Skončila podpora verze 2007.1

Společnost Mandriva oznámila ukončení podpory pro Mandriva Linux verze 2007.1 ke dni 13. 10. 2008. Ukončení podpory vpraxi znamená, že pro uvedenou verzi přestaly vycházet bezpečnostní aktualizace. Společnost Mandriva doporučujeuživatelům přechod na jinou podporovanou verzi Mandriva Linuxu. Informace o životnosti jednotlivých verzí najdete nastránce Mandriva Produce Lifetime Policy.

15 komentářů

 1. kolemjdoucí | 13.10.2008 | 08:47 | Odpovědět

  To je pro mne velmi smutná zpráva. 2007.1 byla velmi zdařilá verze a v profesionálním použití se k ní rád vracím. Dle mého názoru je funkčnost nejvyšší, 2008 ji dosahuje jen v některých produktech o 2009.0 škoda mluvit.
  V novějších verzích o co je tam více nového, o to je tam více chyb. A protože se pořád honí něco nového, neodladí se vše pořádně a všichni autoři nestačí přizpůsobit své produkty novému prostředí. Typicky ostuda je pro 2009.0. Nedoladěné, šité horkou jehlou, autoři se nedomluví na jednotné koncepci a tak každý na svém písečku, ale dohromady to je nefunkční.
  Rozhodně roční interval nových verzí je přehnaně krátký. Kdyby to byl placený byznys, tak bych to chápal, za peníze jsou všichni ochotni udělat hodně. Ale Linux je postaven hlavně na platformě dobrovolnosti a ne za peníze jako Microsoft. Ani ten není schopen dělat roční převratné verze.

  Tak jsem pro prodloužení období nových verzí aspoň na tři roky. A průběžně dělat aktualizaci a modernizaci. A ne jako KDE4.1 natvrdo bez možnosti výběru a bez řádné funkčnosti a spolehlivosti.
  To je můj názor.

  1. bibri | 13.10.2008 | 09:41 | Odpovědět

   >To je pro mne velmi smutná zpráva. 2007.1 byla velmi zdařilá verze a v profesionálním použití se k ní rád vracím.

   Konec podpory neznamená, že byste musel utíkat pryč od 2007.1. Vysvětloval jsem to tady: http://www.mandrivalinux.cz/konci-podpora-verze-2007-0

   >Tak jsem pro prodloužení období nových verzí aspoň na tři roky. A průběžně dělat aktualizaci a modernizaci.

   To existuje, ale je to placené – http://wiki.mandrivalinux.cz/kterou-edici-mdv-zvolit

   >A ne jako KDE4.1 natvrdo bez možnosti výběru a bez řádné funkčnosti a spolehlivosti.

   V Linuxu není nic natvrdo – http://www.mandrivalinux.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/mandriva-predstavuje-svou#post11110

  2. kolemjdoucí | 13.10.2008 | 10:57 | Odpovědět

   1.Děkuji za milou odezvu, ale měl jsem na mysli něco jiného. Obavy jsou z toho, že když si zvolím u nové instalace verzi 2007.1 a na internetu budu chtít provést aktualizaci a přidání nových balíčků, které nejsou na CD, tak se dozvím, že čas už vypršel. Pak hledat na webu archivy mirrorů, což je možné řešení, ale … V 2009.0 ani nemám možnost si vybrat funkční mirror.
   Že to nefunguje je už vidět u aktualizace 2009.0. (Nedostupný…)

   2.Proto jsem pro tříleté období změny verzí. KDE4 je již druhým rokem v nabídce a ještě není úplně vpořádku a to nemluvím o detailech. Mluvím o free verzi, ne o placené verze pro profesionály. V podstatě pro řešení bez MS Windows pro domácí počítač toho v nabídce kromě ONE moc není.

   3.Pokud instaluji 2009.0 ze staženého DVD tak mám k volbě KDE, nebo GNOME. Čili pro KDE je to verze 4.1 ať chci, nebo nechci. Nabídku KDE3.5 nevidím. Možnost ručního vygenerování KDE3.5 na CD/DVD jsem nepostřehnul, rozhodně pro laika tam není.

   Jestli je v nabídce DVD česká příručka, jak se vyhnout KDE4.1, nebo jak pochopit KDE4.1, abych ho mohl používat, tak se omlouvám, ale nevšimnul jsem si toho.
   Je to vše o informacích. Na Wiki se dozvím hlavně o starších verzích. Že mne čekají v 2009.0 takové a takové postupy, takové novoty, které se řeší tak a tak, se nedozvím. Jako by neexistovaly RC verze.

   To si mám jako uživatel založit novou strukturu stránek Wiki LInux 2009.0 verze RC1, RC2, Ostrá verze, 32bit platforma, 64bit platforma, stolní počítače, notebooky, český překlad a podobně? V diskusním fóru to už je pozdě. Tam se to má rozebírat, co se už ve Wiki zveřejnilo. Pak by už dávno přišlo na přetřes co je vlastně KDE4.1, jak se nastavuje, co nefunguje, kdy je vhodné používat KDE4 a kdy bohužel ne.

