Podrobnosti o Mandriva Linuxu 2008 CZ

Po silném a velmi kladném ohlasu, který sklízí nový Mandriva Linux 2008 doslova všude, jste jistě zvědavi, co jsme na vás přichystali v české edici. Stručně řečeno: produkt nám narostl. Objem zvětšila knížka i média (přítomna jsou celkem čtyři DVD), čímž jsme se pokusili reflektovat výsledky nedávné ankety žádající více dokumentace a více médií se softwarem.

Na rozdíl od předchozí verze (a navzdory předchozímu ohlášení) tentokrát nevycházíme z PowerPacku, přesto si myslím, že jsme připravili lepší produkt než kdykoliv předtím. Detaily a ukázky české verze najdete dále v článku.

Důvodem této změny v českých produktech jsou nové licenční podmínky francouzské Mandrivy. Tyto změny nám byly oznámeny velmi pozdě – v podstatě až po našem minulém ohlášení produktů. Jsou také důvodem pozdního oficiálního uvedení našich produktů, které jsme museli změnit doslova přes noc. Tato změna nás však donutila ke značnému zlepšení obsahu české vydání, takže uživatelé si jistě stěžovat nebudou :).

Podívejme se nyní na podobu nového produktu. Forma bude podobná jako u předchozích dvou vydání – půjde o knihu s vloženými DVD médii vyráběnou ve spolupráci s nakladatelstvím Computer Press. Tato spolupráce nám umožňuje zachovat nízké ceny i při rozšířeném obsahu. Zároveň vám dává možnost sehnat Mandriva Linux 2008 CZ takřka v každém knihkupectví. Vizuálně se produkty liší jen minimálně, především mírně změněnými barvami (klepnutím na ikonu se zobrazí plná velikost):

32bitové instalační DVD 32bitové bonusové DVD9 (dvojvrstvé) 64bitové instalační DVD

64bitové bonusové DVD9 (dvojvrstvé) Kniha - přední strana Kniha - zadní strana

Dokumentace

Kniha “Používáme Mandriva Linux” byla opět rozšířena – na první pohled jen o pár stran na celkový počet 432 stran. Ovšem zdrojový text a s ním i psaný obsah se rozrostl o zhruba 10 % a velikostí se hodně přiblížil dvěma knihám vydaným s krabicovou verzí 2006. Kapitola o linuxových aplikacích byla kompletně přepracována a rozšířena na dvojnásobek – přibyly hlavně multimediální aplikace, o které si uživatelé píší nejčastěji (televize, video atd). Ostatní kapitoly byly upraveny tak, aby odpovídaly nové verzi. Z kapitoly “Často kladené dotazy” zmizely některé staré návody uchovávané z důvodu kompatibility. Přesnější představu si možná uděláte z obsahu, který jsem na ukázku připravil v PDF.

Změnil se i způsob sazby, především zpracování obrázků, které přinese ostřejší a pěknější screenshoty hlavně v tištěné verzi. V elektronické verzi se změnilo zpracování odkazů uvnitř dokumentu (byla vylepšena interaktivita). Stejně jako u tištěné verze se dočkáte hezčích obrázků, tentokrát ale při mnohem menším objemu dat než u předchozích verzí manuálu. Připravil jsem na ukázeku několik z nového manuálu.

2008_man1.png 2008_man2.png 2008_man3.png

2008_man4.png 2008_man5.png 2008_man6.png

Další změny se dotknou šíření – česká dokumentace v elektronické formě se nyní dodává i k francouzským produkům, jako je třeba edice PowerPack 2008 download nebo chystaná PowerPack krabice. K volnému šíření bude dokumenace uvolněna – stejně jako u předchozích dvou verzí – až později na základě dohody s Computer Pressem.

Obsah DVD médií

DVD média se změnila nejvíce. Pro každou platformu – 32bitovou i 64bitovou – je nyní připraveno jedno instalační DVD, které vychází z Download edice, a druhé DVD9 s dalšími repozitáři, aplikacemi a jiným bonusem. Pro každou platformu je na médiích připraveno více než 12 GB balíčků, tedy o polovinu více než minule. Co tam všechno najdete:

 • Kompletní repozitář Main a část Contribu.
 • Kompletní repozitář non-free s ovladači pro grafické karty, modemy a další. Obsahuje také Javu a další software.
 • Drtivou většinu většinu balíčků z repozitářů PLF-free a PLF-nonfree s multimediálními aplikacemi, kodeky a ovladači (vynecháno bylo pouze několik balíčků s nevhodnými licencemi).
 • Nový Adobe Reader 8.1 a Real Player 10 (oboje včetně modulů pro webové prohlížeče), Flash plugin v aktuálních verzi, nejnovější Skype 1.4 a webový prohlížeč Opera.
 • Oficiální balíčky OpenOffice.org 2.3 v české i slovenské verzi.
 • Jedenáct čísel časopisu LinuxEXPRES (dvakrát půl roku, konkrétně čísla září 06 – srpen 07).

Obsah bonusového DVD9 je shodný pro obě platformy. 64bitové bonusové DVD obsahuje navíc pouze knihovny pro provoz některých 32bitových alikací, které nemají 64bitovou verzi. Na bonusová média jsme nachystali jednoduché skripty pro přidání zdrojů a instalaci softwaru, takže vše je záležitosti několika málo klepnutí myší. Pro zájemce o kompletní obsah jsem připravil kompletní výpis adresářové struktury všech médií:

Pro jistotu znovu upozorňuji, že česká verze tentokrát nevychází z PowerPacku a přestože obsahuje mnoho věcí stejných a hodně bonusů navíc, některý sofware z PowerPacku na ní nenajdete. Jde například o LinDVD nebo Cedegu. Zájemce o tyto aplikace by měla uspokojit například edice PowerPack 2008 download s příjemně nízkou zaváděcí cenou.

