Nové číslo Linux+ je tu!

Nové číslo Linux+ je tu!

Včera se ve schránkách předplatitelů (a snad i na stáncích) urodilo nové , březnové, číslo snad jediného pravidelně vydávaného časopisu o Linuxu a jeho klonech v našich končinách. Pojďme se tedy podívat na jeho obsah.

Zaslal Michal Šiman.

Na první pohled mne upoutala obálka, která se oproti minulým číslům opět posunula o kousek dál do profesionálnější sféry. Ihed po otevření čísla na nás dýchne Editorial šéfredaktora Lukáše Zapletala o SCO, Microsoftu a virech na ně útočící s naznačením přímé spojitosti s OS na bázi UNIXU.

Ihned na další straně je popsána step-by-step instalace distribuce Gentoo, jejíž instalační CD naleznete i jako přílohu časopisu. Bohužel v článku se popisují CD dvě, ale po bližším ohledání zjistíte, že CD s Gentoo Linuxem je jen jedno, druhé CD obsahuje tzv. Live distribuce Mandrake, tedy MandrakeMove.

Následuje článek o současnosti a budoucnosti firmy Borland, zajímavé čtení pro všechny vývojáře a programátory. Dále pak kraťoučká minirecenze (spíše oznámení) nové, již 2.0, verze GIMPu. Zajímavý článek nás čeká na dalších stranách a to sice o projektu jednoho z nejstarších linuxových projektů vůbec: Debian GNU/Linuxu. Poté se čtenář dozví něco málo o podpoře SerialATA v současných i starších jádrech Linuxu. Následuje návod na “rozchození” více schránek v někým obdivovaném a někým zatracovaném emailovém klietu KMail.

Zajímavé téma přináší článek o zpracování textu v systému LaTeX a na něj přímo navazující návod pro použití GUI nadstavby právě pro LaTeX, programu Kile. Zajímavá vsuvka Tipy a triky v OpenOffice.org se nezdá až tak zajímavá, ale objemný popis Lingea Lexiconu na linux systému ji přehluší. Tato recenze slovníků známých spíše ze systémů konkurenčního Microsoftu se zdá být spíše ódou na zmíněný OS než recenzí v provém slova smyslu.

Lukáš Zapletal si zřejmě ve své nové šéfredaktorské pozici osvojuje editory jako VIM nebo EMACS a proto nás krátce seznamuje vždy “pod čarou” s jejich funkcemi. Za přečtení pak stojí rozhovor s jedním z čelních představitelů SuSe ČR, panem Luďkem Šafářem. Pro začátečníky, jako jsem já, je zajímavé čtení o principech UNIXu v příhodně nazvané kompozici “Jak pracuje UNIX”. Nakonec se autoři časopisu věnují Překladu programů v jazyce C a Klára Cihlářová zaplácává prázdné místo myslím trochu nesmyslným článkem o tom kdy použít poštovní server.

Ale nebyl by to náš oblíbený časopis, kdyby pro nás nepřichystal ještě nějaké překvapení. Tím je v březnovém čísle velice zajímavé čtení o stříhání a vůbec práci s videem v OS linux. Následuje ještě první díl popisu GNU nástrojů, popis balíčkovacích systémů DEB a RPM, step-by-step připojení k síti v SuSe a srovnávací test webových prohlížečů v linuxu. Abych nezapoměl tak je v čísle ještě recenze několika knih a minirozhovor s Ivanem Bíbrem z QCM jako popularizátorem Mandrake Linuxu v naší vlasti.

Celkově se zdá být nové číslo Linux+ dobré jak vzhledem tak obsahem. Trochu mne sice překvapuje zvyšující se poměr reklamní plochy, ale chápu, že dnes na prahu probíhající reformy všeho co vůbec existuje v celé zemi se nedá prostě svítit.

5 komentářů

 1. zimors | 17.03.2004 | 15:36 | Odpovědět

  bude nieco aj na slovensku? da sa to u nas predplatit?

 2. MouseMan | 17.03.2004 | 15:57 | Odpovědět

  Doporucuju http://www.softwaremedia.cz – to je vydavatel casopisu. Predpokladam ze na slovensku se to sehnat da, ale nevim 100%

 3. mato | 17.03.2004 | 18:32 | Odpovědět

  predplatne na Slovensku je:
  AboPress, P.O.BOX 183, 830 00 Bratislava 3, http://www.abopress.sk, predplatne@abompkapa.sk
  +421 444 588 21 predplatne vyskusane nemam ale casak kupujem pravidelne v stanku.

 4. Lukas Danihelka | 19.03.2004 | 16:01 | Odpovědět

  Ano na Slovensku lze predplatit u http://www.mediaprintkapa.sk Inna forma predaja. Ale jsou dost liknavi, takze my – vydavatelstvi – nyni dojednavame se spolecnosti Magnet Press perdplatne i u nich. Dekujeme za Vas zajem a doufame, ze titulu Linux++ zustanete verni.

 5. asgardTom | 22.03.2004 | 19:14 | Odpovědět

  Breznove cislo casaku LINUX+ je fakt dobry :). A to je teprve moje 2 číslo (2/04 je CD o Lindows a ten musel změnit název na LIN- – -S ale Lindows je super až na to že se SOFT musí tahat z CNR (Click-N-Run).
  MandrakeMove je moc dobry system.
  ———————————————–
  PREDPLATNE NA SLOVENSKU:
  Mediaprint-Kapa Pressegroso,a.s.
  P.O.BOX 183
  830 00 Bratislava 3
  Tel.: 02/4445 8821, 4444 2773
  E-mail: predplatne@abompkapa.sk
  ————————————————-
  Hodne zabavy s Linuxem preje asgardTom!
  P.S.: Koukni se na moje stránky!

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login