   Byla to možná příkrá slova na adresu stránek, ale myslím to dobře, aby se to zlepšilo, protože mi záleží na Mandrivě Linuxu.

   1. petos | 13.10.2008 | 12:19 | Odpovědět

    Wiki je momentalne upravena tak, ze prispivat muzou vsichni, tedy i nezaregistrovani. Skoro vsichni (mozna uplne vsichni), co na wiki pracuji to delaji ve svem volnem case a ze zajmu bez naroku na cokoli. Takze (bohuzel) musi chodit do prace, venovat se rodine, obcas se bavit. Pak nastane chvile, ze ceska wiki proste nestiha preklady a navody. V dnesni dobe se predpoklada aspon zakladni znalost angličtiny a použití googlu. Tedy co neni na anglicke wiki, je na googlu. K projektu kde4 je wiki na strankach kde.org. Ted me napadlo podivat se, kdo vsechno pracuje na ceske wiki: Ivan, Hobil, Alda, ja a 3 nezaregistrovani (jen IP). Kazdy muze prispet…
    Neber to prosim jako utok na tebe, spis jako vysvetleni, proc je wiki takova, jaka je. Nejen v posledni dobe lide se drive zeptaji ve foru, nez aby si otevreli wiki. (povsimni si, ze lide angazujici se ve foru z velke casti jsou lidmi, co pracuji na wiki a tak misto prekladu a tvoreni stranek sily smeruji na forum…) Jsem rad, ze aspon nekdo obcas se driv diva na wiki, nez pise na forum a o to vic pak mrzi, ze tam stale neni vse, co by tam byt melo…
    No nic, preji pekny den 🙂

    1. Jan Dobrovolný | 15.10.2008 | 08:21 | Odpovědět

     ad neregistrovaní uživatelé na wiki, registrovat jsem se zkoušel ale po kliknutí na odkaz se nic nestane… a potom už jsem to zapomněl zmínit někde na foru :/

   2. bibri | 13.10.2008 | 12:44 | Odpovědět

    >1.Děkuji za milou odezvu, ale měl jsem na mysli něco jiného. Obavy jsou z toho, že když si zvolím u nové instalace verzi 2007.1 a na internetu budu chtít provést aktualizaci a přidání nových balíčků, které nejsou na CD, tak se dozvím, že čas už vypršel.

    Nevypršel – aktualizace na mirrorech stále jsou, jen už nebudou přibývat.

    >2.Proto jsem pro tříleté období změny verzí

    Zadarmo vám toto nabídne pouze Ubuntu, pouze ve verzi LTS (jednou za rok a půl) a pouze s Gnome. Kubuntu je totiž nepoužitelné. A ještě vám nenabídne to, co požadujete – tzn. nové (aktuální) verze softu. To nenabízí během životnosti žádné rozumné distro. Prostě to funguje jinak. To byste musel mít něco s rolling updates a to podle mně není věc pro běžného uživatele…

    >3.Pokud instaluji 2009.0 ze staženého DVD tak mám k volbě KDE, nebo GNOME. Čili pro KDE je to verze 4.1 ať chci, nebo nechci. Nabídku KDE3.5 nevidím. Možnost ručního vygenerování KDE3.5 na CD/DVD jsem nepostřehnul, rozhodně pro laika tam není.

    Přesně proto máme Release notes:

    http://wiki.mandrivalinux.cz/2009.0_notes#prechod_na_mandrivu_linux_2009.0_ze_starsich_verzi

    >Jestli je v nabídce DVD česká příručka, jak se vyhnout KDE4.1, nebo jak pochopit KDE4.1, abych ho mohl používat, tak se omlouvám, ale nevšiml jsem si toho.

    V knize bude postup na zachování KDE3 včetně potřebných balíčků na přidaném DVD9. Právě pracuji na oznámení o obsahu české verze, objeví se ještě dneska.

    >To si mám jako uživatel založit novou strukturu stránek Wiki LInux 2009.0 verze RC1, RC2, Ostrá verze, 32bit platforma, 64bit platforma, stolní počítače, notebooky, český překlad a podobně? V diskusním fóru to už je pozdě. Tam se to má rozebírat, co se už ve Wiki zveřejnilo. Pak by už dávno přišlo na přetřes co je vlastně KDE4.1, jak se nastavuje, co nefunguje, kdy je vhodné používat KDE4 a kdy bohužel ne.

    No v podstatě ano, zjednodušeně řečeno byste tam ty stránky měl založit :). Wiki je platforma pro spolupráci uživatelů – tzn. je tam to, co tam uživatelé dají. Celkem pěkně to vystihl petos. Kdyby se angažovalo dvakrát tolik lidí, bylo by tam prostě dvakrát tolik věcí. Mandriva bohužel hodně trpí tím, že je začátečnická distribuce a láká neznalé uživatele. Ti často nemají snahu ani schopnosti se na něčem takovém podílet. Takže je to na pár lidech.

    >Byla to možná příkrá slova na adresu stránek, ale myslím to dobře, aby se to zlepšilo, protože mi záleží na Mandrivě Linuxu.