Cena a termín dodání

Myslím si, že cena nového produktu potěší nejednoho uživatele – i přes značné rozšíření obsahu zůstala cena stejná jako u předchozí verze. Mandriva Linux 2008 CZ bude stát 597 Kč i s daní a k dostání bude tradičně na shop.qcm.cz nebo v knihkupectvích. Média i kniha jsou již od minulého týdne ve výrobě a pilně se na nich pracuje :).

Dodání hotových produktů bylo přislíbeno na konec příštího týdne a očekáváme je v termínu 30. 10. – 2. 11. Nejzazší termín dodání byl stanoven na pondělí 5. 11. a nejpozději od tohoto dne bychom měli expedovat zboží z předobjednávek. V tento den byla slíbena i dostupnost produktů v knihkupectvích a počítačových obchodech. Slíbený termín konec října bude přes velké změny, které proběhly na poslední chvíli, téměř dodržen. Snad se nebudete zlobit :).

Ukázky z nové verze

Podívejme se ještě na to, jak nová verze vypadá. Vezmu to velmi stručně, protože mnoho informací se objevilo již v recenzích zde i na jiných webech. Odkazy na ně najdete na konci článku.

Instalace se příliš nezměnila a kdo zvládl nainstalovat předešlé verze, nebude mít ani s Mandriva Linuxem 2008 žádný problém. Přibyl pouze rychlý výběr balíčků, trochu se změnilo přidávání uživatelů a při instalaci je jako standardní použita vyšší bezpečností úroveň. Ostatně podívejte se sami na následující ukázky. Poznámka: popisy obrázků se zobrazí tehdy, když nad nimi necháte chvíli stát kurzor.

2008_inst1_boot.png 2008_inst2_pridani_zdroje.png 2008_inst3_balicky.png

2008_inst4_uzivatele.png 2008_inst5_proxy.png 2008_inst6_firewall.png

Aplikace ve verzi 2008 překvapí svou aktuálností a co nestihli vývojáře ve Francii, to jsme prostě přidali na bonusová DVD :). Nová verze obsahuje prostředí KDE verze 3.5.7 a zcela čerstvé GNOME 2.20.0. Nechybí ani OpenOffice.org 2.2.1 – aktuální verze verze 2.3 CZ/SK je na bonusových médiích. Dále následuje klasické vybavení: Kaffeine 0.8.5 a Xine 1.1.8, Amarok 1.4.7, MPlayer 1.0rc1, Gimp 2.4.0, K3b 1.0.3, Audacity 1.3.3, Kino 1.1.1 a mnoho, mnoho dalších programů pro nejrůznější využití počítače.

Na bonusové médium byly přidány další aplikace jako Adobe Reader 8.1, Real Player 10, Flash plugin 9.0.48, Skype 1.4 a Opera 9.23. Některé z uvedených aplikací si můžete prohlédnout v akci na následujících obrázcích. Poznámka: KDE verze 4 jsme z praktických důvodů na média nedávali, jedná se o betaverzi, která se zatím pro běžné užívání nehodí. Případní zájemci ji najdou v repozitáři Contrib.

2008_apps1_plocha.png 2008_apps2_firefox.png 2008_apps3_gimp.png

2008_apps4_gqview.png 2008_apps5_kaffeine.png 2008_apps6_skype.png

Hitem posledního linuxového roku je akcelerovaný desktop, někdy nesprávně nazývaný 3D desktop. Mandriva Linux 2008 nezůstává pozadu a přinásí horké novinky z této oblasti. Podle některých uživatelů jsou až příliš horké, ale osobně jsem na problémy nenarazil (zkoušeno s grafikami Intel a Ati). V distribuci tak najdete nedávno spojený kompozitní manažer Compiz-Fusion i s některými dalšími efekty navíc (jsou v balíčku compiz-fusion-plugins-extra). Přitomny jsou ovladače pro všechny běžné grafické karty, které akceleraci umožní. Ovladače jsou připraveny v balíčcích, jejich instalace je velmi jednoduchá a rychlá.

Záběry s “točící se kostkou” či jinými efekty už asi viděla většina z vás a pro ty ostatní jsem nachystal několik aktuálních ukázek. Na obrázcích je pouze Compiz-Fusion s upraveným nastavením, ale bez dalších extra modulů. Poznámka: zájemci o Beryl najdou informace v článku Beryl v Mandriva Linuxu 2008 na našem serveru, na českých DVD médiích Beryl není.

2008_compiz1_pruhlednost.png 2008_compiz2_nahled_oken.png 2008_compiz3_taskbar.png

2008_compiz4_prepinani_app.png 2008_compiz5_prepinani_app2.png 2008_compiz6_nastaveni.png

Ovládací centrum Mandriva Linuxu doznalo především kosmetických změn ve vzhledu a též některých funkčních změn. Obsahuje nový průvodce pro import dokumentů, nastavení a jiných dat z oddílu Windows. Vylepšen byl Správce softwaru – umí poznat špatnou architekturu balíčků a byly přidány některé drobnosti, které značně zvyšují jeho použitelnost. Přeloženy byly z velké části stručné popisy k RPM balíčkům zobrazované ve Správci softwaru, do příští verze se to snad povede všechno. Zde jsou ukázky z Ovládacího centra v nové verzi.

