Přispějte k podobě nové verze Mandrakelinuxu!

Jedna z věcí, která se mi na free software libí hodně, je aktivita jeho uživatelů. Ti mohou sami a nemalou měrou přispět k výsledné podobě software. Protože se nám blíží nová verze Mandrakelinuxu, je opět na čase se vás zeptat, co se dá vylepšit nebo vám ukázat, jak nám v tom pomoci. Mnoho uživatelů totiž vždy po vydání nové verze "remcá", co by kdyby a jak to máme dělat, málokdo se však ozve dopředu. Nyní je ten správný čas.

Dokumentace

Uživatelská dokumentace v češtině k Mandrakelinuxu byla vždy volně dostupná i uživatelům, kteří produkt získali z Internetu. Poslední verzi knížky najdete u mně na mandrake.contactel.cz. Do nové verze chystám opět její rozšíření, proto vítám všechny připomínky na k obsahu, dále hlášení chyb (překlepy, chyby, typografické problémy) – prostě cokoliv. Co bude realizovatelné, to se pokusím zapracovat do nové verze.

Přes veškerou mou snahu a také žádosti několika uživatelů se mi zřejmě do nové verze nepodaří rozdělit uživatelskou příručku na dvě části. Aby to vůbec mělo smysl vydávat, musí se připravit minimálně 200 stran nového textu – už to samo o sobě je pěkná fuška. Dále je potřeba vzít text, který je již hotov a celý jej přizpůsobit tomuto záměru.

Tento úkon je ještě větší komplikace a již teď vím, že ho nestihnu v pořádku dokončit. Kdo někdy psal knížku, dá mi asi za pravdu. Proto mi, prosím, nepište, že chcete knížky dvě – nestihnu to, ani kdybych se rozkrájel na kusy :).

Podoba produktů

S poslední verzí 10.1 jsme rozdělili do té doby jediný produkt – GPL set. Vyjádřit se nyní můžete k podobě všech našich Mandrakelinux produktů, např. co vám chybí v krabici, jestli jsou lepší DVD nebo CD média. Dále mně napadá, kolik médií, jaká mají být (kapacita), co na nich má být – více software a jaký, zdrojové kódy atd. Možností je hodně, zkuste se vyjádřit.

Obsah a forma nových produktů není ještě zcela uzavřena, proto je teď vhodný čas poslat nám vaše připomínky ke složení software.

Testování a hlášení chyb

Máme mnoho uživatelů, kteří používají betaverze či přímo Cookera a mnoho z nich si neporadí z Bugzillou. Část problémů jim způsobuje složitost Bugzilly, část jazykové potíže. Zprovoznili jsme proto stránku pro hlášení chyb, kde mohou uživatelé hlásit chyby v češtině nebo slovenštině.

A jak hlášení probíhá? O nahlášenou chybu se postará kvalifikovaný člověk – Martin Fiala, který oficiálně zastává funkci bugmastera pro Bugzillu Mandrakesoftu. Ten při vašem hlášení zkontroluje, není-li již podobná nebo stejná chyba zanesena a pokud ne, udělá to za vás (případně chybu potvrdí). A samozřejmě vysvětlí důležitost chyby vývojářům :).

Použil bych v této situaci výrok Pavla Janíka který s oblibou říká, že co si nespravíme teď, budeme muset horko těžko dohánět v ostré verzi. Najdete-li chybu a nemůžete ji odstranit, alespoň nám ji nahlaste!

A výsledek?

Ten byste měli vidět s uvedením nové verze. Pozor, cílem tohoto článku není rozpoutat diskusi o tom, že Mandrakelinux je k ničemu případně že jsme vyžírky. Tuto diskusi již máme několikrát za sebou např. zde, tady a nebo ještě tady. Předem upozorňuji, že se podobných debat pod článkem odmítám účastnit.

Cílem této výzvy je naopak zlepšit to, co se zlepši dá – tak, jak jsme o to snažili vždy. Napadá mně, jen pro připomenutí – začalo to hrozně dávno tím, že jsme nejdříve jsme začali CD lisovat, protože s pálenými měli uživatelé potíže. To bylo u verze 8.2, chvíli poté jsme začali přidávat BonusCD, o které nás žádali především uživatelé na modemu. S verzí 9.1 se objevil tištěný manuál, který jsme do verze 9.2 opět na vaše žádosti rozšířili. S další verzí 10.0 přišla PowerPack média místo obyčejné download edice, ale také roztržka Community x Official. Na základě připomínek k Mandrakemove jsme vydali jeho CZ verzi. Do zatím poslední verze 10.1 jsme připravili i stále častěji požadovaná DVD média, rozšířili dokumentaci a připravili jeden velký balík – krabici.

Podoba další verze je proto i na vás. Náměty nebo připomínky, prosím, vyjádřete v diskusi pod článkem, nebo mi je pošlete přímo na mail (bibri@mandrake_cz). Tak s chutí do toho!

69 komentářů

 1. Gustav | 09.03.2005 | 12:41 | Odpovědět

  1. bych vam chtel podekovat, pane Bibr, za to, co cinite.

  2. par nametu/pripomiek/komentaru/kecu:

  DVD urcite, pokud to vylisujetena dvouvrstve (a nebute do o tolik drazsi), budu vam strasne vdecny. Ikdyz mam 2DVD misto 5CD, porad je to diskoteka 🙁

  Kniha… nebyla by verze bez ni? Stoji 200 (a zatim mam vsechny) a me cist PDF nevadi.

  Zdroje: Main, Contrib, J-Contrib, tu legalni cast PLF…proste jako doposud. SRC balicky ne. Dalsi verze KDE (3.4) pokud se objevi balicky pro MDK.

 2. fredy | 09.03.2005 | 12:55 | Odpovědět

  Taktiež sa mi pri porovnaní CD/DVD verzie viac páči DVD verzia.
  Official verzia je pre lisovanie a predaj oveľa vhodnejšia.
  Manuál je vždy lepší na papieri. Ak si chcem niečo pozrieť alebo niekomu niečo ohľadom MDK ukázať, nemusím hneď zapínať PC.
  Mandrakelinux 10.1 DVD je podľa mňa najkomplexnejšia distribúcia, akú som mal nainštalovanú. Prajem Vám, aby všetky nasledújúce boli minimálne tak dobré.

 3. Daves | 09.03.2005 | 13:00 | Odpovědět

  Jako nováček můžu říct, že jsem s distribucí spokojen. Mám jen připomínku k dokumentaci.

