Organizujte si čas v Thunderbirdu 3 pomocí rozšíření Lightning

Mnozí z vás znáte a aktivně používáte rozšíření Lightning určený pro Thunderbird 2. Vývoj neustrnul a nedávno vyšla jeho nová verze – Thunderbird 3. Lightning se také dočkal a povýšil. Někteří tento snadný a nepostradatelný organizátor času neznají, proto si o něm dnes povíme.

Program pro organizování pošty má snad každý uživatel, který pracuje s počítačem. Poštovní klient Thunderbird je velmi oblíbený a rozšířený. Funguje v Linuxu i ve Windows, a tak člověk, který musí z různých důvodů přecházet z jednoho operačního systému do jiného, může bez problémů používat stále ten samý program. Pravda je, že někomu bude Thunderbird v základní instalaci stačit a nebude potřebovat nic jiného. Jsou mezi námi i tací, kterým základní program nestačí a chtějí si ulehčit práci. Jedním z velmi populárních rozšíření je Lightning – kalendář, organizátor času, plánovač úkolů a schůzek apod. Lze ho používat také ve firemním prostředí pro sdílení úkolů nebo schůzek se spolupracovníky.

Pojďme se nyní společně podívat, jak můžete nainstalovat novější verzi Lightningu do nového Thunderbirdu 3 a zaměříme se také na jeho spojení s kalendářem Google.

Nainstalujte Lightning

Lze říci, že každá distribuce Linuxu má v repozitářích starší (verze 2) nebo nejnovější (verze 3) Thunderbird. Většina má v balíčkovacím systému pro starší verzi pošťáka i rozšíření Lightning, který bez problémů nainstalujete a můžete ihned používat. Platí to i pro distribuci Mandriva Linux ve všech verzích. Není problém si rozšíření stáhnout ze stránek s doplňky Mozilla, protože nejnovější Lightning ještě do repozitářů Mandriva Linuxu nedorazil. Pro Thunderbird 3, který je v repozitářích naší milované distribuce, nemůžete Lightning ve verzi 0.9 nainstalovat, protože je pro starší (Thunderbird 2) verzi pošťáka a nebude vám fungovat.

Rozšíření má příponu *.xpi a nainstalujete ho otevřením nabídky Nástroje | Správce doplňků v Thunderbirdu. Nahoře v otevřeném okně si zvolte ikonu Rozšíření, dole klikněte na tlačítko Instalovat, pak vyhledejte stažený soubor Lightning. Po kliknutí na OK se rozšíření nainstaluje, jen je pak nutné Thunderbird restartovat.

Problémy mohou (ale nemusí) nastat s novější verzí Thunderbirdu 3, pokud máte 64b systém. Soubor Lightning, stažený ze stránek Mozilly (jak je psáno výše), mi nešel do Mandriva Linuxu 2010.0 nainstalovat. Neustále hlásil chybu:

“Lightning” could not be installed because it is not compatible with your Thunderbird build type (Linux_x86_64-gcc3). Please contact the author of this item about the problem.

Po dlouhém pátrání na fórech jsem zjistila, že chybu má „na svědomí“ právě 64b systém, který mám nainstalovaný. Rozšíření je (pravděpodobně) pouze 32b. Nevadí to v situaci, kdy máte v 64b systému i soubory pro 32b (i když mohou způsobit problémy). Rozšíření Lightning se na některých 64b systémech nainstaloval bez problémů, ale já patřím k té „smolné“ skupině, které instalace nešla. Po dalším pátrání jsem objevila stránky Mozilly, které Lightning v 64b verzi nabízí ke stažení. Když už na stránce stáhnete Lightning, stáhněte i další soubor gdata-provider.xpi a také ho nainstalujte. Budete ho potřebovat pro spojení Thunderbirdu s kalendářem Google (pokud ho používáte).

Spojte Lightning s kalendářem Google

Nemáte-li účet Google, můžete následující kapitolu přeskočit a pokračovat čtením až té další – Co vám Lightning nabízí.

Pokud máte založený účet Google, věřím tomu, že už s ním máte propojený Thunderbird a užíváte si pohodlí jednoho poštovního klienta a máte do něj připojeno mnoho vašich e-mailových adres. Používáte-li také kalendář Google, byla by veliká škoda nepropojit oba programy, když už se tato možnost nabízí. Nemusíte tak mít spuštěno více programů jenom kvůli tomu, abyste přijímali poštu a také plánovali úkoly nebo schůzky.

