Rozhovor s Anne Nicolas, která spoluzakládala distribuci Mageia

Chcete se podívat do zákulisí Mageiy? Jak prožívala zakládání této distribuce Anne Nicolas, která je v současné době prezidentkou asociace Mageia.org?

Ahoj Anne. Mohla by ses představit? Jaká je tvá pozice v projektu Mageia?

Ahoj, jsem Anne Nicolas, známější spíše jako enneal. Mým posledním zaměstnavatelem byla společnost Mandriva, ve které jsem sedm let pracovala jako manažerka vydávání nových verzí a jako šéf-inženýrka pro vývoj. Teď to bude jedenáctý rok, co pracuji v otevřeném softwaru. Nedávno jsme založili společnost Hupstream, jenž poskytuje konzultace různým společnostem, které chtějí nasadit otevřený software.

V Mageji jsem byla jako zakladatelka (nebo jedna z nich) zvolena prezidentkou asociace Mageia.org. Spolu s Michaelem Schererem řídím tým balíčkářů. Zaměřuji se na problémy jako cyklus vydávání, mentoring nových baličů, jejich politiku a vydávání nových verzí Mageiy.

S Michaelem Schererem jsme již rozhovor přinesli. Podívejte se do seznamu všech rozhovorů v boxu na pravé straně.

Jak jsi zmínila, účastnila ses založení projektu Mageia. Musela to být opravdu dlouhá cesta k jejímu prvnímu vydání.

No, cesta byla krátká a dlouhá zároveň. Rozhodnutí o forku (rozdělení) padlo minulé léto po diskusi s částí komunity, pokud by vůbec měla zájem podílet se na projektu. Pokud ano, tak jestli bychom měli dostatek motivovaných lidí. Toto sbírání informací zabralo pár týdnů. Poté padlo konečné rozhodnutí během několika hodin v září 2010 a brzy bylo vše oznámeno. Rozhodnutí začít pracovat na projektu Mageia bylo nakonec tou nejjednodušší částí toho všeho. První dny po vydání oznámení byly prostě úžasné. Tisíce e-mailů ke čtení, na které bylo nutné odpovědět, abychom udrželi všechny lidi motivované a nadšené.

enneal

Anne Nicolas

Nejvíce frustrující období byly měsíce poté, co toto skončilo… tak někdy v lednu. Nějaký čas nám vzala organizace a ustanovení infrastruktury… bylo to však mnohem víc času, než jsme předpokládali. Lidé nám nemohli pomoci (v tu chvíli) a my jsme se museli hodně snažit, abychom je v projektu udrželi. Hodně jsme tehdy komunikovali a snažili jsme se udržet vše průhledné a jasné. Nakonec byly první balíčky připraveny už v lednu. Čím víc jsme se blížili k finálnímu vydání, tím více vzrušující bylo dokazovat, že Mageia je více než jen idea a nápad.

Hádám, že jsi v neustálém styku i s dalšími distribucemi. Ale používáš nějakou?

Skutečně, v kontaktu jsme. Ale bohužel mám jen málo času na nějaké skutečné používání. Před léty jsem používala HP-UX a RedHat. Stále používám RedHat a Debian pro profesionální projekty, ale na mých osobních počítačích je všude jen Mageia, dokonce i na domácím routeru, tam mám tedy ARM port s OpenRD platformou.

Zaměřme se teď na Mageiu. Na jaké cílové uživatele jste se zaměřili?

Prvně jsme se zaměřili na vývojáře a potenciální přispěvatele. Museli jsme donutit náš tým rozrůst se tak, aby byl s to Mageiu vyvíjet a udržovat. Bylo poměrně hodně náročné najít si cílového uživatele, zvláště v době, kdy jsme ještě nepřipravili jediné stabilní a finální vydání. Nyní můžeme změnit náš pohled na věc a vizi našeho uživatele. Stále hledáme další přispěvatele, ale máme i komunitu uživatelů, kteří Mageiu používají při denní práci – a za to jsme opravdu vděční a těší nás to.

Samozřejmě stále cílíme i na vývojáře – softwarové i hardwarové. Nejnověji připravujeme ARM port, který by měl pro Mageiu otevřít nové pole působnosti – například na scéně mobility a multimediálního použití. Také hledáme softwarové vývojáře – nabízíme optimalizované prostředí pro Perl, Python, Ruby a Javu (všechny Java-stacks byly před vydáním aktualizovány a vyčištěny).

Komunita Mageiy také obsahuje (podobně jako například Fedora) zájmové okruhy. Už je připraven okruh „vzdělávání“ a „věda“, mnohé záhy přijdou.

Jaký je hlavní rozdíl mezi projektem Mageia a Mandriva Linuxem?

Jak jste si sami mohli všimnout a nebo přečíst, tak zatím moc rozdílů mezi oběma distribucemi není. Naším prvním cílem totiž není poskytnout nic inovativního, ale prvně vytvořit komunitu a stabilní infrastrukturu. Museli jsme nejprve vydat první dostatečně stabilní distribuci, která donutí lidi zůstat u Mageiy. Toto je hotovo a nyní plánujeme budoucí verzi Mageia 2. Možná je hlavní rozdíl v organizování věcí, jako je komunita – přimět lidi, aby se rozhodli a sami nesli zodpovědnost za tato rozhodnutí. A to je velká výzva.

Nedávno vyšlo GNOME 3. Jaké jsou plány s implementací tohoto prostředí a GNOME Shellu do Mageiy?

