Návod pro KDE4: Používejte RSS kanály

ikona-rssRSS je populární nástroj pro získávání novinek z oblíbených webových portálů. Hlavním znakem této technologie je fakt, že tyto portály nemusíte denně navštěvovat, protože informace o novinkách přijdou za vámi. Buď si je můžete přidat jako záložky do vašeho oblíbeného prohlížeče nebo použít speciální program. V případě KDE se jedná o Akregator nebo plasmoid Novinky. Vojtěch Zeisek.

RSS kanál poskytuje seznam aktuálních článků z daného webu. Obecný návod k použití RSS si můžete přečíst na LinuxEXPRESu a něco také ve Wikipedii. Obvykle bývá označen charakteristickou oranžovou ikonkou nebo klíčovým slovem “RSS”. Kliknete-li na něj, zpravidla se vás prohlížeč zeptá (záleží na typu a nastavení), zda chcete kanál přidat mezi záložky, nebo zda chcete k jeho odebírání použít specializovaný program. Dále představím možnost, jak si práci s RSS v KDE usnadnit pomocí programu Akregator.

Kompletní přehled na vaší ploše

Jedním z charakteristických rysů KDE4 je téměř nekonečně konfigurovatelná plocha. Mezi spoustou widgetů přidávaných na plochu je i miniaplikace nazvaná Novinky. Přidejte ho na plochu – pokud nevíte jak, postupujte podle našeho návodu.

Plasmoid (widget, applet) Novinky a nastavení odebíraných RSS kanálů

Plasmoid (widget, applet) Novinky a nastavení odebíraných RSS kanálů

Pokud chcete widget nastavit, odemkněte plochu a najeďte na něj kurzorem myši. Na okraji se objeví proužek s ikonami pro změnu velikosti, pro rotaci prvku a pro jeho nastavení. Klepněte na symbol klíče, čímž se dostanete do nastavení. V sekci Kanály přidáváte a odebíráte jednotlivé sledované kanály z různých webů. Např. http://www.mandrivalinux.cz/feed/ přidá nové články ze serveru MandrivaLinux.cz. Musíte jednotlivě přidat každý kanál, kterážto drobná práce se vám bohatě vrátí v podobě pravidelného získávání novinek. V nastavení můžete dále nastavit obecné chování plasmoidu (interval stahování nových článků apod.).

TIP: Ovládání widgetů představuje naše video Co je to widget?

Obecné nastavení plasmoidu Novinky

Obecné nastavení plasmoidu Novinky

Novinky nejsou jediným widgetem pro stahování RSS kanálů. Další je např. RSSnow. RSSnow je mnohem menší než Novinky a zachází se s ním velmi podobně jako s předchozím. Chcete-li si v obou miniaplikacích přečíst nějaký článek, klikněte na něj a spustí se výchozí prohlížeč. (Výchozí prohlížeč se nastavuje v nabídce Nastavení systémuOvládací centrum KDE, vyberte Osobní, pak Výchozí aplikace a tam nastavte vámi preferovaný prohlížeč).

Akregator: To pravé pro pohodlné čtení RSS

Pokud vám miniaplikace na ploše nestačí a chcete skutečný plnohodnotný program, prostředí KDE vám nabízí Akregator ze sady KDE PIM, kam dále patří KMail, Korganizer, KAddressbook a další. Akregator umožňuje pohodlnou správu a čtení kanálů. Když čtete kanál, v okně Akregatoru běží jádro Konqueroru, není tedy nutné si kvůli čtení spouštět externí prohlížeč (ale samozřejmě to jde).

Hlavní okno programu Akregator. Vlevo je seznam kanálů, vpravo nahoře články z daného kanálu a dole náhled (upoutávka, teaser) vybraného kanálu

Hlavní okno programu Akregatoru, vlevo seznam kanálů, vpravo nahoře články a dole náhled vybraného kanálu

Pokud budete číst více kanálů (což dříve či později budete), je vhodné je třídit do složek. Vlevo klikněte na nějakou složku pravým tlačítkem myši a vyberte Nová složka. Můžete tak se složkami a kanály různě manipulovat, přesouvat je apod. Chcete-li přidat nový článek, v horní nabídce vyberte Kanál | Přidat kanál nebo stiskněte klávesu Insert. Pak zadejte adresu vybraného RSS kanálu. Např. http://www.mandrivalinux.cz/feed/ přidá nové články ze serveru MandrivaLinux..cz.

Přidání nového RSS kanálu (zdroje) do Akregatoru

Přidání nového RSS kanálu (zdroje) do Akregatoru

Akregator se pokusí stáhnout kanál a informace o něm, které předvyplní do dalšího okna. Tam můžete upravit název, abyste se v tom lépe vyznali. Dále můžete určit, má-li se pro kanál použít výchozí nastavení týkající se archivování (zachovávání starých přečtených článků), intervalu aktualizace (jak často se stahují nové články) apod. Posléze samozřejmě můžete kanál kdykoliv upravit (kliknete na něj pravým tlačítkem myši a vyberete Upravit kanál).

Úpravy vlastností RSS kanálu

Úpravy vlastností RSS kanálu

Vpravo nahoře vidíte seznam článků z daného kanálu. Záleží na nastavení kanálu autorem webu, ale zpravidla se do RSS posílá pouze krátká upoutávka. V dolní části okna Akregatoru tak vidíte to, co vám autoři webu poslali. Chcete-li si přečíst více, klikněte na odkaz Celý článek pod upoutávkou.

Akregator nabízí spoustu dalších možností, nejen prosté čtení nových článků. Např. import a export seznamu kanálů (nabídka Soubor) a různé možnosti nastavení (Nastavení | Nastavit Akregator): Můžete si nastavit, jestli chcete používat oznamovací ikonku v panelu (což doporučuji), jak často chcete stahovat nové články (ručně, při startu, v nějakém nastaveném intervalu), jestli chcete archivovat staré články (pak se můžete vracet ke starým článkům, ale časem to začne zabírat dost místa), jaký externí prohlížeč chcete používat apod.

Spolupráce s prohlížečem

Poslední možností jak si usnadnit práci s Akregatorem, je možnost do něj posílat nové RSS kanály přímo z prohlížeče. Jste-li v Konqueroru na stránce poskytující RSS, v pravém dolním rohu uvidíte oranžovou ikonku. Klikněte na ni a vyberte, které kanály chcete odebírat. V Akregatoru je pak můžete upravit (např. přesunout do vhodné složky a přejmenovat). V Mozilla Firefoxu vidíte obdobnou ikonku u pravého okraje adresního řádku. Klikněte na ni a vyberte kanál, který chcete číst. Firefox se vás zeptá, jak chcete kanál odebírat. Vyberte Akregator. Velmi podobně funguje zacházení s RSS i v Opeře.

Odebírání nových RSS kanálu prostřednictvím Akregatoru ve Firefoxu

Odebírání nových RSS kanálu prostřednictvím Akregatoru ve Firefoxu

RSS je nesmírně užitečný nástroj, jehož používáním si ušetříte spoustu práce. Ze strany provozovatelů patří mezi naprostý standard. Uživatelé by měli vědět, že je to technologie, která jim hodně pomůže.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login