Náročnější exe hry v Mandriva Linuxu 3

Tyto hry jsou určeny pro konkurenční Běžný operační systém. Jelikož je běžně rozšířen, vzniká pro něj i nejvíce her, zvláště komerčních. K jejich spouštění je nutno mít nainstalován Wine – program umožňující provoz některých EXE aplikací přímo v Linuxu.

Je pravdou, že dosti velké procento náročných her ve Wine nefunguje, ovšem stejně tak je pravdou, že program Wine se za poslední rok velmi vylepšil. V tomto závěrečném dílu uvádím několik dalších her, které si můžete zahrát.

Nebudu zde popisovat instalaci, instalátory EXE programů jsou “každý pes jiná ves”, věřím, že si poradíte, viz wiki.

Upozorňuji, nejsem hráč, nedokáži tedy odhalit případné problémy při hraní. Níže uvedené hry se prostě spustily a fungovaly. Testováno v Mandrivě 2008.0 64-bit, Wine 0.9.54 a 0.9.58 z www.mandrivalinux.ic.cz a Wine 0.9.55 i 0.9.56 z main/backports. U komerčních her jsem zkoušel vždy demo.

Galactic Civilization

Vesmírná strategie. Domovská stránka, stáhnout demo (51,13 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/Strategy First/Galactic Civilizations Demo, spusťe Konzoli (F4) a zadejte příkaz wine ./galciv.exe (ne myší), nebo klepněte myší na ikonu na ploše či na položku v K-menu.

Galactic Civilization

The Cout of Monte Cristo

Hra dle románu Alexandra Dumase. Domovská stránka: ?, stáhnout demo (40,2 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/MonteCristo, klepněte myší na soubor MONTECHRISTO.exe, nebo klepněte myší na ikonu na ploše či na položku v K-menu.

The Cout of Monte Cristo

Earth 2160

3D sci-fi RTS strategie s akčními prvky. Domovská stránka, stáhnout demo (357,07 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/Reality Pump/Earth 2160 Demo/, klepněte myší na Earth2160_START.exe, nebo klepněte myší na ikonu na ploše či na položku v K-menu.

Earth 2160

Warhammer 40.000: dawn of war – Soulstorm

Letošní (2008) sci-fi strategická hra. Domovská stránka, stáhnout demo (1,1 GB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/THQ/Dawn of War – Soulstorm Demo, spusťte Konzoli a zadejte příkaz wine ./Soulstorm.exe, nebo klepněte myší na ikonu na ploše či na položku v K-menu.

Warhammer 40.000: dawn of war - Soulstorm

ZOO Tycoon 2

Postavte si vlastní ZOO. Domovská stránka, stáhnout demo (119,9 MB). Spustitelný soubor se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/Microsoft Games/Zoo Tycoon 2 Trial Version, klepněte myší na soubor zt2demoretail.exe, nebo klepněte myší na ikonu na ploše či na položku v K-menu.

ZOO Tycoon 2

Závěrem

Sám jsem byl opravdu překvapen, že z testovaných 95 náročných her jich 30 funguje. Kdyby mi před rokem někdo řekl, že ve wine půjde za rok spustit více než čtvrtina mnohaset MB her, řekl bych mu, že se ho asi chytá horkost. A pokud by trval na tom, že i > 1 GB hry či hry vyžadující DirectX 9, poslal bych ho k duševnímu ranhojiči.

Wine se nyní vpravdě řítí mílovými kroky kupředu. Věřím, že při tomto tempu bude za rok počet funkčních her minimálně dvojnásobný. Když se k nim připočtu nativní hry pro Linux, začne se jejich množství přibližovat počtu her dostupných na Běžné herní konzoli XP-Vista. Myslím, že další bariéra, proč mnozí kupují/kradou jeden komerční OS právě padá. WOW!

Díly seriálu:

 1. Náročnější exe hry v Mandriva Linuxu 1
 2. Náročnější exe hry v Mandriva Linuxu 2
 3. Právě čtete: Náročnější exe hry v Mandriva Linuxu 3

7 komentářů

 1. risa | 25.03.2008 | 00:22 | Odpovědět

  Travain je stejně nejlepší a nepotřebujete žádné wine 🙂

 2. Ooaniki | 25.03.2008 | 17:27 | Odpovědět

  Jsem rad ze se wine zlepsuje, ale uprimne by mne zajimali i podrobnejsi detaily: jednak celkovy vykon a pote graficke informace.
  Pokud zkusim nainstalovat pres wine napriklad Civilization 4: Beyond the sword (pomijim problemy s nastavenim knihoven dll a konfiguraci, aby to vubec bezelo) … tak celkove hra nabehne velmi svizne (nekdy mam subjektivne pocit, ze rychleji nez ve windows), jenze po nejake dobe hrani dochazi k celkovemu zpomaleni, vetsi mnozstvi jednotek se promeni v cervenou bublinu, kterou nelze oznacit, uroven grafickych detailu se musi snizit na minimum jinak hra nakonec vubec neni hratelna apod.. primo na winehq se jeden uzivatel pta na to stejne, ale reseni nikdo neodepsal
  Totez plati napriklad pro Battlefield 2 – aby se hra dala vubec hrat je nutne nastavit nejnizsi detaily – jaky je to vsak obraz v porovnani kdyz to clovek pusti pod Windows? Zalostny …
  Takze ano … i narocnejsi exe hry jdou spustit, ale vetsinou clovek ostrouha

 3. Daniel Svajcr | 25.03.2008 | 17:37 | Odpovědět

  Výborná práce,
  Jen tak dál 🙂

 4. nonferatus | 26.03.2008 | 07:48 | Odpovědět

  Zdravím pane Cyroni, ano v poslední větě máte naprostou pravdu a zaplať pánbu za to. Ale věřím, že jste určitě také zaregistroval další fenomén, který nástupu linuxu významně napomáhá. Nikdo vás za tuto větu nekamenuje, nikdo vás neposílá, ať se vrátíte k systému pro sekretářky, když chcete spouštět soubory *.exe, (jako se to stalo před lety mně). Konečně opadly a změkly takové ty ortodoxní až militantní proudy v linuxu, které sprostě a urážlivě napadaly prakticky každého, kdo se pokusil zeptat, jak spustit něco z WIN, či zda by nešlo k některému nastavení se spíše proklikat, než se učit přík. řádku. Dnes už se tyto vzpomínky zdají být někde z pravěku, ale myslím, že jejich konec v propadlišti dějin je pro linux stejně významný, jako tento bleskový vývoj wine. 🙂

 5. ARny | 29.03.2008 | 08:12 | Odpovědět

  Este by nebolo zle napisat o nativnych hrach pod Linuxom. Mozno nas nejake zaujmu.

  1. gambolputty | 29.03.2008 | 09:57 | Odpovědět

   linuxgames.cz

 6. Josef Černotík | 30.05.2008 | 16:58 | Odpovědět

  V přehledu bylo docela málo akčních her. Zajímalo by mě, jak je na tom třeba Unreal Tournament 3. Původně měl vzniknout linuxový instalátor tak jako v případě předchozích dílů, jenže zdá se, že aspoň zatím rozhodně nebude.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login