Rodičovská kontrola s nástrojem DrakGuard

drakguard-ikonaRodičovská kontrola dovoluje rodičům nastavit nejen to, co jejich děti budou moci vidět na internetu, ale i to, kdy budou mít k internetu přístup. Mandriva Linux ve svém Ovládacím centru obsahuje nástroj DrakGuard. S tímto nástrojem upravíte přístup k síti podle svých představ. Je možné filtrovat internetové stránky s klíčovým slovem v adrese, případně je možné zakázat všechny internetové stránky. To, spolu se systémem výjimek, poskytuje možnost zpřístupnit jen některé, vyjmenované, stránky. Druhý prvek DrakGuardu umožňuje přístup na síť jen v předem určeném časovém rozmezí.

Rodičovskou kontrolu — nástroj DrakGuard — spustíte z Ovládacího centra Mandriva Linuxu klepnutím na stejnojmennou ikonu v části Bezpečnost. Jak je napsáno v úvodu, DrakGuard je nástroj pro upravení přístupu k internetu. Slouží především ke kontrole dětí, ale je možné jej použít v kontextu zaměstnavatel — zaměstnanec, pokud není přístup na web nutný k výkonu práce. Na tomto místě poslouží hlavně složité firemní firewally, ale použitelný je také DrakGuard.

Aplikaci DrakGuard je možné, stejně jako všechny ostatní aplikace Ovládacího centra Mandriva Linuxu, spustit i z terminálu — stačí napsat příkaz drakguard. Je ovšem nutné být na terminálu přihlášen jako superuživatel root. Pro běžného uživatele je tento příkaz nedostupný.

Nastavení aplikace DrakGuard se provádí na třech kartách. První z nich se přímo jmenuje Nastavení. První, co je nutné udělat, pokud chcete používat DrakGuard, je zatrhnutí Povolit rodičovský dohled. Po zatržení je vhodné použít tlačítko OK. Je možné, že bude nutné doinstalovat nějaké balíčky nutné pro běh rodičovské kontroly.

DrakGuard je, stejně jako například DrakFirewall, pouze grafickou nástavbou nad jinými negrafickými programy. V tomto případě se jedná o služby dansguardian a squid.

Po povolení rodičovského dohledu je nutné vybrat jednu ze tří úrovní.

 • Vysoká
 • Běžná
 • Nízká

Výběrem úrovně dohledu zvolíte přísnost interpretace listin. Vysoká úroveň je nejpřísnější a navržena pro nejmladší děti, zatímco nízká úroveň je pro děti staršího věku. Volba úrovně dohledu záleží samozřejmě na zvážení rodičů a není možné generálně doporučit některou z variant.

drakguard-hlavni-okno

Hlavní grafické rozhraní aplikace DrakGuard

Ve výchozím nastavení jsou všichni uživatelé chráněni rodičovským dohledem. Je možné ovšem některé uživatele z této ochrany vyjmout. K tomuto slouží část zvaná Uživatelský přístup. V levé části jsou vypsáni všichni uživatelé, kteří mají v systému účet. Vybráním uživatele a klepnutím na tlačítko Přidat se jméno tohoto uživatele objeví i v druhé části Povolení uživatelé. Na ty, jejichž jména jsou uvedena v tomto výčtu, se žádné restrikce nevztahují.

Bohužel existují pouze dvě skupiny, ve kterých se může uživatel nacházet. První je ta, kde žádná kontrola neplatí. A poté druhá, kde je dohled zapnutý. Není tak možné pomocí DrakGuardu nastavit pravidla pro každého uživatele zvlášť.

Řízení času je prvním ze dvou možných omezujících parametrů. Po zatrhnutí volby Povolit připojení pouze v tomto časovém rozmezí nebude dovoleno uživateli přistupovat na síť mimo určený čas. A to nejen přes internetový prohlížeč, ale například ani prostřednictvím oblíbených “kecálků”. Tímto omezením uživatele úplně odříznete od internetové sítě.

Na dalších dvou kartách se poté upravují černé a bílé listiny. Tyto listiny obsahují seznamy zakázaných/povolených internetových stránek. Pokud se rozhodnete zakázat konkrétní internetový server, zvolte záložku Černá listina. Do řádku vepište onu adresu a klepněte na tlačítko Přidat. Tímto se tato adresa zařadí do černé listiny a bude zakázána. V případě, že byste chtěli některou adresu z černé listiny odebrat, jednoduše po vybrání adresy ze seznamu klepněte na tlačítko Odstranit z černé listiny. V případě, že chcete blokovat všechny stránky internetu, stačí do adresy napsat dvě hvězdičky (**). Je poté důležité upravit bílou listinu tak, aby některé stránky (školy, kroužku….) byly dostupné.

DrakGuard -- Nastavení černé listiny

DrakGuard -- Nastavení černé listiny (ilustrativní černá listina)

Bílá listina je přesným opakem listiny černé — dovoluje přístup i na stránky, které by neprošly filtrem zakázaných stránek. Za povolený server je vhodné napsat opět dvě hvězdičky — v jiném případě nebudou dostupné jiné stránky než hlavní stránka serveru, například tedy vyplnění www.mandrivalinux.cz/** zpřístupní všechny stránky na serveru www.mandrivalinux.cz. Odebrání stránky z bílé listiny provedete stejným způsobem jako odebrání adresy z černé listiny.

2 komentáře

 1. Blacklist | 21.08.2009 | 10:17 | Odpovědět

  Zdravím, chválím článek, i když vypadá spíš jako úvod do téhle problematiky. Pěkný článek je taky třeba tady:
  http://www.zive.sk/Spravy/Chranime-deti-pred-nastrahami-webu-v-Linuxe/sc-30-a-283345/default.aspx

  Ale moc by mě zajímalo: nenarazil někdo na nějaký opravdu seriózní blacklist webů, které nejsou vhodné (porno, extremismus, politika atd.)? Samozřejmě že cizojazyčná problematika bude jiná, ale aspoň něco…

 2. černá listina | 24.08.2009 | 11:13 | Odpovědět

  Velmi se mi líbí názorné weby které by měli být na černé listině ….

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login