  Zkušení uživatelé do ni nenahlížejí, nebo jen letmo (můj názor). A co nováčci? Náhodně otevřu knihu. Třeba návod jak nastavit ACPI – skvěle popsaný, všechna čest. Jen malý dotaz – Co to je ACPI? Kvůli chybějícím třem slovům v závorce je toto pro začátečníka na nic – musí hledat v jiné knize.

  Na začátku této knihy by měl být podrobný návod, jak a kde najít už nainstalovanou dokumentaci (tady musí být návod pro blbce!!!), jak ji otevřít a zobrazit. Struktura adresářů je jiná než jsou zvyklí uživatelé jiných systémů a najít něco je problém. Jednoduchá věc, která je při prvním kontaktu nového uživatele složitá.

  Mandrake má jednoduchý instalátor a tak ji využívá hodně nováčků – musíme jim pomoct.

 4. Hellwin | 09.03.2005 | 17:06 | Odpovědět

  Zdravíčko, jelikož nevím kde se hlasuje pro programy ktere by jsme my uživatele chtěly na CD/DVD udělám to zde. Přimlouvám se za DVD verzi bez tištěného manuálu jelikož vaše produkty kupuji téměř pravidelně a manuály tištěné mám již 3. Doporučoval bych do distribuce zapojit tyto programy: Xawdecode – Umí grabovat z TV tuneru v reálném čase do formátu Xvid dokonce i na mém Athlonu 1700+ zvládá 640×480+ 25 snimku za sekundu. A není omezen velikostí jako u souboru AVi (2 GB). Avidemux 2 – Umí tohle video osekat o reklamy a jiné věci a má moře dalších funkcí. Serial o tomhle programu běží na http://www.linuxsoft.cz. Na práci s videem jsou naprosto jednoduché a zvládne je i začátečník. Jinak si myslím že vaše snažení o jednoduchou distribuci pro začátečníky se vám na 90% daří. Stačí porovnat vzhled a obsah vašich produktů od roku 2002-2004 je to obrovský skok. Gratuluji celému českému vydavatelskému týmu za práci a snahu udělat Linux jednodušším a hlavně (téměř) kompletně počeštěným. Výborná práce. Gratuluji a nashle u verze 10.2 Určitě si ji koupím. (Už jen ze zvědavosti :-))

 5. pluba | 09.03.2005 | 17:23 | Odpovědět

  Také se přidávám k DVD verzi, zvlášt pokud by z ní šla jednoduše udělat CD verze. Také souhlasím, že kniha je pro některé zbytečná (mluvím o tištěné podobě) a bylo by možné vyrábět variantu s knihou a bez knihy. Poslední, co bych já osobně rád, a nevím, jaká na to bude odezva mezi ostatními, uvítal bych nějakou odzkoušenou variantu multi-head – více pracovišť. Sleduji vývoj této oblasti už cca 2 roky a tehdy jsem našel jez jedno řešení (Rio d. Janeiro) a nebylo úplně dotažené. Teď je více variant a navíc pokud vím, máte nějaké vlastní změny v jádře, takže se tímto zároveň ptám ostatních zákazníků, jestli by to stálo za Vaši práci, nebo jsem jen solitér.
  A nakonec bych i já chtěl Váš tým pochválit.

 6. Jindra | 09.03.2005 | 17:23 | Odpovědět

  Ahoj Ivane,
  jak uz zde nekdo psal, byl bych take pro verzi bez knizky. Presto, ze je skvele napsana, tak mam uz asi 4 a prijde mi to zbytecne mit ji kazdy 1/2 rok znovu. Uvital bych DVD mini-pack, 2 DVD v DVD krabičce bez manuálu.

  Jinak jsem pro, aby se vydala az verze Oficial, tak, jako to bylo v predchozim kole. Mimochodem, uz se vi, jestli MDK pocka na KDE 3.4, anebo zas trochu nestastne vyda comunity verzi tyden pred novym KDE?

  Jinak dik za praci, kterou odvadite,

  Jindra

 7. Zdenek | 09.03.2005 | 18:12 | Odpovědět

  Dobry den,

  je jasne, ze verze bez knizky by byla pro autora a jeho zamestnavatele financni katastrofa, kdyby snizena cena odrazela cenu knihy. Myslim, ze ceskou verzi si kupuji stali zakaznici a temer vsichni by si ted poridili verzi bez knizky. Stali zakaznici jsou na jednu stranu super, ale na druhou je uz ale nuda dat 2x rocne prasule za temer to same. Knizku asi nepujde kazdy rok rozsirit o 200 stran za porad prijatelnou cenu 🙂 Zachranou snad bude rozdeleni u “11.” MDK.

  Hlavne nevydavejte krabici, ve ktere budou CD a DVD s temer tim samym. To se radeji domluvte s vydavatelem a pribalte knizku Linux – prirucka ceskeho uzivatele. Neni tohle lepsi napad?

 8. Christof | 09.03.2005 | 18:21 | Odpovědět

  ad 6> vývoj MDK se řídí přibližně tímhle plánem http://qa.mandrakesoft.com/twiki/bin/view/Main/Mandrakelinux102

  a nemůže čekat na vydání nových verzí všech balíků – nejdřív počkáme na nové KDE, pak nové Gnome, pak nový xine…

 9. GeBu | 09.03.2005 | 18:46 | Odpovědět

  Taky si myslím, že Official verze je lepší krok.

 10. cepin | 09.03.2005 | 19:13 | Odpovědět

  A taky by mohl mandrake uvolnit verzi pro x86-64.
  :-)) ale to se asï nestane. 🙂

 11. rasto | 09.03.2005 | 19:33 | Odpovědět

  dobry den.
  stale presadam medzi Mandrake a SuSE
  1.ja by som trosku vylepsil graficky balickovaci system(mal som 10.0, neviem ako to je v 10.1 a bude v 10.2)teraz skusam SuSE 9.2.Balickovy system v YaST je trosku prepracovanejsi.(co poskytuje a co vyzaduje balik,lepsia lokalizacia)
  2.ak je mozne, hodit do distribucie nejaky program, alebo utilitku pre TV-OUT.A bolo by vhodne ju zahrnut aj v nejakom tom navode.Uz sa z toho idem zblaznit-nejde mi to rozbehnut.
  3.Uvidim, ako to bude s XINE 1.0.V 0.99 nejako nefunguju titulky, ked si napalim na dvd medium iba film(bez menu aj bonusov), ale v Kaffeine to ide bez problemov.

