Nastavení pracovního prostředí KDE 1.díl – Ovládací centrum KDE (1)

KDE (K Desktop Environment) je výkonné uživatelské prostředí pro Linux a jiné unixové systémy. Často se o něm tvrdí, že je tak oblíbené pro to, že se podobá Běžnému operačnímu systému (zlí jazykové říkají, že je “windowsoidní”) a proto je u ex-Win uživatelů tak oblíbené. Nevím, já měl naposledy W98, a to je již tak 5 let – od té doby jsem na počítač nic takového nepustil. Používám jej prostě proto, že mi vyhovuje.

Vaše pracovní prostředí KDE si můžete nastavit dle přání – k tomuto účelu slouží Ovládací centrum KDE (až na výjimky veškerá nastavení platí jen pro KDE a jen pro konkrétního uživatele).

Spusťte Ovládací centrum (Hlavní nabídka -> Systém -> Nastavení -> Ovládací centrum):

Ovládací centrum KDE

V levé části okna jsou hlavní položky, které se po klepnutí rozbalí v jednotlivé podnabídky. Některým se budu nyní věnovat podrobněji.

Internet a síť – Prohlížeč webu

Identické možnosti je možno vyvolat přímo z Konqueroru (Nastavení -> Nastavit Konqueror), proto se tomuto budu věnovat někdy jindy v článku o Konqueroru.

Zmíním se pouze o podnabídce Chování na webu. Pokud chcete mít stále viditelnou lištu záložek, v poli Záložky v okně zrušte zatržení položky Skrýt lištu se záložkami, pokud je otevřena jedna záložka.

Komponenty KDE – Asociace souborů

V rozbalovacím seznamu zvolte položku, kterou chcete upravit (třeba image -> jpeg). Při vyhledávání si můžete vypomoci tím, že do políčka Najít vzor souboru napíšete název hledané přípony (např “jpg”).

V pravé části na kartě Obecné pak můžete určit program(y), k němuž bude typ přiřazen. Po klepnutí na tlačítko Přidat se objeví okénko, kde si můžete zvolit jiný odpovídající program. Naopak stiskem tlačítka Odstranit asociaci zrušíte.

Pomocí tlačítek Posunout nahoru a Posunout dolů změníte pořadí. Po klepnutí myší na asociovaný soubor se tento spustí v programu uvedeném jako první, po klepnutí pravým tlačítkem myši si můžete v kontextové nabídce (položka Otevřít pomocí) zvolit ostatní.

Asociace souborů

Soubory můžete asociovat i přes klepnutí pravým tlačítkem myši na soubor. V kontextové nabídce zvolte Otevřít pomocí -> Ostatní. V dialogu si vyberte vhodný program a zatrhněte políčko Zapamatovat si asociaci s aplikací pro tento soubor. Poté však často bývá vhodné jednotlivé programy uspořádat dle předchozího odstavce.

Na kartě Vsazení můžete určit, zda se po klepnutí myší soubor spustí v odděleném (viz karta Obecné) prohlížeči (programu) nebo zabudovaném (viz dolní pole). Nastavení můžete změnit pomocí přepínačů v poli Činnost levého tlačítka.

Nezapomeňte nové nastavení uložit (tlačítkem Použít).

Komponenty KDE – Správce souborů

Rovněž tato nastavení se týkají Konqueroru (správce souborů v KDE) a jsou přístupná též přímo z Konqueroru (Nastavení -> Nastavit Konqueror). Jelikož toto přímo souvisí s KDE, popíši to zde.

Na kartě Vzhled můžete nastavit písmo a počet řádků textu.

Karta Chování, po zatržení položek Zobrazit tipy k souborům -> Zobrazit náhledy v tipech k souborům se bude při podržení kurzoru nad ikonkou v okně Konqueroru zobrazovat větší náhled s informacemi.

Na kartě Náhledy a metadata zrušením zatržení u položky Zvětšit velikost náhledu relativně k ikonám docílíte, že náhledy multimediálních a textových souborů budou mít velikost shodnou s ostatními ikonkami.

Místní zvyklosti a zpřístupnění – Klávesové zkratky

Zde můžete změnit klávesové zkratky KDE nebo určit sekundární. Příklad – klávesová zkratka zkratka pro přepínání rozložení klávesnice v KDE je [ Alt + Ctrl + K ]. Osobně mám nadefinovánu zkratku [ Ctrl + K ]. Stačí vybrat položku Přepnout na následující rozložení klávesnice (v seznamu je uvedena jako úplně poslední). Klepněte na tlačítko s dosavadní zkratkou. Zvolte Alternativní zkratka a na klávesnici stiskněte svou kombinaci kláves. Hotovo.