2008_mdkcc1.png 2008_mdkcc2.png 2008_mdkcc3.png

2008_mdkcc4_diskdrake.png 2008_mdkcc5_rpmdrake.png 2008_mdkcc6_aktualizace.png

Bonusové DVD bylo detailně popsáno v předchozím textu, proto se u něj zastavím opravdu jen velmi krátce, a to pouze několika ukázkami. Na nich můžete vidět jednoduché přidávání zdrojů na bonusovém DVD, stejně jednoduchou instalaci softwaru, ukázku z elektronického čísla časopisu LinuxEXPRES a další…

2008_bonus1_add.png 2008_bonus2_zdroje.png 2008_bonus3_inst.png

2008_bonus4_oo.png 2008_bonus5_LE.png 2008_bonus6_readme.png

Některé další ukázky programů a informace k nové verzi Mandriva Linuxu 2008 lze najít v článku Mirka Cyroně zde na webu. Hodně informací o novinkách je také v oficiálních dokumentech Release Tour a Release Notes (anglicky). A na závěr doplním ještě seznam recenzí a informací na dalších českých webech:

 • LinuxSoft.cz uvedl jako první stručnou recenzi Mandriva One s pozitivním závěrem: “Musím přiznat, že ONE KDE mne opravdu nadchlo. Jednak může uživatel (po vzoru Ubuntu) brouzdat po webu, zatím co se mu instaluje systém, ti kteří instalují často jako já tuto možnost zcela jistě ocení. … Instalace je přehledná a rychlá.”.
 • ABCLinuxu.cz recenzoval velmi mohutně (první díl, druhý díl) a opět s velmi pozitivním závěrem: “Z nové Mandrivy mám upřímnou radost. Je na ní vidět slušný pokrok od minulé verze, máme tu spoustu novinek, jako jsou dva nové nástroje v Ovládacím centru, možnost vybrat si jádro podle chuti, změny v bezpečnosti (AppArmor)…”.
 • Pozitivní recenze vyšla i na serveru Živě.sk, autorovi se nová verze také zalíbila: “Hoci moje skúsenosti s novou distribúciou Mandriva 2008.0 sú povrchné, opätovne možno skonštatovať, že ide o kvalitnú distribúciu systému Linux. Novší softvér, kernel, inovácie v Ovládacom centre či vylepšený rpmdrake stoja za vyskúšanie…”
 • Pozitivní jsou též zkušenosti uživatelů, viz například tento zápisek v blogu: “Pochvalu si rozhodně zaslouží vylepšené rozhraní pro nastavení spotřeby notebooku. Navíc i bez speciálního nastavení se mi
  podařilo dosáhnout o 15 minut delší výdrže na akumulátor…”

Nezbývá než doufat, že se nová česká verze bude líbit i vám :).

77 komentářů

 1. josef-b | 25.10.2007 | 15:28 | Odpovědět

  Tak a jak se rozhodnout? Chvíli jsem používal Ubuntu, po vydání Gustyho jsem instaloval Kubuntu 7.10, ale mimo balíčkovacího systému nesnese srovnání s MDV 2008 a Suse 10.3 s KDE. Tak zbývá Suse a Mandriva. Obojí krátce vyzkoušeno a instalace z dvd bezproblémová. Obojí opravdu chodí svižně a jsou patrna mnoha vylepšení. Cena za krabicových verzí podobná. Knihu pro Suse jsem neviděl ale určitě nemůže být lepší než od pana Bíbra k Mandrivě. Pro Suse je ale zase jistá podpora po zakoupení. Obě distra jsou kvalitní a tak opravdu nevím co zakoupit. Někde jsem četl že více nových balíčků s sw má Suse. Někdo zase že Suse má daleko větší problémy se závislostmi než Mandriva. Hlavně se správně rozhodnout než bude další verze 🙂

  1. Ondřej Kozák | 25.10.2007 | 15:59 | Odpovědět

   Nemám, co dodat. Zkoušel jsem obě distra a dospěl jsem ke stejnému závěru , jako vy. Obě distra jsou výborná a jsou srovnatelná, čili asi jediná rada: panna nebo orel 🙂

   ps: nyní mám na svém počítači jen Mandrivu, hlavně díky dosti nešetrnému zacházení s opensuse, které se mi nakonec povedlo položit, ale bylo to díky mému neumění. Kdybych ho takto nesejmul Mandrivu bych asi ani nezkusil. Potom jsem si řekl, že vyzkouším i jiné distro – nové buntu nenabootovalo tak jsem zkusil Mandrivu, ta jo, tak u ní zůstanu.

   1. stranger | 25.10.2007 | 20:13 | Odpovědět

    Problem s rozhodovanim mate len z jedneho dovodu. Lebo ste este neskusili PCLinuxOS…

    1. Petr Tomeš | 25.10.2007 | 20:48 | Odpovědět

     Nepovažuji jej za produkt, který by měl vyhovovat většině lidí více než ty distribuce, mezi nimiž se čtenáři rozhodovali.

    2. alda | 27.10.2007 | 01:12 | Odpovědět

     PCL je jen krátkodobá módní vlna.

     1. luboš | 09.11.2007 | 17:41 | Odpovědět

      Doufám,že PClinuxOS dloho vydrží jako módní vlna-je skvělej ale to mandriva taky.Já ji mám na jednom PC a na druhém mám PCL- zanic na světě se ani jednoho z těchto dister nevzdám.

  2. Marek | 25.10.2007 | 16:34 | Odpovědět

   openSUSE nemá problémy se závistlostmi. A suse má tu výhodu, že pokud si koupíte krabicovou verzi, tak dostanete i emailovou podporu, což myslím u Mandrivy není.

   1. Petulinek | 25.10.2007 | 16:38 | Odpovědět

    …pokud si koupíte PowerPack (“krabicovou verzi”) tak samozřejmě podporu máte, to je snad u každé “komerční” distribuce

    1. Petr Tomeš | 25.10.2007 | 20:52 | Odpovědět

     Podporu u PowerPacku Mandrivy 2008 máte na 30 dní za 1090 Kč. V případě české krabicové verze openSUSE 10.3 dostanete e-mailovou po dobu dvou let za 790 Kč.

     1. alda81 | 26.10.2007 | 11:42 | Odpovědět

      Mohl byste mi osvětlit, kde jste čerpal informaci, že podporu u Powerpacku Mandrivy 2008 máte na 30 dní?

      A dál, kde jste čerpal, že pravděpodobně e-mailovou podporu máte u verze openSUSE 10.3 na dva roky?

      Jsou to sice detaily, ale mě by to docela zajímalo.