 12. David | 09.03.2005 | 20:00 | Odpovědět

  Díky za vše co děláte pro MDK

  10.1 CZ Pack byl skvělej,plánujete i 10.2 nebo hodně v budoucnu 11 taky jako nějaký podobný CZ Pack ?

  nebo byla 10.1 jen takovým “pokusem”
  Pokud jo tak za naši skupinku “ve třídě” vám mohu ručit min. odběrem zase 11 ks :))

 13. debian | 09.03.2005 | 20:05 | Odpovědět

  zkus baličkovací systém v debianu. ten je nelépe propracovaný. A také tam je jedna uplně krásná grafická aplikace na instalaci, odinstalaci, update, a upgrade. Je napsana v C++ a QT. Takže frčí dost rychle. A hlavně je fakt přehledna jako svin. Dokonce tahle aplikace funguje i na Slackware.
  apt-get je nejlepší! Možná by mandrake mohl přesedlat na .deb balíky! uprmi(e) a rpm je nahovno.

 14. Mirek | 09.03.2005 | 20:28 | Odpovědět

  Ahoj Ivane ,

  jsem asi na rozdíl od jiných za verzi s knížkou. Ostatním vzkazuji toto:
  Berte to, že dostávate s každou verzi brožurku jako projev jisté podpory OpenSource produktu. I kdzž 2 x ročně zaplatíte podle Vás uplně zbytečně – je to jen jiný pohled na věc. Tak tedy:

  1. podpoříte minimální částkou aspoň snahu mnohých z čeké komunity Mandrake aby i nadále dělali to co dosud.
  2. knížku můžete věnovat svým známým , dětem ap. a šířit tak povědomí o alternativě k oknům. Kdyby jen každá desátá padla na úrodnou půdu, tak je to více něž stupidní reklamy o “Nákladech na celkové vlastnictví…”

  Je to každého osobní věc jak se s tím vypořádá. Já v tom mám jasno. Bojím se jen toho, že vlivem jisté řevnivosti v linuxové komunitě bude nadále více a více prosperovat Velký Bill.

 15. jpozlovsky | 09.03.2005 | 21:43 | Odpovědět

  Podoba produktu:

  *Uvital bych: Kniha s JEDNIM DVD mediem (pokud by bylo potreba tak dvouvrstvym nebo oboustrannym) – Official PowerPack edice+Contrib+PLF+Updaty
  (idealni by samozrejme bylo kdyby updaty byly uz integrovany primo do distribuce aby se nemusely instalovat zvlast)

  *ad. krabice: nevim jak moc velky ma smysl do krabice davat CD a DVD se stejnym obsahem, ale urcite by nebylo na skodu kdyby krabice obsahovala nejake “trial” clenstvi v Mandrakeclubu nebo Mandrakeonline…

 16. Brouk Pytlik | 09.03.2005 | 21:59 | Odpovědět

  Já jsem v podstatě spokojený. Polemizovat nad knížkou v každém balení nemá moc cenu. Vaše stanovisko je známe a docela pochopitelné. Jste komerční subjekt a o penězích vždy až na prvním místě. Navíc nějaké změny tam jsou vždycky, takže v tom nevidím problém.

  Co se médii týče, také bych se přimlouval za dvouvrstvé DVD, pokud by to nebylo výrazně dražší než dva jednovrstvé.

  A pak jsou tu zdrojaký. Podle ankety to nevypadalo příliš nadějně ani na „krabici“. Nejsem žádný vášnivý fanoušek kompilaci, ale u některých programu jsem dost netrpělivý na nové verze. Nedalo by se na DVDčko vtěsnat .spec soubory stávajících balíčku? Nezabírá to skoro nic a člověku to značně usnadní vytvoření aktuálního RPMka.

  Na závěr by mně zajímaly binární ovladače. Krom vlastní binárky od dodavatele se tam většinou i něco málo kompiluje, aby to šlo dopasovat na aktuální jadro/Xka. K tomu neexistují src.rpm? A jestli ano, nešlo by je zveřejnit?

 17. rool50 | 09.03.2005 | 22:22 | Odpovědět

  Dobrý den,
  10.1 CZ je můj první linux, mám jej teprve 3 měsíce. Pokud tedy jako lama vůbec něco mohu chtít, tak:
  1. Díky za super počeštěnou klikací distribuci s velmi dobrým manuálem, přechod z win byl bezproblémový.
  2. Trochu bych upravil manuál, myslím že do něj stejně nakoukne jen ten co přechází z win. Vše co se dá nastavit klikáním myši jsem dokázal nastavit aniž bych se musel příliš dívat do manuálu. Bohužel pro mě stále jsou věci, které jinak než v konzoli neudělám. A tady je v manuálu kámen úrazu pro lamu, je tam sice dobře popsáno co má udělat, ale už ne pomocí jakých příkazů krok po kroku. Např. připojení na net přes bluetooth jsem rozcházel několik dní. Nakonec se to sice povedlo, ale našel jsem to až na webu a bylo to tak složité, že jsem radši koupil modem MC39i. Dále mi tam chybí jak nainstalovat dema nebo klienty komerčních her, jak je pak správně odinstalovat, případně jak z nich udělat rpm balíčky.
  3. Určitě by měla být i verze bez knížky, např. levnější jen o symbolických 50 kč. Kdo bude chtít šetřit naše lesy, bude mít možnost.
  4. Česká verze by měla vycházet z verze official a určitě ji vydávejte na DVD. Mě osobně by stačilo jen jedno DVD, contrib, plf apod. stejně stahuju z netu.
  5. Myslím si že by se mělo počkat než vyjde nové KDE 3.4 už jen proto, že je zvoleno za výchozí grafické prostředí a asi je i nejvíc používáno.
  6. Ještě jednou díky za skvělou práci co děláte.
  PS: Jaký je rozdíl mezi PowerPackem a obyčejnou download edicí?

 18. vrabcak | 09.03.2005 | 22:30 | Odpovědět

  Testuji cooker a pripada mi, ze 10.2 bude opravdu povedena. Rozhodne si ji koupim (Kdyz jsem mel predpaltne ktere mi ted vyprselo, prijde mi automaticky, tak jak to bylo v puvodnich podminkach predplatneho, nebo ho musim objednat znovu?). Co by v baleni rozhodne nemelo chybet jsou KDE 3.4, alespon jako alternativa. Mel by tam byt take nejaky jednoduchy nastroj k nastaveni vsech instalacnich zdroju z CD/DVD, aby to clovek nemusel delat rucne.