Nastavení v kalendáři Google

Ve webovém prohlížeči si otevřete svůj e-mailový účet Google a přihlaste se. Nahoře vlevo si zvolte kalendář a v pravém rohu klikněte na Nastavení, záložka Podrobnosti kalendáře. V sekci Soukromá adresa máte na výběr několik možností: oranžové tlačítko XML, zelené ICAL a modré HTML. Vyberte si oranžové XML a klikněte na něj. Zobrazí se okno s adresou, kterou zkopírujte do schránky.

Zkopírování adresy kalendáře do schránky

Zkopírování adresy kalendáře do schránky

Propojení kalendáře Google do Lightningu

Po otevření Thunderbirdu si všimněte nové nabídky Události a úkoly a také dvou malých ikon vpravo na panelu. Jedna je pro kalendář a druhá pro úkoly.

Přibyly nové ikony

Přibyly nové ikony

Po kliknutí na ikonu kalendáře se otevře v Thunderbirdu nový panel s názvem Kalendář. Přepněte se do něho. V levém pruhu nahoře uvidíte aktuální měsíc a pod ním pouze nadpis Kalendář s prázdnou plochou. Klikněte do ní pravým tlačítkem myši a zvolte Nový kalendář. V otevřeném okně budete mít dvě možnosti: Na tomto počítači a V síti. Zvolte si V síti a pokračujte na Další.

Zvolte si kalendář V síti

Zvolte si kalendář V síti

Další krok představuje výběr správného přístupu ke vzdálenému kalendáři. V našem případě to bude volba kalendář Google. Do pole se jménem Adresa vložte zkopírovanou adresu z nastavení kalendáře Google ve webovém prohlížeči (viz výše) a zvolte Další. Ve třetím kroku si kalendář pojmenujte (například Google kalendář) a v posledním musíte zadat jméno a heslo do vašeho účtu Google. Po uložení všech voleb se v levém sloupci objeví nová položka – Google kalendář.

Kalendář Google je synchronizován s Lightningem v Thunderbirdu

Kalendář Google je synchronizován s Lightningem v Thunderbirdu

Z obrázku můžete vidět, že podobně můžete postupovat i s ostatními kalendáři nebo správci úloh, které máte na webu. Budete tak mít všechny úkoly a kalendáře po ruce.

Co vám Lightning nabízí

Možnosti kalendáře

Možnosti kalendáře

Vycházím z toho, že jste instalovali rozšíření Lightning podle pokynů uvedených výše. Aby se vám nepletly různé kalendáře mezi sebou, můžete si zvolit jejich barvu a také lze změnit jejich název nebo je omezit Pouze ke čtení. Klikněte na název kalendáře v levém sloupci pravým tlačítkem myši a zvolte Možnosti. V otevřeném okně si už přizpůsobíte volby dle svého gusta a potřeb.

Pro pracovní úkoly synchronizované s kalendářem Google mám zvolenou červenou barvu, pro osobní schůzky a úkoly modrou a pro další kalendář barvu zelenou. Celkový náhled na rozšíření Lightning můžete vidět na obrázku níže.

Celkový náhled na rozvržení kalendáře Lightning

Celkový náhled na rozvržení kalendáře Lightning

Levý panel jsme si už popsali a teď se vrhneme na prostřední – hlavní část kalendáře Lightning. Jak můžete vidět na obrázku níže, je tento panel rozdělen na dvě části. V horní se zobrazují všechny přidané úkoly v pořadí, ve kterém byly do kalendáře připsány. Dolní část je ta hlavní – do ní se zapisují jednotlivé úkoly, schůzky apod. Mezi nimi, jak jste si jistě všimli, je malý panel. V pravé části má volby: Den, Týden, Vícetýden a Měsíc. Před nimi je T 14 – znamená to, že je aktuálně vybrán čtrnáctý týden běžícího roku.

Hlavní část kalendáře Lightning

Hlavní část kalendáře Lightning

Volby jsou celkem jasné – po výběru některé karty se zobrazí v dolním okně pouze to, co jste si zvolili. Při volbě Den se zobrazí pouze jeden jediný den, při volbě Týden – jeden týden, při volbě Měsíc se zobrazí celý aktuální měsíc. Nemusela by být jasná volba Vícetýden. Znamená to jen, že se zobrazí více týdnů najednou bez ohledu na měsíc.

Abychom nezůstali nic dlužni, zbývá pouze poslední část okna – pravý sloupec.

