Novinky ze světa Mandriva Linuxu #121

Vítejte v novinkách ze světa Mandriva Linuxu. Z obsahu: Mandriva Kiosk pro všechny; Mandriva One uvolněna pro veřejnost; Uvolněny updaty Mandriva Linux 2006 Core; Mandriva Linux Inside – druhé vydání.

Hlavní událost

Mandriva Kiosk pro všechny!

Nejdůležitější zprávou minulého týdne je bezesporu oficiální spuštění služby Mandriva Kiosk. Členové klubu měli k testovacím účelům možnost přístupu již před několika týdny, ale od nynějška je služba poskytována zdarma pro členy se standardním či vyšším členstvím nebo ve formě zvýhodněného ročního předplatného pro nečleny, jehož výše byla stanovena na 29.90 EUR. Mandriva Kiosk je webový katalog software, umožnující prohlížení, získávání informací a instalaci svazků (bundles – něco jako "opravdu hodně balíčků v jednom", pozn. překl.) jediným kliknutím. Tato služba představuje zjednodušení instalace komplexních a velkých skupin software na box s Mandrivou. Aktuálně jsou dostupné svazky pro KDE 3.5, Gnome 2.12, Firefox/Thunderbird 1.5, OpenOffice 2.0, Opera 8.5 a další. V současné době je výběr omezen na platformu i586 Mandrivy 2006 (Discovery, Free, Powerpack / +) a Mandrivu One. V blízké budoucnosti se počítá s rozšířením podpory pro Vánoční klubovou edici Mandrivy 2006 a platformu x86-64.
http://kiosk.mandriva.com 

Zprávy Mandriva

Mandriva One uvolněna pro veřejnost

Mandriva One 2006, live/instalační verze Mandrivy 2006 byla zpřístupněna veřejnosti. Jde inovované live CD rozšířené o možnost instalace na harddisk za pomoci průvodce spustitelného z desktopu. Mandriva One je free (tedy i zdarma) distribuce open source, proto nezbývá než doporučit: stahujte a věnujte kopii všem známým. S pomocí Mandriva Kiosk lze instalaci Mandrivy One doplnit aktualizacemi a dalším software. Na webu Mandrivy najdete seznam mirorů pro stažení Mandriva One. Pro členy klubu existuje další možnost v části bittorent. Aktuální free verze se od původní, uvolněnou pro členy klubu, mírně liší. Možná by stálo za úvahu stažení nové verze. Aktualizace se nevyhla ani klubové edici s komerčním software a drivery.
http://www.mandriva.com/en/downloads/mirrors/mandrivaone
http://club.mandriva.com/xwiki/bin/Downloads/MyTorrents

Uvolněny updaty Mandriva Linux 2006 Core!

Dobrá zpráva pro členy klubu. Mandriva Linux Core Updates 1 je CD určené k zahájení instalace Powerpack DVD (pro obě verze tj. i586 a x86-64). Používá se ještě před vložením DVD. Instalace totiž startuje z CD a k vložení DVD média je uživatel vyzván instalátorem. Core Updates 1 obsahují především vylepšení kompatibility, dokonce i pro některý hardware, který původně nebyl podporován. Najdeme zde i aktualizace komerčních ovladačů, tradičně ATI a Nvidia. Na stránkách klubu je uveden úplný výčet změn. Pro uživatele s již existující instalací systému je nejdůležitější fakt, že k aktualizaci systému není CD nutné. Jeho primární účel totiž spočívá v usnadnění instalace. Aktualizace systému jsou dostupné na oficiálních či klubových mirrorech, podle toho, zda jde o free nebo komerční verzi.
http://club.mandriva.com/xwiki/bin/Main/2006CoreUpdates1
http://www.mandriva.com/community/users/club

Mandriva Linux Inside – druhé vydání

Nedávno bylo zveřejněno druhé vydání oficiálního elektronického časopisu komunity Mandriva Linuxu, soustředěného na dění kolem distra, produktů Mandriva a uživatelské komunity. Toto vydání se zabývá především vlastnostmi Mandriva Kiosku a Mandrivou One; najdete zde i interview se zakladateli Mandriva Brazil (web brazilské komunity), novinky z vývoje Mandrivy 2007 a několik podrobných článků pro hlubší pochopení některých aspektů distribuce. Časopis v PDF formátu lze stáhnout z webu Mandriva klubu. Redakce uvítá všechny návrhy, připomínky a příspěvky z Mandriva komunity. Adresa redakce je inside@mandriva_com.
http://club.mandriva.com/xwiki/bin/download/Main/InsideMag02/Inside_002.pdf

Mandriva Security

Nové aktualizace

Na závěr poslední zprávy z oblasti bezpečnosti. K dispozici jsou aktualizace pro MySQL, evolution a další. Byl přidán také update X.org, eliminující příležitostné zatuhnutí systému při stisku některých klávesových kombinací (např. ctrl-alt-F*), způsobené předchozím updatem. Aktualizujte pomocí MandrivaUpdate či službou Mandriva Online.
https://www.mandrivaonline.com

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login