Novinky ze světa Mandriva Linuxu #118

Vítejte u dalšího vydání Mandriva Newsletteru. Z obsahu: Mandriva získala TUX Magazine´s Editor´s Choice; Warly ke členům klubu; Více o Mandriva týmu; Transgaming uzavírá dohodu s polským partnerem Mandrivy; Newsforge o SeerofSouls (SOS); Popularita smart-urpmi roste.

Hlavní zpráva

Mandriva získala TUX Magazine´s Editor´s Choice. Dubnové vydání Tux Magazine, jednoho z prestižních online časopisů věnovaných Linuxu, se neslo ve znamení nelítostné soutěže sedmi předních distribucí o titul Editor´s Choice. Rozhodovalo se mezi Mandrivou, SUSE, Fedora Core, Ubuntu a dalšími. A kterému distru se nakonec podařilo prosadit?  Ukázalo se, že mezi tvrdou konkurencí má největší náskok právě Mandriva. V článku doslova stojí: „Mandriva says ´Shut your mouth and know your role.´“ (zde bych zvolil poněkud mírnější překlad, řekněme, „Mandriva vykázala konkurenci do patřičných mezí“ pozn.překl.) Mandriva získala vysoké hodnocení díky snadnému ovládání, prací s multimédií a zejména vyspělé podpoře notebooků. Článek je dostupný po stažení dubnového vydání TUXu. Je vyžadována bezplatná registrace. Více na:

http://www.tuxmagazine.com

Mandriva zprávy

Warly ke členům klubu

Jako reakci na vyjádření pochybností o budoucnosti Mandrivy, Warly – release manager produktů Mandriva Linuxu, zaslal členům klubu příspěvek, kde vysvětluje svůj pohled na vývoj a budoucnost Mandrivy a Mandriva Linuxu. Článek najdete na:

http://club.mandriva.com/xwiki/bin/Main/WarlyBusiness

Bezpečnostní tým

Tento tým je životně důležitá, i když někdy trochu opomíjená, část jakékoli softwarové společnosti. Vincent Danen, vedoucí týmu, publikoval skvělý příspěvek o práci bezpečnostního týmu; článek objasňuje kritický význam existence fungujícího security týmu. Bezpečnostní tým Mandrivy měsíčně publikuje více než 26 bezpečnostních doporučení.

http://linsec.ca/blog/index.php?/archives/66-Security-updates..-fulltime-job-Hell-yeah!.html

Více o Mandriva týmu

Článek na stránkách Mandriva klubu se zaměřuje na brazilskou větev týmu. Aktualizované fotografie týmu ukazují, že od nošení kravat v kanceláři upustili nejen vývojáři; zdá se, že tento nový zvyk zachvátil celé CEO (Chief executive officers) oddělení. Více na:

http://club.mandriva.com/xwiki/bin/Main/gallery-1-2006

Mandriva ve zprávách

Transgaming uzavírá dohodu s polským partnerem Mandrivy

Transgaming, výrobce Cedegy, linuxové aplikace pro provozování mnoha špičkových  her pro Windows na Linuxovém systému, uzavřel dohodu s Amazis.net, polským distributorem produktů Mandriva. Podle dohody bude Amazis distribuovat na území Polska Mandriva Linux 2006 Powerpack společně s kopií Cedegy. S Powerpackem tedy uživatelé získají také možnost provozovat na Mandrivě mnoho atraktivních her pro platformu Windows. Více o dohodě najdete na:

http://www.transgaming.com/news.php?newsid=192

Newsforge o SeerofSouls (SOS)

