PIMlico — kancelář v Linuxu i mobilu

pimlico-logoMáte problém s pořádkem v úkolech, kontaktech a nebo kalendáři? Máte tyto údaje rozházené po různých programech? Chcete je mít všechny pohromadě a nejlépe stále při sobě v mobilu? Tak to  vás jistě zaujme sada aplikací z projektu PIMlico. Zatím to jsou tři programy, které vám usnadní práci s poznámkami, úkoly a kontakty. Pěkně sednou do prostředí GNOME či Xfce. Je možné je provozovat na Linuxu, ale pracují pod OpenMoko či Maemo, tedy ve vašem mobilu.

Spouštěč aplikací v Xfce4

Spouštěč aplikací v Xfce4

PIM je zkratka z anglického Personal Information Management, tedy správa osobních informací. Obecně se sem řadí kalendář, kontakty a seznam úkolů. Aplikace se nachází v repozitářích, takže stačí v Drakrpm vyhledat příslušný balíček, nainstalovat. Odkaz na kalendář, který se jmenuje Dates, by se měl objevit v nabídce spuštění. Pokud se neobjeví, není třeba zoufat. Ve většině grafických prostředí stačí stisknout klávesovou zkratku [Alt+F2] a vepsat dates, čímž se tato aplikace spustí. Stejným způsobem je možné spustit i další popisované aplikace.

Aplikace z PIMlico používám denně. Překlad chyběl, proto jsem si ho dovolil vytvořit sám – zatím není v oficiální větvi aplikací. Pro 32bitovou verzi Mandriva Linuxu 2009 Spring jsou připraveny v mém repozitáři aplikace Dates a Contacts v české mutaci.

Dates

PIMlico-dates-ikonaNejprve se podíváme na kalendář, jenž se jmenuje Dates. Dates poskytuje vše, co byste od kalendáře čekali. Přehled dnů a týdnů na dlouhou dobu dopředu. Nová událost do kalendáře se přidává poklepáním do správného dne. V dialogu, jenž se objeví, zadáte jméno události, čas a datum. Je možné vybrat i více kalendářů a nejen barevně tak odlišit pracovní schůzky od soukromých. Po spuštění aplikace se zobrazí týdenní kalendář od pondělí do neděle.

Používám trochu odlišnou terminologii pro jednotlivé kalendáře. V angličtině jsou k dispozici jednotlivé kalendáře, jež se od sebe barevně rozlišují. Mně osobně se více líbí možnost mít v kalendáři kategorie, do nichž jednotlivé události řadím. Jedná se pouze o terminologii a filozofické pojetí této konkrétní otázky.

Kalendář v aplikaci Dates

Kalendář v aplikaci Dates

Příklad možných kategorií v aplikaci Dates

Příklad možných kategorií v aplikaci Dates

Před započetím práce je výhodné nadefinovat si jednotlivé kategorie, do nichž budete jednotlivé události řadit. Stačí vyvolat nabídku Kalendář | Vlastnosti. Zde vidíte všechny použitelné a nastavené kategorie. U každé kategorie jde v zatržítku zvolit, zdali bude či nebude viditelná v kalendáři. Je možné si tak vytřídit a zobrazit pouze pracovní schůzky, či naopak večer vykázat, jak perný jste měli den. Novou kategorii zvolíte klepnutím na tlačítko Nový. Zde je třeba nastavit dvě věci. První je jméno kategorie, která se bude zobrazovat ve výpisu kategorií. Druhá nastavitelná věc je barva, s níž se budou jednotlivé kategorie od sebe odlišovat. Osobně si vystačím se čtyřmi kategoriemi, ale je jich možné nadefinovat o mnoho více. Stejný dialog jako pro vytvoření nové kategorie se vyvolá tlačítkem Upravit, kterým ovšem budete měnit jméno či barvu vybrané kategorie. Tlačítko koše s názvem Smazat případně celou kategorii smaže. Editaci kategorií je možné samozřejmě kdykoli ukončit tlačítkem Zavřít, případně se k ní kdykoli vrátit.

Zadání nové události do kalendáře

Zadání nové události do kalendáře

Vytvoření nové události je opět záležitostí několika kliknutí myší. Myší vyberete patřičný den a nyní máte na výběr dva způsoby. Buďto ve zvoleném dni dvakrát klepnete na zatím nezabrané místo, tj. mimo případnou událost, jež by se ve zvoleném dni již nacházela; nebo klepnete na tlačítko Nový, jež se nachází v levé dolní části kalendáře. Zde je třeba vybrat kategorii, v níž se bude událost nacházet. Do políčka Summary stačí doplnit název události. Následně vyberete čas (případně i datum) této schůzky. Na kartě Detaily je možné případně doplnit i detaily. Potvrzením volby se schůzka zadá do kalendáře. Vy tak uvidíte, že se tato nová událost objeví v kalendáři.