 19. Daves | 10.03.2005 | 11:18 | Odpovědět

  Ještě by možná bylo vhodné maximálně podpořit (lepší návody, instalátor, ovladače) připojení na internet. Kdo ho má – získá další informace a nějak si už pomůže.

 20. hanus | 10.03.2005 | 12:14 | Odpovědět

  >11 (rasto): TV-OUT: moc se v tom nevyznam, ale rekl bych, ze konkretne tahle vlastnost u grafaren je silne specificka, lisi se podle vyrobce a dokonce modelu. Navic si vyrobci technologii hodne hlidaji. Nezda se mi, ze by napr. Windows mely po instalaci podporu TV-Out. Je potreba nainstalovat ovladace ke karte z dodavaneho CD => o podporu TV-Out vasi karty na Linuxu placte u vyrobce.

  >13 (debian): Uz zase? :o) Vy jste si asi neprecl cely uvodni clanek do konce ;o)

 21. rasto | 10.03.2005 | 15:09 | Odpovědět

  (tv-out)neda sa to aj napriek tomu, ze vyrobca poskytuje na svojej stranke driver zdarma?
  u windows sa mi to zda predsa trosku jednoduchsie.iba nainstalujem a “frcim”.nemusim nic konfigurovat.

 22. Bajk | 10.03.2005 | 15:36 | Odpovědět

  Při své práci využívám počítač denně již řadu let. Do nedávna jsem používal platformu Win a nyní jsem přešel na MDK. Jednak chci poděkovat za skvělou práci celému týmu okolo MDK a jednak, protože jsem v oblasti Linuxu začátečník, i když myslím jinak velmi pokročilý uživatel PC, bych chtěl říci, co mi chybělo nebo s čím jsem se setkal při přechodu na MDK. Určitě bych se přimlouval za jakoukoli další dokumentaci/literaturu ev. rozšíření dosavadní např. o “Obecné základy práce v Linuxu” – lidem, kteří přecházejí z jiných (Win) prostředí nemusí být tyto věci hned zřejmé (např. označování adresářů, použití diakritiky apod.). Sám jsem narazil u aplikace Digikam při vytváření adresáře s diakritikou – všechno se dá najít a vyhledat, ale upozornění by bylo dobré. Mnozí píšete o DVD médiích – osobně jsem rád, že jsou v krabici i CD, sám DVD nemám. Také bych uvítal více informací o aktualizacích, zrcadlech s Linuxem a údržbě systému z tohoto pohledu (co ano, co ne, na co dát pozor, co sledovat apod.). No a nakonec se přidávám k přispěvateli přede mnou s prosbou o více informací ohledně nastavení připojení k Internetu v tištěné dokumentaci. Na jednom počítači jsem měl problémy s nastavením ISDN linky – opět, vše lze nalézt v různých diskuzích a fórech, ale bez připojení se informace o připojení špatně hledají.
  Ze specifického SW mi chybí (možná to neumím najít) cokoli co podporuje práci s pdf formáty. Teď nemyslím jen jednoduché prohlížení, ale prohledávání, komentování, značení apod., jestli něco takového vůbec existuje.

 23. hanus | 10.03.2005 | 16:10 | Odpovědět

  TV-OUT: Rasto, sam sis vicemene odpovedel – vyrobce poskytuje ovladac pro Linux, tudiz by mel byt na dodanem CD s kartou, tudiz ho v Linuxu nainstalujes a frcis ;o) Pokud na CD neni, vyrobce to s podporou v Linuxu asi nemysli az tak seriozne (resp. je to pro nej vedlejsi, podpora je castecna).

 24. vrabcak | 10.03.2005 | 18:02 | Odpovědět

  K praci s pdf:
  V mdk 10.2 bude novy kpdf, ktery podporuje vyhledavani v pdf a export libovolneho vyberu dokumentu bud jako text, nebo jako obrazek.

 25. Vojtin | 10.03.2005 | 18:03 | Odpovědět

  mel bych jeden dotaz, jaky hlavni rozdily bude obsahovat 10.2 oproti 10.1? vim, ze KDE3.3 a gnome 2.8, nove jadro 2.6.10…
  Mandrake pouzivam od verze 10.0, protoze se mi 9.2 nepodarilo nainstalovat, kvuli novemu HW, ale presto jsem nezanevrel a za par mesicu jsem si poridil 10.0 a jsem za to rad. Wokna uz skoro ani nezapinam…
  Jen tak dal!

 26. pjezek | 11.03.2005 | 10:50 | Odpovědět

  Zdravím Ivane, beta3 je solidní dílo, bugzillu používám, anglicky umím, no problem. Ale ten český vstup je perfektní nápad! Community bych dal k dispozici jako ISO (CD i DVD – ne každý má pec na DVD), škatule až na Official (je to taky o “corporate identity”…). Jinak v případě, že release schedule je u LM jen o pár dní pozadu za plánem pro podstatné součásti distribuce (desktopy, Office…), tak bych rozhodně změnil plán pro LM, třeba jen pro českou komunitu a zákaznictvo, jede-li o lokalizaci (viz czilla).
  Jo, chybí mi lehký filemanager pro neNortonisty (neMCisty) stylu XWC (ten je mrtvý, živý je jeho klon XFE, ale to je pro Fedoru…)
  Držím palce a nashle na LinuxExpo!

 27. Ales | 11.03.2005 | 11:07 | Odpovědět

  Dnesni MDK bych srovnal kvalitou se SuSE, a u verze “Kniha + 2xDVD” je skvely obsah contribu. Mam za sebou instalace od serveru az po notebook a nelze si stezovat. Jde i o produkcni systemy (tam jsem prave i nahrazoval SuSE).

  Chci se jen zeptat, jestli bude i nova verze sirena stejne a k dostani budou opet DVD vcetne contribu ? Je (nebo bude) DVD2 soucasti krabicove verze ?