      1. hulvid | 26.10.2007 | 12:17 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       To je jen dalsi dukaz, jak pan Tomes vsude neustale lze, pomlouva ostatni distribuce a prekrucuje fakta ve prospech jeho openSuse. Jeho recenze (ktere jsou podle nej nejlepsi a maji nejvetsi ohlas) jsou absolutne neobjektivni a jednostranne zamerene.

       Proto bych rad uvedl vse na pravou miru. Jeho openSuse krabicova verze, stoji s DPH 790,- , ma ubohou radoby prirucku a emailovou technickou podporu po dobu platnosti verze (nikde neni uvedeno, jaka je zminena platnost). Mandriva CZ (se kterou je treba openSuse krabicovku srovnavat!!!) vydani stoji 569, obsahuje perfektni a velmi rozsahlou knihu od pana Bibra, emailovou podporu sice nema, ale zde se toho vyresi hodne a navic se vsem uzivatelum otevrel Mandriva Club, kde je te podpory kopec. Kdyz uz se “pan” Tomes tady rozpovidal o Powerpacku za 1090 Kč, tak nemel lhat a uvest, ze ma 90 dni webove podpory a 90 dni pristupu do skoliciho centra … viz http://shop.qcm.cz/catalog/product_info.php?products_id=412

      2. Petr Tomeš | 26.10.2007 | 15:30 | Odpovědět

       Možná jste si ten hulvátský tón diskuse mohl odpustit. Zpletl jsem se (pochybuji, že vy jste se za celý život nikdy nezpletl) a uvedl to na pravou míru. Mě by taky nenapadlo vám vyčítat, že jste se evidentně zpletl v ceně Mandrivy a záměrně nelhal. Ono je ale jednodušší si kopnout, viďte? Článek na Rootu však recenze nebyla, bylo to jasně dopředu deklarováno a pokud přesto tvrdíte opak, tak to už ale nic jiného než záměrná lež není.

       Mimochodem, anglické prodejné verze openSUSE 10.3 za cenu kolem 50 euro poskytují také 90denní podporu (i telefonickou) a spoustu další přidané hodnoty.

       Všechny distribuce považuji za srovnatelné a kvalitní a každý člověk by si měl zvolit tu, která mu za daných podmínek (HW) a požadavků (použití, SW, nastavení, náklady) nejlépe vyhovuje. Opakuji to všude mnohokrát, a proto jsou vaše narážky naprosto neopodstatněné. Také i proto, že jsem pomáhal a pomáhám všude (v upstreamu – například překlady) a pravděpodobně budu významněji pomáhat a přispívat – včetně Mandrivy, Ubuntu a dalších projektů. Takže jste šlápl opravdu totálně vedle, mimo mísu…

      3. Martin | 27.04.2008 | 11:42 | Odpovědět

       Já si taky kopnu: splést je správně, nikoli zplést, to jste se “z”pletl

      4. Petr Tomeš | 26.10.2007 | 15:19 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       Informaci jsem čerpal z odkazu v tomto článku a omylem jsem v rychlosti zaměnil 90 dní (původně jsemchtěl napsat 3 měsíce) za 30 dní. Platnost verze osobně počítám po celou dobu jejich podpory, nevím, proč by to mělo být jinak (do doby dalšího vydání). Ale i pokud ano, pak to bude několikanásobně delší doba než ty 3 měsíce u Mandrivy.

   2. peta-v | 25.10.2007 | 16:45 | Odpovědět

    Já mám zase zkušenost že Mandriva už při instalaci obsahuje podporu 3d mé grafiky ATI Radeon 9250, což u SUSE neexistuje, a nepodařilo se mi to rozběhat ani podle “zaručených” návodů. A Mandriva je na mém PC rychlejší,a verze 2008 i rychlejší než 2007.1, SUSE je celkem líné a to ve všech verzích. Ale to je můj subjektivní pocit.

    1. AViP | 25.10.2007 | 16:56 | Odpovědět

     Já bych na tento dotaz navázal… jak to tedy bude u CZ verze s instalací ovladačů a Flashem?
     Protože tohle byl vždycky hlavní tahák “knižní verze”, co si budeme povídat…

     1. bibri | 25.10.2007 | 17:34 | Odpovědět

      Flash, Skype, Reader a spol se doinstalují tím zmiňovaným skriptem, je to jednoduché a funguje to.

      Ovladače jsou po instalaci jen open-source, ale po přidání non-free zdroje vám Ovládací centrum nabídne i ty přímo od výrobce a nastavení je na dvě klepnutí. Všechno je na DVD.

    2. Mik | 19.11.2007 | 16:14 | Odpovědět

     Přesně tak jsem dopadl s moji integrovanou kartou S3 UniChrome Pro AGP.
     Suse 10.3 nemá podporu pro 3D.Ani zaručené ovladače stažené z ofic.stránek nebylo možno použít.

   3. bibri | 25.10.2007 | 18:02 | Odpovědět

    SUSE tu podporu má proto, že ji asi potřebuje 😉

    Myslím, že komunitní podpora Mandrivy je dobrá, stačí se podívat, co se tu všechno řeší a vyřeší. Hodně informací je taky v dokumentaci a ta je zveřejňována k volnému užití, to také hraje svoji roli. Na to, kolik používá Mandrivu totálních začátečníků je to myslím hodně v pohodě…

    O placené podpoře jsme uvažovali, le zatím nejsme přesvědčeni, že se taková nabídka setká s ohlasem – přece jen lidé od Linuxu jsou zvyklí řešit si problémy sami :).

    1. Dominik Opatrný | 28.10.2007 | 10:25 | Odpovědět

     Někdy bych placenou podporu uvítal. Asi bych si nekupoval žádné předplatné na dva roky, ale když mi něco nejde, tak bych za vyřešení problému nějakou tu stovku dal, abych nad tím netrávil zbytečně hodiny…

     1. Jiří_Hlinka | 28.10.2007 | 11:26 | Odpovědět

      A přesně pro takové potřeby existuje Mandriva Expert, viz expert.mandriva.com

      Jirka

      1. undertaker | 28.10.2007 | 15:14 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       Lenze expert.mandriva.com neposkytuje podporu v ceskom jazyku, narozdiel od podpory pre SuSE, vid. opensuse.cz . A to moze byt pre niekoho problem.

