RSS kanály na webu MandrivaLinux.cz

ikona-rss-kulata Jedna z méně viditelných změn na stránkách jsou nové RSS kanály – mají jiné adresy, jiný obsah a je jich více, než jich bylo v minulosti. V článku si stručně ukážeme, jakými kanály je možno sledovat obsah našeho nového webu.

Nevíte-li, k čemu RSS kanály slouží a jak je používat, podívejte se na článek RSS aneb Jak dneska číst web… na serveru LinuxEXPRES.cz. Pěkné obrázkové návody na nastavení kanálů v několika různých RSS čtečkách najdete na tomtéž serveru na stránce O webu – RSS. Pochopitelně musíte použít naše RSS kanály :).

RSS kanály na hlavní stránce

Kanálů na sledování obsahu hlavní stránky máme na MandrivaLinux.cz několik:

 • http://www.mandrivalinux.cz/feed/ – RSS kanál pro poslední články na hlavní stránce, tedy všechny články uvedené na hlavním místě webu (vlevo). Články nyní přibývají v intervalech jeden až tři týdně, přičemž cílem nové redakce je zvednout do konce roku počet článků na jeden kvalitní článek denně. Držte palce, ať se nám to podaří. V tomto kanálu se neobjevují články z rubrik uvedených dále, ty mají vlastní RSS kanály.
 • http://www.mandrivalinux.cz/rubriky/blog/feed/ – RSS kanál pro novou část webu – redakční blog, který najdete v pravém sloupci pod reklamou a do nějž píší redaktoři vše, co souvisí s Mandriva Linuxem a nehodí se na hlavní stránku. Blogovat můžete i vy – uživatelé Mandriva Linuxu. Chcete-li se přidat, ozvěte se nám, my se s vámi domluvíme a nastavíme patřičná oprávnění.
 • http://www.mandrivalinux.cz/rubriky/novinky/feed/ – RSS kanál pro novinky, krátké zprávy o Mandriva Linuxu zobrazované na webu v prostředním sloupci nahoře. I na zadávání novinek se mohou podílet samotní uživatelé, stačí nás kontaktovat a my vám nastavíme práva v redakčním systému.
 • http://www.mandrivalinux.cz/rubriky/aktualizace-softwaru/feed/ – RSS kanál pro oznámení o bezpečnostních aktualizacích (MDVSA) a jiných opravách (MDVA) softwaru, která překládáme do češtiny ze stránek http://www.mandriva.com/en/security.
 • http://www.mandrivalinux.cz/comments/feed/ – RSS kanál pro komentáře. Zobrazují se všechny komentáře na hlavním webu MandrivaLinux.cz.

Počet RSS kanálů se může v budoucnu měnit podle toho, jak se bude měnit struktura webu (článků, rubrik a podobně). Každopádně seznam těch důležitých kanálů najdete vždy v některém z bočních sloupců – jsou tam i nyní v prostředním sloupci dole. Jejich seznam najdete také pod ikonou “RSS” v adresním řádku prohlížeče. Jak to vypadá v Mozilla Firefoxu, ukazuje následující obrázek:

RSS kanály na MandrivaLinux.cz

RSS kanály na MandrivaLinux.cz

Všímaví čtenáři zajisté postřehli, že nový redakční systém na MandrivaLinux.cz “vytvoří” RSS kanál u libovolné rubriky (resp. všude tam, kde to má význam), a to jednoduchým přidáním slova “feed” do adresního řádku. Můžete tak sledovat např. obsah jen vámi vybraných rubrik.

RSS kanály pro fórum a wiki

Mimo hlavních stránek provozujeme ještě Mandriva fórum, které funguje jako poradna a diskusní klub pro uživatele, a Mandriva wiki – tedy stránky s návody pro Mandriva Linux. Oba weby mají své vlastní RSS kanály na sledování obsahu:

2 komentáře

 1. Aidamos | 19.06.2009 | 09:56 | Odpovědět

  Mám přidány RSS čtečku Mandriva Linuxu na hlavní stránku Seznamu, ale oba dosud vyšlé články “Krusader pro začátečníky” odkazují zpět na Seznam. Ostatní odkazy na články vedou tam kam mají.

 2. Peťoš Šafařík | 19.06.2009 | 14:22 | Odpovědět

  Rekl bych, ze to bude nejaka chybka ve ctecce. Mi to funguje tak, jak bych si to predstavoval…

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login