Ripování DVD pomocí programu DVD::rip

ikona-dvd1Stalo se vám někdy, že jste si koupili DVD s filmem a neradi byste o něj přišli? Rádi byste si udělali tedy kopii na svůj pevný disk. V tomto krátkém článku si ukážeme, jak pomocí programu dvd::rip film z DVD vytáhnout a uložit na HD jako jeden soubor.

Dvd::rip si nainstalujeme z repozitářů pomocí příkazu urpmi dvdrip včetně všech závislostí a spustí se příkazem (překvapivě) dvdrip. Je potřeba prvně založit nový projekt ripování, tedy File – New projekt. Název projektu nechť je podle libosti. Nyní jen zbývá založit projekt tlačítkem Create project.

Založení projektu

Založení projektu

Doporučuji nechat přednastavenou volbu překopírování dat z DVD na disk. V případě, že by byla chyba čtení při kódování ‘on-fly’ byste mohli ztratit spoustu času.

Nyní již je možné přejít na sekci Uložení. Tlačítkem načíst obsahovou tabulku se načte DVD tabulka. Film, který chcete ripovat bude mít zpravidla nejdelší dobu přehrávání. Po označení správné video stopy je možné upravit audiostopu (při vícejazyčném DVD) volbou select audio track, event. i další, jako titulky či volbu kamery. Jakmile všechno nastaveno a označeno, posledním krokem na obrazovce Uložení je RIP selected title(s)/chapter(s).

Volba stopy

Volba stopy

Většinou toto kopírování trvá kolem půl hodinky, tedy první pauza na kávu. Volby Oříznutí a Velikost a pak i Titulky je možné přeskočit a otevřít si až volbu Překódovat. Zde se provede překódování DVD do námi hledaného avi.

Překódování

Překódování

Proberu zde jednotlivé možnosti:

 • Možnosti kontaineru – výstup, do kterého bude všechno kódováno. Podle nainstalovaných kodeků je možnost avi, mpeg a ogg.
 • Možnosti videa – zde doporučuji nic neměnit. Volby kodeků a podobně závisí opět od toho, co máte nainstalováno (není možné kódovat přes ffmpeg, když není nainstalován.) Za úvahu stojí užití dvouprůchodového kódování, které sice překódování prodlouží na dvojnásobek, ale výsledné video bude menší, resp. kvalitnější. Všeobecně se dvouprůchod doporučuje.
 • Výpočet datového toku videa – nejspíše jediné, co budete kdy měnit. Upraví kvalitu videa tak, aby se vlezlo na požadovanou velikost. Musím upozornit, že vlivem audia je toto skoro zásadně o něco větší, tedy na 2 CD po 700MB doporučuji volit 2CD po 650MB. Budou vytvořeny dva soubory po asi 680MB s rozděleným filmem.
 • Zvukové volby – opět nastavení kodeku zvuku – čím vyšší bitová kvalita, tím lepší zvuk, delší kódování a větší soubor.
 • Obecná nastavení – Pokud byste chtěli kódovat jen od snímku 1234 do 5678, zde máte možnost. Chcete-li na počítači při překódovávání ještě pracovat, snižte prioritu procesu na asi 10. Náhledové okno prodlužuje dobu kódování a všeobecně je zcela neužitečné.
 • Činnost – jakmile vše nastavíte k obrazu svému, stiskněte překódovat a jděte si lehnout, protože toto bude činnost na několik hodin.

A za několik hodin máte překódované video.

1 komentář

 1. Dušan Pavlík | 29.08.2008 | 09:12 | Odpovědět

  Iba by som doplnil, že tento program môže používať distribuovaný výkon takže ak máte nejakú lanku (lokálnu ethernetovú sieť) tak sa s kamarátmi dohodnete a konvertovanie videa môže trvať aj oveľa kratšie.

  Je to v menu označené ako “cluster”.

  ps. neskúšal som to ešte tak nak sa ozve kto už hej

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login