Novinky ze světa Mandriva Linuxu #110

Vítejte na sekci webu věnované novinkám a informacím Mandriva Linuxu. Z obsahu: expedujeme Mandriva Linux 2006; nová verze OpenOffice.org a Gnome pro členy klubu; další dvě recenze na Mandrivu 2006; zabezpečte si systém.

Hlavní zpráva

Expedujeme Mandriva Linux 2006
Pro předobjednatele krabicové verze Mandriva Linuxu 2006 čekání definitivně skončilo: distribuce je právě expedována a možná, že jste vaši zásilku už obdrželi. Mandriva Linux 2006 je naše aktuální verze distra s nejnovějším linuxovým software a vylepšeními, jako je desktopový vyhledávačem Kat, interaktivní firewall, zdokonalená podpora bezdrátových technologií a mnoha dalšími. K dispozici jsou tři varianty: Discovery/LX pro nováčky, Powerpack pro zkušené uživatele a Powerpack+ pro oblast SOHO; všechny jsou k dostání v 32 a 64-bitových verzích. Výjimku představuje pouze 64-bitový Powerpack+, který lze získat pouze placeným stažením z Mandriva Clubu. Krabicovou verzi či placený download si lze objednat na uvedených adresách. Pro Členy klubu je možnost stažení poskytována v rámci členství. Možná jde o dobrý důvod ke vstupu do Mandriva klubu. Download je dostupný prostřednictvím Bittorrent nebo  (na žádost) z dedikovaného vysokorychlostního serveru.
http://store.mandriva.com
http://club.mandriva.com
http://www1.mandrivalinux.com/en/club/

pozn. oficiálním distributorem Mandriva Linuxu pro Českou republiku a Slovensko je společnost QCM s.r.o
http://www.qcm.cz

Mandriva zprávy

Nová verze OpenOffice.org a Gnome pro členy klubu

Mandriva Linux 2006 obsahuje Gnome 2.10 a pre-release verzi OpenOffice 2.0. Na stránkách klubu je pro členy připravena exkluzivní nabídka balíčků OpenOffice.org 2.0 final a Gnome2.12. Jestliže jste členy, stačí navštívit sekci ke stažení a pomocí Mirror Finder přidejte "Club software " do správce médií. Instalaci je možné provést pomocí urpme nebo rpmdrake. Ještě malou poznámka: označení balíčků je ve formátu openoffice.org2, openoffice.org2-gnome, openoffice.org2-kde atd. Předcházející OpenOffice.org 2.0 balíčky byly označeny jako openoffice.org-go-ooo, openoffice.org-go-ooo-kde…takže možná máte v systému nainstalované obě verze. Obě budou funkční, ale pokud byste se rozhodli ušetřit nějaké místo na disku odinstalací starší verze, ty správné balíčky k odstranění nesou název ve formátu openoffice.org-go-ooo.

Mandriva Linux 2006 Install Party
(….spíš o co jste přišli….)
originál překladu jsem totiž dostal: Fri, 18 Nov 2005 20:59:58 +0100 (CET) a dřív jsem to opravdu nestihl 🙁 (pozn. překl)
K příležitosti vydání Mandrivy 2006 organizujeme 19.listopadu celosvětovou instalační párty. Registrace hostingu je uzavřena a tak se včas spojte s ostatními uživateli a místní LUGem, abyste našli nejbližšího pořadatele. Seznam pořádajících měst a zemí je dostupný na:
http://qa.mandriva.com/twiki/bin/view/Main/InstallParty2006

ještě jednou se všem omlouvám, alpha34

Aplikace pro blízkou budoucnost

Dnešní příspěvek je věnován konzolovému webovému prohližeči links. Links je inteligentní program s podporou vyspělých technologií včetně 128-bitového šifrování, Javascriptu, tabulek a korektním zobrazováním stránek v prostředí konzoly. Prográmek pracuje v grafickém (pomocí framebufferu) nebo v čistě textovém módu. Většině uživatelů nejspíš Firofox či Konqueror nenahradí, ale může se hodit, pokud se v prostředí konzoly octnete v úzkých a budete pomoc hledat na internetu. V porovnání s desktopovými prohližeči má jednu další přednost, a tou je extrémní rychlost v obou režimech. K vyzkoušení postačí instalace balíčku links. Spouštění textového režimu z terminálu či konzoly  se provádí příkazem "links", grafický mód pak spuštěním"links-graphic". A na závěr dva tipy: ESC spouští menu a "g" vstupní pole pro URL.

Mandriva ve zprávách

Další dvě recenze na Mandrivu 2006

Přinášíme vám další dvě zveřejněné recenze na Mandriva Linux 2006.
Linux.com nám poskytl své hodnocení, s důrazem na silné stránky a některé nedostatky verze 2006 a uzavřel že: "jestliže hledáte Linux pro snadný přechod z Windows, potom je Mandriva volbou téměř bez konkurence".  The Jem Report zvažuje plusy a minusy a uzavírá, že: "jinými slovy, příznivci Mandrivy budou víc než potěšeni PowerPackem. Pokud jste se ještě nestihli seznámit s Mandrivou, PowerPack 2006 vám k tomu nabízí skvělou příležitost. Zejména v případě, kdy hledáte výkonnou  desktopovou distribuci bez nutnosti manuální konfigurace systému". Pročtěte si recenze a vyzkoušejte verzi 2006 v praxi!
http://www.linux.com/article.pl?sid=05/10/27/1855241
http://www.thejemreport.com/mambo/content/view/191/41/

Mandriva Linux Tips For Free – dojmy z Mandriva Linuxu 2006

Jedno z nejužitečnějších míst Mandriva komunity, Mandriva tips for free, zveřejnilo první část z poznámek k Mandrivě 2006. Jak sami říkají: "nejde o typickou recenzi Mandriva Linuxu 2006". Článek se velmi detailně zabývá správou balíčků a instalací software v Linuxu. Pokud jde o instalaci a spuštění Mandrivy 2006, dochází k tomuto závěru : "instalátor je skvělý" a "jde o rychlý Linux…s KDE, které vypadá pořád lépe a lépe…s opravdu pěknými fonty". Článek můžeme doporučit všem, které zajímá detailní pohled na Mandrivu 2006 a téma správy balíčků v Linuxu.
http://www.mandrake.tips.4.free.fr/review2006.html

Mandriva security

A nakonec, nezapomínejte na updaty a bezpečnost. Od posledního vydání jsou dostupné záplaty pro ethereal, squid, apache, wget a další důležité balíčky a byly odstraněny nedostatky služby Mandriva Online. Provádějte update pravidelně, ať je váš systém v dobré kondici. Mohli byste také zvážit registraci Mandriva Online; získáte prémiovou službu s notifikacemi nebo dokonce automatickou instalací.
https://www.mandrivaonline.com  

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login