  Diky

 28. homonuculus | 11.03.2005 | 13:51 | Odpovědět

  z krabicove verze (a jeji soucasne podoby) jsem uplne u vytrzeni
  no jak se rika laska na prvni pohled

  ceska “bugzilla” je taky super
  i kdyz anglicky umim
  a odebiram develop. mailing list mandraku
  tak presto jsem uvital moznost
  hlasit chyby tady v cechach
  a jake bylo moje prekvapeni kdyz mi dosla dokonce odpoved

  jen tak dal

  a co bych se extra bonus pral navrch

  pridejte tam nejakou verzi kde 3.4
  s translucency a shadows

  uz mne nebavi si stale ty 3.4 kompilovat 😉

 29. homonuculus | 11.03.2005 | 14:00 | Odpovědět

  divil by ses ale rpm je pomerne dobry
  a je to dokonce standart
  a to mi nebrani v tom ze s mandrakem pouzivam synaptic
  pripadne kynaptic a apt nad rpm
  apt navic narozdil od urpm stale neumi klice a podpisy
  az ve verzi 0.6

 30. homonuculus | 11.03.2005 | 14:11 | Odpovědět

  jo knihy beru uz je maji vsechny knihovny okolo mne vsichni znami i viklavou policku spravila ta kniha ac nema tvrde desky tak je presto padnym argumentem v boji a dobrou munici i stitem s touhle knihou by to opensource u nas jeste mohl vyhrat ale vazne opet se tesim co si sam poctu a co se noveho dozvim (nepridate treba nejake finesy z kde takove ty hlouposti o kterych nikdo nevi dokud si je nezvykne pouzivate (napr. man:/ ci fish:/ ale znam jeste lepsi a min proflakle)) a rad zase podelim vsechny sve windows pratele

 31. Petr | 11.03.2005 | 23:33 | Odpovědět

  Dobrý večer,

  moc díky za to co děláte pro Linux u nás. MDK používám už nejakou dobu a je lepší a lepší.
  Mám krabicovou verzi, media + kniha je super. Jen krabice samotná. Nešlo by nějak změnit její otevírání? Při otevření boční stěny se mi celá rozjede. Při troše nešikovnosti se vysype obsah. Nebylo by lepší krabici celou napevno slepit a udělat otevírání jen z horní strany?
  Docela se těším na 10.2. Chtěl jsem vyzkoušet cookera ale mám 10.1 vyladěnou, a nerad bych si ji rozvrtal.

  Petr

 32. Doli | 12.03.2005 | 00:09 | Odpovědět

  Chtělo by to zlepšovat detekci hardwaru. Ne že bych já sám narazil na nějaké problémy, ale když kamarád instaloval Mandrake na notebook Acer, tak mu nešlo PCMCIA (nedetekováno) a vlastně se to ze začátku po instalu ani nechtělo pustit (zatuhlo to ze začátku na inicializaci ACPI).

 33. Olda | 12.03.2005 | 08:01 | Odpovědět

  Hlavně zlepšit HW podporu pro notebooky (Fujitsu Siemens), mouse, modemy, CDMA. Také neprospívá propagaci Mdk načítání diskuze 35 sekund.

 34. Wally | 12.03.2005 | 13:28 | Odpovědět

  Souhlas stejnak nestihnete tam hodit kde3.4 ale dejte ji (uplnou) na dvd
  a bude to bezchyb :)))

  už aby to bylo

 35. p | 13.03.2005 | 13:54 | Odpovědět

  Poznamka k tem nekolikrat zminovanym priruckam.

  Pokud mate uzivatelskou prirucku vicekrat, tak ty stare si neskladujte ale sirte dal. Treba ja ted posilam kamaradovi CD s instalackou mimo dosah internetu, na PDF si stezuje ze nerad cte z monitoru, kdybych mel instalacni prirucku pro starou verzi, tak mu ji k tomu prilozim.

  (p.s. v mem konkretnim pripade mu posilam Ubuntu, takze to nema smysl, ale urcite obcas taky davate nekomu MDK)

 36. Mirek | 13.03.2005 | 16:59 | Odpovědět

  Přivítal bych :
  – konktretnější dokumentaci , co kde jak donastavit
  Příklad :
  10.1 – udev + USB disk + supermount
  Detekce OK, user ale na USB disk nemuže zapsat, v fstabu naskočí:
  /dev/sda1 /mnt/removable auto umask=0022,user,iocharset=iso8859-2,sync,kudzu,codepage=852,noauto,exec,users 0 0

  takže kudzu, Kde to změnit ? přitom ponechat supermount…
  Podobných příkladů se jistě najde více a nováčci to jistě ocení.

 37. autsajd | 13.03.2005 | 18:52 | Odpovědět

  Především díky za Vaší práci!

  Jsem úplný začátečník, Mandrake mám jen několik týdnů, ale trávím na něm dost hodin denně. A rád!
  Začátek by byl pro mne o mnoho snazší, kdyby v knížce byly třeba konkrétní ukázky jak a co. Třeba z použití příkazů na konzoli. Potom už je snadné pochopit řazení, diakritiku, mezery a další. Dneska už mi přijde směšné, co jsem řešil, ale někdy to metodou pokus-omyl byla fuška. :o))
  Případně lepší detekce hardware. Ale to chápu, že je problém, vzhledem k množství výrobců, kteří Linux neberou navědomí.

  Každopádně díky!

 38. aga | 13.03.2005 | 22:03 | Odpovědět

  A co takhle nějaký program pro správu kontaktů v mobil. telefonu? (wammu/gammu?)

 39. robo | 14.03.2005 | 00:39 | Odpovědět

  1. Najnovsie jadro 2.6.11.
  2. Zrusit supermount (je zbytocny).
  3. Niektore potrebne veci na vyvoj aplikacii presunut zo stvrteho CD na tretie CD (autoconf, automake, devel a lib kniznice, Gtk, Qt). Dovod je myslim uplne jasny. Ak si chcem nainstalovat nejaky program zo zdrojakov (stiahnuty zo siete) tak tieto veci nutne potrebujem!
  4. Na stvrte CD by som dal iba programy ktore nie su az tak dolezite pre obycajnu pracu s PC + driver roznych zariadeni
  5. Spristupnit aj ISO obrazy DVD pre Official download verziu.
  6. Vyskusat ci ide nainstalovat nVidia ovladac po skompilovani a instalovani jadra z distribucnych zdrojakov kernel-source. Co sa mi doteraz ani raz nepodarilo pre SMP,P4 konfiguraciu (inu som ani neskusal)!

 40. GeBu | 14.03.2005 | 07:07 | Odpovědět

  Mě by jednoznačně bodl program na posílání SMS z netu. Opravdu hodně využívám program pod MS Windows DreamCom http://www.dreamcom.cz Je pro mne tak důležitý, že ho jako jeden z mála programů mám koupený. Koupená verze umí rozpoznat obsah obrázku a tak se obrázky nemusí zadávat. Na stránkách je i něco jako Linuxová verze, ale je to trochu zvláštní.

 41. cyan | 14.03.2005 | 11:26 | Odpovědět

  Dobry den,
  chtel bych se zeptat, jak to v budoucnu vypada s verzi pro AMD64. Soucasna beta je pozadu za 32b a nelze pro ni nalezt nektere balicky (napr. Krusader). A cena verze 10.1 je dost odrazujici…

 42. vrabcak | 14.03.2005 | 11:56 | Odpovědět

  Proč je supermount zbytečný? Dá se nahradit něčím lepším?

