Novinky ze světa Mandriva Linuxu #111

Vítejte na sekci webu věnované novinkám a informacím Mandriva Linuxu. Z obsahu: uvolněn Mandriva Linux 2006 Free; úspěšná instalační párty; recenze Mandrivy 2006 z Mad Penguin; updaty a záplaty na bolístky systému

Hlavní zpráva

Uvolněn Mandriva Linux 2006 free

Přišla ta pravá chvíle pro všechny, kteří ještě váhají s členstvím v klubu či nákupem krabice. Tato verze naplňuje oba významy slova „free“, tedy svobodný, volně šiřitelný software, zdarma ke stažení.
(pozn. překl.: v kontextu GNU je mnohem důležitější aspekt svobodného, nežli bezplatného statutu software.
Pokud jste toho názoru, že hlavní atribut GNU je bezplatný software, rozhodně doporučuju odkaz http://www.mandrivalinux.cz/gnu-linux.)
A protože jde o volně šiřitelnou verzi, můžete se o ni podělit i s kamarády. Free je plně funkční a obsáhlá verze distra na třech CD či jednom DVD a k dispozici jsou i rozšiřující balíčky z veřejných mirrorů. Web Easy urpmi  vám poskytne dostupný zdroj software pro Správce balíčků. Hlavní rysy Mandriva Linuxu 2006 zahrnují desktopový vyhledávač (KAT), interaktivní firewall, vylepšenou podporu bezdrátových technologií, verze kernelu 2.6.12, KDE 3.4, GNOME 2.10 a dalších. V porovnání s Free obsahuje placená verze komerční software, pluginy a ovladače. Členové klubu si mohou placenou verzi stáhnout, včetně GNOME 2.12 a OpenOfiice 2.0.
Free verze ke stažení je dostupná na těchto adresách:
http://easyurpmi.zarb.org/
http://store.mandriva.com/
http://www1.mandrivalinux.com/en/club/
http://wwwnew.mandriva.com/en/downloads/mirrors/

poznámka: oficiálním distributorem Mandriva Linuxu pro Českou republiku a Slovensko je společnost QCM s.r.o
http://www.qcm.cz

Mandriva zprávy 

Instalační párta slavila úspěch
Instalační párty z 19. listopadu proběhla s obrovským úspěchem. Konala se doslova po celém světě a mnoho nových uživatelů se domů vrátilo s instalačními médii a dalšími bonusy. K dispozici jsou také záběry z několika míst: Denis Carl poskytl snímky z kanadského Lavalu; Kirill „KriK“ Fris-Raevskyi a E. Sklaryevski z Taškentu (Uzbekistán) a S. Paskal Terjan z Paříže. Párty se uskutečnila více než v 60 místech světa. Pokud jste se letos párty nezúčastnili, zkuste to příští rok s Mandrivou 2007.
http://deniscarl.com/gulse/
http://freax.homelinux.net/misc/mandriva-install-party-tashkent-uzbekistan-2005.php
http://flickr.com/photos/cmoi/tags/installparty/

Uvolněn Mandriva Linux Globetrotter 2.0!
Mnozí si jistě vzpomenou na Globetrotter, pokročilý přenosný systém Mandriva. Globetrotter je upravená verze distra na přenosném disku. Lze jej připojit na jakékoli PC s podporou bootu z USB. Hlavní výhodou je přenositelnost a přístup k osobnímu desktopu. Pro případ, že box nepodporuje start z USB zařízení, je součástí systému i bootovací CD. Aktuální verze Globetrotteru nese označení 2.0, je založena na novější Mandrivě a přichází na větších discích – 40 či 80GB. Více o Globetrotteru 2.0 na těchto odkazech:
http://frontal2.mandriva.com/en/company/press/pr/mandriva_and_lacie_introduce_globetrotter_2_0
http://store.mandriva.com/product_info.php?products_id=277

 

Hledáme dobrovolníky
Zajímají vás poslední novinky ze světa Mandrivy a chtěli byste, aby se co nejrychleji dostaly i k ostatním? A co třeba užitečné, ale nepříliš známé vlastnosti Mandrivy, jejichž znalost by mohla prospět mnoha uživatelům?
Připojte se k zasilatelskému týmu!
Nezískáte nic víc, než-li je uspokojení z odvedené práce a neutuchající vděk linuxové komunity; snad s výjimkou člensví v klubu pro ty nejpilnější. Budujeme mezinárodní tým složený z příznivců Mandrivy, jehož úkolem bude zasílání včech novinek Mandriva linuxové komunitě. Víc na: Gaël, gduval, Mandriva.com.

Mandriva ve zprávách

Recenze Mandrivy 2006 z Mad Penguin
Adam Doxtater z Mad Penguin důkladně prozkoumal Mandrivu 2006 a srovnal ji s konkurenčními produkty. Důraz kladl na vzhled, obsah aplikací a nástroje pro konfiguraci systému. Shrnuje, že: „ačkoli Mandriva 2006 není desktop, který používám, bezesporu jde o přitažlivé distro jak pro začátečníky, tak i pro zkušené uživatele. Neuvěřitelně snadno se instaluje, snadno se konfiguruje a na pracovní prostředí si lze rychle zvyknout. Obsahuje dostatek aplikací a disponuje silnou podporou od výrobce i komunity.“
http://www.madpenguin.org
http://www.madpenguin.org/cms/?m=show&id=5600 

 

Mandriva Linux Tips For Free poikračuje ve zkoumání verze 2006
Web komunity zveřejnil druhý díl seriálu recenzí/návodů Mandriva Linuxu 2006. Stejně, jako první část, jde o článek, který se rozhodně vyplatí číst. Obsahuje poznámky ke skenování, kancelářskímu software, digitální fotografii a dalším.
http://www.mandrake.tips.4.free.fr/review2006pt2.html

 

Mandriva Security
Na úvod již tradiční doporučení: aktualizujte pravidelně! Nejen, že updaty udržují bezpečnost systému na maximální úrovni, ale také zlepšují jeho funkčnost a odstraňují chyby. Mimo běžných bezpečnostních oprav, byly od posledního newsletteru uvolněny aktualizace, které zahrnují i opravy pro verzi 2006. Jde o chybu 99% vytížení procesoru při interakci mezi acpid, logrotate a X.org. Řešení představuje instalace záplaty pro acpid. Další opravy se týkají zabezpečení binutils, GTK+,PHP a oprav konfiguračních nástrojů. Proto nelze než doporučit: aktualizujte, pokud jste tak již neučinili! Opět si dovolujeme připomenout, že s pomocí Mandriva Online se vám systém bude aktualizovat mnohem snadněji; tato prémiová služba dokáže na aktualizace nejen upozornit, ale i automaticky instalovat.  
https://online.mandriva.com

 

2 komentáře

 1. GeBu | 11.12.2005 | 15:09 | Odpovědět

  V článku některé odkazy nefungují nebo fungují divně.

  1. Anonym | 11.12.2005 | 20:18 | Odpovědět

   S odkazy jsem se moc nevytáhnul… 🙂
   …už by to mělo být v pořádku.
   Díky,
   alpha34

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login