Open Office 3 v Mandriva Linuxu 2008.0 a 2008.1

logo-openofficeOpenOffice.org 3 je nejnovější verze oblíbeného kancelářského balíku. Tedy přesněji bude, finální “trojka” vyjde až v září, ale v Cookeru jsou kvalitní RPM se svn “předverzí”. Jak “trojku” dostat do starších verzí Mandriva Linuxu 2008.0 a 2008.1? Celkem snadno.

Open Office 3 v Mandriva Linuxu 2008.0 64 bit

Obr. 1: Open Office 3 v Mandriva Linuxu 2008.0 64 bit

Úvodem důrazné varování: nepřidávejte si Cooker jako zdroj a neinstalujte přímo z Cookeru! Je to cesta k totální destrukci systému! Použijeme sice binární RPM balíčky openoffice.org a pár dalších přímo z Cookeru, ale glibc jsem musel rebuildnout (zkompilovat).

Postup instalace v 64-bit verzích Mandriva Linuxu

Je to velice snadné – postačí přidat jako zdroj vhodný repozitář z www.mandrivalinux.ic.cz (nebo jej aktualizovat) a nainstalovat OpenOffice.org64. Jsou tam všechny potřebné balíčky. Jde to bez problémů, pouze ve verzi 2008.1 je nutno použít Ovládací centrum – Správce software, instalace v konzoli končí chybou. Nevím, proč tomu tak je, urpmi upřednostní openoffice.org64-core ve verzi 2.4.1. V Mandriva Linuxu 2008.0 je možno použít libovolný způsob instalace. Máte-li nainstalovánu 32-bit verzi, nejprve ji odinstalujte, 64-bit nemusíte.

V Mandriva Linuxu 2008.1 nelze použít konzoli...

Obr. 2: v Mandriva Linuxu 2008.1 nelze použít konzoli,…

...pouze Ovládací centrum

Obr. 3: …pouze Ovládací centrum

Postup instalace v 32-bit verzích Mandriva Linuxu

Je trošku obtížnější. Tedy ne pro technické příčiny, ale pro to, že můj web není nafukovací. Do 32-bit repozitářů jsem umístil všechny “doplňkové” balíčky včetně rebuildnutých glibc a locales, ale ne vlastní openoffice.org.

Přidejte si jako zdroj vhodný repozitář z www.mandrivalinux.ic.cz (nebo jej aktualizujte). Dále si stáhněte balíčky openoffice.org* z Cookeru do prázdné složky na svém pevném disku a tuto rovněž nastavte jako zdroj (lokální), například pomocí Ovládacího centra. Po vyjítí finální 2009.0 pak z finálního repozitáře 2009.0. Vlastní instalaci pak proveďte dle odstavce ‘Postup instalace v 64-bit verzích Mandriva Linuxu‘.

Open Office 3 a KDE

Příroděžel v Cookeru není žádný balíček “openoffice.org-kde”. Musíte tedy vzít za vděk nativním vzhledem Open Office 3. Ten není špatný. Navíc je možno nainstalovat různé styly. Mnohem více mě mrzí absence KDE-čkových dialogů.

Open Office 3 - Calc v Mandriva Linuxu 2008.1 32-bit

Obr. 4: Open Office 3 – Calc v Mandriva Linuxu 2008.1 32-bit

Open Office 3 - Writer v mém "provozním" Mandriva Linuxu 2008.0 64-bit

Obr. 5: Open Office 3 – Writer v mém “provozním” Mandriva Linuxu 2008.0 64-bit

Nezapomeňte, je to beta

Toto ještě není finální verze, může mít mušky i letadla. Případná odinstalace a znovuinstalace “dvojky” je bez problémů. Nefunguje hlásaná editace PDF (a kdoví, zda ve finální verzi vůbec bude, zatím existuje jen v podstatě nefunkční beta verze doplňku). Mimochodem, kořenový adresář se v OO.org 3 zove Pracovní plocha… 🙂

Rozšíření 'PDF Import' nefunguje

Obr. 6: Open Office 3: rozšíření ‘PDF Import’ nefunguje

Open Office 2 je zpět

Obr. 7: Open Office 2 je zpět

Slovník synonym

Pokud napíšete často v jedné větě 3x stejné slovo, mohl by se Vám hodit Slovník synonym. Objevil jsem vynikající rozšíření – balík českých slovníků pro OpenOffice.org 3. Funguje pouze v Open Office 3, ve dvojkové řadě nikoliv. Balík obsahuje český slovník pro kontrolu pravopisu, dělení slov a slovník synonym. A právě ten poslední je bomba. Vadou na kráse je jen to, že je to freeware pro nekomerční užití.

