Peťoš a KDE 4.3

logo-kdeMnozí z vás si zvykli používat můj repozitář. Jsou tam mnohdy nové verze softu, v některých případech je tam soft, který v oficiálním repozitáři není vůbec. Z minulé verze repozitáře pro 2009.0 například munipack či geeqie. Vězte tedy, že repozitář pro aktuální verzi Mandriva Linuxu, tj. 2009 Spring, již existuje. Asi před dvěma týdny jsem nainstaloval novou verzi i na překládací stroj. Opět jsou balíčky pouze pro 32bitový systém.

Mandriva Linux 2009 Spring

Kompletní seznam balíčků v repozitáři včetně verzí je ZDE

Pro přidání repozitáře zadejte:

urpmi.addmedia --update "petos" http://physics.muni.cz/~petos/mandriva/2009.1/i586 with media_info/hdlist.cz

Pozor, je to jeden příkaz! V tuto chvíli není seznam balíčků příliš dlouhý, ale uvidíme, co přinese čas…

KDE 4.3

V rámci mozkového cvičení mě napadla myšlenka vytvoření pokud možno automatického balícího stroje, který jednou za čas (řekněme za týden?) se podívá na verze určených balíčků na cookeru, zda-li se změnily. Pokud ano, stáhne novější verzi, ubalí ji, vytvoří repozitář a nahraje jej na internet (poslední dva kroky nejsou jedno a totéž). Chvilku jsem si hrál s bashovými scripty, rsyncem, awkem a dalšími a vypadl z toho spolu s cronem systém, který kontroluje nové verze (i vydání) mnou sepsaného seznamu balíčků, popřípadě novou verzi stáhne a ubalí. Zatím je tento script v testovacím provozu, takže jej uveřejňovat nebudu – pokud se osvědčí a bude-li zájem, tak to samozřejmě udělám.

Každopádně pro pár maniaků z tohoto nápadu vznikl nový repozitář. Tento autonomní systém jsem totiž nasadil na balení grafického prostředí KDE 4, které se právě nachází ve stavu 4.2.85, což v terminologii KDE znamená Beta.

Po přidání repozitáře (popíšu dál) budete mít k dispozici aktuální verzi KDE – zatím je to beta, postupem času i RC verze a nakonec final. Aktualizace budou vycházet v pravidelných intervalech jednoho týdne ( ne dříve! ), zatím určeného na pondělí. Uvidím, jak se systém osvědčí, nakolik budu muset dělat ruční zásahy, popř. co bude potřeba pozměnit.

Upozorňuji, že balíčky budu pouze balit. Nebudu opravovat chyby v programech a proto nemá cenu mi o nich psát. Dále autonomnost systému bych rád nechal maximální, proto aktualizace nebudou uveřejňovány dříve a nic nebudu balit ručně. Proto mi nemá cenu psát ani o nové uveřejněné verzi.

Jak přidat repozitář: stačí opět zadat jeden řádek jako root:

urpmi.addmedia --update "kde43" http://physics.muni.cz/~petos/mandriva/2009.1/kde43/i586 with media_info/hdlist.cz

Postup instalace je jednoduchý. Po přidání repozotáře jako root napsat:

urpmi task-kde

a příkaz potvrdit. Je důležité, abyste případně vybírali balíčky s pts ve jménu. Ti, kteří již KDE4 v systému měli si musí počkat na komentář Jakuba Šenka, který instaloval z terminálu příkazem

urpmi --auto-select --media kde43

Vytvořil jsem vlákno no fóru, na kterém bych rád, kdybyste mi hlásili jen problémy se závislostmi balíčků. Nic jiného mi tam prosím nepište, budu to mazat!

Upozorňuji, že se samozřejmě jedná o NEoficiální překlad a jako produkt mé záliby v řešení nejrůznějších problémů, které si vymyslím – tedy jako nikoli jako výsledek mé práce, ale jako vedlejší produkt! V případě instalace tohoto prostředí můžete očekávat jisté problémy – finalni verze má vyjít az nekdy v červnu či červenci… Na druhou stranu je prostředí opravdu rychlé a zatím (už mi jede asi 3 hodiny) mi nic nespadlo. A je to rychlé… Překvapivě rychlejší, než bych kdy čekal…

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login