Známý web věnovaný zprávám z oblasti open source, Newsforge, nedávno publikovalo článek o jednom z největších webů uživatelů Mandrivy – SeerofSouls. SOS provozuje Cliff Wade (alias Hawkwind); web poskytuje širokou nabídku nového software pro Mandrivu a jeho aktualizací, programovaných Hawkwindem a dalšími členy komunity. Článek je vlastně interview s Cliffem, zejména o motivaci, která jej vede k provozování webu a o důvodech, proč si zvolil právě Mandrivu. Celý rozhovor najdete na:

http://www.seerofsouls.com

http://mobile.newsforge.com/article.pl?sid=06/03/29/2131259

Popularita smart-urpmi roste

Smart-urpmi je stránka na webu německé komunity MandrivaUser.de. Zabývá se pomocí při konfiguraci správců balíčků urpmi a rpmdrake, zároveň však také nabízí vlastního alternativního správce. Předchozí verze smart-urpmi byla lokalizována pouze do němčiny. Nyní jsou dostupné verze v němčině, angličtině, italštině, francouzštině, rumunštině, polštině, arabštině a japonštině. Jednotlivé mutace jsou na stránce umístěny v sekci „Sprache“. Poznámky k smart-urpme v angličtině zasílejte na wolfgang@mandrivauser_de nebo v němčině na forum MandrivaUser.de.

http://www.mandrivauser.de/smarturpmi/

Mandriva security

Fixed, patched and up-to-date, čili aktualizováno… Ani dnes si nenecháme ujít příležitost připomenout vám: udržujte systém aktuální pravidelným používáním MandrivaUpdate. Od posledního vydání novinek přibyly kritické aktualizace balíčků sendmail, X.org a cairo. A pro uživatele, kteří chtějí plně automatické aktualizace je tu Mandriva Online.

https://www.mandrivaonline.com

7 komentářů

 1. Anonym | 14.04.2006 | 23:48 | Odpovědět

  Cedega zní zajímavě. Myslím, že to není špatná cesta pro Madrivu, především z marketingového hlediska by bylo super, kdyby se mohla lidem přecházejícím z Windows pochlubit, že na ní rozjedou většinu her, na které jsou zvyklí z Windows. Možná se toho dočkáme i CR… 😉

  1. Anonym | 15.04.2006 | 16:40 | Odpovědět

   Oni lidi z Windows nějak houfně přecházejí k linuxu ? A kde jsou ?

   1. Anonym | 15.04.2006 | 16:47 | Odpovědět

    a já jsem snad někde napsal nějaký počet?!

    1. Anonym | 15.04.2006 | 17:15 | Odpovědět

     Počet jste nepsal, zato mluvíte o hráčích a těch je jasně nejvíc. Proto se ptám, jestli lidi houfně přecházejí a kde je máte.

     1. Anonym | 15.04.2006 | 23:34 | Odpovědět

      NO CEDEGA JE FAJN, LEN ŠKODA, ŽE MNOHO HIER NESPUSTÍŠ AK MÁŠ KARTU ATI, ALEBO KAŽDÁ VERZIA CEDEGY , VIE INÚ HRU SPUSTIŤ, NO NEZAŠKODILO BY, KEBY SPOJILI OPÄŤ HLAVY V TRANSGAMINKU S MOZGAMI VO WINE. tO BY BOLO ZMIEN K LEPŠIEMU 🙂

     2. Anonym | 17.04.2006 | 22:24 | Odpovědět

      A proč o hráčích? Skoro každý normální uživatel si občas něco chvilku zapaří. Např. já mám doma ještě několik origoš CD her z dob, kdy jsem byl docela velkým hráčem a občas se k nějaké na chvilku vrátím. Musím kvůli tomu ale vydržovat Windows. Pokud by si Mandriva mohla dát do popisu, že na ní lze přehrát většinu windows her, tak ji to rozhodně výrazně zatraktivní a je úplně jedno, jestli lidé na Linux přecházejí v řádech desítek, stovek nebo tisíců. Spíše bych úspěšnost nasazení Cedegy posuzoval v relativních číslech, např. nárůst prodeje o 40% atd. Pokud vím, tak žádná velká distribuce to nenabízí, takže by to byl rozhodně dobrý marketingový tahák. Druhá věc je, že už i Mandriva otočila kormidlo do korporátního sektoru a tam jsou zákazníkům nějaké hry ukradené.

      1. Anonym | 25.04.2006 | 16:44 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       Pro korporátní sektor jsou určené jiné produkty, než standardní Mandriva Linux. Nápad s Cedegou se mi zdá dobrý, jen by to mohli zařídit globálně, ne jen pro Polsko…

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login