Instalace je velice snadná. Stáhněte si slovník (soubor má příponu .oxt) a načtěte do Open Office 3 – Writer. A to buď volbou Soubor -> Otevřít, nebo Nástroje -> Správce rozšíření -> Přidat. Odrolujte licenci a klepněte na tlačítko Přjmout. Poté je nutno OO.org restartovat. Okno Slovníku synonym spustíte pomocí Nástroje -> Jazyky -> Slovník synonym nebo rychleji klávesovou zkratkou [Ctrl+F7].

'Slovník synonym' - perfektní rozšíření pro OpenOffice 3

Obr. 8: ‘Slovník synonym’ – perfektní rozšíření pro OpenOffice 3

18 komentářů

 1. JardaK | 05.09.2008 | 08:50 | Odpovědět

  Důrazně varuji – neprovádějte nic, co je psáno v tomto článku. Kvůli první betaverzi přejít na cookerovský glibc? To snad ne.
  Pokud jste opravdu takový nedočkavci – pro Mandrivu 2008.1 existuje Openoffice 3.0 – a z novějších buildů, než je ten nedodělek od Mandrivy. Zde je repozitář: http://mib.pianetalinux.org/2008.1/i686/progs/
  Sám jsem si na konci července cvičně ubalil 1. betaverzi pro MDV 2008.1 – ovšem v této fázi bylo lepší řešení Openoffice 2.4.1.8. Ale jak tak čtu příspěvek p. Cyroně – byla na tom lépe než “kvalitní” rpm od Mandrivy (funkční slovníky, částečná integrace do KDE).
  Brzy vyjde verze RC1 a počítám s tím, že balíčky pro MDV 2008.1 umístím na tradiční místo http://mandrake.zstenis.org/

  1. Miroslav Cyroň | 05.09.2008 | 10:08 | Odpovědět

   1. Vaše mizerné RPM nejsou nikdy pro x86_64. Já je nikdy nepoužívám, vím o případu rozhašení 64-bit systému.

   2. Glibc 2.8 je REBUILDNUTÝ (nově zkompilovaný). pro 2008.x.

   3. Na planeta.linux jsopu i x86_64, ale *-kde tam nevidím, tak nemystifikujte.

   4. Vše funguje, testováno na 4 kompilovacích odddílech, na provozním 2008.0, navíc jsem včera měnil HD, tak to mám i na čisté instalaci. Bez problémů.

   5. Budete tam konečně mít i RPM pro x86_64?

   1. bibri | 05.09.2008 | 11:05 | Odpovědět

    Nevím, Mirku, jak 64bit, ale 32bit balíčky má Jarda VÝRAZNĚ lepší než Mandriva – a to už nějaký ten pátek. Nejsou zdaleka tak zavšivené, obsahují více funkcí a jsou obvykle aktuální. Co se 64bit týče tak myslím, že na jeho FTP jsou i SPRMS, tak v čem je problém, nestačí provést rpmbuild -b na patřičném stroji a někde to vystavit?

    Osobně bych se do aktualizace glibc kvůli OOo nepouštěl ani náhodou, za tohle mi nestojí. Možná kvůli ostré verzi, ale kvůli betě ne. Balíčky z MIB ale vyzkouším…

    1. Miroslav Cyroň | 05.09.2008 | 12:37 | Odpovědět

     1. No, on mě Jardův příspěvek dost vytočil, proto ta reakce.

     2. Nevím to jistě (čas mi nedovolí to zkusit), ale Mandriva má src.rpm openoffice.org64 a openoffice.org zvlášť. Navíc – kde jsou Jardovy SRPM?

     3 Nevím ale s rebuilldnutým glibc jsem nezaznamenal problém. Co může nastat?

     1. bibri | 07.09.2008 | 02:05 | Odpovědět

      >3 Nevím ale s rebuilldnutým glibc jsem nezaznamenal problém. Co může nastat?