 43. rasto | 14.03.2005 | 13:10 | Odpovědět

  to vrabcak:spravne, moja rec
  nie je nic otravnejsie, ako stale zadavat prikaz mount a umount.suse to ma este lepsie vyriesene(tak ako windows).

 44. lyon | 14.03.2005 | 16:17 | Odpovědět

  rasto: Horsi je, kdyz ti supermount mountuje i to co nechces… Ja se supermountu zbavil jeste na MDK 9.1, kdyz mi odmital fungovat se zip mechanikou a neustale mi shazoval paleni cd. Od te doby si radeji vsechno mountuju rucne.

 45. bibri | 14.03.2005 | 17:12 | Odpovědět

  Vidim, ze se tu toho nashromazdilo docela dost 🙂 Jen tak dale – az najdu trochu vice casu, pokusim se odpovedet vsem najednou…

 46. phx2004 | 14.03.2005 | 19:40 | Odpovědět

  Zdravím, MDK je určitě schopná distribuce, mě osobně by se líbilo, kdyby se do dostribuce dostala aplikace, která dovede zálohovat DVD (obdoba win appz CloneDVD a podob.).

 47. p | 14.03.2005 | 21:33 | Odpovědět

  dejte pls na stranku “hlaseni chyb” odkaz na original bugzillu – hledam ji podruhy za kratkou dobu a vzdyky mi to da zabrat 🙂

 48. decenk | 15.03.2005 | 01:14 | Odpovědět

  Mne osobne by velmi potesilo:
  1. Bezproblemove instalovani Nvidia ovladacu
  2. Odstraneni “lirc” z 3dparty, z toho duvodu ze jeho pritomnost znemozni kompilaci original zdrojaku s podporou pro TV karty, nebo potom predkompilovane balicky lirc pro ruzne TV karty. Mandrake 9.2 byla ma laska tam mi fungovalo uplne vsechno, na 10.1 s jadrem 2.6 je prece jen vice problemu. (proste jsem to dalkove ovladani nerozchodil)
  S pozdravem decenk.

 49. Anonym | 15.03.2005 | 09:35 | Odpovědět

  Já osobně se bojím, že nový Mandrake zase nebude umět česky:
  1. Výchozí font – čtverečky
  2. Tisk s výchozím fontem v OpenOffice – čtverečky
  Vždycky dělám tuhle proceduru http://convexhull.com/mandrake_fonts.html a další,
  ale jednak mě už to nebaví a druhák nevím jak to mám obhajovat před normálními uživateli, kterým je tato distribuce snad určena.
  Díky

 50. bono | 15.03.2005 | 11:30 | Odpovědět

  ja bych mel jenom par dotazu:
  1. Bude fungovat klikaci utilitka pro monitor a grafiku? konkretne nastaveni vice nez 85Hz a nastaveni Xinerama. Do ted sem to musel po vygenerovani pridat do xorg.conf a xineramu opsat z navodu na netu.

  2.v 10.2beta3 nefunguje klikaci nastaveni UPSky v ovladacim centru. (mam standartni APC 500VA)

  (Ad. 1 a 2 – pripada mi, ze MDK ma dost casto problemy s “klikatky” – sice se snazi co nejvice o nastaveni pomoci grafickeho rozhrani jako Windows nebo Suse, ale nakonec dojde na unixove datlovani)

  3. Ten hlavni DOTAZ. Nejde udelat, aby konecne Mandrake Linux zobrazoval tak nadherny, tenoucky a pritom citelny fonty jako Wokna? Moc tomu nerozumim. Pry je to kvuli nejakym nezverejnenym ci patentovanym knihovnam ci algoritmum ci cemu od Applu(?) a obchazi se to vlastnim libfreetype s nedokonalym algoritmem nebo o neco lepsi libfreetype.PLF. Je to problem jenom MDK nebo i Fedory apod.? Nejde s tim neco udelat? docela dost zhnusuje jinak nadherny KDE a spatne se s tim pracuje

 51. mato | 15.03.2005 | 14:19 | Odpovědět

  Uvital by som novsi Ghostscrip a klikacie rozhranie pre tvorbu PDF. Je smutne, ze pod Win mam viac moznosti nez v Linuxe (GhostView pre Win32 pozna vacsinu parametrov Acrobatu). Viem, ze Ooo2 ma mat tvorbu PDF vylepsenu ale Ghostview umoznuje tvorit PDF z kazdej aplikacie.

 52. Hellwin | 15.03.2005 | 18:46 | Odpovědět

  Tak to jsem měl ůplně stejný problém jako ty . A navíc pokud mas v PC TV kartu tak nenainstaluješ LM sensors ani kdyby ses Po…
  port je zabraný zkrátka TV kartou a já jako laik nemám šanci to napravit. Takže na měření teploty procesoru a otáčky větráčků můžu zapomenout grrr

 53. marw | 15.03.2005 | 19:01 | Odpovědět

  Uvital bych na dvd courier-imap, horde+imp+turba, drivery pro nove grafiky matrox(650,750)

 54. Sesam | 16.03.2005 | 08:44 | Odpovědět

  Osobne mi v distribuci chybi Firefox, Thunderbird, a lepsi podpora instalace Xek s alternativnimi okennimi manazery – osobne se mi nekolikat rozsypaly fonty, nebo nezobrazovaly dobre ceske znaky. Ne kazdy si totiz chce nainstalovat molochy typu KDE ci Mozilla. Take pouzivam Skype, ale tam nevim, povolili-li by to licencni podminky.

 55. pjezek | 16.03.2005 | 11:39 | Odpovědět

  Reakce na několik názorů:

  Ad: Supermount – defaultně zapnutý pro ty, jimž to vyhovuje (migranty z windows), umožnit snadnou konfiguraci připojení (GUI pro fstab, ale pro všechna připojitelní zařízení v jedné utilitě!) a ponechat manuální editaci fstab. Mandrake musí zůstat použitelný pro klikače i pro řádkaře!

  Ad: Fonty – v ostré verzi byla vždy čeština defaultních fontů OK, věřím, že opět bude. Naopak – XFree v 10.2beta3 si poprvé od 10.0 u mne dokázala poradit s velikostí fontů pro non-KDE aplikace a utility (dříve dvojí interpretace velikosti dle dpi). Doporučil bych ale možnost filtru výběru pouze na ISO 5589-2 fonty.

