Nastavení zvuku v Mandriva Linuxu pomocí nástroje DrakSound

ikona-draksound

Ovládací centrum Mandriva Linuxu poskytuje komplexní správu operačního systému, nastavení hardwaru, služeb, sítí či startu počítače. V tomto díle seriálu o jednotlivých komponentách Ovládacího centra Mandriva Linuxu se podíváme na možnosti nastavení zvuku v Mandriva Linuxu pomocí nástroje DrakSound.

Spouštíme DrakSound

Spuštění nástroje DrakSound je stejně jednoduché jako spuštění všech předešlých nástrojů. V sekci Hardware je nastavení zvuku uvedeno pod ikonou s názvem Nastavit zvuk a obrázkem malého reproduktoru. Pro zkušené uživatele může být zajímavý způsob spouštění aplikace přímo z terminálu — pokud je v terminálu přihlášený root, je možné zavolat aplikaci DrakSound přímo, a to příkazem draksound. Při tomto spuštění se ovšem občas neobjevuje nabídka v záhlaví.

Trochu o zvuku v Mandriva Linuxu

O zvuk se v každém linuxovém operačním systému stará aplikace, které se obecně říká zvukový server. Při vzniku Linuxu to se zvukem a zvukovými kartami bylo tak, že jejich výskyt byl asi takový, jako v dnešní době blu-ray mechaniky. Byla to jednoduchá zařízení, které nebylo obtížné ovládat a i aplikací, které by dovedly spolupracovat se zvukovou kartou, bylo jako šafránu. Ovšem spolu s rozmachem počítačových technologií a počítačů obecně bylo třeba vyřešit způsob přístupu na zvukovou kartu. Byl vytvořen zvukový server, který jako jediný proces na tuto zvukovou kartu přistupuje. Aplikace, aby sama nemusela přistupovat přímo na zvukovou kartu, proto jen pošle na zvukový server požadavek, aby se přehrál ten který zvuk. Zvukový server poté již sám řeší případné kolize, pokud chce ke zvukové kartě přistupovat více aplikací v jednom okamžiku – typicky je to pípnutí IM kecálka ve chvíli, kdy posloucháte hudbu.

DrakSound - ikona v Ovládacím centru

DrakSound - ikona v Ovládacím centru

Až do verze 2008.0 se používaly různé zvukové servery (artsd, esd) nad hlavní úrovní ovladačů, která se nazývá ALSA – Advanced Linux Sound Architecture. Ve verzi 2008.1 byl nasazen novější server PulseAudio. Důvod použití byl prostý – (zamýšlená) vyšší funkčnost. PulseAudio umí nastavit například pro každou aplikaci jinou úroveň hlasitosti, je podporovaná správa více zvukových karet či výstupů. V dnešní době je situace taková, že PulseAudio je propojeno s ALSA serverem, takže nejsou problémy s kompatibilitou starších programů při zachování výhod PulseAudio.

Aplikace DrakSound v Mandriva Linuxu

Hlavní okno aplikace DrakSound podá základní informace o zvukovém systému. Horní polovinu zabírá textové pole s informacemi o používané zvukové kartě či jejím ovladači.

Hlavní rozhraní aplikace DrakSound

Hlavní rozhraní aplikace DrakSound

Pod textovým informačním polem je možné změnit ovladač zvukové karty. S největší pravděpodobností to nebude nutné. Automatický detekční systém je velmi spolehlivý a zvukové karty jsou nastaveny správně. Celková vysoká spolehlivost této automatické detekce je důvodem, proč jsou na výběr pouze dva ovladače. Ten, jenž je přiřazen systémem, a poté ovladač s označením unknown, tedy neznámý.

Možnost změny ovladače

Možnost změny ovladače

Hlavní rozhraní nabízí nakonec již jen čtyři přepínače. První tři se týkají serveru PulseAudio. Zdali jej používat, spolupráce PulseAudio se zvukovým serverem ALSA a konečně volba pro majitele audio-soustavy s prostorovým zvukem — povolení zvuku 5.1 s PulseAudio.

Rozšířené volby nástroje DrakSound

Rozšířené volby jsou k dispozici po klepnutí na prvek Rozšíření v levé dolní části hlavního okna. Volba Řešení problémů zobrazí jednoduchý a přehledný návod, podle kterého velice jednoduše zjistíte, kde je v systému případná chyba. Pokud jste si hráli s nastavením úrovní jednotlivých kanálů a rádi byste nastavení vrátili na výchozí hodnoty, zajisté oceníte možnosti restartu těchto ovládacích prvků na výchozí hodnoty.

Rozšířené volby a řešení problémů

Rozšířené volby a řešení problémů

Poslední nezmíněný ovládací prvek použijete tehdy, máte-li problém se zvukem a zjistíte, že váš systém používá špatný ovladač. Pokud víte, který je ten správný, můžete jím nahradit stávající ovladač.

Změna ovladače zvukové karty

Změna ovladače zvukové karty

DrakSound nedokáže nastavit hlasitost, ani upravit volby serveru PulseAudio, ale to nikdy nebylo cílem této aplikace. Tento nástroj jen provede nastavení jádra tak, aby se mohl připojit libovolný zvukový server a pracovat.

1 komentář

  1. aslivins | 01.06.2009 | 19:33 | Odpovědět

    Dobry vecer Petosi.

    Tvoje prace si jako vzdy zaslouzi pochvalu a dik. Je to dobry doplnek manualu.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login