Přehrávač hudby Amarok

Amarok (přesněji amaroK) je v Linuxu velmi rozšířený audio přehrávač. Umožní Vám pohodlně spravovat Vaši sbírku komprimované hudby pomocí dynamických playlistů, umí přehrávat rádia, stahovat z Internetu texty písní a obrázky obalů, a spoustu dalšího. Osobně již dlouho jiný nepoužívám… 🙂

Při instalaci systému se standardně nainstaluje, ale nepřehraje formát AAC/M4A. Soubory OGG, FLAC, MPC, MP3, WMA a WAV přehraje ihned po instalaci. Pokud chcete přehrávat též ACC/M4A nainstalujte si balíčky faad2, lib64faad2 (libfaad2 pro 32-bitový systém) a xine-faad.

V této konfiguraci bude umět přehrát soubory OGG, FLAC, MPC, MP3, WMA, ASF, ACC, M4A, WAV, internetová rádia vysílající ve streamech OGG, MP3 a ASF, playlisty M3U a PLS.

Práce s programem

Nyní můžete přehrávač poprvé spustit (Hlavní nabídka -> Multimédia -> Zvuk -> Amarok). Většinou (ne ve všech verzích) se ukáže okno Průvodce, umožňující nastavení základních věcí, zvláště pak umístění Vaší hudební sbírky. Pokud ne, je možno vše nastavit později (jak přidat sbírku – viz dále). Následně se objeví okno Amaroku. V horní části, jak je dnes obvyklé, jsou nástrojové lišty s rozbalovacími nabídkami a ikonkami, vlevo je panel se záložkami, vpravo pak samotný playlist, dole je panel s ovládacími tlačítky a analyzátorem. Ze všeho nejdříve (pokud jste vše nenastavili v Průvodci) klepněte myší na Nastavení -> Nastavit Amarok a na kartě Kolekce si vyberte složku, v nichž máte uloženu Vaši hudební sbírku (doporučuji “širší záběr – např. celý diskový oddíl “/Hudba”. Dále si zde můžete zvolit rekurzivní prohledávání adresáře, aktualizaci při změnách a import playlistů.

Amarok - vybrání hudební kolekce

Poté ještě klepněte na Nástroje a zvolte Znovu projít kolekci. Pak se v levé části Amaroku objeví Vaše sbírka hudby (neplatí, pokud jste využili Průvodce).

Amarok je připraven

Nejzajímavější je levý panel, který obsahuje spoustu důležitých položek. Jednotlivá menu se přepínají pomocí záložek, umístěných zcela vlevo :

 • Kontext – zde se verze velmi liší. Ve starších jsou tři záložky. V první – Domů – jsou seznamy : deset nejposlouchanějších skladeb, pět nejnovějších a pět, které jste nejdéle neposlouchali. Na druhé záložce – Aktuální – jsou informace o právě přehrávané skladbě – interpret, název skladby, album, obrázek přebalu, (pokud tam není, můžete si po klepnutí na zástupnou ikonu tento stáhnout z internetu (uloží se do složky ~/.kde/share/apps/amarok/albumcovers). Pokud máte ve složkách s audio soubory obrázky JPG, PNG či GIF, použijí se tyto. Doporučuji využít služeb Správce obalů (klepněte na ikonu pravým tlačítkem myši, zvolte Správce obalů (Cover Manager), můžete stisknout tlačítko Stáhnout chybějící obaly).

  Správce obalů

  Nová verze 1.4.5 má rovněž tři záložky, obsah se však mění dle stavu přehrávače. Je-li přehrávač nečinný, pak v první – Hudba – jsou seznamy pěti nejposlouchanějších skladeb a pěti nejnovějších. Druhá a třetí jsou deaktivovány. Pokud přehrává, první – Hudba – začne odpovídat Aktuální ze starších verzí. Na druhé a třetí záložce – Text a Interpret se Amarok pokusí stáhnout z internetu text skladby a informace o interpretu.

 • Kolekce – nejčastěji používaná záložka – nachází se v ní kompletní přehled celé hudební sbírky. Vše je uspořádáno dle jmen interpretů, po klepnutí na “+” se položka rozbalí a objeví se jednotlivá alba. Toto neodpovídá fyzickému uspořádání audio souborů na disku, ale toto se určuje dle ID tagů. Vybranou skladbu nebo celé album můžete jednoduše přesunout myší do oblasti playlistu, stisknout tlačítko pro přehrávání (druhé dole) – a můžete poslouchat. Kolečkem myši je možno měnit hlasitost, kurzor musí být nad ovládacím panelem (tlačítka, analyzér).

 • Seznam skladeb – zde najdete dynamické i existující playlisty, desítky (možná stovky) internetových rádií. V nabídce Chytré seznamy skladeb -> Kolekce vidíte položky jako “Naposledy hrané”, “Nejčastěji hrané”, “50 náhodných skladeb”… Přehrát je můžete jejich přetažením do panelu playlistu a stisknutím přehrávacího tlačítka. Je dobré zapnout Náhodný režim přehrávání (Režim -> Náhodný). Po klepnutí pravého tlačítka myši na záložku Chytré seznamy skladeb můžete vytvořit tzv smart playlists – po zvolení této možnosti se objeví okno, v němž můžete vytvořit dynamický playlist na základě zvolených kritérií – například seznam “pop 80-tých let” – pokud určíte, že žánr je pop a rok nastavíte mezi 1980 až 1989.

  Na záložce Seznamy skladeb se nacházejí Vaše playlisty, které Amarok automaticky importoval. V záložce Vysílání rádia jsou předvolená internetová rádia (možno doplnit).

