Novinky ze světa Mandrivalinuxu #109

Vítejte na sekci webu věnované novinkám a informacím Mandriva Linuxu. Z obsahu: uvolněn Mandriva Linux 2006; placená verze Mandriva Linux 2006 ke stažení a předobjednávkám; konečný verdikt Tuxmachines nad Mandriva 2006; údržba bezpečnosti Mandrivy se rozhodně vyplatí – postřehy uživatelky.

Hlavní zpráva – uvolněn Mandriva Linux 2006

Tento týden jsme zaznamenali dlouho očekávanou událost: nejnovější verze Mandriva Linuxu, 2006, je pro všechny členy klubu připravená ke stažení. Verze 2006 obsahuje nový interaktivní firewall, vylepšenou podporu bezdrátových technologií, konfiguračních nástrojů sítí, vyhledávací utilitu Kat pro desktop, snadný přechod z Connectivy 10 a mnohem víc, včetně běžných vylepšení jako jsou: nejnovější verze balíčků, lepší HW kompatibilita a nový vzhled. Za zmínku rozhodně stojí, nejen z hlediska zkušených uživatelů, nová Discovery/Lx edice, vytvořená kombinací toho nejlepšího z Lycorisu a Mandriva Discovery. Jde asi o ten nejlepší prostředek k demonstraci toho, co může nová Mandriva nabídnout vašim přátelům. Pokud ještě nejste členy klubu, můžete se jimi stát a zároveň si verzi 2006 stáhnout. Členové klubu si mohou Mandrivu stáhnout technologií Bittorrent nebo prostřednictvím FTP/HTTP.

http://www1.mandrivalinux.com/en/club/

Mandriva zprávy: Mandriva Linux 2006 dostupný ke stažení nebo předobjednávce

Dostupnost Mandrivy 2006 není omezena pouze na členy klubu. Z elektronického obchodu je dostupná pro každého; lze si objednat krabicovou verzi (s 25%  pro členy klubu) nebo placenou verzi ke stažení s 10% slevou vůči boxované Mandrivě 2006. Součástí distribuce je i několik jazykových mutací manuálu v pdf formátu. Jde o další způsob, jak si vyzkoušet Mandrivu 2006.

http://store.mandriva.com

Změny v  Partnerském programu Mandriva

Program pro naše distribuční partnery byl nedávno přepracován ve smyslu bližší a efektivnější spolupráce s našimi obchodními partnery. Nový systém poskytuje našim partnerům větší flexibilitu ve výběru úrovně partnerského programu a vyhoví tak lépe jejim potřebám. Program přináší několik nových vlastností a služeb, zejména v oblasti prémiových úrovní. Více informací naleznete na:

http://www.mandriva.com/partners

Vývojář Mandrivy ustanoven dočasným správcem větve

S potěšením oznamujeme, že jako potvrzení role Mandrivy ve vývoji Linuxu byl jeden z našich vývojářů, Arnaldo Carvalo de Melho, ustanoven dočasným správcem větve net-2.6.x. Po dobu nepřítomnosti hlavního správce bude dohlížet na vývoj net-2.6.15 a její integraci do jádra.

Materiály Mandriva pro LUG

Pokud  váš Linux User Group (LUG) v nejbližší době chystá nějakou akci spjatou s Linuxem, dejte nám vědět. Mandriva vám může poskytnout materiály pro vaše členy. Kontaktujte nás na lugs, mandriva org.

Aplikace blízké budoucnosti

Do tohoto dílu jsme vybrali aplikaci units. Units je konzolová aplikace pro převod jednotek. Její síla spočívá v jednoduchém ovládání a rozsáhlé databázi jednotek. Jen ztěží se najde jednotka, která není obsažena v databázi. Prográmek si poradí snad se všemi modernímí i archaickými jednotkami pro délku, hmotnost a čas napříč obory, od kvantové fyziky až po kuchyňské míry. Použití je opravdu jednoduché. Po spuštění se units zeptají na kvantitu a typ jednotky pro převod. Další zajímavost aplikace je jeho databáze. Je totiž psána ve formátu prostého textu a najdete v ní mnoho zajímavých informací. Pro přístup k databázi stačí otevřít v libovolném textovém editoru soubor /usr/share/units.dat. Instalace units je možná buď přes správce balíčků nebo spuštěním "urpmi units" z konzoly, jako root.

Mandriva ve zprávách: konečný verdikt Tuxmachines nad Mandriva 2006

Tuxmachines bedlivě sleduje Mandrivu 2006 od jejího vývoje až po finální verzi; předmětem zkoumání byly všechny aspekty distra s tímto závěrem: "Mandriva je systém na špičkové úrovni, která uspokojí každého uživatele. Obsahuje snad všechen existujicí software a mnoho serverových aplikací."

http://www.tuxmachines.org/node/3053

Mandriva Linux 2006 – průvodce konfigurací

Jeden z našich nejdéle působících webů, Mandriva Linux tips free, publikoval nového průvodce konfigurací Mandriva 2006. Stránky obsahují užitečné tipy pro instalaci, vzdálenou správu, nestandardní tlačítka myši, konfiguraci KDE a mnoho dalších. Stránky vám pomohou nastavit si Mandrivu 2006 přesně podle vašich představ.

http://www.mandrake.tips.4.free.fr/configuration2006.html

Mandriva security: údržba bezpečnosti Mandrivy se rozhodně vyplatí – postřehy uživatelky.

Karen Jonesová je na první pohled obyčejná uživatelka, ale jedna věc je pro ni charakteristická – důsledně udržuje svůj systém Mandriva Linuxu aktuální. "Dřív mi často dělalo starosti vědomí, že mi do systému může vniknout hacker. V supermarketu jsem si třeba vzpoměla na poslední bezpečnostní chyby v PHP a tak jsem se vrátila domů, abych zkontrolovala logy."  Dnes Karen řiká, že bezpečnost systému jí už starosti nedělá. Někteří uživatelé se jí ptají zda se údržba nevyžaduje přeci jen příliš úsilí. Karen však odpovídá, že s využitím Mandriva online tomu tak není. Stažení a instalace záplat totiž probíhá automaticky a celý proces je tak mnohem jednodušší. Pokud chcete udržovat systém aktuální stejně jednoduchým způsobem, možná byste mohli zvážit využití Mandrivy Online.

https://www.mandrivaonline.com

 

 

2 komentáře

 1. otrek | 30.10.2005 | 10:36 | Odpovědět

  chyba v sekcii o units, instaluje sa urpmi a nie urpme. pre novacikov by sa to zislo opravit. “urpme units”

  otrek

  1. Anonym | 30.10.2005 | 18:49 | Odpovědět

   děkuju za poznámku, už jsem to opravil
   alpha34

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login