Prohlížejte s ePDFView, otevírejte s GKSu, organizujte s Orage

Dnes bych vás rád seznámil s několika snad méně známými programy, jenž však stojí za zmínku. Jako první přiblížím PDF prohlížeč ePDFView, dále vás seznámím s jednoduchým, ale velmi šikovným nástrojem GKSu, který umožňuje jednoduše spouštět programy jménem jiného uživatele. Jako poslední představím kalendář a jednoduchého správce událostí jménem Orage.

ePDFView – Lehčí bráška Evince

Tento program by měl být podle autorů odlehčeným PDF prohlížečem, podobným prohlížeči Evince, avšak bez závislostí na GNOME. Program využívá knihovny GTK+ a Poppler (knihovna pro vykreslování PDF dokumentů založená na Xpdf), volitelně pak CUPS pro tisk. V Mandriva Linuxu balíček epdfview nemá žádné další závislosti (výstup urpmq --whatrequires-recursive epdfview), což je jistě příjemné.

Open Magazin v ePDFView (prostředí Xfce)

Open Magazin v ePDFView (prostředí Xfce)

ePDFView má všechny základní funkce PDF prohlížeče, jeho vzhled je, jak vidíte, velice podobný vzhledu Evince, a pokud vám Evince z nějakého důvodu nevyhovuje (například kvůli potřebným závislostem k doinstalování), může být ePDFView vhodnou alternativou.

Podrobnější informace najdete na oficiálních stránkách ePDFView.

GKSu – Grafické rozhraní k su a sudo

GKSu je aplikací, která uživateli umožní využívat známé příkazy su a sudo v grafickém hávu, tedy spouštět aplikace pod právy jiného uživatele. Jak je vidět ze screenshotů, program je v angličtině. Základní ovládání je však velmi jednoduché, takže jej jistě zvládne používat i uživatel, který anglicky neumí.

Možné použití je dvojí – buďto GKSu spustíme bez parametrů, pak nám dá pomocí rozbalovacího seznamu vybrat uživatele, pod kterým má spouštěný program „běžet“. Pod položkou Advanced můžeme dále vybrat možnost spuštění v login shellu a možnost zachovat proměnné prostředí (preserving environment).

Dialog po spuštění GKSu bez parametru

Dialog po spuštění GKSu bez parametru

GKSu vyžadující heslo (při použití přepínače pro nezamknutí obrazovky, klávesnice, aktivního okna)

GKSu vyžadující heslo (při použití přepínače pro nezamknutí obrazovky, klávesnice, aktivního okna)

Pokročilejší uživatele jistě zaujmou možnosti využití ve skriptech, přičemž chování programu lze upravit pomocí parametrů, jejichž podrobný popis najdete v manuálové stránce GKSu. Mezi možné parametry patří: příkaz, který se má provést; dále přednastavení uživatele, pod kterým jej má GKSu spustit; nastavení, zda má GKSu zamknout obrazovku, klávesnici a myš (pro zamezení odposlechu hesla), či zda má program rozhodnutí o uzamčení nechat na uživateli. Dalším parametrem je možné nastavit již zmíněnou možnost spuštění v login shellu nebo zachování proměnných prostředí (preserving environment). Příslušným parametrem můžeme pozměnit text dialogu při zadávání hesla. Konečně při zadání určitého parametru program GKSu zkopíruje uživatelem zadané heslo na standardní výstup (což se hodí pro spolupráci s programy, které přijímají heslo na standardním vstupu).

Po instalaci GKSu se mi v kontextovém menu programu Nautilus objevila šikovná položka Open as administrator (pro otevření pod účtem správce počítače). Pro systémy s nainstalovaným Mandriva Linuxem tedy asi nebudete potřebovat postupy z článku Nautilus a rozšíření nautilus-gksu v openSUSE (navzdory názvu článku jde o návod nejen pro SUSE). Přesto článek stojí za přečtení jako příklad komplexnějšího využití GKSu.

Můžete si také přečíst článek Rozšíření a skripty pro Nautilus na webu LinuxEXPRES.cz.

Podrobnější informace najdete na oficiální stránce GKSu.

Orage – Kalendář (nejen) pro Xfce

První verze Orage (4.4.0) vyšla jako součást Xfce 4.4.0, program je však jen vylepšenou a přejmenovanou novou verzí aplikace xfcalendar ze starších vydání Xfce. V Mandriva Linuxu (2010.0 i 2010.1) najdete Orage ve verzi 4.6.1 (opět v návaznosti na současnou verzi Xfce). Ještě poznámka k etymologii názvu programu – vypadá to, že nechybí ti, kteří budou původ jména hledat ve francouzštině.

Orage se po spuštění může „usídlit“ jako ikonka v systémové oblasti (systray). Toto funguje, ostatně jako veškeré další funkce programu Orage, i v prostředí GNOME. V „domovském“ Xfce tuto aplikaci lze navíc spouštět i pomocí appletu „Hodiny Orage na panel, který je všestranně nastavitelný a může nahradit výchozí „hodiny v Xfce.

Nastavení vlastností appletu „Hodiny Orage“ na panel

Nastavení vlastností appletu „Hodiny Orage“ na panel

Po kliknutí levým tlačítkem myši na ikonku (nebo applet) se objeví kalendář se zvýrazněným současným datem. Orage však nabízí i jednoduchou správu událostí, ke které lze přiřazovat vizuální i zvukové upozornění. Data z kalendáře je taktéž možné exportovat a importovat na základě široce používaného standardu iCal. Autoři ale upozorňují, že Orage používá i vlastní rozšíření tohoto formátu, které jiné aplikace nemusí umět rozpoznat.

Orage po kliknutí na ikonku/applet

Orage po kliknutí na ikonku/applet

Přehled událostí ve vybraném týdnu (Zobrazit | Zobrazit vybraný týden)

Přehled událostí ve vybraném týdnu (Zobrazit | Zobrazit vybraný týden)

První záložka po „rozkliknutí události

První záložka po „rozkliknutí události

Druhá záložka po „rozkliknutí události

Druhá záložka po „rozkliknutí události

Třetí záložka po „rozkliknutí události

Třetí záložka po „rozkliknutí události

Další informace

1 komentář

  1. Jiří Nedavaška | 22.08.2010 | 11:51 | Odpovědět

    Pěkný článek, díky 🙂

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login