Jak se orientovat na stránkách

Pakliže se na našich stránkách neorientujete nebo Vám připadají některé věci podivné, jste na správné adrese. Pokusíme se Vám vysvětlit, o co nám při vytváření šlo, proč jsou stránky takové, jaké jsou a co můžete najít v jednotlivých sekcích.

Náš nový web se snaží důsledně dodržovat filosofii celé distribuce Mandrake: uživatelé uživatelům. Chceme, aby se tento web stal místem, kde se dozvíte nové věci o své distribuci, kde budete hledat opravy a software a kde vyřešíte všechny své problémy s Mandrakem. Tedy, pokud nějaké máte 🙂 A chceme abyste se na tom podíleli s námi!

Téměř ke všemu na těchto stránkách (a dokonce i k jiným věcem, viz dále) se můžete vyjádřit a prosíme Vás, abyste to také dělali. Jsou ve zveřejněném článku nějaké chyby nebo nepřesnosti? Víte něco navíc? Chcete se přidat k hodnocení vloženého knižního titulu? UDĚLEJTE TO! Vámi vložené informace zúročí nejen ostatní ale možná i Vy, až je budete zase někdy hledat.

Máte-li zájem přidat se k tvorbě obsahu těchto stránek, ozvěte se nám na info@mandrake.cz. Máte-li jakékoliv připomínky, pošlete je na feedback@mandrake.cz.

Registrace

Oproti minulé verzi našich stránek přibyla možnost registrace (sekce ). Rozhodli jsme se následovat příkladu ostatních stránek podobného typu, kde jsou některé akce povoleny pouze registrovaným uživatelům. Rozlišili jsme tedy několik typů uživatelů.

 • Neregistrovaný uživatel (host) může číst co se mu zlíbí a má přístup ke všem informacím na stránkách. Na rozdíl od některých jiných serverů může také přidávat své názory do diskuzí.
 • Registrovaný uživatel – má, logicky, povoleno to samé co neregistrovaný uživatel. K tomu může zadávat dotazy v technickém fóru a může zakládat vlastní diskuzní auditoria.
 • Speciálním typem registrovaného uživatele je pak redaktor. Ten může přidávat také články, novinky, ankety apod. Může také modifikovat stávající záznamy (v případě chybiček) nebo je mazat.

Při registraci můžete narazit na určitá omezení, vetšinou vyplývající ze snahy o vetší bezpečnost. Minimální délka přihlašovacího jména je 6 znaků. Zadávaná hesla musí mít také minimálně 6 znaků a jsou kontrolována tak, aby splňovala alespoň základní bezpečnostní kritéria. Nesmí např. jít o slovníková slova.

Zadávání problémů, příspěvků k diskusím apod.

Vkládání některých typů záznamů je povolenou pouze registrovaným uživatelům (více viz. registrace).

Při zadávání příspěvků prosíme o dodržování pravidel slušného chování. Vyhýbejte se, prosím, osobním útokům, které jsou mnohdy zbytečné. Rozpoutávání různých flamewar nedoporučujeme tam, kde se řeší věcné problémy, jisté místo jsme pro ně nechali v sekci Diskuze.

V příspěvcích můžete používat i některé formátovací značky jazyka HTML:

 • – tučné písmo;
 • – kurzíva;
 • – odstavec;
 • – odkaz.

Vyhledávání

Nejjednodušší způsob jak něco najít je použít vyhledávání. To probíhá ve všech článcích, novinkách a stránkách. Prohledávány jsou i komentáře, záznamy v diskusích, FAQ dokumenty a záznamy o literatuře. Zkrátka téměř všechno. Pokud přesně víte, co hledáte, zkuste to!

Pokud kliknete na tlačítko “Vyhledávání” aniž byste změnili standardní obsah políčka (nebo pokud je v něm prázdný řetězec), dostanete se na stránku Rozšířené vyhledávání. Tam je popsáno, jak používat logické výrazy (AND a OR) při hledání na serveru, včetně ukázkových příkladů. Je také možno omezit hledání jen na některé typy záznamů.