      Teoreticky snad nic, když jde o malý update. Prakticky je to naprosto základní komponenta systému, kterou používá všechno ostatní v distru. Takže je potřeba to otestovat v co největším rozsahu, což u takhle malých lokálních úprav moc nejde…

      Balíčky z MIB jedou, Oo je svižný a nepadá. Akorát tam mají nějaký bordel v závislostech. Musel jsem instalovat ručně pomocí urpmi pomocí a vypsat mu všechny balíčky…

   2. Jirda | 05.09.2008 | 18:27 | Odpovědět

    Vazim si Vasi prace na techto strankach a vseho, co delate pro komunitu. Davate vsak do Vasich prispevku moc emoci a to se mi uz libi mene. Co je na tom spatneho, kdyz JardaK, podle me dost opravnene, varuje pred cooker glibc, a to i presto, ze to mate vyzkousene na nekolika strojich? Jeho poznamka byla 100% na miste. Ale hned se do nej pustit, ze bali mizerne rpm, to si o Vas minimalne myslim, ze jste je nikdy nevidel…

    1. Miroslav Cyroň | 05.09.2008 | 22:23 | Odpovědět

     Makal jsem na tom týden, a hned po ránu studená sprcha… Proč nenapsal, v čem je riziko?

     Mizernými RPM jsem myslel RPM i586 only.

     A naplno – jak se mi jeví 2009, rebuildnu toho víc, i kdyby jen pro mně. A glibc je základ.

    2. Pavel | 06.09.2008 | 13:25 | Odpovědět

     Vůbec se nedivím, že M. C. takhle zareagoval. Když někdo neumí slušně vyjádřit svůj nesouhlas, to pak dost naštve.

    3. Ivko | 06.09.2008 | 15:28 | Odpovědět

     Ja by som prácu pána Cyroňa nespochybňoval. Myslím si, že robí dobrú robotu (netvrdím tým, že niekto iný to robí zle!!). Všade sa hovorí, že linux je o slobode. Teda ak niekto chce, nech využíva rpm-ka od M.C. iný od JardyK, pana Bíbra alebo mnoho iných. Kto ako chce.
     Len, prosím, neurážajme sa. Stačí, že občas “prilezie” nejaký ten “kecálek” a rýpe do každého len preto, že má z toho radosť. Mne sa tak veľmi páči na týchto stránkach, keď si ľudia pomáhajú a nie spochybňujú svoju činnosť.

   3. JardaK | 07.09.2008 | 13:13 | Odpovědět

    Odpovím na více příspěvků současně:
    1. glibc: Jak už napsal Ivan, je to základní součást systému a každá verze Mandrivy je vázána na jednu verzi glibc – v 2008.1 to je 2.7. Tisíce balíčků v MDV 2008.1 jsou tedy slinkovány s glibc 2.7. Při upgradu na vyšší verzi se nic stát nemusí – ale jak si tím můžete být jistý u několika tisíc rpm slinkovaných s glibc 2.7?
    2. rpm pro x86_64: 64-bit systém nemám a tudíž ho ani nepoužívám a nikdy jsem nic ohledně 64-bit nesliboval. SRPMS – brzy snad budu mít přístup k ftp, kde nebudu svazován trafficem a místem, potom je samozřejmě nahraju.
    3. “*-kde tam nevidím, tak nemystifikujte” – to nebylo o MIB, ale o mém “cvičném” openoffice 3
    4. nekvalitní rpm od Mandrivy a různé openoffice:
    V hlavních linuxových distribucích se totiž využívají výrazně vylepšené Openoffice – tzv. go-oo buildy. Ten openoffice z cookeru je ze staré 1. betaverze a mnohá go-oo vylepšení v něm nefungují. To má několik důvodů: v go-oo ještě v té době nebyla dokončena konverze stovek patchů a vylepšení z 2.4.1 do 3.0. Dále si Mandriva vymyslela, že si vytvoří svůj vlastní systém instalace rozšíření přes rpm – proto zatím automaticky nefunguje ani tak základní věc jako slovníky – ještě to nemají dodělané (viz. bugzila)
    5. “Ve windows xp uz nejaky cas oo3 beta pouzivam a jsem s nim spokojeny. Je o tolik narocnejsi zkompilovat balicky pro linux?”
    Vůbec ne. V linuxu jsme náročnější, Novellu se moc nelíbí jakým směrem vede vývoj SUN – proto používáme v podstatě fork Openoffice – go-oo buildy. Ale i ve Windows si můžete vyzkoušet vylepšený Openoffice z go-oo buildů – např. OxygenOffice

