Session Manager — úschova a zálohování prohlížených stránek v Mozilla Firefoxu

Možná se vám to už stalo – potřebovali jste vypnout počítač, nebo jen „vyčistit pracovní stůl“ pro další práci, ale ouha! Kam rychle „uschovat“ obsah dosud otevřených oken prohlížeče? Já pro tento účel v Mozilla Firefoxu používám šikovné rozšíření s názvem Session Manager.

V krátkosti popíši, co umí. Především řeší v úvodu nastíněnou situaci, pomocí tří kroků v nabídce – Nástroje | Správce relací | Uložit relaci – vám umožní uložit současný stav otevřených oken (někdy také nazývaných „relací“). Pomocí posloupnosti Nástroje | Správce relací | Uložit aktuální okno můžete uložit stav aktuálního okna. Uložené relace pak umí tento pomocník zpětně obnovit. Navíc, kromě ručního uložení, Session Manager automaticky uloží otevřená okna v případě havárie prohlížeče.

Session Manager si u uložených stránek zapamatuje pozici na stránce v okamžiku uložení, historii jednotlivých stránek (po obnovení tedy můžete používat tlačítka Vpřed a Zpět, stejně jako před zavřením prohlížeče), zapamatuje si pro vás i poslední zavřené záložky (tabs), rozměry otevřených oken, data z webových formulářů nebo session cookies. Všechny tyto funkce je možné rozmanitě nastavovat (viz odkazy na konci).

Praktické použití

  1. Nainstalujete si do Mozilla Firefoxu Session Manager (podrobný návod na instalaci doplňků do Mozilla Firefoxu)
  2. Chcete-li uložit současný stav otevřených oken, zvolte Nástroje | Správce relací | Uložit relaci (respektive Nástroje | Správce relací | Uložit aktuální okno). V následujícím kroku si zvolíte pojmenování pro ukládanou relaci. Session Manager, jako výchozí pojmenování používá titulek stránky, ze které jste ukládání relace vyvolali, doplněné aktuálním datem
  3. Prohlížeč můžete zavřít, můžete začít novou práci, stav rozpracovaného je již bezpečně uložen
  4. Chcete-li dříve uloženou relaci obnovit, zvolíte Nástroje | Správce relací | jméno_relace. Session Manager pak nahradí stávající otevřené stránky stránkami uložené relace.

Ukládání relace

Ukládání relace

Chcete-li mít na výběr více možností, zvolte Nástroje | Správce relací | Načíst relaci. Zobrazí se vám seznam všech uložených relací. Po výběru jedné z nich se vám ukáží v ní obsažené stránky s možností některé odznačit kliknutím na “fajfku” vedle jejího názvu – tyto se pak nebudou obnovovat. Funguje to i na okna.

Dále si kromě nahrazení stávající relace můžete vybrat připojení obnovované relace k té stávající, nebo připojení obnovované relace k aktuálnímu oknu (pak se všechny uložené stránky otevřou v právě aktivním okně prohlížeče).

Načítání relace

Načítání relace

Pokročilé funkce a další informace

Mimo funkcí, které jsem zatím popsal, umí Session Manager zajistit: automatické ukládání relace, šifrovat uložené relace (pomocí hesla uloženého v uživatelském profilu v souboru key3.db, po uživateli je pak vyžadováno heslo pro ukládání/načítání zašifrované relace), seskupovat uložené relace do skupin (což jsou jakési „adresáře“, jenž mohou při větším počtu uložených relací pomoci mezi těmito udržet pořádek), dokonce je možno nechat si k činnosti Session Manageru generovat log.

Ke všem zmíněným funkcím a k jejich nastavení naleznete podrobné informace na oficiálních stránkách:
vod k použití rozšíření Session Manager

vod k možnostem nastavení rozšíření Session Manager

Nemám zkušenosti s jinými nástroji pro správu relací, pro pořádek však zmíním, že existuje ještě jiné podobné rozšíření – Tab Mix Plus. Session Manager umí importovat data uložená rozšířením Tab Mix Plus a dle oficiálních stránek Session Manageru mohou tato dvě rozšíření za určitých podmínek fungovat i současně.

Máte-li s Tab Mix Plus, nebo obdobnými rozšířeními zkušenosti, podělte se o ně prosím v diskuzi.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login