Tučňáci navigátoři

Abychom usnadnili orientaci na serveru, připravili jsme sadu všeříkajících ikonek, které ale raději pro jistotu popíšeme 🙂

Oznamující tučňák zvěstuje zajímavé události u nás nebo ve světě, primárně novinky kolem Mandrake. Taky se objevuje, pokud narazí na nějaký dobrý článek na jiném serveru, kvalitní software nebo nějaký jiný zajímavý odkaz.

Čtoucí tučňák oznamuje, že na daném místě najdete k přečtení zajímavý článeček nebo nějaký návod (HOWTO). Objevuje se i u přeložených Mandrake Newsletter.

Tučňák opravář se zjevuje v případech, kdy je problém a potřebujete něco spravit. Může oznamovat opravené nebo aktualizované balíčky a najdete jej také na místech s technickou podporu.

Vyděšený tučňák objevil nějakou hodně nebezpečnou věc. Ostatně, je to na něm dobře vidět 🙂 Pokud máte Mandrake někde na síti, ať už jde o vytížený server nebo jen malou workstation, dávejte velmi dobrý pozor na to co říká!

Zvědavý tučňák patří k často kladeným dotazům – FAQ (z anglického frequently asked questions). FAQ opravdu zodpovídají takové dotazy a najdete u nich vždy jak otázku, tak odpověď.

Tučňák s knihou narazil na velmi zajímavé “papírové” čtení a řekne Vám, co si o něm myslí. Protože ale není tučňák vševědoucí a neomylný, dává Vám možnost podělit se s ostatními o své zkušenosti s knihou formou komentářů.

Tučňák obchodník se s Vámi bude věnovat obchodním záležitostem – nákupu Mandrake produktů, hledání dodavatelů a distributorů ve vašem okolí apod.

Standardní tučňák – se objevuje všude tam, kde není žádný z dalších, speciálních tučňáků a kde by zřejmě jinak bylo volné místo. Z čehož plyne, že ač v podstatě nic neznamená je nenahraditelný.

Menu

Ještě, abychom měli vše kompletní, projdeme si jednotlivé položky našeho navigačního menu. Sekci registrace vynecháme protože ta již popsána zde.

Zprávy

Zprávy se zobrazují jako první, úvodní, stránka. Jednoduše proto, abyste měli přehled o tom, co se kde děje. Zobrazováno je deset posledních záznamů. Všechny zprávy jsou děleny do několika kategorií:

 • Články – delší zprávy, např. překlady Mandrake Newsletter nebo různé návody.
 • Novinky – krátké informace o různých zajímavostech, odkazy, software.
 • Aktualizace – informace o aktualizovaných balíčcích.
 • Bezpečnostní aktualizace – upozornění na bezpečnostní chybu a popřípadě i opravný balíček.
 • P.R. články – no comment.

Zprávy pouze dané kategorie zobrazíte výběrem jednotlivých podmenu v menu Zprávy.

O Mandrake

Tady se dozvíte co je to Mandrake, free software a hnutí GNU (sekce GNU/Linux), a jak to všechno vzniklo. Připravena je i stránka s ukázkami Linuxu popisující a ukazující způsobem “od instalace až k zábavě” jak vlastně Linux vypadá, co od něj můžete nebo nemůžete očekávat. Stránky s ukázkami obsahují kolem padesáti screenshotů! Sekce FAQ pak odpovídá na nejčastěji kladené ohledně distribuce Mandrake a Linuxu vůbec.

Produkty

Podrobný popis všech našich produktů s možností okamžitého nákupu on-line. Obsahuje i srovnávací tabulku jednotlivých balíků Mandrake. Nakoupit můžete krabicové verze Mandrake, levné “GPL” sety pro x86 ale i ostatní platformy, trička. Můžete si i předplatit aktualizace Vaší distribuce.

Služby

Informace o možnostech poskytovaných služeb, kontakty pro případ individuální domluvy v případě speciálních požadavků.