  Ad: PDF – licenčně citlivá záležitost, ale KGhostview není jediná varianta, např. Acrobatí acroread nebo i (nedávno trochu děravý) xpdf.

  Ad: devel balíčky – hmm, mám pocit, že pro lidi, kteří požadují přeřazení devel pod hlavní nabídku baličků, je vhodnější Gentoo… Ať jsou tam, kam patří, tj. v závěru jako rozšíření.

  Ad: 64bit – tak pokud to bude výhradně komerční, pak opravdu všichni skončí u Fedory, která ostatně ve srovnání s 10.1_64bit chodí zatím spolehlivěji. Uvědomme si, že letos je čas přechodu na 64bit i u SOHO a nejen pro hráče… HOWGH !

 56. Sesivany | 16.03.2005 | 23:50 | Odpovědět

  Napadá mě dobré doplnění programů: Mohlo by se do základní instalace umístit Skype. Dodatečně se třeba lamě jako já špatně instaluje, protože při provozu nějak rozhodí zvuk.

 57. anti | 17.03.2005 | 10:40 | Odpovědět

  Mala kosmeticka pripominka:
  v posledni verzi (RC1) je v KDE oznaceno tlacitko s nabidkou slovne, coz mi docela vadi – pri malem panelu je videt jen “bidk”. Nevim zda to jde upravit, ale radeji bych to odstranil…

  1. Re: anti | 20.08.2005 | 15:22 | Odpovědět

   RTFRN:) To není problém, zkus si přečíst poznámky k verzi.

 58. joska | 17.03.2005 | 18:42 | Odpovědět

  U tištěné dokumentace bych doporučil co nejpodrobnější rejstřík. S Linuxem a Mandrakem jsem začal před 14 dny , mám k ruce asi 5 knih a nejhorší pro mne je jak, co a hlavně kde to najít. Kvalitní rejstřík vydá za 100 obsahů.
  Já bych uvítal, kdyby nová distribuce obsahovala i PhpMyAdmin a Pear. A dotaz mám: jaké verze MySQL, Apache, Pearl a PHP tam budou? Díky

 59. tom | 17.03.2005 | 20:57 | Odpovědět

  Nebude nekdy v distribuci XEN a KQEMU?Nepodarilo se mi to nainstalovat.

 60. bibri | 20.03.2005 | 23:34 | Odpovědět

  Koukam ze je na case, abych se vyjadril. Zkusim to strucne a odpovim na to, co ma cenu:

  Daves(3): stoprocentne je tam napsano, ze to je rizeni spotreby energie i kde hledat dokumentaci pripadne jaka je adresarova struktura. Rad naucim uzivatele to, co je potreba, ale nechci je ucit cist 🙂

  Hellwin(4): pozadovane veci jsou v PLF – cili na nasem druhem DVD.

  Zdenek(7) : CD a DVD s tim samym jsou samozrejme zamer. Jinak nema zadnou cenu tam davat dvoje media :). Nekteri zkratka uvitaji obe verze, tak se vyjarili i v diskusi.

  cepin(10): asi ne i kdyz uvidime, mozna Mandrakesoft v tomto casem povoli.

  David(12): balik – krabice- bude i tentokrat. Uvitam napady, co do ni pridat…

  pjozlovksy(15): demo-clenstvi v klubu obsahuji krabice Mandrakesoftu. Kdybychom ho tam chteli dat, urcite neudrzime cenu na soucasne (myslim si ze velmi slusne) urovni.

  pjezek(16): zdrojaky – uvidime, zvazuji to hodne

  Ales(27): rad bych dostal Contrib do i do knizky jako prilohu.

  homonuculus(28): KDE 3.4 se tu uz resi jinde. V hlavni distribuci asi nebude, ale rad bych ho dostal alespon do nejakych pridavku k tomu, co vydame. Tak jak to bylo s KDE 3.3.1 pri vydani verze 10.1.

  muff(31): o antiviry do knizky na desktop nemaji cenu – to jsou serverove veci, zatim, nastesti 🙂 O tom firewallu vim, ze by to potrebovalo rozsirit.

  Petr(32): mate stesti, ci spise smulu – prvni krabice nebyly pri vyrobe omylem slepeny, tykalo se to jen par desitek kusu, dalsi jiz byly OK. Priste to vychytame hned ze zacatku 🙂

  Doli(33): podobnym problemum je venovano dost stranek v dokumentaci, ne vsechny jdou totiz jednoduse (nebo hned) vyresit.

  aga(39): zatim je v knizce jen (x)gnokii. Wammu jsem zkousel, nepresvedcil mne, ale zda se, ze pro nektere uzivatele muze byt lepsim resenim… Zvazim to, mozna uz se ten soft zlepsil.

  robo(40): mozna se budete divit, ale vetsina lidi spis oceni ty ovladace nez devel knihovny. K bodu 6 pouze tolik, ze to je zalezitost take vyrobce driveru…

  Gebu(41): smssend.

  cyan(42): politika sireni 64bit verze bude pravdepodobne stejna jako u 10.1. Neni to na nas, ale na Mandrakesoftu.

  phx2004(47): k3b.

  decenk(49): podle vseho maji ve Francii nejake nove lidi na jadro, u spousty veci bychom se meli dockat zlepseni.

  magas(50): zatim to vypada ze ne, ze je vsechno v poradku hned po instalaci.

  mato(52): zarazeni posledni verzi GS do distribuce brani jeho licence, podivejte e na web GS abyste pochopil, jak to licencuji. Proto je ve volnychs distribucich vzdy verze o jedna starsi nez ta najnovejsi…

  joska(60): rejstrik je podle mne podrobny hodne, vzhledem k delce knizky urcite, ale pokud mate konkretni napady jak ho jeste rozsirit, napiste mi na mail.

  Jeste par veci hromadne vsem… Jsou to vetsinou veci, na ktere se ptalo hodne lidi, proto odpovidam najednou a i s vysvetlenim.

  Nove verze programu: myslim, ze dost dobre jsem se k tomu vyjadril jiz zde. Pripomenu tez pekny vyrok CEO Mandrakesoftu, ktery na chatu s uzivateli rekl, ze “kdyz maji uzivatele nove verze, volaji po stabilite, a kdyz maji stabilitu, volaji po novych verzich”. No, co se da delat. Casovy plan na 10.2 uz nezmenime, pokud najdu slusne balicky pro nejcasteji pozadovane veci – KDE 3.4 a GNOME 2.10 – nekde na netu, pridam je jako bonus (ostatne delal jsem to tak vzdy). Jiny metr pro zarazeni do distra plati pro komercni aplikace resp takove veci, ktere nejsou pod free licencemi, napr zminovane Skype. Kvuli licencim se nedostanou do verzi volne stazitelnych z netu – spousta toho software je ale v Powerpacku, klubovych verzich nebo v CZ verzi. I podle toho se lze rozhodovat o tom, co poridit.