  3. Petr Tomeš | 25.10.2007 | 20:58 | Odpovědět

   Pro většinu uživatelů KDE se Kubuntu z mnoha důvodů nezdá být optimální volbou: http://www.abclinuxu.cz/blog/mhb/2007/10/18/197168

  4. alda81 | 26.10.2007 | 16:53 | Odpovědět

   Nasmál jsem se. 😀 Ale všeho moc škodí, tak doufám, že si PT svoje výlevy nechá jenom pro abclinuxu a nebude s podobnýma agitkama zahlcovat/zasírat diskuze s Mandrivou. Aspoň se kvůli němu nebudu nasírat, na stránky Mandrivy totiž chodím pravidelně a na podobný bláboly o tom, která slepice snese víc vajec a kdo má v dědině větší zemáky, bych asi neměl čas a ani chuť. Takže ještě jednou na kolenou PT prosím, ať si podobné hlášky pro web Mandrivy odpustí.

   1. Petr Tomeš | 28.10.2007 | 11:56 | Odpovědět

    Pro nic zde neagituji. Pokud mé příspěvky nechápete, je to váš problém, ale pak nepište bláboly.

  5. alda81 | 26.10.2007 | 16:58 | Odpovědět

   tento můj příspěvek výše patří jinam, tento systém přidávání příspěvků do diskuze mě jednou zabije

  6. alda81 | 26.10.2007 | 17:01 | Odpovědět

   Nasmál jsem se. 😀 Ale všeho moc škodí, tak doufám, že si PT svoje výlevy nechá jenom pro abclinuxu a nebude s podobnýma agitkama zahlcovat/zasírat diskuze s Mandrivou. Aspoň se kvůli němu nebudu nasírat, na stránky Mandrivy totiž chodím pravidelně a na podobný bláboly o tom, která slepice snese víc vajec a kdo má v dědině větší zemáky, bych asi neměl čas a ani chuť. Takže ještě jednou na kolenou PT prosím, ať si podobné hlášky pro web Mandrivy odpustí.

  7. alda81 | 26.10.2007 | 17:07 | Odpovědět

   Já to už vzdávám, nějak mě to neposlouchá. 🙂 Moje odpověď je někde uprostřed v diskuzi. 🙁

  8. Tom Petreš | 26.10.2007 | 22:17 | Odpovědět

   Tomeši, jako odborník na češtinu a zachránce kvality překladů bys měl vědět že se nepíše “zpletl” ale “spletl. kdyby to bylo jednou tak si řeknu že to je překlep protože to píšeš v učebně, ale dvakrát za sebou?

   1. Petr Tomeš | 28.10.2007 | 12:02 | Odpovědět

    Pochybuji o tom, že jste se nikdy nikde nezpletl. Navíc byste mohl vnímat rozdíl mezi lokalizací programu, článku, novinky/zprávy a jakési neformální diskuse.

    1. hulvid | 28.10.2007 | 13:02 | Odpovědět

     Ty ses vazne idiot, nejen ze tady zase nadavas do anonymnich hovad, ale uz potreti za sebou a po jazykove korekci Toma Petrese napises nezpletl. Nejdriv se nauc poradne cesky pravopis a pak zacni nekam neco publikovat. Boze, namyslenejsi hovado fakt neznam a uz mi pijes krev i tady, zdar Jirda

     1. Petr Tomeš | 28.10.2007 | 14:00 | Odpovědět

      Podívejte se, že sám nepíšete s diakritikou, používáte si tři vykřičníky, neumíte napsat ani název produktu (openSUSE) ani jeho cenu a spoustu dalších věcí. Nezmůžete se zjevně na nic lepšího než lacině urážet z pozice anonyma a ještě k tomu blbě.

      1. Tom Petreš | 28.10.2007 | 17:50 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       Tomeši, tak ještě jednou: správně je splést, ne zplést! jak ti máme věřit všechno ostatní když o sobě tvrdíš jaký jsi dobrý překladatel, ostatní že jsou proti tobě nuly a přitom děláš chybu kterou neudělá dítě na základní škole?

       Já to vidím tak že jsi jenom tlučhuba co se dělá důležitějším než je. Resp.protože na tebe všichni serou a neuznávají tě tak se chválíš a propaguješ sám. Akorát že při tom vypadáš jako idiot.

       Schválně, za jak dlouho se dostaneš do konfliktu s někým okolo Suse a začneš na Suse házet špínu? Tvoje jediné štěstí je že těch distribucí je tolik:-)

      2. Petr Tomeš | 02.11.2007 | 11:47 | Odpovědět

       No asi budete idiot, když jste takovej negramotnej magor a pošuk a nedovedete napsat jméno produktu, i když jsem na to upozorňoval. 😛

  9. petr | 27.10.2007 | 01:45 | Odpovědět

   Máš bod! Diskuzi o učebně jsem četl, je to blbec. Doufám že svou přítomností nezkurví tyto stránky a diskuze, to by byla škoda.

   1. Petr Tomeš | 28.10.2007 | 11:54 | Odpovědět

    A co jste vy? Anonymní hovado?

   2. Jarda | 28.10.2007 | 21:55 | Odpovědět

    Bože chraň Mandrivu od “odborníků” typu Tomeše. Tohodle kašpara nejdřív vyhodili z Czilly, pak z Ubuntu tak teď kope za OpenSuse a prudí všudemožně. Neumí pořádně česky (ač prý studoval jazykově zaměřenou školu), ale chtěl radit lokalizátorům, vést lokalizační tým (!) a sebestředně zveličoval své zásluhy, až lidem okolo došla trpělivost. Je to outsider, přeškrtnutá nula a jerk. Omlouvám se za ostré termíny (nikoli však urážlivé pokud se vztahují na P.T.), myslím, že tohoto exota je nejlépe ignorovat, neodpovídat mu, nechat ho vyšumět (nelze-li jej zabanovat).