Jak vidíte, je Dates jednoduchá aplikace, jež ovšem zvládá řídit a organizovat schůzky i velmi vytíženým lidem — čímž tedy nemyslím sebe 🙂

Contacts

PIMlico-contactsDruhou částí tohoto tripletu aplikací je aplikace Contacts, jež vám pomůže mít lepší přehled o svých známých, spolupracovnících, klientech či kamarádech. Spustíte ji opět buďto z nabídky, nebo příkazem contacts. Uživatelé Mandriva Linuxu 2009 Spring ve 32bitové verzi si můžou z mého repozitáře nainstalovat verzi, jež obsahuje češtinu, ostatní bohužel musí počkat, než se tato dostane do mainstreamu – tedy do hlavní vývojové větve.

Hlavní grafické rozhraní aplikace Contacts

Hlavní grafické rozhraní aplikace Contacts

Při spuštění programu Contacts se zobrazí hlavní nabídka. Zde je v levé části seznam všech kontaktů. V pravé části poté detailní informace o vybraném kontaktu. Vytvoření nového kontaktu je možné přes kontextovou nabídku Kontakty | Nový nebo přes tlačítko Nový pod detaily. Na obrázku nad seznamem kontaktů je vidět označení vše. V této nabídce jsou jednotlivé skupiny kontaktů, do nichž je možné kontakty zakládat.

Detail kontaktu v Contacts

Detail kontaktu v Contacts

Samotné dialogové okno pro nový kontakt případně úprava již existujícího kontaktu je maximálně jednoduché a funkční. Vysvětlováním, jak vyplnit pole jména či telefonu, bych čtenáře nerad urazil, proto jen několik zajímavostí. V případě, že byste postrádali například pole pro komunikační protokol ICQ, poslouží vám tlačítko Přidat pole. Zde si z nabídky vyberete to, které byste rádi. Pole se tak jednoduše doplní a bude zobrazováno s kontaktem.

Velmi podstatnou vlastností každého kontaktu by měla být skupina, do které kontakt zařadíte. Jeden kontakt je možné samozřejmě zařadit i do většího počtu skupin. Spolužáci/kolegové mohou či nemusí být vašimi přáteli a podobně.

Seznam skupin v Contacts

Seznam skupin v Contacts

Contacts je opět velmi jednoduchá aplikace. Na druhou stranu poskytuje všechno to, co se od ní čeká — že bude přehledně a spolehlivě uchovávat všechny vaše kontakty, které je možné třídit do skupin a vyhledávat v nich pomocí pole Hledej v hlavním okně.

Tasks

bignav-tasks-ikonaSeznam úkolů Tasks je posledním z trojice programů, jejž se vám v tomto článku pokusím přiblížit. Jedná se o zcela nejjednodušší ze všech aplikací z dílny PIMlico. Jednoduchý seznam úkolů, který je vhodné mít vždy při ruce. Ať již v počítači nebo v mobilu.

Seznam úkolů v aplikaci Tasks

Seznam úkolů v aplikaci Tasks

Nový úkol vložíte do systému jednoduchým vepsáním do řádku, ve kterém je slabě vidět text nový úkol. Tento text samozřejmě po kliknutí do tohoto řádku zmizí. Poté již jen stačí klepnout na tlačítko Přidat a nový úkol se objeví v seznamu. Pokud budete postupovat přes Task | Nový nebo pokud budete editovat již existující úkol, uvidíte mnohem více možností.

V první řadě bude možné úkoly řadit do kategorií — zde na rozdíl od aplikace Contacts není možné mít jeden úkol ve více kategoriích. Dále je možné nastavit prioritu úkolu a datum, do něhož má být úkol hotov. Pokud zadáte i www adresu, zobrazí se vedle úkolu v přehledu malý obrázek zeměkoule (hádám, že to je zeměkoule…).

V repozitářích se již nachází částečně počeštěná verze. Bohužel čeština je značně neúplná.

Je-li úkol hotový, stačí zaškrtnout čtvereček. Text úkolu se přeškrtne a úkol celý zešedne. V nabídce Task | Remove completed odstraníte všechny hotové úkoly ze seznamu.

Zadání nového úkolu do aplikace Tasks

Zadání nového úkolu do aplikace Tasks

Tímto bych uzavřel krátké povídání o aplikacích PIMlico. Splňují všechno, co si běžný uživatel může přát. Jsou to malé a jednoduché aplikace, které plní svůj úkol spolehlivě, přehledně a rychle. Pokud jste si tedy zatím nenašli ten svůj osobní organizátor času, doporučuji vyzkoušet. Aplikace mají své chyby. Mně osobně chyběla třeba provázanost kalendáře-úkolů-kontaktů, ale nebylo to nic, co by představovalo problém v používání. Jednoduchost je totiž v tomto případě daní za rychlost aplikací a stabilitu, přičemž ani jedno se nezhorší se stovkou kontaktů, úkolů a stabilitou neotřese ani plný kalendář.

2 komentáře

  1. neo | 26.06.2009 | 07:40 | Odpovědět

    No mne by především zajímala synchronizace s mobilem (mám Symbian). To mi totiž zatím nikde na pár kliknutí podle návorů nefungovalo, takže jinak je to logicky nezajímavé. 🙂

  2. Peťoš Šafařík | 02.07.2009 | 09:02 | Odpovědět

    Mají i čtvrtý program — pro synchronizaci. Ten ale ještě nemá žádnou stabilní verzi, takze jsem o nem nepsal.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login