Nákup

Zde máte možnost rychle nakoupit naše produkty. Pokud nevíte, co se pod produktem skrývá stačí na něj kliknout a budete přesměrováni do sekce produkty, kde naleznete jejich podrobný popis. Většina objednávek je realizována obchodním balíkem, proto je nezbytně nutné vyplnit požadované údaje o dodací adrese. Před nákupem si můžete prostudovat naše nákupní a obchodní podmínky.

Pokud nechcete realizovat dodávku poštou a rádi byste nakoupili osobně, podívejte se do sekce prodejní místa. V sekci počítače pak najdete výrobce počítačů dodávající kompatibilní stroje a instalující na ně Mandrake Linux.

Podpora

Tady můžete hledat, když máte nějaký problém. Úvodní stránka obsahuje základní informace o tom, kde a jak hledat informace 🙂 V sekci odkazy pak najdete spoustu užitečných odkazů na naše i zahraniční servery s informacemi.

Sekce fórum je nástupce původního technického fóra na starých stránkách. Tato verze je zcela přepracována a odstraňuje nejvíce kritizované nedostatky svého předchůdce – nemožnost vyhledávání a špatnou orientaci způsobenou špatně navrženým řazením příspěvků. Co se stalo se starými příspěvky se dozvíte zde.

Zameření fóra zůstalo stejné, je určeno těm, kteří nechtějí nebo nemohou diskutovat o problémech pomocí emailové konference. Založením nového příspěvku (odkaz na toto je na konci stránky) v podstatě vznesete dotaz. Na založení nového příspěvku ale musíte být na stránkách zaregistrováni, jinak se Vám patřičný odkaz na stránce ani neobjeví. Pokud znáte řešení problému, přidávejte je prosím do diskuze tak, jak je obvyklé i na jiných serverech.

Technické FAQ jsou odpovědi na nejčastější dotazy technického charakteru, kladené již po instalaci Mandrake Linuxu. V sekci literatura pak najdete knihy související s Linuxem (Unixem) včetně krátkého popisu, odkazů a hodnocení. Ke kvalitě knihy se také můžete vyjádřit v diskuzi s ní související.

Diskuze

Zde poskytujeme místo k naprosto volným diskuzím týkajícím se Linuxu, free software, těchto stránek, zkrátka všeho souvisejícího s Mandrakem. Můžete si založit (pozor, pouze registrovaní uživatelé) vlastní auditorium – diskuzní prostor – a tam se vyjádřit o čem byste chtěli debatovat a také debatu zahájit.

Před založením prosím důkladně zvažte vhodný název, obsah a to, má-li vůbec založení takové diskuze nějaký smysl. Nepoužívejte prosím tuto možnost k zadávání technických dotazů. Na to slouží naše fórum v sekci podpora! Chcete-li zahájit debatu o výhodách Mandrake oproti jiným distribucím nebo debatovat o tom, zda jde vývoj distribuce správným směrem, pak jste na správném místě. Chcete-li se zeptat, proč vám nefunguje modem, zeptejte se ve fóru v sekci Podpora.

První, již námi založená diskuze se jmenuje poněkud podivně Archív technického fóra. Zde jsme archivovali záznamy ze starého technického fóra na starých stránkách Mandrake. Struktura starých záznamů bohužel neumožňovala převod do nového formátu a jedinou možností by bylo ručně vložit a setřídit přes 400 záznamů. A na to nikdo z nás odvahu nenašel ale protože jsme cítili nutnost staré záznamy alespoň nějak zachovat, učinili jsme to tímto způsobem.

Prosíme, ještě jednou zvláště pro tuto sekci, o dodržování zásad slušného chování. Jde o volné diskuze na Diskuze budou z tohoto důvodu “občas moderovány”.

Download

Stránka s odkazy na FTP servery mirrorující Mandrake. Najdete zde verze Mandrake pro různé platformy, aktualizace balíčků, mirrory Cookera apod.

Kontakty

Pokud máte zájem nás kvůli něčemu kontaktovat, najdete zde patřičné adresy. Kromě nich jsou tu uvedeni lidé, kteří se nějakým způsobem podílejí na dění okolo Mandrake u nás a také ti, kteří spolupracovali na tvorbě těchto stránek.

Nezapomeňte a pište nám!