Nastavení a správa sítí v Mandriva Linuxu

ikona-netcenterDalší díl seriálu o nástrojích Ovládacího centra Mandriva Linuxu se bude věnovat nastavení sítí. Ukážeme si nastavení lokální sítě a bezdrátového připojení prostřednictvím wifi pomocí nástroje DrakConnect. Seznámíte se s nabídkou DrakNetCenter, síťového centra.

Připojení do sítě je základ

V dnešní době je snad již každý počítač vybaven síťovou kartou pro drátové připojení, tzv. ethernet. Technologicky se jedná o velice jednoduchý protokol, tím pádem i velmi snadný na používání. Ona jednoduchost se odráží i v používání a možnostech nastavení – nejčastěji stačí připojit síťový kabel, chvilku počkat a systém se připojí. My se ale podíváme na možná nastavení sítě trochu podrobněji.

Všechny sítě se nastavují pomocí nástroje DrakConnect. V Ovládacím centru Mandriva Linuxu je tento nástroj zastoupen ikonou s názvem Nastavit nové síťové rozhraní v kategorii Síť a internet. Pokud tohoto průvodce konfigurací sítě spustíte, budete si muset vybrat typ připojení.

Pokud si vyberete připojení, bude dalším krokem volba správného síťového rozhraní. Obvykle zde máte k dispozici pouze jedno rozhraní, pouze majitelé více síťových karet zde mají na výběr z více možností.

V prvním kroku je nutné vybrat typ připojení

V prvním kroku je nutné vybrat typ připojení

Některé nástroje pro emulaci, jako například VirtualBox, vytvářejí také jedno síťové rozhraní. Jeho název je obvykle vboxnet0 se stejně pojmenovaným adaptérem. Přes toto rozhraní se virtualizované operační systémy ve VirtualBoxu připojují k internetu.

Síťové rozhraní se obvykle označuje několika písmeny a číslem. V příkladu na obrázku je to eth0 pro případ klasického ethernetu, nebo vboxnet0 v případě virtuálního síťového rozhraní. Za dvojtečkou poté následuje celé jméno adaptéru.

Volba síťového rozhraní eth0

Volba síťového rozhraní eth0

Další volba, která před vámi stojí, je nastavení vaší IP adresy. Každý počítač v internetu, stejně jako každý byt a dům ve světě, musí mít adresu, na kterou se ostatní počítače dovolají. Této adrese se říká IP adresa. Poskytovatelé internetu nejčastěji přidělují IP adresu dynamicky – po restartu můžete mít teoreticky jinou IP adresu. Dostanete ji, jakmile se do sítě přihlásíte. Druhá možnost je, že vám poskytovatel internetu dá tzv. “pevnou adresu”. Pak ji musíte nastavit ručně.

Mezi počítačem a internetem ovšem máte ještě zařízení, které vás fyzicky připojuje – modem kombinovaný s routerem či firewallem. Přiřazení adresy se vztahuje k němu, to nebudete řešit v počítači, takové zařízení je již nastaveno a svou adresu již jistojistě má. (Pokud ne, kontaktujte firmu, která vás připojuje do internetu.) Obsahuje také tzv. DHCP server, tedy službu, která všem počítačům v síti nastavuje IP adresu. V tomto smyslu tedy od svého modemu dostanete automaticky “náhodnou” adresu. Bude tedy stačit, když označíte první volbu – Automatická IP.

Modem/router můžete nastavit také tak, že přesně definujete počítač a IP adresu, kterou má vždy dostat. To je ovšem obecná problematika, která se netýká nástrojů v Mandriva Linuxu, proto jen zmíníme, že v tom případě vyplníte sekci Ruční nastavení, kam dopíšete patřičné údaje.

Automatické, nebo ruční přidělení IP adresy

Automatické, nebo ruční přidělení IP adresy

Ať již máte automaticky přidělenou IP adresu, nebo musíte nastavit IP adresu sami, dvě z vyplnitelných kolonek jsou označeny DNS server a liší se pouze číslem. Pokud používáte automaticky přidělenou IP adresu, je výhodné nechat výchozí volbu Získat adresy DNS serverů z DHCP. V případě ručního nastavení IP adresy bude nutné zadat adresy DNS serverů spolu s ostatními informacemi.

Co to je DNS a proč je potřebujete? Adresa každého počítače v síti (tedy i internetu) se skládá ze čtyř čísel od nuly do 255, oddělených tečkou. Tuto adresu si člověk těžko zapamatuje – pro lidi jsou určeny čitelné názvy jako mandrivalinux.cz. Služba, která tuto snadno zapamatovatelnou adresu převádí na číselnou, se nazývá DNS – z anglického Domain Name Service/Server.

Nastavení DNS serveru a jména počítače

Nastavení DNS serveru a jména počítače

Poslední řádek okna nabízí možnost pojmenování počítače. V jiných operačních systémech jste jméno počítače zahlédli nejspíše jenom jednou, a to při instalaci systému. V Linuxu se ovšem jméno počítače objevuje poměrně často – na přihlašovacím dialogu, na každém terminále. Váš počítač si proto zaslouží pěknější jméno, než je localhost.

