Nejžhavější témata projektu Mageia

O projektu Mageia — forku Mandriva Linuxu — jsme toho napsali již poměrně velké množství. Od ohlášení projektu uběhla již nějaká doba, podívejme se tedy, co se již prodiskutovalo a co ještě projekt čeká. Ustanovily se základní cíle projektu — být nezávislí na jakékoli komerční firmě (včetně Mandriva S.A.). Je již hotový návrh vedení projektu a distribuce, připraven výbor a další prvotní formální kroky.

Nyní se řeší především problémy technického rázu — mimo poměrně zcestné návrhy (opustit RPM a přejít na DEB balíčkovací systém) jsou mezi vývojáři nejpalčivější témata tři:

  • Cyklus vydání — měly by vycházet dvě verze do roka, tedy podobně, jako v Mandriva Linuxu. Oproti Mandriva Linuxu bude ovšem (nejspíše) k dispozici novější systém připravovaný přímo pro Mageia projekt (novější verze LibreOffice, možná i KDE a podobně).
  • Identifikace cílového uživatele — projekt Mageia by měl zůstat tím, z čeho vzešel — distribucí pro všechny: od kernel hackera až po jeho děti.
  • Výchozí webový prohlížeče — zde se vede živá debata, zda-li by výchozím prohlížečem nemělo být Chromium, případně výchozí prohlížeč KDE.  Proti Chromiu mluví poměrně uzavřený vývoj (ačkoli se jedná o OSS, tak vývojáři jsou poměrně málo komunikativní s maintainery z linuxových distribucí).

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login