Nastavení pracovního prostředí KDE 2.díl – Ovládací centrum KDE (2)

Vaše pracovní prostředí KDE si můžete nastavit dle přání – k tomuto účelu slouží Ovládací centrum KDE. Dnešní díl bude pojednávat o dalších možnostech nastavení prostředí KDE pomocí ovládacího centra.

Spusťte Ovládací centrum (Hlavní nabídka -> Systém -> Nastavení -> Ovládací centrum):

Ovládací centrum KDE

V levé části okna jsou hlavní položky, které se po klepnutí rozbalí v jednotlivé podnabídky. V tomto díle se budu nyní věnovat dalším z nich.

Periférie – Klávesnice

Zde si nastavte pomocí posuvných táhel požadovanou rychlost opakování a prodlevu při opakování, pokud Vám nevyhovují defaultní hodnoty (např pokud se Vám při psaní textu stává, že se Vám zmnožují znaky, snižte rychlost a zvyšte prodlevu). Můžete rovněž určit, zda se Num Lock (a tím celá pravá numerická klávesnice) při startu KDE má zapnout či vypnout.

Nastavení klávenice

Periférie – Myš

Na kartě Obecné si vyberte mezi myší pro praváka nebo leváka (prohozená tlačítka). Dále si můžete vybrat, zda se mají soubory a adresáře otvírat jednoduchým či dvojitým (výchozí) klepnutím. Já přenastavuji na “jednoklik”.

Na kartě Motiv kurzoru si můžete vybrat z již nainstalovaných (několik jsem jich pro Vás zabalil do balíčků cursor-themes-mix, cursor-themes-comix a cursor-themes-chameleon – viz www.mandrivalinux.ic.cz/vzhled.html#kurzory), další si můžete stáhnout z www.kde-look.org a nainstalovat tlačítkem Instalovat nový motiv. Pokud stažený archív rozbalíte a umístíte do domovského adresáře do skryté složky ~/.icons (neboli home/UŽIVATEL/.icons) nebo do /usr/share/icons, efekt bude stejný.

Výběr motivu kurzoru

Další zajímavé možnosti nabízí karta Pokročilé (např interval dvojitého klepnutí, rychlost kolečka myši, aj).

Konečně na poslední kartě Navigace pomocí myši je možno nastavit, zda kurzor myši bude reagovat na stisk numerických kláves. Pro přepínání mezi pohybem kurzoru a klasickou funkcí numerické klávesnice použijte klávesovou zkratku [ Alt + F12 ], začátek výběru klávesa [ 0 ] (vlastní výběr [ Ctrl + V ]), konec výběru [ 5 ]. Bohužel však tato vlastnost nefunguje korektně, a numerické klávesy se mně často nepodaří donutit k normálnímu fungování bez ohledu na [ Alt + F12 ] či [ Num Lock ].

Periférie – Obrazovka

První karta Velikost obrazovky nabízí mj nastavení velikosti (rozlišení) obrazovky. Nastavení pochopitelně platí pouze pro prostředí KDE a aktuálního uživatele. Proto, necítíte-li potřebu individuálního nastavení, můžete sekci ignorovat. Jinak si naklikejte požadované rozlišení a obnovovací frekvenci. Nezapomeňte zaškrtnout zátržítko Provést nastavení při startu KDE. Po klepnutí na tlačítko Použít se změna provede, a zároveň se objeví potvrzovací dialog. Pokud do 15 sekund změny neodsouhlasíte, automaticky se obnoví původní nastavení.

Pracovní plocha – Panely

Stejné okno se dá vyvolat i po klepnutí pravým tlačítkem myši na některý z panelů. Podrobněji se tomuto budu věnovat ve 4 díle.

Pracovní plocha – Chování

Na kartě Obecné v poli Nabídka navrchu obrazovky zkuste přepnout na Nabídka aktuální aplikace (styl MacOS). Třeba se Vám toto nastavení zalíbí.

Styl MacOS

Pokračování za týden

Bude to o nastavení vzhledu KDE.

Díly seriálu:

  1. Nastavení pracovního prostředí KDE 1.díl – Ovládací centrum KDE (1)
  2. Právě čtete: Nastavení pracovního prostředí KDE 2.díl – Ovládací centrum KDE (2)
  3. Nastavení pracovního prostředí KDE 3.díl – Ovládací centrum KDE (vzhled)
  4. Nastavení pracovního prostředí KDE 4.díl – Pracovní plocha
  5. Nastavení pracovního prostředí KDE 5.díl – Panely a Hlavní nabídka
  6. Nastavení pracovního prostředí KDE 6.díl – nastavení Konqueroru jako správce souborů

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login