  Jedno nebo dve DVD media: i mne laka vyroba dvouvrstveho media, musim ovsem zjistit detaily. Zatim to vypada, ze s technologii problem neni a tak bych rekl, ze na 99% budou DVD9 media. Pouze tem, kteri s chteji vyhnout diskotece bych vzkazal, ze se ji stejne nevyhnou – ani na dve normalni DVD se mi dnes nevejde vsechno, co by se dalo sehnat 🙂 Navic vznika dalsi tizivy problem – druhe DVD pujde asi jen do krabice a co pak dat na prvni a co na druhe DVD? To zas budou narky uzivatelu, ze to melo byt jinak 🙂

  S manualem nebo bez: to vypada jako nejtezi orisek. Jsem velmi potesen, ze nekolik lidi chape, proc to neni tak jednoduse mozne a ozvali se i v diskusi. Diky jim za podporu. Situace okolo verze bez manualu opravdu neni jednoducha. Za prve se ta dokumentace meni spolu s verzi, staci si ji poradne projit, zjistite ze spousta tipu ci informaci se meni od verze k verzi podle toho, jak je potreba. Tim, ze to uzivatelum dam do ruky snizuji mnozstvi jejich problemu (plati nejen pro zelenace). Dale snizuji mnozstvi prihlouplych dotazu a zaroven uzivatelum ukazuji, ze vetsina toho, co hledaji, maji pred nosem. Casem se nauci hledat i tam, kde maji.

  Druhy pohled je samozrejme ekonomicky. Zde musim rozdelit uzivatele – jedni chteji setrit kapsu, druzi lesy. Lze rici hned, ze predstava, ze DVD bez manualu budou stat o polovinu mene, je nerealizovatelna. To proste nejde zaridit. Na druhou stranu s cenami to prece neni tak strasne – takove SUSE ma krabici za 3kKc, update za patnact stovek. I kdyz je tam vice veci, software je stejny a my mame krabici za tretinovou cenu a knizky s DVD za pet stovek. Ty ceny jsou opravdu velmi nizke a dlouhodobe se je snazim drzet tak, aby byly co nejnizsi, i kdyz to neni vubec jednoduche.

  Ti, co chteji setrit lesy, by si mozna koupili verzi bez manualu za stejny peniz, ale to se mi zda celkem blbe. Prvmi moznosti je darovat manual nekomu, tak jak tu psalo vice lidi. To si myslim, ze neni od veci. Nad moznosti druhou uvazuji – totiz ze jim nabidnu i nejakou dalsi zajimavou hodnotu, aby za sve penize opravdu neco dostali. Neni proto vylouceno, ze se nejake podoby bez manualu opravdu dockate – zalezi ted na mne, co vymyslim 🙂

  Tak, ode mne vse, diky vsem za pripominky a podnetne nazory! Diskutovat muzete samozrejme dale…

 61. simon | 04.05.2005 | 10:09 | Odpovědět

  Ahoj. Pro většiny lidí je problém přejít z Windows na Linux. Proto by bylo dobré kdyby byl Mandrake v češtině a s co nejméně chybama. Také by bylo lepší vylepšit Ovládací centrum.

 62. petrh | 04.05.2005 | 14:41 | Odpovědět

  Ahoj, co se týká dokumentace, dal bych přednost distra s dokumentací na CD v pdf formátu. Jednak by to šetřilo lesy a za druhé by každý měl přístupnou dokumentaci, aniž by si musel pořídit novou knihovnu. Jak to vypadá, když uživatelé nemají dokumentaci (nebo ji nečtou) je vidět ve zdejší diskuzi. Vezmu-li v úvahu kvalitu MDK, dokumentace a cenu musím říci, že MDK je zatím to nejlepší co jsem ve světě linuxu potkal – tedy alespoň jako běžný uživatel OS.

  1. Re: petrh | 19.08.2005 | 10:52 | Odpovědět

   Super – jenomže výsledná 300 stránková příručka vychází z původní instalační a pořád je z vélké částí věnována právě instalaci a řešení problémů, i když obsahuji už i základy práce s MDK. Je opravdu těžké instalovat systém, abych se mohl podívat, jak se instaluje systém. Krom toho na CD v pdf formátu je také a nebo ji lze stáhnout z webu, je volně přístupná. Já jsem taky “velký pan ekolog”, ale spokojím se s tím, že je z neběleného recyklovaného papíru, takže lesy nám opravdu nepoškozuje.

  2. Re: petrh | 27.08.2005 | 17:02 | Odpovědět

   Ahoj, nesouhlasím. Tištěnou příručku určitě chci, hlavně proto, že se lépe čte než ta v pdf. Jestli máš plnou knihovnu, můžeš ty staré dát do sběru a lesy ušetřit.

 63. Lukáš | 14.08.2005 | 21:43 | Odpovědět

  Když jsem si nahrál jakoukoli distribuci linuxu (zkoušel jsem zatím jenom 2, poslední Mandrake 10.2), nikdy mi nešla zvuková karta Creative SB Live!. Nejsem sám s tímto problémem a není to způsobeno konkrétní zvukouvkou.
  Představte si uživatele začátečníka (já), který je nucen ihned po instalaci linuxu kompilovat kernel, protože mu nejde zvuk. Jiná možnost odstranění chyby totiž není. 9 z 10 lidí to odradí a linux radějí smažou. U windows se toto nestává. Nejde to zlepšit??

  1. Anonym | 15.08.2005 | 12:12 | Odpovědět

   Vetšina lidí, kterým “nejde” zvuková karta Live, má jen stáhnutou hlasitost. Dal jsem to do Errata a tady na webu se to řeší každý týden.

   Viděl jsem už hodně těch karet a všechny fungovaly bez potíží.

  2. Anonym | 14.10.2005 | 23:10 | Odpovědět

   Já mám úplně stejný problém. Jen mi navíc nejde skener, a myš. Super, tyhle LYNUXI

 64. kudzu | 13.05.2009 | 10:14 | Odpovědět

  @anonymni:

  linux se za posledna leta hodne zlepsil, dej mu jeste sanci

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login