    1. Petr Tomeš | 02.11.2007 | 11:49 | Odpovědět

     A kdo jsi ty? Anonymní hovádko, který se vyjadřuje k něčemu, o čem nemá ani páru. I ty těžíš z mojí práce, blbečku. Sám jsi anonymní nula, která nidy nic neudělala.

    2. Karlos | 25.10.2008 | 08:57 | Odpovědět

     Nevim, nevim, domnival jsem se, ze diskuze se toci kolem odbornych temat. Vecne problemy. Fascinuje me vsak skutecnost, ze nekdo at uz z jakehokoliv duvodu napada tlumocnika, za gramatickou chybu. Sam jsem tlumocnik a sve hotove prace v psane podobe vetsinou davam ke kontrole. Jeden moudry clovek kdysi napsal, ze preklad je jako zena, bud je krasny a neni verny, a nebo je verny a neni krasny. Je to hluboka pravda a protoze zijeme v dobe velmi upospichane, neni divu, ze snadno udelame nejakou chybicku, kterou nam vsemozne pomucky neopravi. Nechci se zastavat ani pana Tomese ani nikoho jineho, ani proti komukoliv agitovat. Podstata na tomto webu je jadro a nikoliv obal.

  10. alda81 | 28.10.2007 | 12:21 | Odpovědět

   bohužel se mi to nepovedlo vložit za daný příspěvek, proto bych se tímto rád všem omluvil, že jsem nemístně zaplácal tady toto fórum a nepřispíval jsem věcně jako PT na abclinuxu nebo třeba na těchto stránkách

   jsem rád, že mě na to někdo, tak kvalitní jako je PT, upozornil, ještě, že ho tady máme, bez něho by svět linuxu nebyl tím, čím je dnes

  11. it-neuro | 09.11.2007 | 22:40 | Odpovědět

   Ja ho mam, Wifi a bluetoot idu bez problemom, vebkamera sa sice detekuje ale vidiet len ciernu farbu. A problem je s ati 2400 ide len s driverami 8.42.3. 3D plocha seka. A na hibrnaciu alebo sleep zabudni.
   Dokonca ked restartujem alebo vypnem PC tak zamrzne a nejde ani po starte, treba vybrat zakazdym bateriu alebo Linux vypinat podrzanim Power Off na 4 sekundy. A este zvuk hraje len v repro, v sluchdlach je ticho.

   Takze na linux neodporucam..

  12. Hobil | 03.12.2007 | 20:21 | Odpovědět

   …”starší ntb na intel pentiu III 634Mhz, 384 RAM, grafika 8MG”…
   melo by to chodit bez problemu.

  13. hans | 04.01.2008 | 19:22 | Odpovědět

   Vždycky když sem nakouknu,tak se pobavím.

 2. bastian | 25.10.2007 | 17:27 | Odpovědět

  peknee.. recenzie na urovni.. mam rad mandrivu a uz ju taham ale mal by som zaujem aj o vas balicek.. ako to bude s distribuciou na slovensku.. myslim nie priamo od vas.. napr. cez nejake internetove knihokupectvo ako to bolo u dunaj.sk..

 3. petr_v | 25.10.2007 | 17:30 | Odpovědět

  Prohlížel jsem web cpress.cz , sekci “Připravujeme”, ale o nové knize Mandriva Linux 2008 není ani zmínka…

  1. bibri | 25.10.2007 | 17:57 | Odpovědět

   Je to velká firma, chvíli jim to trvá … že to půjde do výroby se rozhodlo až minulý týden – nevěděli jsme, co s tím. Využít můžete našich předobjednávek.

  2. KeySee | 25.10.2007 | 23:09 | Odpovědět

   Na dotaz mi odpověděli, že prodej zahajují 5.11. – tedy stejně jako QCM. Dodávka z cpress trvá poněkud déle než od QCM, na druhou stranu pokud cena zásilky přesáhne 500,- Kč, neúčtují poštovné.

 4. Jurius | 25.10.2007 | 18:23 | Odpovědět

  bomba….bomba…bomba 🙂 Už se nemůžu dočkat. Zajímalo by mě, zda je v knize věnována nějaká kapitolka o upgrade z verze 2007.0 nebo 2007.1. Mám svoji Mandrivu 2007.0 PWR Pack opravdu tak vyšperkovanou
  ( mravenčí roční práce ) a nechtěl bych začít dělat všechno znovu.

  1. al | 26.10.2007 | 09:30 | Odpovědět

   Předobjednáno a netrpělivě čekám na pošťáka. Také bych rád provedl update z 2007.1, protože znovu to tedy nastavovat nebudu. Mám instalované originální ovladače od nVidie (distribučním se nechtělo fungovat s 3D). Předpokládám, že před provedením updatu bych je asi měl odstranit, vypnout 3D a nahradit opensourcovým ovladačem. Asi by se to pomlátilo, nebo ne? Co myslíte?

 5. alda81 | 26.10.2007 | 16:16 | Odpovědět

  nedaří se mi odpovědět přímo za příspěvek PT, takže to píšu tady:

  Je zajímavé, že jste tam omylem nenapsal třeba 3 roky, což by ale už bylo v neprospěch Suse. O vaší rychlosti si tím pádem myslím svoje. 🙁
  A ty 2 roky e-mailové podpory, na ty jste byl kde? Další kec – nepravda.

  Takže vás tímto prosím, alespoň na stránkách Mandrivy si podobné hlášky odpusťte, když nic, tak tím aspoň nenaserete další lidi.

