Novinky ze světa Mandriva Linuxu #117

Vítejte na sekci webu věnované novinkám a informacím Mandriva Linuxu. Z obsahu: Mandriva One uvolněna pro členy klubu; Mandriva Kiosk;Openoffice 2.0.2; Interview – Francois Bancilhon; Portál Mandriva Brazil v provozu.

Hlavní zpráva

Mandriva One uvolněna pro členy klubu
Nové vydání Mandriva Linuxu, Mandriva One, byla zpřístupněna členům klubu. Mandriva One 2006 je live CD založené na aktualizované  Mandrivě 2006, ale navíc má jedno rozšíření: obsahuje průvodce, který umožňuje snadnou instalaci na pevný disk. Tímto způsobem lze získat systém včetně možnosti přidávání balíčků pomocí urpmi či rpmdrake, tak jako je tomu u standardní instalace Mandrivy 2006. Mandriva One je ideální k testování Linuxu na nových počítačích nebo jako ukázka Mandrivy pro přátele. Pokud vše proběhne hladce,  lze Mandrivu nainstalovat přímo z live CD, bez nutnosti stahování instalovatelné verze. Mandriva One je dostupná ve 4 edicích, z nichž každá obsahuje separátní skupinu lokalizací. Na jedno CD je totiž podporovaných jazyků příliš mnoho. Všechny  4 edice však spojuje přítomnost anglické verze. Pro členy klubu je mimo přednostního přístupu připraven další bonus, a to speciální edice Amerika/ Západní Evropa, rozšířená o proprietární ovladače, firmware a software (ovladače Nvidia a ATI, RealPlayer či Flash). Možná jde o další důvod pro zvážení členství v klubu.

Mandriva zprávy

Představujeme Mandriva Kiosk
Mandriva Kiosk je rozšířená služba, umožnující členům klubu snadno stáhnout a instalovat větší množství software v podobě koherentních „svazků“ balíčků. Služba je integrována s Mandriva Online a webem Mandriva klubu. Mandriva Kiosk zajistí uživatelům snadnou orientaci v dostupných svazcích. Podoba webu bude přizpůsobena doporučením, získanými od Mandrivy a členů klubu. Instalace vybraného svazku se provádí jediným kliknutím.První verze Kiosku bude brzy dostupná pro členy klubu a dostupné budou 4 svazky – GNOME 2.12, KDE 3.5, OpenOffice.org 2.0.2 a Firefox/Thunderbird 1.5. V dalších fázích budou přidávány další balíčky a možnost samostatného předplatného i mimo rámec členství v klubu (pro Silver a vyšší je přístup ke Kiosk zahrnutý v členství).

Více informací  na:

http://wwwnew.mandriva.com/en/company/press/pr/mandriva_pioneers_new_linux_distribution_systems 

 

OpenOffice 2.0.2 pro členy klubu
Těsně po uvolnění OpenOffice 2.0.2 následuje vydání oficiálních Mandriva balíčků, prozatím exkluzivně pro členy klubu. Pro členy jsou instrukce k přidání média s balíčky dostupné na webu klubu, v sekci downloads/Club open sourec applications. Vlastní instalace probíhá prostřednictvím urpmi či rpmdrake. Jsou také dostupné verze integrované s prostředím KDE nebo GNOME openoffice.org2-kde/gnome. V tomto případě jsou součástí instalace dialogy a nástrojové lišty přizpůsobené zvolenému desktopu.

http://www1.mandrivalinux.com/en/club/ 

 

Interview – Francois Bancilhon
Mandriva klub publikoval exkluzivní rozhovor s Mandriva CEO, Francoisem Bancilhonem. Obsahuje vyjádření pana Bancilhona k nedávné debatě, týkající se odchodu Gaela Duvala, spoluzakladatele Mandrivy; témata spjatá s Mandrivou, jejími cíli a uvedení Mandriva One či Mandriva Kiosk.

http://club.mandriva.com/xwiki/bin/Main/interview-fbancilhon-2006-03

 

Mandriva a Supinfo společně propagují svobodný software
Supinfo je špičková francouzská technika (universita). Společně s Mandrivou uspořádala 19.března ve všech 11 kampusech po celé Francii den otevřených dveří, zaměřený na propagaci svobodného software. Dopoledne probíhaly prezentace a konference, odpoledne praktické ukázky Mandrivy a dalšího svobodného software. Dny otevřených dveří jsou pořádány jako výraz dohody o širší spolupráci, uzavřené mezi Mandrivou a Supinfo před 6 měsíci. Hlavní cíl toho partnersví je ve vývoji certifikačního programu  pro uživateel Mandriva Linuxu – MCU ( Mandriva certificate  for advanced Users – certifikát pro pokročilé uživatele). Certifikace by měla být dostupná v průběhu roku 2006.

http://club.mandriva.com/xwiki/bin/Main/art-supinfo16-03-2006

 

Portál Mandriva Brazil v provozu
Spojení s Connectivou přineslo také vznik velké uživatelské základny Mandrivy v Brazilii. Nedávno byl zprovozněn portál pro brazilské příznivce distra. Web obsahuje zprávy, články FAQ, fórum a další. Gratulujeme a přejeme hodně štěstí do budoucna.

http://www.mandrivabrasil.org 

 

Mandriva security
A nakonec, jako vždy, nezapomínejte udržovat systém aktualizovaný. Poslední opravy se týkyjí zejména kdegraphics, gnupg a Samby. Takže updatujte.

https://online.mandriva.com

 

 

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login