Klávesové zkratky

Místní zvyklosti a zpřístupnění – Rozvržení klávesnice

Potřebujete-li používat více národních klávesnic (česká-anglická, slovenská-ruská-německá-čínská), zatrhněte na první kartě Rozvržení zátržítko Povolit rozložení klávesnice. V poli Dostupná rozvržení vyberte jazyk a stiskem klávesy Přidat jej přidejte do pole Aktivní rozvržení. Pomocí šipek pak nastavte pořadí (první je primární). Ještě se podívejte na rozbalovací tlačítko Varianta rozvržení. Je možné, že Vám bude více vyhovovat některé jiné rozvržení (já třeba u češtiny místo výchozího “basic” mám nastaveno “qwerty”, což přehodí písmena “Y”a “Z”, která jsou pak umístěna shodně s anglickou klávesnicí).

Rozvržení klávesnice

Pokud na kartě Možnosti přepínání ponecháte zatrženu volbu Zobrazovat vlajku země, bude se na dolním panelu (přesněji v appletu Systémová část panelu) zobrazovat vlajka země odpovídající právě aktivní klávesnici, navíc s možností přepínat klávesnici klepnutím myší na vlaječku.

Také Vás obtěžuje klávesa [ Caps Lock ] ? Tak na třetí kartě Možnosti Xkb přepněte Pozice klávesy Ctrl na CapsLock je další klávesou Ctrl. Klávesa [ Caps Lock ] se tak stane druhou [ Ctrl ] a už se nestane, že po náhodném stisku [ Caps Lock ] napíšete dva odstavce velkými písmeny.

Místní zvyklosti a zpřístupnění – Země/region a jazyk

Doporučuji přenastavit na kartě Locale pomocí rozbalovacího tlačítka s předvybranou položkou Default tuto hodnotu na Europe, Central -> Czechia (Slovakia). Ostatní hodnoty ( čas, měna…) se přenastaví automaticky.

Místní zvyklosti a zpřístupnění – Zpřístupnění

Na kartě Modifikátory klávesnice můžete určit, že chcete ovládat klávesové zkratky postupným, nikoliv současným stiskem kláves. Na kartě Klávesnice zatrhněte zátržítka Používat kombinaci kláves jedním prstem a Uzamknout kombinace kláves jedním prstem. Můžete aktivovat Používat systémový zvonek, jakmile je modifikátor aktivován….

Na kartě Zvonek pak můžete zvolit zvonek vizuální nebo libovolný zvuk (většina nových počítačů už vestavěné “pípátko” ani nemá).

Pokračování za týden

Díly seriálu:

 1. Právě čtete: Nastavení pracovního prostředí KDE 1.díl – Ovládací centrum KDE (1)
 2. Nastavení pracovního prostředí KDE 2.díl – Ovládací centrum KDE (2)
 3. Nastavení pracovního prostředí KDE 3.díl – Ovládací centrum KDE (vzhled)
 4. Nastavení pracovního prostředí KDE 4.díl – Pracovní plocha
 5. Nastavení pracovního prostředí KDE 5.díl – Panely a Hlavní nabídka
 6. Nastavení pracovního prostředí KDE 6.díl – nastavení Konqueroru jako správce souborů

6 komentářů

 1. Anonym | 20.07.2007 | 14:48 | Odpovědět

  Nevim, mozna se mi to jen zda ale neni tento clanek starsi nez z dnesniho datumu? Pokud se nepletu tak se tu objevil jiz mnohem drive jako prvni dil serie o KDE, nasledne vysli jeste dily 2 a 3.

  1. nazir@comp.cz | 20.07.2007 | 19:38 | Odpovědět

   Jak se zdá, trochu zde hapala databáze (viz též vítr ve fóru), tak to zveřejnili znovu…

   1. Miroslav Cyroň | 24.07.2007 | 20:30 | Odpovědět

    Tak nějak… 4 díl bude +/- ve čtvrtek.

    1. Anonym | 26.07.2007 | 10:58 | Odpovědět

     test

 2. Jurius | 22.07.2007 | 12:08 | Odpovědět

  Docela bych zde uvítal článek na zprovoznění webkamery pod Madrivou 2007.0. Jak zkompilovat patřičný modul ovladače pro jádro k nějakému běžnému typu webky – chipsetu. Hledal jsem různě na netu v diskuzích, ale nikde nic moc spolehlivého a sofistikovaného není 🙁

 3. Aksavaden | 09.08.2007 | 08:10 | Odpovědět

  Za navod na zprovozneni webkamery bych se primlouval taky. Mam Acer TravelMate 2492 a zatim jsem na webku v Linuxu mohl zapomenout. Vim ze to nejak jde ale sam si s tim nporadim uz jsem to zkousel ale tak jsem si to rozvrtal ze me zachranila pouze nova instalace -)) diky predem

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login