Vskutku. Ale rozhodli jsme se do prvního vydání Mageiy nezahrnout GNOME 3 – samotné vydání Mageia 1 bylo dostatečnou výzvou. Ovšem GNOME 3 je již na cestě a je integrováno v Cauldronu (vývojové větvi Mageiy).

Bude Mageia (třeba v budoucnosti) nabízet i komerční programy, jak to například dělá i Ubuntu?

Ono je poměrně náročné srovnávat Mageiu a Ubuntu (nebo spíše Canonical) – protože Mageia není podporována žádnou firmou/společností, ale asociací Mageia.org. Již od počátku projektu nechceme vyloučit žádnou společnost z ekosystému Mageiy. Ba naopak – spolupráce s velkou firmou by mohla být cesta ke garanci její životaschopnosti. Společnosti mohou do Mageiy přispívat stejně jako ostatní přispěvatelé, jen musí respektovat tatáž pravidla. Podívejte se na wiki stránku s organizací distribuce Mageia.

organisation

Organizace vedení distribuce Mageia

Veškeré vedení je založeno na meritokracii (Meritokracie je vláda nadaných a je dodržena zásada, že odměny a funkce by se měly rozdělovat podle schopností.), takže rozhodovací schopnosti a funkce by se neměly vázat na finanční podporu, ale na váš přínos a na to, jak na vás pohlíží komunita. Celý vývoj se drží tohoto schématu.

Naším cílem je vytvořit prostředí pro Mageiu se společnostmi, které by mohly přinést profesionální služby. Poté by mohla být Mageia se vším všudy použita ve společnostech; služby jako podpora či konzultace. Už jsme s tím tak trochu začali a doufáme, že brzy uvidíme spoustu profesionálních ohlasů.

Velké množství uživatelů se bude muset rozhodnout mezi Mageiou a Mandriva Linuxem. Co bude podle tvého názoru největším rozdílem z pohledu běžného uživatele? Co bude onou killer-feature?

No, nakonec se budou muset rozhodnout oni sami. Našim hlavním cílem není sebrat či odlákat lidi od Mandriva Linuxu, ale vytvořit komunitní projekt, který by mohl uspokojit své uživatele a dovolit jim přispět tak, jak budou chtít. Samozřejmě jsme rádi za každého nového člověka, ale rádi bychom znovu zdůraznili, že my nejsme „proti Mandriva Linuxu“, jsme jen „jiní“.

Samozřejmě doufám, že náš úspěch bude založen na novinkách a inovacích. Už teď máme v týmu skvělé lidi schopné toto poskytnout v mnoha oblastech, jako je vývoj, multimédia, grafická prostředí, podpora serverů a mnohé další. Očekáváme, že budeme samozřejmě schopni poskytnout platformu pro lidi – aby si mohli být jisti stabilitou a bezpečností až ji budou denně používat. Tímto jsme začali a zatím se to zdá jako dobrá cesta. Doufáme, že i toto bude motivovat lidi k Mageji.

Jaké problémy obvykle řešíš? A co byl ten největší, se kterým ses v průběhu vývoje Mageiy potýkala?

Neřekla bych, že jsou to zrovna problémy. Je to spíše o tom, abychom se všichni (a nebo alespoň většina) shodli na zásadních rozhodnutích. Jakožto komunitní projekt zkoušíme zapojit všechny uživatele ve všech rozhodnutích všech týmů s využitím diskusí, návrhů a voleb. Použili jsme to například pro tvorbu a výběr loga, ale také pro všechny technické specifikace a nebo cyklus vydávání.

enneal2

Anne Nicolas

Byly v průběhu vývoje Mageiy nějaké momenty, kdy sis řekla, že to nemá cenu nebo že bys nejraději projekt opustila?

Ne, nikdy. Ale zase jsme teprve na začátku – jak se říká, „věci se stávají“, ale až doteď to bylo neuvěřitelné dobrodružství. No a jedna z úvodních podmínek k tomu, abychom se do projektu vůbec pustili, byl dostatek úvodního nadšení. Navíc máme úžasnou podporu naší komunity, takže nevidím jediný důvod projekt opustit.

Mageia je nezávislý a plně komunitní projekt. Kolik lidí se na něm asi podílí?

Nyní je to asi dvě stě stálých vývojářů, balíčkářů, překladatelů, testerů a mnohých dalších… což je náš první úspěch. Jejich množství celkem výrazně stouplo poté, co jsme vytvořili první vydání — mnoho z nich čekalo na první hmatatelné výsledky předtím, než se přidají. Což zní rozumně.

Kde bys ráda viděla projekt za nějakých pět let?

To je fakt těžké říci. Před chvílí jsme teprve učinili první krok a vydali první verzi. Doufám, že Mageia bude mít silnou komunitu hrdých uživatelů. Takových, kteří budou pyšní na svou Mageiu. Doufám, že nevytvoříme jen „další distribuci“, ale vytvoříme projekt a komplexní identitu. Doufám, že vytvoříme projekt, který bude plně vyhovovat všem koncovým uživatelům, ale také projekt, který by byl správným místem pro technické nadšence.

Organizace distribuce Mageia

2 komentáře

  1. Aminux | 18.08.2011 | 11:49 | Odpovědět

    Mě by zajímalo, proč se trhli od MDV. Už dříve vznikl PCLinux (existuje to ještě?), teď zas toto. Je sice hezký, že máme na výběr, ale občas mi připadá, že méně je někdy více.
    Každopádně díky za rozhovory. Čtu to rád.

  2. alda81 | 18.08.2011 | 20:32 | Odpovědět

    díky za článek

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login