Sloupec událostí a úkolů

Sloupec událostí a úkolů

Nahoře si můžete všimnout data – je vždy aktuální. Pod ním jsou zobrazeny události, které vás daný týden čekají a jsou napsány v jednotlivých dnech v prostředním, hlavním okně. Jako poslední jsou dole úkoly. Jaký je rozdíl mezi událostí a úkolem? Události můžete sdílet také se svými spolupracovníky, které mohou být synchronizované do kalendáře Google a objeví se ve dnech, které jim určíte. Úkoly ale nejsou na něho napojeny, proto je nemůžete synchronizovat a ve webovém rozhraní kalendáře Google se nijak neprojeví. Úkoly se objeví v pravé, dolní části okna Lightning. Jinak jsou volby Událost a Úkol velmi podobné.

Jak se s Lightningem pracuje?

V hlavním, prostředním okně klikněte pravým tlačítkem myši na některý den, do kterého chcete událost přidat. Zvolte Nová událost. Otevře se okno s možnostmi nastavení.

Možnosti nové události

Možnosti nové události

Zvolte pro událost vhodný název a do dolního pole můžete také napsat místo. Pod nimi je rozbalovací pole Kategorie, které můžete, ale nemusíte využít. Důležité je další rozbalovací pole – Kalendář. Tam si zvolíte, ve kterém kalendáři bude nová událost vidět, zda bude synchronizovaná s kalendářem Google nebo bude pouze vaše – interní. Pokud je událost celodenní, zaškrtněte příslušné pole. Není-li, zvolte si hodinu začátku a konce události. Můžete si událost také nechat opakovat a zvolit před začátkem její připomenutí. Po kliknutí na ikonu Uložit a Zavřít se událost objeví v hlavním okně rozšíření Lightning.

Přidáte-li takovým způsobem událost do kalendáře Google, bude synchronizována a okamžitě se objeví i ve webovém rozhraní. Pokud máte kalendář sdílený se spolupracovníky, nově přidanou událost uvidí i oni a mohou na ni ihned reagovat. Zkuste si to zkontrolovat :-).

České svátky

Do rozšíření Lightning si můžete přidat i české svátky a mít tak přehled, kdy budete mít volno z práce ;-). Stačí si ze stránek Thuderbird Mozilla stáhnout patřičný soubor s příponou *.ics a přes nabídku Nástroje | Správce doplňků ho nainstalovat.

Instalace souboru *.ics nefunguje, pokud nemáte v systému kalendář iCal. Je také možná druhá cesta: přidat síťový nebo webový kalendář typu *.ics a  jeho URL.

Malý problém

Na rozšíření Lightning se mi nelíbí jen jediná věc. Týden začíná vždy nedělí, což není v našich končinách zvykem. Proto mi chvíli trvalo, než jsem si na takové uspořádání zvykla.

Kterým dnem začíná týden lze nastavit v nabídce Úpravy | Předvolby | Lightning karta Pohledy.

Snadná použitelnost

Používám Lightning už delší dobu a má spokojenost je veliká. Pokud dostanu do e-mailové pošty nějakou zprávu s datem, hned si ji do kalendáře Lightning zapíšu. Nemám to daleko – je to hned o panel vedle.

18 komentářů

 1. Peťoš Šafařík | 07.05.2010 | 00:19 | Odpovědět

  Ahoj. Super článek, ani jsem nevěděl, že toto THB umí. Při hledání jiného nastavení jsem našel, jak vyřešit toto:
  >Týden začíná vždy nedělí, což není v našich končinách zvykem.

  Úpravy | Předvolby | Pohledy. Zde nastavíš “První den v týdnu”.
  Ale moc pěkné, díky.

  1. Peťoš Šafařík | 07.05.2010 | 00:28 | Odpovědět

   Na druhou stranu můj Thunderbird celkem účinně odolává mým pokusům nainstalovat české svátky — jako doplněk to nepřekousne nic jiného, než *.xpi.

   1. Vlastimil Ott | 07.05.2010 | 07:39 | Odpovědět

    Jakým pokusům konkrétně? Přece umí importovat iCal – po webu jich je moře.

    1. Peťoš Šafařík | 07.05.2010 | 11:06 | Odpovědět

     Ze článku:

     > přes nabídku Nástroje | Správce doplňků ho nainstalovat.

     Otevřu si správce doplňků, klepnu na Instalovat. A tím končím, protože správce doplnku mi nepřekousne nic jiného, než *.xpi a nikoli odkazovaný soubor *.ics. Kde dělám chybu?