    To záleží nám všem, bohužel jsou i jiné priority. Například lokalizace, příprava nové české verze, předělání webu tak, aby se s ním dalo rozumně pracovat a aby lépe vypadal atd. atd. Prostě tohle jsou momentálně důležitější věci (i pro uživatele) a proto se pracuje na nich. A lidské zdroje jsou bohužel omezené…

    1. bibri | 13.10.2008 | 12:46 | Odpovědět

     >Prostě tohle jsou momentálně důležitější věci (i pro uživatele) a proto se pracuje na nich. A lidské zdroje jsou bohužel omezené…

     PS: tímto trpí všechna distra, která znám, takže to není jen specifikum Mandrivy.

   3. Jan Dobrovolný | 15.10.2008 | 08:40 | Odpovědět

    Vím, že jste to nemyslel zle, ale nemůžu si pomoct nereagovat.
    Ono se řekne překlad, většina lidí dnes už anglicky umí, přepokládá se, že se vždycky někdo najde… Minulý týden jsem se zapojil do překladu části release notes, čekal jsem jak to nebude až směšně jednoduché, přeci jen, žiju v zahraničí nějaký ten pátek, nic co by mě nemohlo překvapit…a hle, ona to žádná legrace není, zvlášť co se jednotlivých termínů týče… Navíc nejsem zrovna pokročilý uživatel Linuxu, takže většina termínů pro mě byla španělská vesnice, googloval jsem pomalu všechno… Ne že bych si stěžoval, naopak, jsem rád že jsem mohl i těma několika odstavci pomoct, jen jsem chtěl upozornit na to, jak to má daleko k jednoduchosti…

  3. kolemjdoucí | 13.10.2008 | 13:17 | Odpovědět

   Tak děkuji za výzvu. Když tam na Wiki chodíme čtyři a z toho jsou většinou redaktoři, tak můžu jako anonym se také pustit do úprav. Redakční systém je otevřený, což je dobře, ale je ho třeba hlídat, aby se nevymknul. To závisí na vás. “Tož jsem zvědav, jak to dopadne.”

   1. alda81 | 13.10.2008 | 14:04 | Odpovědět

    vypisujte prosím k vašim úpravám i políčko “Komentář k úpravám”, děkuji

   2. bibri | 13.10.2008 | 14:43 | Odpovědět

    >Tak děkuji za výzvu. Když tam na Wiki chodíme čtyři a z toho jsou většinou redaktoři, tak můžu jako anonym se také pustit do úprav.

    Doporučuji nejprve prostudovat toto:

    http://wiki.mandrivalinux.cz/jakpsat

    >Redakční systém je otevřený, což je dobře, ale je ho třeba hlídat, aby se nevymknul. To závisí na vás. “Tož jsem zvědav, jak to dopadne.”

    Wiki je stále v betaverzi. Ta předchozí se nedala skoro používat, nyní jsme to přehodili na něco jiného a testujeme to na zkušebním serveru. Zkoušíme, jak se to chová a také jak jak se chovají autoři a uživatelé. Očekávám, že do konce roku budeme vědět co a jak a pak vzniknou na základě zkušeností pravidla pro psaní + kontrolu článků apod.

 2. Ivko | 13.10.2008 | 13:38 | Odpovědět

  Ale ináč musím v niečom súhlasiť s kolemjdoucím. 2007.1 bola veľmi vydarená verzia. Nedá sa však povedať, že by verzie 2008.0 a 2008.1 boli nepoužiteľné. Mne osobne fungovali veľmi dobre. Ale subjektívne 2007.1 si myslím, že bola lepšia (na tú dobu). Ohľadom 2009 sa podľa mňa toho hovoriť veľa nedá, lebo linux nie je taký ako windows, že sa kúpi a MUSÍ byť všetko na 100% (a vieme veľmi dobre, že nie je!!!). Práve preto sú aktualizácie.

  Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľajú na existencie webu mandriva.cz

  1. Hobil | 13.10.2008 | 16:03 | Odpovědět

   “2007.1 bola veľmi vydarená verzia.”
   Taky mam v sobe ten dojem; mozna ale ze to souvisi i s tim, ze byla skvela v porovnani s 2006, coz byla bida a 2008 ji nijak zasadne neprekonala.
   Osobne mi vic nez kratka doba podpory vadi to, ze posledni roky jsou uplne v kazde verzi zasadni novinky tak nove, ze nejsou dotazene do pouzitelneho stavu. Daleko vic by se mi libil zpusob napr. verze 200X.0 novinky (neco jako beta), 200X.1 bez novinek, neco jako dobre odladena 200X.0. Vymena verze 1x za rok by mi uplne stacila.

   1. joelp | 13.10.2008 | 19:02 | Odpovědět

    Tak s tím musím jen souhlasit. Prozatím to s 2009.0 vypadá přesně jak by sis přál 🙂 (samá beta a RC verze)

   2. sine.nomine | 13.10.2008 | 22:01 | Odpovědět

    a brani vam nekdo verze s .0 na konci proste a jednoduse ignorovat? 🙂 updaty vychazeji, tak co…

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login