Problémy s hardware

Q: Předchozí odpověď mě příliš neuspokojila a chtěl bych se zeptat,jak mám vybírat počítač (možná i notebook) tak, aby mi naněm běžel Mandrake Linux. Vím, že seznamy různých podporovaných typů jsou nainternetu, ovšem já bych se zaměřil spíše na nějaký OEM počítač prodávanýpod vlastním názvem v ČR, který pochopitelně mezi značkami jako HP, IBM apod.nenajdu.

A: V tom případě musíte získat přesné informace o hardwarea porovnat to s databází podporovanéhohardware.

Situace je však trochu komplikovanější. Na předchozí adrese jsou samozřejměuvedeny pouze produkty podporované ve standardní distribuci ale nikomu nicnebraní doinstalovat si např. kvůli grafické kartě novější verzi XFree apod…Pomoci Vám může i naše HARDWARE-MINI-HOWTO.

Obecně lze říci asi tolik (za předpokladu nejnovější verze distribuce):grafické karty jsou vetšinou bezproblémové a fungují ihned. Zvukovékarty také – výjimku dnes tvoří novější SiS čipsety, kde ale stačí stáhnoua nainstalovat nejnovější ALSA ovladače. Síťové karty bývají také bez problémů.

Největší komplikací jsou dnes interní softwarové modemy, k jejichž funkcipotřebujete ovladač. Ty často nechodí – není ovladač od výrobce nebo je např.vázán na jinou verzi jádra/distribuce. Pokud chodí, nemusí to být, vzhledem kjejich kvalitě, žádná sláva. Pokud modem na notebooku potřebovatnebudete, máte vyhráno. Pokud ano, je třeba zjistit u výrobce přesný typčipu a na Internetu vyhledat informace o jeho provozu pod Linuxem pokud možnopřed koupí počítače.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login