod Win, pouze v Mandrivě + Wine: Oblivion, Neverwinter Nights 2: Mask of the Betrayer!, Heroes of Might and Magic V – Tribes of the East

 4. XY | 14.03.2008 | 21:24 | Odpovědět

  Takhle bych na to nepohlížel Age of empires 2 byla svého času docela dobrá hra, kdy to bylo 1998 nebo tak nějak ? Rybičky 2 jsou taky fajn. Respektive jednička byla světový hit, kterého se prodalo v usa buh ví kolik kusů a když jsem tu měl známé z holandska, tak byli tehdy před x lety z jedničky úplně vyjančený a musel jsem to na počkání vypálit každému z nich. No a že to tlačí herní průmysl někam ? Za prvé nekradu abych, co pul roku měnil pc za nové, za duhé jsem konzervativní takže by mne to obtěžovalo i kdybych na to měl. A za třetí pokud si opatřím nějaký katalog her z let 2000 nebo 2002 apod. Když bych je měl všechny přehrát budu mít, co dělat do konce života. Takže vůbec nevidím důvod propadat nějakým hitparádám apod. Tedy i pro slabé PC je zábavy dost stačí ji někde vyhrabat. Což je trochu problém, protože i ty servery nejsou nezaplnitelné, takže staré informace vyhazují a cpou tam nové. Ale lze to. A mne třeba toto nesmírně potěšilo i když se nepovažuji vyloženě za gamblera, tedy hraji si jen sporadicky. Ale mandriva ted na něčem maká, dělá to sama a dobře a já se u ní docela nudím. To mám koukat se ženou na televizi ? Nebo se tady blbě vykecávat? Tak než to udělá, mohu si nějakou takovouhle starou vykopávku na chvilku pustit a pohrát si, wolfensteina nebo cokoli to je je jedno. Trháky nechám woknum, stejně jsou mi tam houby platné, protože to bych asi musel kvuli directu 10 do visty a to tedy už raději budu na madrivě….

 5. alda81 | 15.03.2008 | 07:33 | Odpovědět

  Petře, pro tebe to jsou možná vykopávky, já jsem na některých zde uvedených hrách “vyrůstal” a proto bych si je nedovolil označit za herní vykopávky, některé jsem dokonce jako Empire Earth 2 vůbec nehrál, asi to je mým věkem, ale mě bavily a nevidím důvod proč bych si je znovu nenainstaloval potom co jsem migroval na nový OS. Musíš brát v potaz to, že zde popisované hry jsou instalované přes wine a přes wine asi těžko rozchodíš nejnovější herní pecky určené pro widle.
  Pokud bych si chtěl náhodou zahrát nové herní pecky, tak bych si koupil herní konzoli, ta je na to určená. Nějak na to ale nemám moc času, bohužel musím chodit do práce, abych měl nějaké prašulky. Ne každý má to štěstí, že se může plně věnovat paření her. A pro tyto lidi jsou tyto přehledy her a programů od Miroslava Cyroně k nezaplacení, protože se tak seznámí s něčím novým co neznají. Ty pokud máš uvedené hry projité, tak se prosím příště zdrž komentářů o herních vykopávkách, protože to jednak podle mě uráží autora, který si s tím dal práci, uráží to mě, že shazuješ něčí práci a pochop, že nové herní pecky určené pro widle na 99% pod wine nepojedou a proto zde o nich nemůže ani autor článku psát.
  Pokud chceš přispět svou troškou do mlýna, tak myslím není problém, aby jsi napsal nějaký článek o nějaké hře, která tě zajímá a která pojede pod Mandrivou, samozřejmě i s návodem jak ji zprovoznit. Takže jestli neumíš pouze kritizovat, tak něco napiš, myslím, že potom nebude problém tvůj článek na stránkách Mandrivy zveřejnit – něco udělat je totiž o hodně těžší než něco zkritizovat. Howgh

 6. Petr | 15.03.2008 | 13:46 | Odpovědět

  Musíš brát v potaz to, že zde popisované hry jsou instalované přes wine a přes wine asi těžko rozchodíš nejnovější herní pecky určené pro widle….

  No a v tomhle právě vidím problém linuxu a důvod k tomu že ho lidé odmítají používat. Když se budeme bavit o domácím využívání PC, pak jednoznačně vede hraní her. Toto hraní zabírá na domácích počítačích suverénně nejvíc času. Kdo máte děti, dáte mě jistě za pravdu.