  1. hulvid | 26.10.2007 | 16:22 | Odpovědět

   Co byste mohl od takoveho cloveka cekat, pozoruju co prave predvadi na bclinux a je to uplne k popukani 😀

   http://www.abclinuxu.cz/forum/show/197282

   1. Petr Tomeš | 28.10.2007 | 12:05 | Odpovědět

    Třeba to, že i díky mně máte Linux v češtině a je nyní překládáno více a kvalitněji.

    A co jste udělal třeba vy kromě kopání?

    1. hulvid | 28.10.2007 | 13:06 | Odpovědět

     A nezpletl si se zase? 😀 Mozna mame preklady diky tem lidem, co to po tobe opravujou, ty kvalitni namachrovana trubko.

     1. Petr Tomeš | 28.10.2007 | 14:01 | Odpovědět

      V čem bych se měl splést? Máte nějaké konkrétní argumenty nebo zase jen blbě kecáte?

      1. hulvid | 28.10.2007 | 15:05 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       To mela byt jen narazka na tvuj pravopis, pane chytroline. Je preci smesny takovy pravopis od cloveka, ktery kazdeho urazi a rad se nad kazdym povysuje, byt hovno dokazal. Jsem rad, ze si se alespon naucil napsat slovo splest/nespletl. Aspon k necemu byla tato diskuze uzitecna. Beru tvou vytkum ze pisi bez diakritiky, je to zajety zlozvyk, ktery mel, hlavne v minulosti, sve opodstatneni. Vim o tom a urcite s tim neco udelam. Timto bych zde ukoncil sve vystupovani, omlouvam se vsem, kteri museli cist moje utoky na PT, ale mozna mi daji mnozi za pravdu, ze trocha pokory v pocatcich kariery neuskodi, ba naopak

      2. Petr Tomeš | 02.11.2007 | 11:50 | Odpovědět

       A cos dokázal ty kromě blbých keců a hovna? Moje kredity jsou uvedené skoro všude, kde jsem něco děal. Ale ty fakt nic nemáš, jsi jen anonymní nula a blbě kecáš.

  2. Petr Tomeš | 28.10.2007 | 12:00 | Odpovědět

   Pro začátek byste mohl být natolik laskav a vkládat své příspěvky do správného vlákna, když už s nimi nemístně zaplácáváte toto fórum.

 6. Zdenál | 27.10.2007 | 18:11 | Odpovědět

  Půjde nainstalovat cedega z mandriva 2007.0 CZ do 2008 CZ?

  1. Zdenál | 18.11.2007 | 18:59 | Odpovědět

   Tak si odpovím sám: bez problémů to funguje, takže spokojenost.

 7. Fiona | 28.10.2007 | 10:01 | Odpovědět

  Haló fešáci, kdo mi poradí ? Zatím jsem rozjela centrál server na SLES10. Ale silně mě tam štve LDAP, který chodí jak se mu zachce a přes YaST je jeho konfigurace utrpení (hlavně DNS server a mail uživatelů). Nevím jestli to není tím, že jsem, vyšla původně ze SLES10beta (kvůli licenci, šla stáhnout zdarma). Pak jsem to upgradovala tunama balíčků, jak tio SUSáci online nabízeli. Ale centrální problém s nespolehlivostí LDAP zůstal, takže je to naprd, když tam je LDAP jádro správy uživatelů, mailu i DNS. Tak teď hledám lepší řešení a přemýšlím o Mandiva2008 nebo Opensuse10.3 . Potřebuju rozchodit http, https, pop3, smtp, DNS, sambu jako domain contlroller a vše to řídit klikáním přes VNC. Zvládl jste to už někdo a na čem ??? Prosím o tip, ať neztrácím čas dalšíma experimentama… Díky každému ochotnému rytířovi, který poradí… 😉

  1. Jiří_Hlinka | 28.10.2007 | 11:36 | Odpovědět

   Zdravím,
   1) na produkční server, resp. na jakýkoliv počítač od něhož očekáváte nějaký výsledek a nechcete si s ním jen “hrát”, nepoužívejte betaverze žádných programů, tím spíše ne samotné distribuce

   2) nevidím problém rozjet to co chcete na jakékoliv (ne-jednoúčelové) distribuci.

   3) Jaký máte problém? Napsala jste docela dost textu, ale nepopsala jste ani jeden konkrétní problém se kterým by Vám mohl někdo pomoci.

   4) tohle je diskuze pod článkem “Podrobnosti o Mandriva Linuxu 2008 CZ”, takže Váš příspěvek je tu IMHO trochu OT. Založte když tak nový dotaz v diskuzním fóru.

   Jirka

 8. Dominik Opatrný | 28.10.2007 | 10:18 | Odpovědět

  Jednání francouzské strany mě dost překvapuje – jako by nevěděli, co chtějí, pořád zkoušejí něco nového (Mandriva club, online, použité programy…). Uvítal bych více předvídatelnosti. Teď opravdu nevím, zda podporovat trh okolo linuxu a koupit si už třetí knížku, kterou asi jen prolistuju, nebo to zkusit vše zprovoznit z verze stáhnuté z internetu… Zvlášť jsem se těšil na ty placené kodeky, ale ty předpokládám v české verzi taky nebudou 🙁

  1. bibri | 31.10.2007 | 16:08 | Odpovědět

   Ty placené kodeky tam nebudou, ale zkoušel jsem je, a moc mne nenadchly. Kaffeine s libdvdcss2 + win32codecs je mnohem komfortnější a kvalitnější varianta.

   Více předvídatelnosti bych ocenil i já a asi nejsme sami…

 9. Míra | 31.10.2007 | 15:40 | Odpovědět

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je na tom Mandriva 2008 s podporou notebooků. Budu si kupovat nový notebook, pravděpodobně Acer TravelMate 7720 a zajímalo by mě, jestli je možné bez větších problémů zprovoznit webkameru, mikrofon, Wifi, Bluetooth, režim uspávání a probouzení apod. a jestli jsou případné komplikace pro Linuxového začátečníka řešitelné. Předem děkuji za informaci!