 2. Ged | 05.09.2008 | 13:07 | Odpovědět

  Asi je to blby dotaz, ale proc je oo3 na ftp://ftp.linux.cz/pub/localization/OpenOffice.org/devel/OOO300/ jen pro 64bit a ne 32bit?

  Ve windows xp uz nejaky cas oo3 beta pouzivam a jsem s nim spokojeny.

  Je o tolik narocnejsi zkompilovat balicky pro linux, ze by slozitejsi reseni zavislosti?

  1. Miroslav Cyroň | 05.09.2008 | 14:04 | Odpovědět

   1. 32-bit jsou tam taky, ve stejném adresáři.
   2. Jo, taky se mi líbí.
   3. OOo se mi rebuildnout nepodařilo, tak jsem to vyřešil takto.

   Alternativa bude asi mib.planetalinux, ale pochybuji že výrazně lepší. Nemám důvod je zkoušet, když mi vše funguje.

   1. Daniel Svajcr | 05.09.2008 | 21:24 | Odpovědět

    Tak jsem nainstaloval OO3 z repozitářů Mirka Cyroně – vypadají v pohodě ale po přeinstalaci glibc mi přestalo fungovat přepínání oken Alt + Tab. A klávesa háčku, čárky. Je možné, že by to bylo tím ..?? Ostatní se zdá jede v pohodě. Btw – Nejde se mi přihlásit na mandrivalinux.cz, takže píšu jako anonym.

    Díky za odpověd,
    Dan

    1. Miroslav Cyroň | 05.09.2008 | 22:09 | Odpovědět

     Mě oboje funguje. Bylo to glibc ode mně?

     1. Daniel Švajcr | 07.09.2008 | 09:41 | Odpovědět

      JJ bylo to z Vašich repozitářů, ono na Acerovských NTB Mandriva 64 občas má “svoje” dny :), ale jinak mi funguje ring switcher v compizu (wokno + TAB) takže je to celkem v pohodě.
      Dan

  2. pecou | 07.09.2008 | 00:26 | Odpovědět

   Já jsem si nainstaloval OO3 z ftp://ftp.linux.cz/pub/localization/OpenOffice.org/devel/OOO300/OOO300_m4/Build-1/OOo_3.0.0_LinuxX86_install_cs_rpm.tar.gz a fungují se zdá normálně. Jediná věc je ta že je potřeba u této verze prve nainstalovat balíčky OO3, pak vlézt do adresáře /opt a přejmenovat openoffice.org3 na openoffice.org3.0, teprve potom nainstalovat balíček openoffice.org3.0-mandriva-menus-3.0-9347.noarch.rpm…. nají tam chybku v tom, že tam chybí ta nula…. bez větších problémů otevřu k editaci i ty PDF soubory pomocí toho PDF importu

   1. pecou | 07.09.2008 | 21:52 | Odpovědět

    U poslední verze OOO300_m5 už je to opravené a netřeba nic přepisovat

 3. AViP | 09.09.2008 | 07:34 | Odpovědět

  OOo 3.0 bude určitě fajn… až bude venku oficiálně a pro všechny.
  Do té doby je nicméně na místě upozornit, že OOo 3.0 používá jinou verzi formátu ODF oproti verzi 2.x.
  Pokud je nám historie učitelem, tak finální verze řady 2.x, kompatibilní s novým formátem vyjde až po ostrém vydání OOo 3.0 a to nemluvím o tom, jak dlouho to potrvá, než to “proteče” do starších distribucí (a počítačů obecně :-D).

  Zkrátka, pokud zpracováváte dokumenty sami pro sebe, není problém.
  Pokud ovšem potřebujete komunikovat s okolím, tak je na místě jistá obezřetnost.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login