  Ve školách se denně probírá mezi dětmi spousta věcí a pokud já vím, mezi klukama se mluví hodně o hraní her. A samozřejmě se hrají nejnovější pecky, protože děti čtou herní časopisy SCORE a LEVEL a o nejnovějších herních hitech mají víc než dobrý přehled a dnes není pro rodiče zase až takovým problémem těm svým dětem sem tam některou z těch herních novinek koupit. Spousta dětí se dokonce kupováním her ani nezatěžuje a klidně je hrají z vypálených a jinak sehnaných verzí a legálností nebo nelegálností takových her si hlavy nelámou. I když i tady se situace pomalu lepší.

  Herní konzole je podle mého názoru a nakonec nejenom podle mého, ale také podle názoru mnoha mých známých věc veskrze zbytečná a drahá. A to proto, že se jedná o zařízení použitelné opravdu pouze na ty hry. Nic jiného s tím dělat nejde. Snad ještě maximálně přehrát nějaké hudební CD nebo DVD to zvládá, ale to je asi tak všecko. Dám klidně třeba 50.000 korun za počítač, ale nedal bych nikdy ani tisícovku za konzoli.

  Takže neberu jako argument k těm starým hrám to že je někdo spouští pod wine a že by pod wine nešlo spustit něco moderního co lidi táhne. Naopak by se mělo hromadně tlačit na to aby se daly i moderní hry pod tím wine spustit, když už je výrobci nedělají spustitelné nativně i pro linux.

  Dokud se v herním světě nezačne dělat něco pro to aby se daly novinky běžně spustit v linuxu, linux bude stále tam kde je. Tedy na počítačích pár programátorů a nebo u lidí kteří se osypou jen zaslechnou pro ně sprosté slovo MICROSOFT.

 7. alda81 | 15.03.2008 | 15:12 | Odpovědět

  Podle tvého příspěvku usuzuji, že jsi mrkvovista a teda nechápu, proč svými komentáři přispíváš na stránky Mandrivy. Pokud chceš PC na “nové herní pecky”, tak pro tebe linux není a pokud to před tebou někdo tajil, tak ti tady aspoň teď otevírám oči.

  Chceš-li herní novinky pod linuxem, tak se musíš orientovat na hry pod Open GL – Doom 3, Enemy Territory: Quake Wars, … moc jich není, postupně se to zlepšuje, ale jak jsem psal výše – PC s linuxem není na hraní herních novinek, které jsou vydávány s mrvosoftím directx.

  K těm herním konzolím, pokud si koupím v současné době herní konzoli, dám za ni 10 až 15 tis, s touto konzolí budu moct pařit konzolářské novinky v max. detailech než vyjde nová konzole (dejme tomu třeba 5let), pokud si koupím nové PC za 15 tis, tak si na něm nějaké herní novinky asi nezahraju, koupím-li si jej jak ty říkáš za 50 tis, tak za 2 až 3 roky si na něm herní pecky v max detailech taky nezahraju. Konzole je placená prodejem her, to že si někdo přepaluje hry pro PC a tím “ušetří peníze”, tak to je věc jiná, pokud vím, tak hry pro konzole se dají taky přepálit (jen si nejsem jistý jestli pro všechny), ale to bych sem netahal. To je věc toho, kdo konzoli nebo PC používá. Já jsem z toho už vyrostl. Tady je vidět úspora peněz s konzolí a s PC.

  Jinak si myslím, že naše diskuze je už mlácení prázdné slámy a pokud nechceš nějakou hru zrecenzovat a nějak přispět komunitě Mandrivy nebo linuxu a pouze se tady pozastavovat nad wine a nad tím, že pod ním nejedou herní novinky určené pro widle, tak se nemáme o čem bavit. Začíná mi to připomínat diskuzi na serveru zive, kdy se tam člověk dohaduje s redaktory Computeru nebo s omezenci typu Amadeus2, Astor, Hulán, ….