  1. bibri | 31.10.2007 | 16:15 | Odpovědět

   Acer je známý velmi špatnou podporou Linuxu a rozhodně vám ho nedoporučím, zvlášť pokud by mělo jít o nějakou novinku. Jestli chcete notebook pro LInux, kupte si něco jiného, dobré zkušenosti mám s Thinkpady nebo s HP.

   1. kvok | 03.01.2008 | 13:53 | Odpovědět

    Ale všechny ne, ne? Na jednom HP mi ve Slaxu nefungovalo wi-fi (nebo je to slaxem?).

 10. Petr | 08.11.2007 | 22:23 | Odpovědět

  Dobry vecer mam dotaz.
  Vaham mezi krabicovou verzi a edici Powerpack s Mandrivou jsem spokojen od 2006 jen by me zajimalo jestli v edici Powerpack je v ceskem jazyce i Cedega nebo je kni napsano aspon par radku. AJ moc nevladnu a rozchodit vse pres wine mi take nejde. Cedega by mohla ledacos resit. Dekuji za odpoved.

  1. pert | 12.11.2007 | 12:54 | Odpovědět

   Cedega je anglicky, vetsina navodu pro ni take.

 11. x | 19.11.2007 | 21:49 | Odpovědět

  Tak pro začátek bych chtěl říct,že jsem se hodně nasmál,jak jsem sledoval vlákno s p.Tomešem.Začalo mi to být nějak povědomé,jednak styl a pak už i jméno.Dal jsem si to do vyhledávače a je to on,mého srdce šampión 😀 Z abclinuxu se nám nějak vytratil a tak se asi rozhodl oblažovat další podobné tématické servery.Troufám si tvrdit,že přesně takovéto osoby svým chováním a stylem působí kontraproduktivně na věci okolo Linuxu.Ale jak už jsem psal jinde,tak je mladej a nemá ještě srovnané názory a myšlení.Všichni jsme byli děti a mysleli jsme,že spasíme celý svět,tak buďme shovívaví 🙂

  K tématu:

  Používám Ubuntu(Kubuntu) od verze 6.10 a nějak mám dojem,že to upadá.České stránky a fórum super,ale to nemůže zachránit seky,které se objevují v distru (bylo by to na dlouhé povídání).Takže hledám náhradu.Vzhledem k tomu,že se jedná o domácí PC,kde mají přístup všichni pod svým účtem,tak to musí být trochu něco jako Edgar Friendly aneb User Friendly 🙂 Kdybych na to nemusel brát ohledy,tak už je tam dávno OpenBSD.Takhle musím slevovat ze svých požadavků a koukat trochu i na HW kompatibilitu :-/ Ale v osobním žebříčku je 1.Mandriva 2.OpenSuse 3.Fedora a pak ti ostatní.

 12. František Skála | 24.11.2007 | 08:19 | Odpovědět

  Nikde jsem se nedopátral minimální konfigurace pro bezproblémový chod. Vlastním starší ntb na intel pentiu III 634Mhz, 384 RAM, grafika 8MG
  rozchodil bych? Díky Skála

 13. Petr | 25.11.2007 | 11:42 | Odpovědět

  Mám PIII 733 MHz, RAM 256 MB, Grafika 4 MB, MDV 2006 zde běhá bez problémů, snad kromě ADSL (Sagem). Je lepší přejít na MDV 2007.1 nebo rovnou na MDV 2008?
  Děkuji, Petr.

 14. joZef | 03.12.2007 | 18:01 | Odpovědět

  Prosim vas chcem sa opytat ked chcem zapnut mandrivu 2008 tak to odomna pyta meno a heslo ked zadam meno (login) tak je to ok ale ked to pyta heslo tak mi nejde stlacit ziadne tlacitko na klavesnici proste nic som stoho nanervi fakt neviem co stim poradte dik…

 15. Peter | 10.12.2007 | 23:48 | Odpovědět

  zdravim vsetkych, mam zaujem o kupu Mandriva Linux 2008, avsak v 2007 som mal problem s rozbehanim Flash OFDM Flarion PCMCIA kartou pre T-Mobile web. Vie niekto aka je sucasna situacia v 2008?
  Vyrobca hw zjavne na Linux uzivatelov kasle.
  Dakujem za info.

  Peter

 16. Hrosik777 | 24.12.2007 | 14:49 | Odpovědět

  Zdravím společenstvo, učinil jsem pokus s instalací. Naprosto báječné a uspokojivé. O mnoho čistší a propracovanější než SUSE 10.3.( Mám krabicovou verzi.) Obecně potíže pouze s USB periferiemi, neb jsem Linuxový elév.

  Zdravím Martin

 17. Erik | 18.01.2008 | 11:48 | Odpovědět

  Asi jsem uplne vymatlany, ale nevim jak se mam dostat do grafickeho prostredi. Mam zkusenost Suse Linux 7,2 a stahnul jsem si mendrivalinux2008 a mam tam po instalaci jen prikazovy radek. Napiste mi prosim na mail nejaky postup. Predem dekuji

 18. Merlin | 27.03.2008 | 22:02 | Odpovědět

  Dobrý den chci se zeptat zda někdo zvás co tu píšete je Ústí nad Labem a jeho okolí rád bych si sněkým o linuxu víc popovídal rozhoduji se přejít na tento systém a rád bych někoho zasvěceného volil bych mezi Ubuntu čí Madrive co se týká instalace tak si poradím horší je implementace dalších programů a co víc mě zajímá je jak z emulova programy a hlavně hry z oken dost mě mrzí že spousta skvělých programů a to včetně her je psaný pro okna najde se někdo pište na mejlík merlin.ul@seznam.cz díky

 19. Patrik | 17.05.2008 | 12:36 | Odpovědět

  Nejde mi nastavit “3D” Desktop v Mandrive Lunuxu 2008 CZ píše to že systém nepodporuje grafické rozhraní nebo něco takovýho poradíte mi. Pište na mail PatrikDostalek@seznam.cz ! Děkuji

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login