Siemens, GPRS a Mandrake

Návod ke zprovoznění

Pan Libor Nábělek nám i Vám zaslal na zveřejnění postup, jak rozchodit GPRSs telefonem Siemens pod Mandrake 8.2. Prý se s tím chvíli trápil a proto doufá, žezveřejnění informace ušetří čas a práci někomu jinému.

Zasílám Vám postup pro zprovoznění GPRS připojení v MDK (zkoušeno na MDK 8.2).Tento postup jsem kdysi našel někde na internetu v nějaké diskuzi, bohužel užnevím kde to bylo a kdo byl autor. Toto nastavení se týká telefonu Siemens S45 (používám ME45 s firmwarem 21), operátor Oskar, připojeno přeskabel, který najdete u telefonu.

Jako root vytvoříme 3 soubory s následujícím obsahem. Začneme u/etc/ppp/peers/gprs:

/dev/ttyS0 57600debugkdebug 7refuse-chaprefuse-papnoauthnoipxnovjnobsdcomplocklcp-echo-interval 10connect '/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/gprs-chat'disconnect '/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/hang-up-sie'defaultrouteusepeerdns

Další je /etc/ppp/gprs-chat:

ABORT "NO CARRIER"ABORT "NO DIALTONE"ABORT "ERROR"ABORT "NO ANSWER"ABORT "BUSY"ABORT "Username/Password Incorrect""" "at+cgdcont=1,"IP","internet""OK "atd*99***1#"CONNECT

A konečně poslední /etc/ppp/hang-up-sie:

"" "+++ath"

Spouští se příkazem pppd call gprs.
Vypínám scriptem /usr/share/doc/ppp-2.4.1/scripts/ppp-off.

A ještě pár postřehů: pro správný chod je třeba mít zapnuto GPRS vtelefonu-indikováno na displeji. U siemensů s FW 21 můžete klidně nastavitrychlost portu na 115200, na rychlosti přenosu je to pak pěkně znát.

V příkazu atd*99***1# znamená 1 číslo profilu na kterém máte v telefonunastaven GPRS profil vašeho operátora.

Někdy se mi stává, že když se po odpojení chci znovu připojit, telefonnereaguje. Tady mi pomáhá odpojit a znovu připojit telefon ke kabelu avypnout a znovu zapnout GPRS v menu telefonu.

Bohužel pro jiné značky telefonů nejspíš bude nastavení odlišné,ovšem nijak zásadně. Těm kdo teprve zvažují koupi telefonu a navíc vyloženěkvůli připojení přes GPRS bych chtěl říct, že tento způsob se vzhledem k ceněza 1Kb hodí tak akorát na emaily. Průměrný email si vezme tak 6-10 Kb. Za Kbzaplatíte podle tarifu, který si zvolíte.

Zajímavé je, že tento způsob nefunguje např. v SuSE linuxu a naopak scripty,které mi běžely v SuSE nefungují v MDK přesto, že teoreticky by to běžetmělo.

Libor Nábělek

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login