 • Zařízení – tato položka slouží k synchronizaci audio souborů s iPodem.

 • Soubory – tato záložka slouží k běžnému procházení složek, včetně rychlého vyhledávání.

Nastavení

V hlavní nabídce vyberte Nastavení -> Nastavit amarok. Okno, které se objeví, obsahuje tyto záložky :

 • Obecné – zde si můžete nastavit například možnost zobrazovaní okna přehrávače odděleně od playlistu nebo zobrazování ikony Amaroku v systémové liště (v tom případě vypínací tlačítko Amarok nevypne, ale jen “shodí” do lišty)

 • Vzhled– zde si můžete nastavit vzhled – barvy a styl.

 • Přehrávání – přechody mezi písničkami.

 • OSD – tato záložka slouží k nastavení vzhledu informačního políčka, v němž Amarok vypisuje informace o skladbě.

 • Systém (ve starších verzích Zvuk) – nastavení zvukového systému a CDDB.

 • Kolekce – možnost vybrat umístění Vaší hudební sbírky (viz výše).

 • Last.fm – zde si můžete nastavit, zda chcete, aby se skladby které právě posloucháte, odesílali na server www.last.fm.

 • Zařízení – nastavit podporu pro přenosná zařízení.

Přehrávání

Vybrané skladby, alba či playlisty jednoduše přetažením do panelu playlistu a stiskněte přehrávací tlačítko (je umístěno dole).

Amarok

Je i další způsob – spusťte Amarok. Poté si běžným způsobem otevřete někde okno K
onqueroru s audio soubory nebo playlisty, a pak už je přetáhněte myší do oblasti playlistu (možno i celé složky).

Přehrávání internetových rádií ASF, uložení playlistů

Přehrávání rádií ASF (MS) v Amaroku je možné díky enginu xine. Jsou to známá W-only rádia ASX, se kterými měli kdysi začátečníci v Linuxu problémy. ASX však není formát souboru, ale typ playlistu (jako PLS nebo M3U), který obsahuje většinou odkaz na internetovou adresu streamu v ASF.

Pokud tuto adresu (může vypadat například takto : mms://217.11.251.148/pohadka64) neznáte, pokuste se stáhnout soubor “rádio.asx”, který většina lepších rádií dává k dispozici. Pokud ne, budete muset něco.asx vydolovat z kódu stránky a stáhnout (což není úplně triviální – prohlížeče se snaží jej přehrát). V případě Amaroku 1.4.5 to je vše, playlist vhodně uložte do adresářové struktury Vaší hudební kolekce. Starší verze však playlist typu ASX neuměly načíst, je tedy nutno vytvořit playlist M3U. Nejjednodušší způsob je otevřít playlist ASX v textovém editoru, smazat vše kromě vlastní adresy, uložit, ukončit editor, a příponu souboru změnit na .pls nebo .m3u, a tyto už Amarok zpracovat umí.

Přehrávání internetových rádií OGG, MP3, uložení playlistů

Totéž, hledejte playlisty .m3u a .pls.

Vytváření playlistů

Amarok umí i vytvářet korektní playlisty M3U. Před vytvořením prvního playlistu doporučuji v Nastavení amaroku na kartě Obecné vyhledat pole Možnosti okna se seznamem skladeb a zatrhnout políčko Ručně uložené seznamy skladeb používají relativní cestu – vytvářené playlisty budou relativní. Do pole playlistu přetáhněte myší zvolené skladby. V menu vyberte Seznam skladeb -> Uložit seznam skladeb jako, klepněte na tlačítko Uložit do umístění a zadejte název playlistu a myší naklikejte jeho umístění.

Závěrem

Vzhledem k obrovským možnostem Amaroku si vyzkoušejte kde co, a určitě přijdete na spoustu fíglů a funkcí, které prostě opravdu, ale opravdu nezbytně k životu potřebujete…

6 komentářů

 1. M.K.J. | 30.05.2007 | 22:14 | Odpovědět

  Jen tak pro zajímavost, zkuste si na něm (máte-li k dispozici) přehrát Amarok od Oldfielda.
  To bylo první, co mě kdysi na Amaroku napadlo přehrát…

 2. Zlob | 31.05.2007 | 14:55 | Odpovědět

  Škoda jenom té závislosti na KDE.
  Když jsem přešel na Gnome, tak mi asi jediný amarok chyběl.
  No snad někdo udělá AmaroG 😀

  1. Anonym | 01.06.2007 | 11:20 | Odpovědět

   A co brání používání Amaroku v GNOME?

   1. Zlob | 01.06.2007 | 13:52 | Odpovědět

    – no musel bych s ním nainstalovat i spoustu balíčků pro KDE
    celkem 132MB
    – nemám zrovna extra velký disk,ale víc by mi vadilo to, že mi nezapadne do prostředí
    – a taky mam dost mizerné(šílené FUP) připojení a tak se snažím mít co nejméně balíčků k případné aktualizaci

  2. akees | 06.06.2007 | 13:41 | Odpovědět

   Já v Gnome používám Listen a jsem s ním velmi spokojen- Amarok jsem přestal používat.

 3. Michal Rytíř | 06.09.2007 | 00:00 | Odpovědět

  Dobrý den, už nevím kdo by mi poradil. Amarok vypadá pěkně, ale bohužel když si otevřu hudbu a vložím jí do Amaroku začne mi procesor pracovat na 100% a nezastaví se. Mám Athlon A64 3500+ .

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login