  2. Irena Šafářová | 07.05.2010 | 17:57 | Odpovědět

   K prvnímu dni v týdnu: Díky za tip. To nastavení jsem taky hledala, ale asi na špatném místě ;-). Už mám pondělí jako první den v týdnu.
   Formát ics: Já mám v počítači nainstalován kalendář iCal. Není to tím, že mně svátky nainstalovat šly a tobě nejdou, protože tam iCal (nebo podobný program) nemáš?

   1. Peťoš Šafařík | 07.05.2010 | 18:02 | Odpovědět

    Jo, možné to je. Každopádně řešení je přidat síťový kalendář typu *.ics a s URL toho *.ics souboru 🙂

    (možná by stálo za to zanést pár poznámek do článku(??), protože pokud iCal nemáš, tak to podle návodu nefunguje…)

 2. skutecnost je asi trochu jinak | 07.05.2010 | 14:57 | Odpovědět

  no, tak jsem to chtel vyzkouset a narazil jsem na nekolik problemuů
  1. adresa kalendare neni asi XML ale ICS – protoze v lightnig nelze format XML nastavit, ale ICS ano
  2. dostupna verse lightnig 1.0b1 vykazuje chybu pri aktualizaci (ICS), takze to defacto nefunguje. Chapu to jako chybu beta verse

  mandriva 2010.1b2, Thunderbird 3.04, Lightning 1.0.b1

  S pozdravem Lada

  1. Irena Šafářová | 07.05.2010 | 18:37 | Odpovědět

   Je to XML, viz například:
   http://wiki.pvfree.net/index.php/Thunderbird,Lightning_a_iGoogle_calendar#Jak_na_spolupr.C3.A1ci_Lightningu_s_Google_Calendar
   Pokud funguje ICS, tak je to dobře. Máte možná jinak nastavený systém.

   1. skutecnost je asi trochu jinak | 08.05.2010 | 09:15 | Odpovědět

    Diky za info.
    Problem je ale v tom, ze me se neukaze volba Google calendar.
    Me se ukaze volba 3 butonu – format (ics, calDav a WCAP) a adresni radek.
    Jakou prosim vas popisujete versi lightnigu?

   2. skutecnost je asi trochu jinak | 08.05.2010 | 09:36 | Odpovědět

    Uz to vidim, nemel jsem tam Provider Google calendar 🙂
    To je to me nedukladne cteni. Dekuji za inspiraci

 3. Michal | 15.05.2010 | 01:06 | Odpovědět

  dekuji za clanek. kalendar jde nainstalovat bez problemu, jen nepridam zadnou udalost, spatne funguje zobrazeni den/tyden…..
  problem je jak v kalendari mistnim, tak v google. narazil jste nekdo na podobny problem?

 4. Michal | 16.05.2010 | 00:15 | Odpovědět

  už vyřešeno. několikerý reinstal a změna skinu.

 5. Nekde bude zrada | 23.06.2010 | 00:24 | Odpovědět

  To krkolomne dolovani adresy z gmailu je nad moje sily. Budto mezi napsanim clanku a dneskem google moznost zjisteni adresy zrusil, nebo blbe hledam. Kazdopadne ani podle doslovneho postupovani podle clanku jsem se k nirvane nedobral…. Tak snad priste.

  1. Michal | 23.06.2010 | 09:02 | Odpovědět

   Funguje to, ted jsem to zkousel. Je treba to delat v konkretnim kalendari. Zkuste podle obrazoveho navodu z linku wiki.pvfree vyse

 6. yenda | 16.08.2010 | 09:49 | Odpovědět

  online firemní evidence úkolů je i přes nepsaný standard formátu ics iCalendaru v tak smutném stavu, že jsem pro své klienty začal psát vlastní jednoduchý a funkční, s možností exportu do ics, ten ale skoro nikdo nepodporuje! viz. tabulka: http://ukoly.info/octopus/?sel=ics

  srpen 2010 – a stále je to tak nějak nazačátku( každý má navoněný barevný kaledář a v úkolech tři zápisy typu koupit mléko.. žluté papírky jsou nejlepší, ale v týmu, který je roztroušen po světě to prostě nešlo.

 7. Ondřej Polášek | 14.09.2011 | 20:15 | Odpovědět

  Dají se doinstalovat nejen svátky státní ale i jmenné? Bylo by fajn vidět dopředu kdo má svátek a tak na nikoho nezapomenout. Díky za odpověď

  1. Irena Šafářová | 20.09.2011 | 17:50 | Odpovědět

   Možná, že nějaké rozšíření českých jmenných svátků existuje, ale nevím o něm.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login