Co je Mandriva Linux?

Mandriva Linux (dříve Mandrake Linux) je kompletní operační systém vybavený stovkami aplikací pro každodenní použití. Jednou z jeho hlavních výhod je velmi rychlá instalace a snadné základní nastavení. Právě díky této uživatelské přívětivosti patří mezi nejoblíbenější linuxové distribuce na světě. A nejen ve světě. V České republice a Slovenské republice patří podle průzkumů mezi nejpoužívanější a nejoblíbenější distribuce.

ikona-tipJestliže jste nikdy žádný linuxový systém neviděli, můžete absolvovat virtuální procházku systémem vytvořenou spokojeným uživatelem Mandriva Linuxu. Přímo v internetovém prohlížeči a bez nutnosti instalace zjistíte, jak Mandriva Linux vypadá a jaké obsahuje aplikace. Stejně jednoduše a bezpečně si můžete projít virtuální (obrázkovou) instalaci. Chcete-li si Mandriva Linux vyzkoušet, podívejte se na stránku Kde získat.

Ankety na Internetu i nezávislé testy potvrzují, že Mandriva Linux je nejsnazší na použití pro linuxové začátečníky. Je nasazován především na pracovních stanicích, ale začíná být oblíben i jako serverová distribuce. Velký podíl na tom určitě mají výborné konfigurační nástroje umožňující snadné a efektivní nastavení počítače. Instalace je rychlá a jednoduchá, detekce a nastavení hardwaru probíhá zcela automaticky. Uvnitř je však Mandriva Linux stále výkonný, stabilní a bezpečný operační systém bez virů.

Jaké jsou výhody Mandriva Linuxu?

ikona-bezpecnost

Bezpečí a stabilita – s Mandriva Linuxem můžete zapomenout na viry, spyware a další škodlivý software rozšířený v jiných operačních systémech. Programů tohoto druhu existuje v Linuxu jen velmi malé množství a většina počítačů je díky včasné aktualizaci imunní. Nehrozí vám zanesení systému či registrů nepořádkem z nainstalovaných aplikací – můžete si klidně vyzkoušet všechny programy, které jsou pro Mandriva Linux k dispozici.

Snadná instalace a obsluha – instalace celého systému je jednoduchá a s kompletním softwarovým vybavením jde o záležitost na pár desítek minut. Většinu vlastností počítače lze velmi rychle nastavit v Ovládacím Centru Mandriva Linuxu. Konfigurační nástroje jsou k dispozici v grafickém režimu – jsou přehledné, intuitivní a efektní a představují jednu z hlavních výhod oproti jiným linuxovým systémům.

Výborná podpora hardwaru znamená, že většina běžných počítačových zařízení je rozpoznána a automaticky nastavena již při instalaci systému. Ovladače jsou součástí instalačních médií Mandriva Linuxu a obvykle nepotřebujete žádné další ovladače stahovat z Internetu ani instalovat z CD. Podporu hardwaru ještě více vylepšují placené edice Mandriva Linuxu jako PowerPack nebo CZ, které obsahují více ovladačů než volně šiřitelné edice.  Získat je lze například v elektronickém obchodě na adrese obchod.liberix.cz.

ikona-okLegální softwarové vybavení – Mandriva Linux obsahuje takový software, který můžete používat bez omezení a beze strachu z možného postihu. Umožňují to speciální open source licence, které dovolují libovolné použití v domácnosti i ve firmách. Díky nim není nutné si software kupovat ani pronajímat. Používání Mandriva Linuxu je legální i když si je stáhnete na Internetu nebo dostanete od někoho zadarmo!

Podpora multimédií – multimediální aplikace na zpracování digitálních fotografií, videa, obrázků a dalších multimediálních souborů jsou standardní součástí nainstalovaného Mandriva Linuxu. Můžete si zpracovat fotky z dovolené nebo sestříhat rodinné video, přičemž nemusíte programy hledat ani stahovat – jsou přímo na médiích Mandriva Linuxu! Přítomné kodeky vám umožní bez problémů přehrávat CD/DVD stejně jako hudbu v MP3, filmy ve formátech AVI, DivX či MGEG nebo různá videa na Internetu.

Množství programů – Mandriva Linux obsahuje CD/ DVD média (podle edice), která jsou plná softwaru. Vše máte po ruce vždy, když to potřebujete. Pokud k tomu připočtete další internetové zdroje aplikací, dostanete obrovské množství softwaru připraveného k okamžitému použití. Mandriva používá inteligentní správu softwaru, jež řeší nejčastější problémy při instalaci za uživatele. Také aktualizace (např. opravy) je při nastavených zdrojích až neskutečně jednoduchá.Několika kliknutími máte nainstalovány všechny dostupné opravy pro váš systém.

Další obrázky v albu Mandriva Linux 2010.1

ikona-cz-knihaKvalitní české produkty – Mandriva Linux CZ je vyráběny v České republice a reflektuje potřeby českých a slovenských uživatelů. Obsahuje kvalitní a oceňovanou dokumentaci, jež vás provede instalací a nastavením systému nebo ovládáním linuxových programů. Dalším plusem jsou DVD média s rozšířenou podporou českého/slovenského jazyka, množstvím softwaru a ovladačů, elektronickou dokumentací a jinými bonusy. Vše je připraveno na jednoduché a okamžité použití, což potvrzují četné kladné recenze. České produkty mají velmi dobré jméno a jsou preferovány velkým množstvím uživatelů právě pro svoji kvalitu.

Podpora uživatelů je silná především ze strany linuxové komunity. Společnost Mandriva provozuje pro své uživatele několik serverů, kde se mohou ptát (mohou i odpovídat, pokud vědí) Na těchto serverech najdete i spousty dokumentace zajímavostí od ostatních uživatelů. České servery věnované Mandriva Linuxu patří mezi nejstarší a nejlépe zavedené linuxové servery. Dlouhodobě poskytují uživatelům pomoc v běžných situacích i při problémech.

Kdo používá Mandriva Linux?

  • Běžní uživatelé Internetu, kancelářských aplikací a multimédií, kteří mají jen částečnou znalost počítačů. Potřebují na obsluhu jednoduchý operační systém s podporou Internetu a multimediálních formátů, což Mandriva Linux splňuje velmi dobře.
  • Středně pokročilí uživatelé, kteří potřebují systém snadný na instalaci a správu. Zároveň se však chtějí učit a objevovat nové vlastnosti operačních systému, což jim Mandriva Linux umožňuje v míře více než dostatečné.
  • Profesionálové vyžadující výkonné a stabilní systémy – Mandriva Linux je jeden z nejpoužívanějších linuxových systémů a je velmi oblíben i mezi firemními uživateli

Dle našeho názoru je Mandriva Linux jednodušší než ostatní linuxové systémy, a proto jej používáme a doporučujeme k vyzkoušení i ostatním uživatelům.