Novinky ze světa Mandriva Linuxu #108

Je tu další číslo novinek ze světa Mandriva Linuxu. Z obsahu: uvolněn Mandriva Linux 2006 Release Candidate 1; připraveno zahájení dalších eTraining kurzů; recenze Mandriva Limited Edition 2005  v PCW; představujeme zajímavé aplikace.

Hlavní zpráva – uvolněn Mandriva Linux 2006 Release Candidate 1

Od vydání posledního bulletinu se objevila a prošla kolem beta 3, ale aktuálně  je už připraven Mandriva Linux 2006 Release Candidate 1. Beta testování poskytlo cenné příležitosti k opravě mnoha chyb. Navíc, RC1 by měl být schopen korektně bootovat na dual-core (dvoujádrových) procesorech Intel a AMD. Další významná vylepšení (v porovnání s beta verzemi 2005 a prvními betami 2006) se týkají drakroamu, utility pro bezdrátové připojení, nového interaktivního firewallu a podstatného zrychlení bootovacího procesu. Náhrada hotplugu funkcemi udev znamená rychlejší boot na jakémkoli boxu. Nejvíce však z tohoto zlepšení profitují majitelé starších strojků, jeden uživatel hlásil zkrácení bootu o 3 minuty. Počítač vašeho skromného vydavatele teď bootuje o 30 sekund rychleji, než tomu bylo na Mandriva Linuxu 2005 LE. Sami si vyzkoušejte vylepšení Mandriva Linuxu 2006 a pomozte vytvořit finální verzi lepší, než kdykoli před tím – prostě stahujte!

http://www1.mandrivalinux.com/en/mandrivalinux-2006-beta.php3

Mandriva zprávy: připraveno zahájení dalších eTraining kurzů

Díky neutuchajícímu zájmu v brzké době začne další série lektorovaných eTraining kurzů. Dva kurzy poběží od 21.září do 4.října, a to: Linux System Administration (dobrá příprava na kurz LPI 201) a Linux Network Administration (dobrý základ pro kurz LPI 202). V přípravě jsou také kurzy pro správu web a mail serverů, včetně kurzu šitého na míru správě Mandriva Linux Corporate Serveru. Zápis či předregistrace na budoucí kurzy je možná na níže uvedených adresách. A pamatujte, že členové klubu mají, jako bonus ke členství, přístup k sebevzdělávacím eTraining kurzům zdarma: pokud ještě nejste v Mandriva klubu klikněte na odkaz a zaregistrujte se.

http://store.mandriva.com/index.php?cPath=74
http://etraining.mandriva.com/preinscription.php
http://etraining.mandriva.com
http://www1.mandrivalinux.com/en/club/

Aplikace blízké budoucnosti

V této zbrusu nové části, navržené jedním z milovaných nadřízených vašeho skromného redaktora, vám v každém vydání představíme jednu užitečnou aplikaci Mandriva Linuxu, její existence vám možná doposud nebyla známa. Dnes se seznámíme a aplikací easytag. Pokud patříte k těm, jimž hudební soubory okupují nikoli nevýznamnou část disku, mohli byste chtít tyto soubory rychle a přesně zorganizovat. V takovém případě by vám mohl (nikoli nevýznamě) pomoci právě easytag. Dokáže totiž editovat  tagy MP3, Ogg Vorbisu a dalších hudebních souborů, které obsahují jméno interpreta, název, album a ostatní informace. Easytag disponuje nástroji pro hromadný retagging, standardizaci jmen souborů a další užitečné funkce, které oceníte při brouzdání vaší sbírkou. Dobře zorganizované tagy v důsledku přidávají na funkčnosti aplikacím typu Rhythmbox či amaroK. Easytag je součástí Contribu, media, obsahujícího balíčky od dobrovolných přispěvatelů. Můžete jej tedy najít na Power Packu či komerčním Mandriva Linuxu LE 2005. Jestliže je nemáte k dispozici, potom stále zbývá možnost využít stránku Mandriva Club urpmi helper nebo Easy URPMI k instalaci urpmi contrib media pro vaši verzi Mandrivy a konečně nainstalovat easytag pomocí urpmi či rpmdrake. Vyzkoušejte ho!

http://club.mandriva.com/xwiki/bin/view/Downloads/MirrorFinder
http://easyurpmi.zarb.org

Mandriva ve zprávách: recenze Mandriva Limited Edition 2005 v PCW

PCW, jeden z prestižních časopisů z oblasti IT, nedávno publikoval vlastní recenzi Mandriva Limited Edition 2005. PCW patří k tradičním zastáncům Linuxu, vydává recenze všech hlavních distribucí a měsíční stránku s tipy. Proto s potěšením bereme na vědomí fakt, že v PCW byli naším nejnovějším vydáním příjemně překvapeni. Tady jsou některé z jejich komentářů: "Tato moderní distribuce Linuxu je na hony vzdálena předchozím verzím. Mandriva je dobře přizpůsobena pro Linuxové nováčky a výběr dostupných aplikací nabízí mnohem víc, než co může poskytnout instalace na platformě Windows. Jde o příliš dobrou distribuci na to, než aby byla určena pro záložní PC k příležitostnému použití; nebudete litovat přechodu na tento systém." Pokud jste si ještě nepořídili kopii LE 2005, je k dostání v Mandriva store nebo můžete vstoupit do Klubu a stáhnout si plnou verzi.

http://www.vnunet.com/…
http://store.mandriva.com
http://www1.mandrivalinux.com/en/club/

Tuxmachines o Mandrivě 2006 RC1

Není to poprvé, kdy Tuxmachines, jako první, přináší pohled na nejnovější Mandriva pre-release. Elegantní na pohled (nový alternativní správce balíčků verze 2006), kat (vyhledávací nástroj pro desktop) a trocha nové grafiky; pokud jste zvědavi na menší preview před tím, než si na vlasní kůži odzkoušíte 2006 RC1, navštivte nás na adrese: http://www.tuxmachines.org/node/2551.

Mandriva Security: oddělení Mandriva Security potřebuje právě VÁS!

Příznivci Mandrivy – bezpečnost distribuce, kterou používáte, záleží také na VÁS! Myslete na to, že na každím rohu může čekat hacker nebo opravdu OŠKLIVÁ mezera v systému. Hlašte podezřelé procesy a logy a rozhodně nezapomeňte pravidelně kontrolovat nejnovější bezpečtnosntní záplaty. Od posledních oznámení Mandriva Security bylo odstraněno několik chyb z apache, KDE, mplayeru, a pythonu. Budˇte opatrní, venku nemusí být vždy zcela bezpečno. Pamatujte na to, že Mandriva poskytuje členství a přístup k Mandriva Online s automatickým update a notifikacemi za nevelký měsíční poplatek.

https://www.mandrivaonline.com/page.php

2 komentáře

  1. Anonym | 21.09.2005 | 21:32 | Odpovědět

    Ten link http://www.tuxmachines.org/node/255 neni o Mandrivě…

    1. Ivan Bíbr | 21.09.2005 | 22:22 | Odpovědět

      Vypadla tam jednička, opraveno, díky.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login