Poslední možnosti nastavení jsou, zdali uživatelům povolíte správu tohoto zařízení, má-li se síť připojit se startem počítače. Nakonec systém otestuje připojení.

A co wifi?

V předešlé kapitole jsme si ukázali obecný postup připojení k síti: vybrat typ připojení, rozhraní, získání IP adresy a nakonec nastavení voleb připojení. Ovšem jak jsme už napsali, ethernet je nejjednodušší síť, a proto má i nejméně voleb k nastavení. Podíváme se nyní na odlišnosti, pokud byste chtěli nastavit připojení k bezdrátové síti.

Již v první volbě se vám nabídnou implicitně dvě rozhraní. První se bude jmenovat wlan0 a nejspíše u něj bude i název adaptéru. Druhé rozhraní bude mít nejrůznější jména (na obrázku dokonce žádné jméno nemá). Co by tento druhý adaptér mít měl, je jméno Použít ovladač z Windows (pomoci ndiswrapper).

Volba ovladače pro bezdrátové zařízení

Volba ovladače pro bezdrátové zařízení

V případě, že vám nefunguje open-source ovladač, podívejte se na část NDISwrapper – aneb když otevřené ovladače nefungují.

Po výběru ovladače systém vyhledá všechny sítě v dosahu a vypíše je. Vy si vyberete síť, ke které se chcete připojit a kterou chcete nastavit. Vzhledem k tomu, že bezdrátové sítě jsou snadno napadnutelné – nemáte přehled o tom, kdo se k síti může připojit – bývají velmi často šifrované a zaheslované. Pokud je síť šifrovaná, systém sám zvolí metodu šifrování a nastaví ji do nabídky Režim šifrování.

Nastavení zaheslování bezdrátové sítě

Nastavení zaheslování bezdrátové sítě

Další nastavení již jsou shodná se sítí ethernet – nastavení IP adresy, DNS serveru a případně startu rozhraní při zapnutí počítače.

NDISwrapper – aneb když otevřené ovladače nefungují

V případě, že vám wifi síť nefunguje s otevřeným ovladačem, není důvod k zoufání. Uživatelé operačních linuxových operačních systémů zde opět narážejí na špatnou hardwarovou podporu některých výrobců některých wifi karet. Ti vytvoří ovladač pouze pro majoritní operační systém, ovšem pro Linux nikoli. Nástroj NDISwrapper funguje jako překladač (je tzv. wrapperem) mezi prostředím Windows, pro který jsou ovladače napsány, a linuxovým jádrem. Jinými slovy – s jeho pomocí můžete v Linuxu použít ovladač určený pro Windows.

Pro detailní nastudování problematiky doporučuji navštívit Příslušnou stránku na anglické wikipedii.

Pořádek v nastavených připojeních

Správa sítí v Ovládacím centru

Správa sítí v Ovládacím centru

Abyste měli přehled nad všemi nastavenými a přítomnými zařízeními, má Ovládací centrum Mandriva Linuxu nástroj DrakNetCenter. Jakmile nastavíte síť podle předešlých odstavců, zde se patřičná síťová rozhraní objeví. Je možné, že některé připojení, zvláště ethernet a bezdrátová síť, zde budou již rovnou po instalaci. To ovšem jen znamená, že instalátor při instalaci rozpoznal zařízení. DrakNetCenter kromě přehledu všech dostupných zařízení nabízí i jejich síťové nastavení, tj. nastavení IP adresy a DNS serveru, popřípadě u bezdrátových sítí i režim šifrování a heslo.

DrakNetCenter a dostupná síťová rozhraní

DrakNetCenter a dostupná síťová rozhraní

Jiný typ připojení

Nástroj DrakConnect umí nastavit celkem devět různých připojení. V tomto článku jsme se podrobně zabývali dvěmi nejčastějšími typy – ethernetem a bezdrátovou wifi sítí. Přístup k síti přes Bluetooth a mobil je možný nastavit v dástroji DrakConnect, nebo se můžete inspirovat článkem Mira Hrončoka Připojení na internet přes Bluetooth a mobil uveřejněném na portále LinuxEXPRES. Na stejném portále je také uveřejněn výborný článek o programu KPPP a možnostech připojení k internetu přes mobil, modem a ADSL, jehož autorem je Ivan Bíbr.

Jak smazat připojení

V případě, že chcete odebrat připojení, existuje v Ovládacím centru nástroj Odstranit připojení, ve kterém můžete zvolené připojení smazat.

1 komentář

  1. Carth_Onasi | 16.06.2009 | 11:43 | Odpovědět

    Diky za navod.
    Ale muzes, prosim, napsat, jestli je mozne zalozit novou sit v rezimu Ad-hoc a jak.
    Jeste jednou diky.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login