  Jinak hodně zdaru při hraní herních pecek pod widlema. Nazdar

  1. Petr | 15.03.2008 | 19:35 | Odpovědět

   Nevím kde berete že jsem mrkwáč. Pokud vás to zajímá, tak mám na PC pro vás třeba překvapivě taky linux a nenašel byste v něm nic co by pocházelo od Billa. Sice tedy linux sám používám, ale nejsem blbec nebo slepec.

   Jestli považujete Doom 3, Enemy a Territory: Quake Wars za herní novinky nevím. Já tyto hry považuju za už dávno odloženou vestu.

   Vidím že s někým kdo neví o hrách nic jiného než že něco podobného existuje nemá význam o něčem takovém mluvit. Tím tedy tuto neplodnou diskusi z mé strany ukončuji s přáním, aby už konečně linuxáci začali chápat že bez moderních her nebudou mít lidi ochotné se linuxem vůbec zabývat a že nikdy nedokážou zajistit aby na linux přecházeli domácí uživatelé. A tím pádem díky podobným linuxáckým slepcům linux nikdy nebude mít žádný podíl na trhu OS.

   1. Tommas | 15.03.2008 | 20:55 | Odpovědět

    Tak ty jsi pěkně mimo…

 8. XY | 16.03.2008 | 11:19 | Odpovědět

  Proč na to jdete všichni tak konfrontačně ? Podle mého názoru, tu celkem správně padlo, že kdo chce hrát pouze hry, je pro něj asi nejlepší herní konzole. I když jsem jich pár viděl v činnosti, nikdy jsem nepřipustil aby něco podobného v naší domácnosti existovalo. Příliš zbytečné a jednoúčelové zařízení ( pominu samozřejmě, že z toho jde hrát mp3 nebo DVD, nebo se některými snad i připojit k netu, pokud by mě někdo chtěl chytat za slovíčka.) Takže samozřejmě preferuji PC a samozřejmě pokud chci hrát na PC hry, tak preferuji Windows. Je všeobecně známo a to od nepaměti, že Tučńák není pro hry, tedy pro gamblery atd. prostě není. A asi nikdy nebude. Ovšem je potěšitelné, když pár hitů a herních pecek i když starých deset let, si na něm odehrát lze. Tedy já bych se na to nedíval stáří/mládí. Změnil snad čas něco na tom že Beatles nebo Rolling Stones udělali desítky skvělých hitů ??? Asi těžko to mohu srovnávat se současným technem, hip-hopem, dance, trance a nevím čím. Ale byly to hity a pecky, třeba před 40 lety ??? Já bych řekl, že byly. A jejich krásu přeci nenaruší čas. Naopak ji prověří. Tedy Linux není na hry. Ale, když jsem ukázal synovci ( který linux ani neviděl a jako hráč jede samozřejmě okna) seznam her o kterých se zmińuje p. C. Vyjádřil se nějak v tom smyslu: ,,Ty vado, to jsou samé staré krasné pecky… A pak, že pod Lin, nic nehraje. Prostě hraje.” Konec citace. Takže asi takhle, jsem linuxovy lama, ale podle mne je kancelářsky a audio/video linux a wokna zcela rovnocené… Podle mne pak jen Win lepší na hry a Lin lepší na netu. Z toho po té logicky plyne, že musím používat oboje. U Win jsem si vybral XP jako nejlepší, Vistám nevěřím. A z Lin jsem si vybral Mandrivu / zkoušel jsem i SuSe a Ubuntu, ale nejvíce se mi líbila Mandriva. inak se v distribucích Lin nevyznám protože je to podle mého pohledu lamy neuvěřitelný a nepřehledný chaos, desítky distribucí, nemohu zkoumat všechny. Dle článků z netu jsem zkusil SuSe, Ubuntu a Mandrivu a vybral a zustal u Mandrivy. V ní si mohu hrát s videem a audiem , což pilně činním a mohu si v ní dělat různé dokumenty a kancelářské věci,což činím taky. Pokud si chci hrát, což také občas dělám. Najedu si jednuše okna. Ovšem tento díl a i první díl tohoto pořadu mne přesvědčuje o tom, že si mohu starý herní evergreen nebo oldies nebo jak tomu chcete říkat dát i v Mandrivě a to je fajn. Nemusím přepínat do oken. Až si budu chtít dát hit, klidně si do nich přepnu, nevidím důvod se hádat o smyslu Lin a o tom, že by měl dohánět Win v hitparádách současných her. Vše.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login